iSuitÉnlanii. genomen de mededeelingen1° van het overlijden van den heer W. van der Osin leven lid van den raad 2° van den uitslag der verpachting van tienden, waar uit blijkt dat de opbrengst is f 2404, zijnde f 232 meer dan het vorige jaar. Ten aanzien van den verkoop van beer en mestspeciën deelt de voorzitter mede, dat slechts twee inschrij vingsbiljetten zijn ingekomen en burgemeester en wet houders aan den raad meenen te moeten voorstellen, de inschrijving niet goed te keurenmaar hen te machtigen om door onderhandsche aanbesteding te trachten hoogere prijzen te verkrijgen, waarop gegrond uitzicht bestaat. Dit vocrstel wordt met algemeene stemmen goedge keurd. In de begrooting van den kaaimuur aan de Rommel- kaai, welke met de teekening voor de leden ter inzage heeft gelegen, is een kleine wijziging gebracht, waar door het bedrag is gereduceerd tot f 8917. Op voor stel van den voorzitter worden het plan en de begrooting goedgekeurd, onder bepaling dat, volgens verzoek van de heeren Yerkuyl Quakkelaar en Sehraver, in het bestek nog de bepaling zal worden opgenomendat de afgezaagde palen zullen sageheid en na 1 Novem ber a. aan den muur niet meer gemetseld zal worden. Het plan om een lijkenhuisje te bouwen op de be graafplaats, hetwelk mede ter inzage heeft gelegen, wordt door deu voorzitter nader toegelicht. Terwijl vroeger de begrooting der kosten op ongeveer f SÖO was geraamd, is dit bedrag thans f 1293.19, hetgeen volgens mededeeling van den heer Laernoes, lid der commissie van fabricage, veroorzaakt is doordien het eerste plan, als te eenvoudig zijnde, beter is uitgebreid. De heer van Uije Pieterse merkt nog op dat het huisje hoofdzakelijk bestemd is tot opnemeu van lijken die bij het heerschen van besmettelijke ziekten, om ver schillende redenen onmiddellijk uit de kuizen verwijderd behooren te worden. Tot nutoe heeft men daarvoor meermalen het gasthuis gebruikt, hetgeen echter wordt afgekeurd. Op voorstel van den voorzitter wordt het plan met de begrooting goedgekeurd. Alleen de heer Sehraver verklaarde zich tegen. De voorzitter herinnert dat hem in de vorige verga dering is opgedragen om eene nadere opgave te doen van de vermoedelijke kosten eener gas kuip voor de gasfabriek. Intusschen is het denkbeeld geopperd om in plaats van een ijzeren, een steenen kuip te plaatsen, waarvan de kosten ongeveer f 10,000 minder zouden bedragen. Door den gemeente-bouwmeester zijn verschil lende informatiën ingewonnen van plaatsen alwaar steenen kuipen in gebruik zijn. Al die berichten luiden gunstig: slechts van een wordt bericht dat zij niet vol deed, doch er bijgevoegd dat een tweede geplaatste kuip goed was. De directeur der fabriek en andere bevoegde personen hebben echter den voorzitter hunne bepaalde afkeuring van steenen kuipen medegedeeld. Daar het dus moeielijk is om een bepaalde beslissing te nemen, wenscht bij dat de vergadering dienaangaande haar gevoelen mededeelde! Bij de hierover geveerde diseussiën bleek vooral dit feit invloed uit te oeienen, dat fabrieken die vele jaren een steenen kuip gebruikt hebben, hunne nieuwe kuipen weder van steen deden vervaardigen, waarbij ook het aanzienlijk versehil in de kosten niet uit het oog mag verloren worden. Andere leden hadden groot bezwaar tegen steenen kuipen omdat die, door verschillende oorzaken, lichter lek worden en aldus veel kosten van onderhoud zouden vorderen. Ten slotte is met 5 tegen 4 stemmen besloten tot het vervaardigen van een steenen gaskuip. Tegen stem den de heeren Callenfels, Pot, Sehraver, van der Hij- den en J. I. F. Hector. Ecu verzoek van H. A. Polak om afstand van ge meentegrond wordt, in overeenstemming met bet advies van de commissie van fabricage, met algemeene stem men verworpen. Een gelijk verzoek van F. Guillaume, waarbij hij het tenein „De botermarkt" in koop of erfpacht vraagt om daarop huizen te bouwen, wordt tot onderzoek en bericht gesteld in handen van burgemeester en wet houders. Een voorstel van het gemeentebestuur van Middel burg om vergunning der concessie van tolheffing op den Vlissingen-Middelburgscben straatweg voor den tijd van 3 jaren aan te vragenwordt met algemeene stem men goedgekeurd. Ter voorziening in de vacature ontstaan in het col lege van zetters door bet aftreden van de heeren C. J. van Reyn en P. G-. de Yey Mestdagh, wordt besloten een viertal op te maken, om aan gedeputeerde staten voor te dragen. Daarop worden geplaatst de heeren J. C. van Reyn, P. G. de Vey Mestdagh, J. Le Sage van Hoeve en J. van de San de. De rekeningen van het algemeen armbestuur en van de leenbank, door de commissie voor de financiën teruggezonden met voorstel om die goed te keuren, worden met algemeene stemmen gevalideerd. Door de commissie was betreffeude de rekening van bet al gemeen armbestuur de opmerking gemaakt dat in die rekening personen met een bedeeld jaarlijksch bedrag voorkomen, hetwelk aanzienlijk hooger is dan door de diaconiën wordt bedeeld, waarom de wensch werd