MIDDELBÜRGSCHE COURANT. F 191. Dinsdag 1872. 13 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2U Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3 m franco is 3 50. Middelburg 12 Augustus. ZELFBESTUUR IN INDIË. Ofschoon wij gaarne cle deugd der bescheidenheid betrachten, n orden wij somwijlen door omstandigheden gedwongen om onbescheiden te zijn. In dergelijke om standigheden bevinden wij ons thans. Gaarne zouden wij in geduld en lijdzaamheid wachten op de daden, of althans op de aankondiging der daden van het nieuwe ministerie, met eene eerbied'ge b rusting aaa- hooiende wat in de semioflicieuse dagbladen uit de serai-officieele kringen van die plannen verklapt wordt, doch wij doen onze neiging geweld aan om althans op den gebied meteen enkel, wellicht on bescheidea, woord te kennen te geven wat naar onze m jening de regeering behoort te doen, wil zij bij hare eerste ontmoeting met het parlement den goeden indruk versteiken, welken hare optieding onder de meerderheid der liberalen in den lande heeft verwekt. In onze onbescheidenheid zelve willen wij echter be scheiden zijn. Wij wil en ons onihouden van wenschen t<. keonen te geven ten aanzien van de brandende quaestiën van den dag; we zullen noch den minis:er van oorlog lastig vallen met de quaestie der landsver dediging, noch den nieuwen ui nister van fiuanciëa in ziine werkzaamheden stolen dour uiteenzetting van een financieel plan, noch oreede beschouwingen over rech terlijke organisatie aan den minister van justitie ter overweging a-rab eden. Wij willen ons richten tot een minister, wiens departement op dit oogenblik min of meer op den achtergrond staat, terwijl het voor eenige jaren de politiek in ons land beheerschte, tot den minister van ko'oniëa. 's Ministers badkuur is geëin digd, bij is weder in de residentie teruggekeerd en tot him, ïustig in het ijzcieu gebouw op het Plein in 's Gravenhage gezeten, wenschen wij een enkel woord te richten, dienstig om te worden oveidacht in deze weken van voorbereiding voor den parlementairen veld tocht. Wj hopen niet dat de heer van de Putte het kolo niaal programma zal opvatten waar hij in 1866 er in is blijven stetcen. In zeer veel opzichten heeft het programma der liberale partij herziening noodig, en niet het minst waar hot de koloniale politiek betreft. Tot uogtoe was in deu strijd over koloniale onderwer pen meer sprake van theoretische begrippen dan van practische oplossingen. Het aa houdend geharrewar over vrijen arbeid en gedwongen cuhures heeft ons jaren ,'ang op hetzelfde punt vastgehouden en allen waren vooruitgang belet, de even weinig practische quaestie grondeigendom contra erfelijk bezit is, najaren vol treurige ervaringen doodgeloopen niet opge lost op de agrarische wetwelke door sommigen als onschadelijk, door anderen alleen omdat zij eene oplos sing aan de teedere quaest-e scheen te geven werd aan genomen, doch inderdaad, onder het voorwendsel van rechtszekerheid aan den inlander te geven, de rechten van den inlander bestio ide Gaarne zonden wij zien dat de nieuwe minister van koloniën, welke zijne reputatie van fl.nkheid en energie niet ten onrechte ge niet, de koloniale q mestiën losmaakte van het parlage der theoretikers en flinke, praclische maitiegelen voor Indië voordroeg. Daardoor zaï hij aan het gekeele land het bewijs leveren dat de liberale partij in Neder land niet machteloos is, en aan de leden zijner partij buiten de kamer de overtuiging schenken, dat het feu ia ré der hervormingsgezindheid bij hare vertegenwoor digers in het parlement nog niet is uitgedooid. I 'at de agrarische wet de positie dor inlanders niet verbe tert ligt, d.inkl ons. voor de hand. Vroeger behoefde een inlander om onder de hehcerschiiig der Ncderlaiul-clie wetgeving te komen en dus o. a. de vrije beschikking over zijnen eigendom en de inaclit om die naar willekeur te vervreemden te verkrijgen, slechts, volgens de bepalingen der tVederlambch-Indische welhoeken, eene verklaring af 1e leggen aan eene autoriteit. I)c agrarische wet daarentegen