JHcngclwtrk. tjanöflsbmc!)tcn. 2löx>rrtmtiën. nen neerleggen. Allerlei geruchten brengen zij daarom trent in omloop. Niet alleen staat bij hen vast, dat de samenkomst een verbond tegen Frankrijk beoogt, maar thans wordt zelfs beweerd dat ook de prins van Wales tenzelfdcn tijde naar Berlijn vertrekken zak In hunne fantasie schijnen zij dus langzamerhand geheel Europa tegen Frankrijk gecoaliseerd te zien, en blijft het arme verlaten land ten slotte niets andera over dan het bond genootschap van den gemediatiseerden paus. liet doel der bijeenkomst zou volgens deze zelfde bladen niet min der we? en dan een gewelddadige restauratie van het keizerlijk, teneinde den demociatischen geest welke uit Frankrijk over geheel Europa verspreid wordt te fnui ken. In hnn angst zien zij over het hoofd dat Frank rijk nog zeer. zwak en gedesorganiseerd is, en' dat een .gedeelte van het grondgebied zich nog in het bezit van den krachligcn overwinnaar bevindtzoodat wanneer men inderdaad iets tegen Frankrijk in den zin bad, die coalitie der Europeesche mogendheden minstens overbo dig zou wezen. Desniettemin zou de Berlljilsche vor sten conference Thiers zooveel hoofdbrekens gevm, dat hij heden of morgen' voor een paardagen naar Ver sailles terugkeeren zal. Dat dit voornemen' van den president der republiek aan andei'e redenen kah toege schreven worden, komt in het brein der Fransclie chau vinisten niet op, die, uit geheime spijt dat Frankrijk geen stem zal hebben op de bijeenkomst in de Duitsche hoofdstad, deze als de eenige gebemtenis doen voor komen, waai op de Fiansche regeering onafgebroken het oog gevestigd moet houden. In het Journal officiel wordt van regeeringswege bekend gemaakt dat het proportioneele gedeelte, aan iedcrcn inschrijver op de nationale leening gegund, 7,88 francs van iedere 100 francs rente bedraagt. Aan de Gazette de France ontleenen wij nog daaromtrent de volgende bijzonderhedèn. Het aantal aangenomen in schrijvingen bedraagt 893,000, namelijk 36,000 te Parijs, 790,000 in de departementen en 67,000 in het buiten land. De inschrijvingen van 5 francs rente worden niet gereduceerd. Inschrijvingen van 100 francs rente wor den tot 10 francs verminderd, en inschrijvingen van minder dan 100 jrancs tot 5 francs rente. Bij de bere kening der repartitie is als kleinste fractie 2,50 fraucs rente aat genomen'; wat daarboven was werd met 5 francs rente tóegewezen. Om 15 Jrancs rente te ver krijgen, moet men voor minstens 160 francs hebben ingeschreven, om 20 francs te verkrijgen voor minstens 230 francs, en het cijfer, toegewezen aan eene inschrij ving van 1000 francs bedraagt 80 francs rente. Later zal worden bekend gemaakt, wanneer de certificaten tegen de voorloopige iecepissen zuilen kunnen worden ingewisseld. Uit Madrid wordt gemeld, dat de koning te Bilbao zoo goed ontvangen is, dat bij zijn vei blijf aldaar nog eenige dagen rekken zal. Omtrent het complot, dat te St. Sebastian ontdekt zöü zijn, wórdt niets naders vernomen. Inhisschen blijvèn d"èl correspondenten van enkele Fransche dagbladen melden, dat de koning zeer weinig sympathie in de' noordelijke provinciën'vindt en de vraag aldaar op aller lippen zweeft, welke regee ring die van Araadeus zal opvolgen. Veel vertrouwen in den bestaanden toestand verraadt dit zeker niet. In enkele bladen wordt als gerucht gemeld, dat de justitie de zekerste bewijzen in hand-n zou hebben dat de hertog de Montpensier medeplichtig zou zijn aaii den moord van Prim, en de Spaansche regeering om die reden te Versailles de uitlevering van den hertog gevraagd zou hebben. BADPLAATSEN EN BADGASTEN. III. Wanneer er sprake is van „de onzekere bestand deelen" van sommige bronnen als die te Gaslein, Wild- bad, Ragatz, Teplitü, Plombières, enz., dan wil dat niet zeggen, zooals wel eens door dezen of genen wordt beweerd, dat het onverschillig is hoe en of men die baden gebruikt, n aar wel, dat de chemici te vergeefs hebben getracht de voornaamste eigenschappen van het water in die bronnen op te sporen. Dergelijke badplaatsen hebben in de geneeskunde niet het medische, het weten- schappelijke burgerrecht verworven, maar slechts liet historische, het empirische. Gedurende jaren en eeuwen hebben zij allerlei vormen van rheumaiisch lijden ver zacht of genezen; mogen de vriendelijke „brongeestcn" en „bronnymien" nog velen hulp verleeneu! Een hoo- gere, meer rationeele waarde kan men aan die