BENOEMINGEN" EN BESLUITEN. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de kapitein-adjudant J. H. H. Dommerp, van de koninklijke militaire academie, en de kapitein H. J. Erantz, van den staf der artillerie, werkzaam l)ij de genoemde inrichting. hypotheken. Eervol outslag verleend, op verzoek, aan C. H. ab Hamm uit zijne betrekking van bewaarder van de hypothekenhet kadaster en de scheepsbewïjzen te Tiel, en aan J. F. Rousseau, uit zijne betrekking van bewaarder van de hypothekenhet kadaster en de scheeps- bewijzen te Breda, behoudens aanspraak op pensioen. registratie. Eervol ontslag verleend aan E. J. A.Ph. J. van Meurs uit de betrekking van ontvanger der re gistratie en domeinen te Helmond, met vrij luting om zijne aanspraak op wachtgeld te doen gelden. marine. Benoemd, met ingang van 1 September a., tot adelborst lc klasse bij de Nedeilandsche zeemacht, de adelborsten 2e klasse bij het koninklijk instituut voor de marine te "Willemsoord: K. W. H. Goetz, A. H. Hoekwater, II. Slot. B. II. ZimraerW. J. de Bruyne, G. J. Sluyterman, J. P. van Rossum, C. F. W. K. Happé, F. B. 's Jacob, W. H. Hofstede, F. M. A. Ma- thon, C. M. Kooy, J. C. Veenhuyzeu on L. Kamphuis Suermondt. Eervol uit deu zeedienst ontslagen, op verzoek, de luitenant ter zee 2C klasse J. W. F. ridder Huyssen van Kattendijke. KERKNIEUWS. De heer F. W. Stutterheim, predikant bij de Evan- gelisch-Luthersche gemeente te Stadskanaal, heeft bet beroep naar Middelburg aangenomen. MARINE EN LEGER. Zr. Ms. schroefstoomscbip Soestdijk, onder bevel van den kapi'ein luitenant ter zee jonkheer A. C. van Haeften, komende van Paramaribo, is in den voormiddag van den 10en dezer ter reede van Hellevoets'.uis binnen gevallen. Aan boord was alles wel. De état-mi'jor van Zr. M>. fregat Admiraal van Wassenaer, hetwelk op een kruistocht nanr de Noordzee vertrekt, is samengesteld als volgt: kapiteinluitenant ter zee R. L. de Haes, kommandaut; luitenant ter zee le klasse J. K. L. Gey van Pittias, le officier; idem jonkheer J. H. P. von' Schmidt auf Altenstadt; idem W. A. Arriens; luitenants ter zee 2C klasse F. Spree,, L. M. L. de Haan, K. Bakker, A. Mi R. Wagneradel borsten le klasse D. J. baron van Wassenaer tot Cat- wijck, J. H'. M; Janssen, D. A, Meneert, J. S. van Drbogen, W. Hi Souman, J. van den Bosch, Lr. R. Koolemans B rijnen, W. AUirol, A. B. de Jongh, J. F. Jar man, J. Bollaan, A. Seret, A. A. Sweep, M. Smits en H. G. D. Wolterbeek; officier van gezondheid lc klasse H. C. Steenbergen; idem 2e klasse J. J.Hen- drikzidem van administratie lc klasse F. Wolfsonidem 2C klasse J. H. G. Vermeer; scheepsklerken, W. A. le Rutte en J. D. 'Isingkapitein der mariniers J. A. IJ. van Es; 2* luitenant II. J; Jolles. GEMENGDE BERICHTEN. Gisteren namiddag heeft bij de handboogsebutterij De eensgezindheid alhier het 20jarig koningschieten plaats gehad. De heer Rechdie schutterkoning was is keizer geworden met 123 punten in 40 pijlen. De heer Snep- fangers is koning geworden met 97 puntenterwijl eenige prijzenwaaronder een zilveren medaille door den president geschonken door verschillende leden zijn behaald. Na'afloop dc-r schieting werden de verworven prijzen door den president uitgereikt, terwijl de avond yerder in feestelijke stemming is doorgebracht. De Arnhemsehe courant verneemt dat door de justitie geen vervolging zal worden ingesteld tegen den wisselwachter te Velp, maar dat deze integendeel eene betuiging van goedkeuring voor zijne daad van deze zijde heeft ontvangen. De justitie onderzoekt echterof er gevaar is geweest en door wien dit zou zijn ontstaan. Op het door den heer P. Bekker