belemmert de vrije beschikking der inlanders over hmi grondeigendom door beperkingen der bevoegdheid tot ver koop aan nicl-inlanders en door zelfs het verhuren en in gebruik geven daarvan aan uie(-iulauders door verordeningen te doen regelen. En welke practische maatregelen verlangen wij dan voor Indië? In korte woorden zullen wij het zeggen. Wij verlan gen maatregelen tot langzame slooping van het ver derfelijk administratief stelsel dat Java versmoort nevens maatregelen tot bovordeiing van het materieel en moreel welzijn der inlandsche bevolking en tot ont wikkeling des lands. Yoor een gedeelte zal de nieuwe minister hebben voort te bouwen op de grondslagen welke zijn voorganger, met al den ijver en met den onbevangen blik van een nieuw onbevooroordeeld man reeds gelegd heeft. Wellicht zullen die grondslagen hier en daar wat versterkt, ver/zwaard of uitgebreid moeten worden, maar in het algemeen kunnen zij in huofdzaak dienen voor het werk van den opvolger. De tariefwet doch meer naar de vrijhandelsbegrippen hervormd de spoorwegwet hoe dan ook ingericht mits ze maar spoorwegen aan Java bszorge op de goed koopste manier ziedaar twee maatregelen welke door de logica der dingen op den voorgrond gekomen zijn, en w. lke geen minister van koloniëndie op den naam van vrijzinnig aanspraak maakt, op den achtergrond mag trrugscliuivi n. Trekt bij zich bovendien even krach tig bet onderwerp der inlandsche bevolking aari, dan zal de minister van koloniëQ de eer verdienen van tot de ontwikkeling van Java en van geheel Indië, meer te hebben bijgedragen dan eenig voorganger deed. Maar dit alles baat niet zonder eene geheele omwer ping van het administratief stelsel, van het satrapen- bestuur (om 't zoo eens te i.oeraen) der residenten. Wanneer wij zien welk vrijz nnig regeeriugsstelsel sedert 1856 in Britsch-Indië heerscht en goede vruch ten draagt wanneer wij zien welke vrijzinnige instel lingen Frankrijk zeer onlangs aan zijne Indische be zittingen schonk, dan rijst de vraag: is het oogenblik niet gekomen om ook in Nederlandsch Indië het zaad der zelfregeermg uit te strooien, en aldus een tijdvak van geheel nieuwe ontwikkeling ia te wijden Toen wij voor eenige maanden in groote trekken de beginselen uiteenzetten waarop naar onze meening een aan de eischen van onzen tijd beantwoordend liberaal programma behoorde te rusten, noemden wij daarbij de instelling van gemeentebesturen met verkozene ge meenteraden op Java, de emancipatie der groote cen trums van bevolking, waar het Europeesch element over heerschte, van den doodenden invloed der bureaucratie. Wij stelden d>t punt op ons programma niet slechts als huldiging van het beginsel van zelibestuur, maar omdat wij overtuigd zijn van den heilzamen invloed, dien eene zoodanige hervorming op den gang van zaken in Indië zou uitoefenen. Zoodra men aan de ingezete nen der hoofdplaatsen de behartiging in handen geeft van hunne eigene zaken, waarvoor zij thans de goede gunsten der machthebbenden op het paleis te Buiten zorg of op het Plein in den Haag behoeven, en waar voor zelfs die goede gunsten niet baten zoolang de gewestelijke satraap, de resident, uit esprit de contradic tion of uit welken anderen kleingeestigen luim, zooals de Indische bureaucratie ze zoo veelvuldig bezit, den alles beslissenden hoofdknik van goedkeuring niet ge lieft te gevenzoodra menzeggen wijaan de ingezetenen zei ven de macht geeft om binnen zekere grenzen zich-zelven te besturen, dan durven wij er voor instaan dat het bestuur op de hoofdplaatsen onein dig beter zal worden gevoerd dan het tegenwoordig geschiedt, dat in vele thans schandelijk verwaarloosde lokale belangen volledig zal worden voorzien, dat de politie verbeterd zal worden en de plaatselijke werken in beteren toestand zullen komen en last not least dat de betreurenswaardige, doch grootendeels volkomen gewettigde, ontevredenheid en minachting aan een einde zullen komen, welke tegenwoordig in onze over- zeesche bezittingen zoowel ten aanzien der Indische als ten aanzien der