bronnen niet toeschrijven; zij moeten zich zelfs den smaad van medische sceptici laten welgevallen om als warm water pur et simpte te worden gekarakteriseerd en zij moe ten zwijgen! Tot hoeveel hypothesen, sophisterij, bedriegerijen en sprookjes de definitie „onzekere bestand deelen" aan leiding gaf kan men zich gemakkelijk voorstellen. Voor de dynam:sch-hydrogalvanische kwakzalverijen was een wijde deur geopend. De onverklaarbare, geheimzinnige kracht van het water gaf tot verhalen van allerlei wonderkuren aanleiding, en op de verschillende bad plaatsen bestonden geneesmethoden wier dwaasheid en wreedheid onbegrijpelijk zijn. In een geneeskundig werkje te St. Gallen uitgeko men in het jaar onzes Hoeren 1859 vindt men de kuur beschreven die de patiënten aan het zwavelbad Pfeffers moesten ondergaan. Zij begonnen aanvankelijk dagelijks twee uren te baden, doch bleven iederen dag wat lan ger in het bad tot zij er eindelijk 8 tot 12 uren en nog langer in vertoefden „totdat zij pijnlijke gewaar wordingen, stekingen in alle leden, uitslag en opge zwollen votten kregen, zoodat zij terstond uit bet bad naar bed moesten worden gebracht." Deze helsehe paardenkuur duurde zes wekenterwijl alle luchtver- versching in de kamers als de pest, werd geweerd! Dè uitersten raken elkander in het menschelijke leven, vooral daar waar zij niet door een wetenschappelijke en verstandige wet wordefi' beheerscht, en zoo bestaat er thans een heilige vrèes voor de „innerlijke warmte" der brorinéh met „onzekere böstanddeelen." Menig dok ter vreest haar als het vagevuur, en als een van zijne patiënten een minuut langer dan de vijf tot acht voor geschreven minuten in het water blijft, verkeert hij in den grootsten angst voor de gevolgen. Aan zulke badplaatsen vindt men veel zware en hopeloozè lijders, vooral aan verlammingenmaar ook tal malades imagmaires, veel zenuwachtige gekheid en verbeelding, veel echtelijke' treurspelen, maar ook blij spelen. De beleefde trouwe dienaressen der vrouwen, haar grootste medeplichtig.n als het er op aankomt te huichelen of te intrigeeren de zenuwenspar nen hier haar gevaarlijke netten uit. De zomcr-eampagne be paalt de taktiek die men in den winter-ve.dtocht zal volgen, of men zal „voortsukkelen" en veel te huis zal wezen, dan wel of men zich beter zal bevinden en veel zal uitgaan! 'Hier vindt men ook heeren die in hun uiterlijk niets mannelijks hebben dan hun naam en hunne kleeding; vrouwen van wier niets beteekeaend lijden de mannen meer hebben uit te staan dan zij zelve; grijze jongelingen en werkelijke grijsaards die niet oud schijnen te wordeD. Deze geheimzinnige bronnen moeten de zonden van een losbandig leven reinigen, jeugd en kracht doen terugkeeren; men verwacht van haar nog menig ander gunstig resultaat voor het sociale leven Een van die badplaatsen van twijfelachtige waarde is Böslau, in zijn soort een unicum. Men vindt er een groote, heldere, aanlokkende waterspiegel, door hooge boomen omzoomddie een liefelijke schaduw versprei den. Met betrekking tot baar geuezende kracht denk ik onwillekeurig aan het geestige oordeel vanMalibran over den Zon (lag: Elle est grande dans son genre, mais son genre est petitJa Böslau is een prettigevriende lijke badplaats, maar het moet al een zeer gering genre van menschelijk lijden wezen, dat daar genezing zoekt* De titel van badplaats heeft het dan ook eerst sedert weinige jaren aan de statthackrie en aan de genade van Oppolzer te darken, want zoowel voor de versehijning vain Hélfft's „Bölneot'herapie" als van Segens's „Heil- quellenlehre" was Böslau nog een aqua incognita. Oppolzereen geestiggeniaal geneesheer en daaren boven een zeer practisch man, kende de irensehelijke natuur beter dan de meeste andere geneesheerenen zocals bijna geen enkele onzer tijdgenooten. Hij wi t volgens de uitspraak van den „goddelijken Boerhave" zooals Hildebrand hem steeds noemde „dat de arts het meest doet, wanneer hij niets doet;" hij wLt, dat het onverstandig is om voor een kleine ongesteld heid een groote kuur toe te passen; maar bij wist ook, dat die kleine, werkelijke of ingebeelde kwalen niet kunnen worden bestreden en overwonnen, zonder ze althans schijnbaar „te behandelen." Daarom sprak hij „Laat de kleinen tot mij komen!" De kl'ine, zwakke, onbeduidende, ja homoöpatisehe middelen wilde hij aanwen'dén zoowel uit de apotheek ais in het bad. De gedachte „ik doe iets