te Groningen daartoe genomen initiatief is de vorige week te Amsterdam eene vergadering gehouden van dansmeesters. Er werd besloten tot oprichting van eene Nederlandsche dans- onderwijzers-vereehigingdie ten doel heeft verbetering en eenheid te brengen in het dansen en die kunst tot eene betere hoogfe te verheffen. President is de heer P. Bekker terwijl te Amsterdam Rotterdam's Gra- venhage cn Zaandam bestuursleden en commissarissen zijn gekozen. Van den Rijn komen, hoezeer voor dit jaar geen over vloedige wijnoogst wordt te geinoet gezien, betrekkelijk zeer gunstige berichten over den stand van den wijn stok. Het hout is bijzonder krachtig en belooft, naar het gevoelen van deskundigen, veel voor de toekomst. Daarbij wordt herinnerddat de wijnstokevenals in den algeloupen winter, ook tusschen 1826 en 1827 veel van vorst te lijden had, dat hij echter in 'tnaj .ar van 1827 krachtig opschoot, terwijl 1828 een merkwaardig rijk wijn jaar weid. Men hoopt dat ook nu het volgend jaar vergoeden zal, wat nu wordt gemist. Op de wereldtentoonstelling te Weenen zal o. a. een zeldzaam voorwerp van menschelijke vlijt te be zichtigen zijn. Zekere beeldhouwer, Franz Langer, van Kaaden, sneed uit lindenhout den tempel van Sa lomo naar de aanteekeningen van den geschied schrijver Flavius Josephus. Dertig jaren arbeidde hij schier onafgebroken aan dit kunstgewrocht, totdat hij in 1858 in den ouderdom van 72 jat en overleed. Onvol tooid liet hij het werk na aan zijn zoondie den ar beid voortzette en 1868 stierf. Twee Kaadener burgers, Philipp Hickmann en Franz Langhammer, namen nu de taak op zich om het werk voort le zetten; deels arbeidden zij zelve daaraan, en ten deele lieten zij anderen naar de nagelaten geschriften en plannen van I .anger er aan werken, waarmede wederom twee jaren verliepen. Nu is eindelijk het kunstgewrocht voltooid en eischt, om te worden opgesteld, eene ruimte van 225 vierkanten voet. De tegenwoordige eigenaren deden bij den directeur-generaal der Weener wereldtentoon stelling aanvraag om het kunstwerk ten toon te stellen en dezer dagen ontvingen zij kennisgeving, dat hun een plaats zal worden ingeruimd. Zoo zal dit gewrocht van jaren lange vlijt en volharding in niet minder dan 23 kisten gepakt, de reis naar de Weener tentoonstel ling aanvaarden. De Maatschappij van openbare werken te Turijn, welke den tunnel door den Mont-Cenis heeft gehoord zal waarschijnlijk ook dien door den St. Gothard ma ken. Er worden onderhandelingen gevoerd met een Engelsche maatschappij die een nieuw stelsel van door boring aan de hand geeft. De ingenieur Borelli heeft zich naar Londen begeven om dat stelsel te onderzoe ken maar hij geeft de voorkeur aan de bij de doorbo ring van den Mont-Cenis aangewende werktuigen; hij meent echter,, dat het voor den St. Gothard aan de hand gegeven boorwerktuig bij eukele gedeelten van het werk met voordeel zon kunnen aangewend worden. Een deel van het aan de Italiaansche regeering behoorend materieel, dat voor den Mont-Cenis heeft gediend, zal vermoedelijk voor de doorboring van den St. Gothard. gebruikt kunnen worden. Te Piacenza is door de jezuïetenzegt het Jour nal de Genève, eene jongedochters-vereeniging opge richtwaaryan de leden onder'eede zich verbinden geen man te zullen huwen, dan van wien het bewezen isdat hij godsdienstig isde priesters hebben zich verbonden zulke echt°;,enooten te leveren. r.Bij de jaarlijksche vergadering der parapluieban- delaars in Glasgow, gaf de voorzitter een geschiedenis der schermen. In China gebruikte men ze al voorlan ger dan 1500 jaren, want in boeken, die vóór dien tijd