aan de hoofden der verschillende korpsen en vereeni- gingen de eerewijn werd aangeboden. Te 4 uren had de marscli naar het kamp in de Wieselsche heide plaats, onder begeleiding van de muziekkorpsen van het 8e regiment infanterie, van de koninklijke scherpschutters van de Veluwe en van de Rotterdamsche weerbaarbeids- vereeniging. In het kamp gaf de kapel van het 8° regi ment infanterie des avonds een concert. Eergisteren werd de wedstrijd aangevangen. In den korps-wedstrijd der schutterijen, waaraan 22 korpsen deelnamen, heeft de Utreehtsche schutterij weder den eersten prijs behaald met 217 punten; de schutterij uit Nijmegen verwierf den tweeden prijs met 205 punten. In den weerbaarheids-wedstrijd op 400 pas behaalden de Haagsche koninklijke scherpschutters den eersten, de Rotterdamsche den tweeden prijs. Voor de meete geschoten punten werd de eerste prijs toegekend aan den heer van der Grient, eerste luitenant bij de koninklijke scherpschutters van Rot terdam. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Alsnog benoemd tot ridder 4c klasse van de Militaire Willemsorde de luitenant ter zee le klasse J. M. Berends, ter zake van zijn gehouden gedrag op den 21 Juli 1868 bij de krijgsverrichtingen tegen Kraeng Bonto Bonto in de noorder-districten van Celebes. eereteekenen. Vergunning verleend aan C. Zaal berg en M. Wins, kamerdienaren bij Z. K. H. prins Hendrik der Nederlandentot het aannemen en dragen der aan elk hunner door den groothertog van Saxen- Weimar Eisenach toegekende zilveren medaille voor verdienstenaan H. J. C. Hoogeveenresident van Batavia, tot het aannemen van het hooge eereteeken genaamd Chula Sura Bhorn, en aau J. van Kinsbergen, photograaf van het Bataviaasch genootschap van kunsten en wetenschappen, van het eereteeken genaamd Bhusona Bhorn, hun door Z. M. den eeisten koning van Siam geschonken. Toegekend aan B. P. Genemanste Amsterdamals blijk van 's konings goedkeuring en tevredenheid wegens redding van een persoon uit het water aldaar op 5 Juni jl.de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, alsmede een loffelijk getuig schrift. registratie. Benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen: van de 2e klasse, J. A. P. L. baron van Heeckeren en D. van Goens, thans inspecteurs der registratie en domeinen van de derde klasse; van de derde klasse, G. J. de Sitter en G. IJ. Blaauw, thans ontvangers der, registratie en domeinen, respectievelijk te Kuilenburg en te Doesburg. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen: te Zevenbergen, J. S. P. W. Ecrens, thans ontvanger der registratie en domeinen te Heerlen; te Sliedrecht, L. J. M. Timmers Verhoeven, thans ontvanger der regis tratie en domeinen te Zevenaar; te Zevenaar, I. S- Kaempffthans surnumerair der registratie en domeinen. belastingen. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan A. T. Keijenberg uit zijne betrekking van ontvan ger der in- en uitgaande rechten te Berg, behoudens aanspraak op pensioen; en genoemd ontvangkantoor te Berg (gemeente Ifrmond, Limburg) voor de toepassing van art. 8 van bet koninklijk besluit van den 20tn Mei 1869 ingesteld als gienskantoor der in- u.tgaande rechten, met bepaling dat het door een commies-ont vanger zal worden waargenomen. leger. Benoemd bij het wapen der cavalerie: bij iet Se regiment huzaren, tot len luitenant (naar ouder lom van rang)de 2C luitenant J. G. Blaauwvan het korps. Overgeplaatst in rang bij den staf der infanterie de lf luitenant L. de Vlaming, van het regiment grena diers en jagers. MARINE EN LEGER. De minister van oorlog heeft aan de chefs der kara- peerende troepen de order gegeven, dat gedurende den kamptijd de officieren, die zulks verlangenvrijgesteld zullen worden van de inhouding ten behoeve van het officiers-kleedingfonds, en dat aan de onderofficierenen mindere militairen geen korting op de soldij mag wor den opgelegd. GEMENGDE BERICHTEN. Door de Belgische loodsen die den 6cn April jl. deelgenomen hebben aan den optocht ter gelegenheid van de feestviering te Vlissingen, is heden morgen een vaandel ten raadhuize gedeponeerdbestemd om bij de te vervaardigen tropee gevoegd te worden. Zooals men weet bestond bij het begin van het feest het voornemen niet om de gebruikte vaandels te bewaren, en hadden de Belgische loodsen zich vereenigd onder hunne gewone loods vlag. Zij achtten die evenwel niet frisch genoeg om bewaard te blijven, zoodat zij vergunning vraagden om die door een gelijke doch nieuwe vlag te mogen vervangen. Men bericht aan het Utrechtseh dagblad, dat