voor mijne gezondheid," al beteekent het in het oog van den pharmakoloog en den scepticus ook niets, kan dikwijls een gunstigen invloed uitoefenen cn veel bijdragen tot de beterschap en het herstel van ingebeelde en onmerkbare ziekten. Daarom was Oppolzer de eerste arts van beteekenis die het chemisch zcowéi alk therapeutisch onbeduidende Bös lau in zijn machtige bescherming nam. Als het er u om te doen is, mij in verlegenheid te brengenvraag mij dan om een nauwkeurige analyse van het water te Böslau! Sommige dokters verklaren, dat Böslau het beste surrogaat voor een zeebad is onge veer als de Nijmeegsche champagne voor echte ter wijl sommige scheikundigen verklaren in het water van Böslau zooveel ijzer te hebben gevonden als in dat van Franzcnsbad. Wat grove en schandelijke leugens zijn al niet aan de wereld verkondigd, sedert de chemici zoo scheip analyseeren, en waar was voor goud geen ijzer te vinden! Maar hoewel het ijzergehalte in het water te Böslau ongeveer zoo sterk is als dat van het goud in het in omloop zijnde geldkan het toch voor een kleine groep van lijders aan kleine kwalen zeer grnstig werken, niet alleen uit geneeskundig-rationeel, maar vooral ook uit geneeskundig-politisch en diplomatisch oogpunt. Een temperatuur van 18 tot 19 graden lévert een kosmopolitisch juste millieu tusschen een warm en een koud bad; men echaufeert zich daarin niet. en be vriest er ook niet in; daarenboven heeft de nabijheid van de residentie ook menig hoogere, vooral vrouwelijk- diplomatische aantrekkelijkheid. Aan deze en derge lijke gronden zal men den voortduren den bloei van Böslau moeten toeschrijven. GRAANMARKTEN ENZ. Rotterdam, 12 Augustus. Tarwe met bep~rkten aanvoer 25 cent hooger; rogge met ruimen aanvoer, nieuwe 25 cent hooger, jarige onveranderd. Nieuwe gerst. Zomer- en winter- 25 cent hooger; haver met goeden aanvoer 10 cent hooger; paardenboonep.lOcent hooger; blauwe erwten 10 cent hooger; Zeeuwsch kool zaad f 6.50 a f 6.60, overige artikelen onveranderd. Amsterdam, 12 Augustas. Raapolie op zes weken f 41$. Lijnolie op zes weken f 43$. PRIJZEN "VAN EFFECTEN. Amsterdam 12 Augustus 1872. Nederland. *Certifie. "W erkelijke schuld 2$ pet. 55} *dito dito dito .3 66 ♦dito dito dito 4 87$ ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 138$ dito exploitatie Ned. staatssp.118| België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk, inschrijvingen3 ♦dito5 79| Rusland. ♦Obiigatiën 1798/1816 5 98 tf- ♦Certific. adm. Hamburg 5 73 *dito Hope C°. 18556< serie 5 86 ♦Cert. 1000 1864 5 971 ♦dito 1000 18665 ♦Loten 18665 „252 ♦Oblig. Höpe O. Leening 1860 4$ 88$ ♦Certifïé. "dito. 4 76$ inscript; Stieglitz pi G°. 2e a 4U L. 4 ♦Obiigatiën 186769 4 75-^ ♦Certificaten6 48$ ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 229$ ♦Oblig. dito4 „178 Obl. spoorweg Poti-Tiflis5 93$ dito dito Jelez Orel. 5 dito dito Charkow Azow. 5 91$ Polen. ♦Schatkistobligatiën 4 73$ Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan./Jali. 5 65$ ♦dito dito April/Oct. 5 64$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 60-^ ♦dito dito Febr/Aug. 5 60$ Italië. Leening 18615 63$ Spanje. ♦Obligatiën.Buitenl. 186771. 3 29$ dito Binnenlandsche 3 254 Portugal. ♦Obl. 1856—69 3 „41$ Turkije. dito (binnen!.) 5 52$ Egypte. Obl. 18687 88$ Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 98$ ♦dito dito dito (1885) 6 9944 ♦Obl. Illinois7 „95$ ♦dito dito Kedemtion. .6 Obl.Atl.Gr. W.Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures. 8 Obl.Sl.Paul&Pac.Spw.l'-'sec. 7 dito dito dito 2ïsec. 7 76$ dito dito 1869 dito 7 „754 Brazilië. ♦Obl. 18634$ ♦dito 18655 „94$ Mexico. dito 18513 Grenada. dito afgestempeld 6 19$ Venezuela. dito3 10$ Ecuador, dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam 10 Augustus. Metall. 22.57$Dito zil ver 24.52J; Dito Eng. per 12.Eng. Russen per Eng. Portugal per 12.— Fransche 56|Belg. f 56JPruis. /35jHamb. Russen 314; Russen in L. R. /32; Pools, in Fl. Napelsche Spaansche Piasters 2.164 Spaansche in Frcs. ƒ11.974; Amsrikaansche Dollars 2.43; Papier 2.11. Heden overleed na langdurig en smartelijk lijden mijne geliefde echtgenoote JOHANNA SCHRAVER, in den ouderdom van biina 71 jaren. Neuzen, 9 Augustus 1872. Dokter P. D. BUIJZE. Heden overleed onze geliefde zoon JOH ANoud 44 jaar. Groede, M. M. LUCIEER. 9 Augustus 1872. J. LUCIEER, CORNELIS.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3