gedrukt waren, werd er al melding van gemaakt. Ook in Indië was de parasol van de vroegste tijden af in gebruik en bijna in denzelfden 'vorm'waai in ze nu nog zijn. Te, Birma had de koning een zeer groote parasol en het was een, hooge eerepost om dit scherm te mo.uen dragen. Een van de titels des konings luidt: „koning van den witten plifanten heer van de vier en twintig schermen. In Engeland zijn parapluies'en parasols pa> sedert 150 jaren in gebruik. Jonas Hanway, de stich ter van het Londeasche hospitaal, was de eerste man in Londen die den moed had, zich met een regen scherm cp de str..at te vertoonen en dat geiegcld te gebruiken; maar dat het nog een heelen tijd duurde voordat hij algemeen nagevolgd werd, laat zich be grijpen uit bet feit, dat er nu nog zoo'n tal van mei. sohen zijn, die parasols als /za-u-artikelen beschouwen en liever zichzeiven martelen door deoogen aan de feile zonnestralen bloot te stellen dan, door het dragen van een zonnescherm, iets te doen wat „boven hun stand" heet te zijn. (Ons streven.) Een hotel in Californië bestaat uit de holle tron ken van tien groote hoornen, staande in een groep op eenige weinige voeten afstands van elkander. Negen der holle boomen zijn behoorlijk behangen en gewit en worden gebruikt ais slaapkamersde tiende wordt ge bruikt als een kantoor- en gelagkamer. Hoewel moord en doodslag in Mexico tot dealle- daagsche zaken behooren en rooverijen op groote schaal nauwelijks de aandacht trekken, wordt het nu toch den bewoners te benauwd gemaakt en heerscht er algemeene onrust over de toenemende vermetelheid waarmede de roovers te werk gaan. Dagelijks worden welgestelde personen opgelicht en niet dan na een dikwerf zwaren losprijs weder vrij gelaten, 't Is zoo erg dat de poli tie en de regeering er zich mede bemoeien. Onlangs heeft de politie een huis afgezet en zich met geweld toegang verschaft. In een onderaardsch gewelf vond zij den heer Cervantes, die eenige dagen vroeger was weggevoerd. Te oordeelen naar den toestand waarin de heer Cervantes werd gevonden, is de behandeling die de opgevangen personen ondergaan, alles behalve vrien delijk. Het geheele lichaam van den gevangene was omwonden, alleen zijn neus en mond waren vrij. Zijne ooren waren met was gevuld en een bal was in zijn mond gestopt, terwijl hem bijna geen ander voedsel werd verstrekt dan een ei daags. Hij was opgelicht terwijl hij des avonds met zijne familie naar zijne woning terugreed. Er werd een aantal documenten in het huis gevonden, waardoor bevestigd werd dat er een geheim genootschap van misdadigers uit alle oorden der wereld in het gevaarlijke land bestaat. Hot heet Italia Roja, doch onder het publiek was het reeds bekend onder den naam van de verschrikkelijke vereeniging. Drie van de vijf personen die den heer Cervantes gevangen hielden, werden gearresteerd. Zij bekenden hunne schuld en zeiden, dat de vereeniging "georganiseerd was buiten Mexico. Het waren tweè Spanjaarden en een Mexicaan. Nog denzelfden avond werden zij in tegenwoordigheid van duizenden toeschouwers ter dood gebracht. THERMOMETERSTAND. 10 Aug. 'sav. 11 u. 61 gr. 11 'smorg.7 u. 61 gr. 'smidd. 1 u. 68gr. 'sav. 11 u 62 gr. 12 'smorg.7 u. 64 gr. '-smidd. 1 u. 67 gr. 