de ef fecten, in der tijd aan jonkvrouw van Westrene te Utrecht ontstolen, gisteren morgen uit Amerika in drie pakketten per post terug zijn ontvangen, /ian 'tadres van de heeren Ylaer en Kol, en verder aan[jfreule van Westrene. Bij den storm, die Zondag op zee heeft gewoed is een sloep met vijf personen, vier mannen en een vrouw, op de Zuiderzee, onder Durgerdam, omgeslagen, tengevolge waarvan al de opvarenden hun graf in de golven hebben gevonden. De hulp van de landzijde op 'tvernemen van het ongeval aangebracht, bleek te laat te zijn. Er zijn snijboonmolens in gebruik, waarvan alleen de spil, anderen waarvan de spil en het kamrad of tandrad beiden uit koper bestaan. Bij het gebruiken, ronddraaien, vooral aanschroeven dezer toestellen wordt eene hoeveelheid koper afgewreven, dat als fijn koper- vijlsel in de gesneden snijboonen valt. Na herhaalde uitwassching der gesneden snijboonen bleek bij onder zoek, dat zich daarin nog steeds koper door scheikun dige middelen liet aantoonen. Koper nu, in spijzen, kau aanleiding geven tot hevige verschijnselen van ver giftiging. Op deze gronden maakt de geneeskundige adjunct-inspecteur in Friesland en Groningen de huis moeders op deze omstandigheden attent, teneinde te voorkomen, dat de in te zouten snijboonenbij gebruik, nadeelige gevolgen veroorzaken. Hij raadt aan om uit sluitend van die snijboonmolens gebruik te maken, waarvan de spil en het kamrad beiden van ijzer zijn gemaakt. Hij noodigt de fabrikanten van zoodanige molens uit, bij de samenstelliug daarvan geen koper te gebruiken, eu verzoekt de verhuurders van genoemde molens om de koperen spil en kamraderen hunner mo lens, zoo spoedig mogelijk door ijzeren te vervangen. Friescke cour.) Bij de wegbreking van het oude zuiderhavenhoofd te Harlingen heeft men gebruik gemaakt van V.lhofracteur. De uitwerking was geweldig en de opgeworpen water kolom verbazend. Ver in den omtrek rinkelden de ruiten en zelfs aan het andere einde der stad werd een lichte aardschok gevoeld. Op de Oude Merwede, bij Hardinxveld, heeft men een aldaar gezonken schip oor middel van lühopructeur laten springen. De Provinciale Overijselsche courant deelt mede dat de inschrijving voor een te Zwolle op te richten volksgaarkeuken volteekend is en dat in eene jl. Za terdag gehouden bijeenkomst van deelnemers de statu, ten zijn vastgesteld. UitNieuwediep wordt aan de Nieuwe Rotterdamsche courant geroeid: Met bet stoomschip Conrad zijn tien Chi- neezen naar hier overgebracht die voor rekening van de Handelmaatschappij met het schip Coronie naar Suriname worden vervoerd teneinde bij hunne aankomst aldaar op de suikerplantage „Resolutie" in dienst te treden. Het waren flinke, goed gebouwde mannen, die met uitzon dering van éen, die een weinig Engelsch sprakzich alleen in het Chincesch konden uitdrukken. Hunne klee ding bestond in een eenvoudig wit katoenen hemd en korte gekleurde wijde broek; verder droegen zij gestikte pan toffels aan de bloote voeten en wandelden, met de tot aan de hielen reikende haarvlecht, blootshoofd zeer rustig langs de straten, hunne bijna kale schedels met een katoenen parapluie tegen de zon beschermende. Er bevonden zich onder hen een paar, die zich uitmun tend op de goochelkunst verstonden en die, met hoogst eenvoudige hulpmiddelen, zeer verrassende toeren aan dezen of genen ten beste gaven. In hun kosthuis ken. roez'kten zij zich door een fatsoenlijk en ordelijk gedrag. Het stoomschip Prins van Oranje heeft er voor de zelfde rekening weder elf meegebrachtdie waarschijn lijk met het schip Albatros naar Suriname zullen worden overgevoerd. Te Milaan heeft een verschrikkelijke orkaan ge woed, waardoor een der koepels van het observatorium in den botanisehen tuin werd geslingerd en daar veel schade aanrichtte. De zwaarste hoornen werden door den storm ontworteld en onder deze ook de majestueuze olmboom, die voor drie eeuwen door aartshertog Fer dinand geplant werd. Het dak van den Politheama schouwburg stortte er af op het oogenblik dat de acteurs repetitie hielden. Door de neerstortende dakpannen, schoorsteenen enz., die in alle richtingen rondvlogen, werd menigeen gekwetst, doch verlies van menschenle- vens is niet te betreuren. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Heden werd alhier aan het gebouw van het geweste lijk bestuur aanbesteed, het maken van een steiger met los- en laadplaats bij laagwater te Hoedekenskerke en een toegangsweghiervoor is het minst ingeschre ven door den heer J. Hoekman, te Hoedekenskerke, voor f 18,400. THERMOMETERSTAND 13 Aug. 