Nederlandschc regeering bestaan. Wij treden op het oogenblik niet in détailsbespre ken niet de attributen van eventueele gemeentebesturen noch hunne verhouding tegenover die regeerings-colle- giëu en de niet Europeesche bevolking; daartoe zullen wij later waaischijnlijk gelegenheid vinden. Yoor dit maal richten wij alleen tot den minister van koloniën de vraag: wat dunkt u van de oprichting van gemeen tebesturen op de hoofdplaatsen, te Batavia, Socrabaija, Samarang? misschen ook te Padaug? En in de tweede plaats vragen wij: dunkt u het oogenblik niet gekomen om eene ingrijpende verandering te brengen in het admi nistratief stelsel? Zou het niet wenschelijk z'jn dat de e.rste stap op den weg van zelfbestuur gepaard ging met eene andere indeeling op Java, met eene geheele verandering van den aard der residents -betrekki ngen en met eene inrichting van het bestuur in Nederlandsch Indië, eenigszins naar de voor Britsch Indië aangeno men beginselen? Bij circulaire van den 10™ Augustus jl.medege deeld in het Provinciaal blad n° 65, geeft de commissa ris des konings in de provincie Zeeland aan burgemees ter en wethouders der gemeenten in dit gewest te kennen, dat de werkzaamheden tot bedijking van het Zwin zoo ver zijn gevorderddat wellicht binnen eenige dagen de vaart door de geul bemoeilijkt en kort daarna de geul geheel gesloten zal zijnwaaruit vol?tdat de toegang tot de haven van Betranchement zal zijn afge sloten. De bewoners van den Nieuwen West- en Noord-Craaijer- polder en van Nieuwedorp, uitmakende het westelijk gedeelte der gemeente 's lieer-Areudskerkehebben zich tot den minister van binnenlansehe zaken gewend ter verkrijging ecner halte van den staatsspoorweg, bij de coupure in den dijk tusschen den West- en Noord-Grauijer- polder. Gisteren morgen tegen 11 uren bewoog zich een talrijke volksmenigte in de richting van het spoorwegstation alhier. De muziekmaatschappij De groote harmonie^ uit Lier, werd verwacht. De fraaie wachtkamers die met de daarin aanwezige buffetten voor het eerst voor het publiek waren opengesteld waren spoedig met een aantal belangstellenden en nieuwsgierigen gevuld. De vreemdelingen werden mede opgewacht door het muziekkorps onzer schutterijhetwelk hen op het perron met de uitvoering van La Brabamjonne welkom heette hetgeen hunnerzijds met het spelen van het Nedevlandsche volkslied beantwoord werd. Na eenigen tijd toevens begaf men zich, onder het beurtelings spelen der beide muziekkorpsen, in optocht naar het Schuttershof De edele handboog. Voor de woning van den burgemeester werd eenige oogenblikken stand gehouden en werJen een paar uommers uitgevoerd. Een door den burge meester gehouden toespraak werd met fanfares begroet. Van 1 tot 3 uren gaf de Liersche muziekmaatschappij geheel belangloos in het Schuttershof eene matinee musicale ten voordeele der alge neene armen dezer ge meente, die door ruim duizend personen werd bijge woond. De uitvoering der op het programma vermelde stukken onderscheidde zich door een goed ensemble en zij werden geacheveerd voorgedragen, vooral de bas- instrumenten kwamen flink en krachtig uit. De wals van JuMen, le Rossignol, voor piccolo, werd met vir tuositeit en bijzondere duidelijkheid ten uitvoer gebracht. Het geheel maakte een gunstigen indruk, en het talrijk publiek gaf algeineene blijken van goedkeuring. Het verblijf der Belgische heeren alhier heeft geduurd tot heden middag 12 uren. Toen begaven zij zich, onder het spelen der muziek, door de voornaamste straten naar het stationsgebouw, waar zij onder weder zij dsche hoera's! plaats namen in de voor hen bestemde rijtuigen, die hen naar Vlissingen brachten, waar zij door eene stoomboot uit Antwerpen werden afgehaald. Van 16 dezer tot en met 14 September a. wordteen rijkstelegraafkantoor met bepe :kten dagdienst geopend in het kamp bij Milligen. Op bet verkeer van dit kan toor met alle overige kantoren in Nederland is het uni forme tarief van f 0.30 per enkelvoudig telegram van toepassing.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1