'sav. 6 u. 64 gr. Buitralanö. ALGEMEEN OVERZICHT. Zaterdag namiddag te 1^ uur is de zitting van het Engelsche parlement met eene koninklijke boodschap gesloten, welue door den lord-kanselier in naam der koningin werd voorgelezen. De inhoud dezer troonrede komt volaomen met alle andere troonreden overeen- breedvoerig wordt daaria opgesomd, wat men reeds weet en wat dus van zeer ondergeschikt belang is, ter wijl over de hangende quaestiën, waarover men gaarne cenig licht verspreid zag, heêngegleden wordt. Zoolang de gewoonte der officieele troonreden bestaan blijft, zal men trouwens ditzelfde verschijnsel blijven waarnemen. Alleen die quaestiën tochwaaromtrent geen tsyijfel meer bestaat, kunnen veilig aan de publiciteit worden prijsgegeven, en geen enkele regeering zal hare voor- uitzicuten en vcornemens omtrent zaken, van welker definitieve regeling zij zelve nog volstrekt niet zeker isaan de groute klok hangen. In de mees.e gevallen zal de troonrede derhalve wel altijd blijven wat zij, behoudens zeer weinige uitzonderingensteeds waseen bloote formaliteit. Ook de koninklijke boodschap, Za terdag in het parlement voorgelezen, was weder niets meer dan dat. Een reden tot bijzondere vreugde acht de regeering het te kunnen medtdeelen, dat het geschil tusschen Amerika en Engeland is bijgelegd, en het parlement van Canada de wetten heett aangenomenbestemd om het tractaat van Washington ten uitvoer te leggen. Minder vreugde legt de legeering aan den dag over de opzegging van het Fransche handelstractaat. Daar Fiankrijk echter zijn verlangen te kennen gegeven heeft om nadere onderhandelingen aan te knoopen, zal de koningin zich daarbij „laten leiden door de wenschen barer onderdanen, door de vriendschappelijke gevoelens welke beide natiën zoo langen tijd vereenigd hebben, en door de wederzijdsehe voordedenzoowel moreele als materieele, die het gevolg moeten zijn van de handels vrijheid van beide volken." Het uitleveringstractaat met Duitschland gesloten en de onderhandelingen over der gelijke traetaten met andere landen aangeknoopt, wor den met een enkel woord vermeld. Het eenige nieuws wat de troomede geelt, is de aankondiging van maat regelen tot onderdrukking van den slavenhandel op die plaatsen van Afrika, welke door dr. Livingstone in zijne brieven worden aangewezen. Wat het buitenland betreftbepaalt de troonrede zich tot deze onderwerpen. De bespreking der binnen- landsche aangelegenheden is weinig meer dan eene diooge opsomming der door het parlement aangenomen wetten, waarbij men vaak stuit op uitdrukkingen als de volgenden: „ofschoon de wet niet alle gewenschte bepalingen bevatof „hoewel het beoogde doel nog slechts gedeeltelijk bereikt is," enz. De toestand van Ierland wordt gunstig genoemd, en van de houding der katholieke geestelijkheid, die zoo vaak een onderwerp vau discussie uitmaakte, zwijgt de koninklijke bood schap geheel. In é~n woord onder de zinsneden, aan de binnenlandsche politiek gewijdwordt geen enkele gevonden welke ook m;iar eenigszins van belang genoemd kan worden. In het algemeen zijn de tevredenheid en de vreugde der regeering over hetgeen in de atgeloopen zitting tot stand kwam, niet zonder recht sljchts zeer matig. Hiermede is de laatste vertegenwoordigende verga dering, welke in Europa nog bijeen was, gesloten en heett de politiek thans in alle landen hare zomerrust aangevangen. Iutusschen stemmen de berichten uit Trouville hierin overeen, dat Thiers, niettegenstaande het reces der Fransche kamerniet stil zit. Reeds 's morgens te 4 uren staat hij op en begeeft hij zich, na een korte ochtendwandeling aan het werk, meestal met den minister van oorlog. Zaterdag verleende hij een langdurige audiëntie aan den heer dc Gontant Biron, gezant aan het hof te Berlijndie zich daarop terstond over Parijs naar de Duitsche hoofdstad terugbegaf. Deze audiëntie opent een ruim veld voor de dagbladen die zich bij de bijeenkomst der keizers maar niet kun

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2