'sav. 11 u. 60 gr. 14 'smorg.7 u. 60 gr. 'smidd: 1 u. 68 gr. 'sav. 6 u. 65 gr. Suitmlanü. ALGEMEEN OVERZICHT. In strijd met het bericht uit Trouviile, dat Thiers er zelfs geen oogenblik aan gedacht had om naar Ver sailles of Parijs te komen, verzekerde men gisteren weder dat de president der republiek in de hooldstad verwacht werdzijn intrek in het Elysée nemen en aldaar heden ministerraad houden zou. Natuurlijk ver diept men zich in gissingen over de redeuen, waaraan deze plotselinge komst van Thiers moet worden toege schreven. Gold het niet een hoogst gewichtige quaestie zoo redeneeren enkelen, dan zou toch de president der republiek niet behoeven over te komen. Intusschen verzekeren anderen dat in dien ministerraad niets anders aan de orde gesteld zal worden dan de benoe ming van de muitres de requêtes bij den nieuwen staats raad. Hoe het zij, wijzigingen in het ministerie, zooals het gerucht vóór eenige dagen wilde, zullen zeker niet de aanleiding zijn tot het houden van een voltalligen ministerraad, tenminste niet in dien zin, dat de heer de Larcy opnieuw als minister van openbare werken zal optreden. Zoo dit voornemen al ooit bestaan heeft, wat niet zeer waarschijnlijk is wanneer men in het oog houdt welke de reden was van het ontslag van den heer de Larcydan schijnt het thans zeker dat daar van geen sprake meer is. De minister zou wel geneigd geweest zijn om de vacante portefeuille weder te aan vaarden, doch slechts op deze voorwaarde dat een ministerieel departement aan een zijner vrienden uit de rechterzijde, namelijk aan den heer Depeyre, opgedra gen zou worden. Dit gerucht is minstens hoogst onwaarschijnlijk, daar Thiers door dit aanbod aan den heer de Larcy alle beteekenis aan het energieke ant woord, hetwelk hij den 20en Juni betrekkelijk zijne politiek aan de afgevaardigden der rechterzijde gaf, ontnemen zou. Een officieus blad der rechterzijde, de Gazette de France, ontkent trouwens uitdrukkelijk dat er in den laatsten tijd aanbiedingen aan den heer de Larcy, Depeyre of eenig ander lid der rechterzijde gedaan zouden zijn. De onderhandelingen tu3schen Frankrijk en Engeland naar aanleiding van de opzegging van het handelstrac- taat schijnen weder aangeknoopt te zullen worden. De Fransche gezant aan het Engelsehe hof, de heer d'Har- court, is Maandag avond naar Trouviile vertrokken om instructiën van den president der republiek in te win nen. Dit verzekeren tenminste niet alleen de Fransche, maar ook enkele Engelsehe bladen. In de Belgische bladen wordt eene polemiek gevoerd, die in vele opzichten de aandacht verdient. Het bekende clericale blad, het Journal de Bruxelles, dat tevens vrij geprononceerd regeeringsgezind is en zelfs voor het orgaan van enkele leden van het kabinet doorgaat, heeft op vrij ongepasten toon zich beklaagd over den invloed, dien de leden van het particulier kabinet op den koning uitoefenen. „Die toestand is gevaarlijk, omdat de liefde voor den vorst daaronder zou kunnen lijdenbijna altijd hebben de camarilla's de tronen ondermijnd, en wij zullen er voor waken dat dit in ons land niet geschieden zalde kroon mag niet onder onwettige pressie staan...", deze en dergelijke uitdrukkingen worden door het officieuse blad gebezigd. De liberale bladen willen in het midden laten of zulk een debat, schijnbaar over eene eonstitutioneele instel ling geopend, maar duidelijk tegen personen gericht die 's kouings vertrouwen genietenwel zeer gepast mag heeten, doch protesteeren op krachtige wijze tegen het mengen van den persoon des konings in deze wonder lijke polemiek. L'Etoile beige o. a. zegt zeer terecht: „dat het een parti pris is en tevens eene intimidatie in den hoogsten graad springt duidelijk in het oog. Zulke dingen kan men verwachten van een blad dat door geen politieke banden gebonden is of voor niets terug deinst; zij zijn echter onverklaarbaar in eene courant, die voor het orgaan van de leden van het ministerie doorgaat." Uit Madrid wordt officieel bet bericht tegengesproken dat de koning het besluit tot geleidelijke afschaffing der slavernij onderteekend zou hebben. Deze teleur stelling der beschaafde wereld kan door het ministerie- Zorilla niet beter worden weggenomen, dan wanneer het onverwijld zoodanig besluit aan de goedkeuring des konings onderwerpt. Spanje's toekomst. Aan een brief uit Barcelona aan een der Fransche bladen ontleenen wij de volgende hoogst belangrijke beschouwingen. In Spanje evenals elders vindt men personen die

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2