uit gesproken dat het armbestuur de meestmogelijke zui nigheid betrachten zou. De voorzitter deelt mede dat twee rapporten zijn ingekomen van de commissie voor het belastingstelsel, die adviseert: 1° om een verzoek van Suermond c. s., tot het mogen verkoopen van hunne waren op de markt dagen, ten allen tijde, ook aan de zoogenaamde voor- koopers, af te wijzen; en 2° om gunstig te beschikken op een verzoek van M. D. Prijes, om het verplicht gebruik van het verkoophuis af te schaffen. De beslis sing op beide punten wordt aangehouden tot de vol gende vergadering. Betrekkelijk etn verzoek van De gebroeders Abra hams, te Middelburg, tot nog voldoening van reeds verjaarde pretention over 1868/70, geven ecnige leden hunne bevreemding te kennen dut de drie achtereen volgende jaren die rekeningen zouden zijn ingezonden, zooals adressanten beweren, terwijl ter griffie van het raadhuis van de ontvangst uiets bekend is. Die leden vermoeden dat er verzuim bestaat aan de zijde van de adressanten, en wenschen die verjaring toe te passen. Andere leden achten het ongepast om van de verjaring gebruik te maken tot vrijwaring eener schuld, die er kend is te bestaan. De beslissing is aangebonden, ia afwachting van nadere toelichtingen. Geschiedt mededeeling van de goedkeuring van gede puteerde staten in Zeeland van eenige voorgestelde af- en overschrijvingen op de gemeentebegrootiug, welke mededeeling voor kennisgeving wordt aangenomen. Een verzoek van den hulponderwijzer Ten voertom eene toelage, wordt in overeenstemming met het ge voelen der schoolcommissiemet algemeene stemmen afgewezen. De vergadering wordt met gesloten deuren voortgezet. Na de heropening doet de voorzitter voorlezen eene opgave van benoodigdhecleu voor de gasfabriek, waar van de aanschaffing aan de commissie voor de gasfa briek wordt opgedragen. Voorts wordt overgelegd dc gemeenterekening over 1871, die op voorstel van den vooizitter wordt gesteld in banden van de commissie voor de financiën. Een reglement betreffende het beheer van den Koude- kerke-Vlissingschen straatweg, door burgemeester en wethouders opgemaakt, wordt, volgens mededeeling van den voorzitter, voorde leden ter inzage nedergelegd. Ten slotte vraagt de heer Yerkuyl Quakkelaar of er ook een rapport te wachten is van de commissie voor het belastingstelsel, betreffende het door hem gedaan voorstel tot wijzigiug der verordening op het keurloon De heer van Uije Pieterse, voorzitter der commissie, antwoordt dat hij hoopt bet bedoeld rappoit weldra te zullen kunnen overleggen. De vergadering wordt gesloten GEMEENTERAAD VAN GOES. Zitting van Woensdag 7 Augustus. In deze zitting werd mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukkena adres van het depar tement Goes der Maatschappij tot nut van 't algemeen tot het verkrijgen van grond voor een bad- en zwem inrichting; b idem van J. J. van den Broeke, om af koop van jachtrecht; betelen worden verzonden naar burgemeester en wethouders om advies en voorstel. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten een voordracht op te maken voer twee leden van het college van zetters, tengevolge van periodieke aftreding; daarop worden gebracht twee dubbeltallen als voor het eerste lid de heeren J. Dekker Lz., aftre dend lid, en J. H. Janssen, en voor het tweede lid de heeren C. de Fouw, aftredend lid, en S. de Jonge Mulock Houwer. De geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden mr. J. I. Del Baere en W. F. Busing worden door eene daartoe benoemde commissie onderzocht en in orde be vonden en tot hunne toelating wordt besloten. Aan burgemeester en wethouders wordt een krediet verleend van f 50 voor herstel van het lokaal tot ver pleging van lijders aan epidemische ziekten, terwijl aan den aannemer, volgens contract van aanneming, i pet. der aanneming als huur per week zal worden uitbetaald; later zal door burgemeester en wethouders een post op de begrooting worden aangewezen tot dekking van een en ander. Aan A. van de Virse wordt op zijn verzoek 60 cen tiaren gemeentegrond tegen 2 's jaars tot wederop zegging afgestaan op de door burgemeester en wet houders gestelde voorwaarden. Daarna wordt in behandeling gebracht een bericht van gedeputeerde staten van Zeeland omtrent het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1872, waarin zij te kennen geven dat zij bezwaar hebben bet kohier goed te keuren, vermits het bedrag door de aangeno men vermindering met 5 pet. minder bedraagt dan op de begrooting is uitgetrokken, en voorstellen de be grooting daarnaar te wijzigen: het besluit daartoe zullen zij inwachten. De voorzitter zegt dat door bur gemeester en wethouders daartoe nooit een voorstel zal worden gedaan, maar zij aan den voorsteller van vermindering de vrijheid laten zoodanig voorstel te doen. Tot voorkoming van administratieve ongeregeld heden geeft hij echter in overweging dat de raad op zijn vroeger genomen besluit tërugkome en alsnog het kohierzooals het ligtgoed te keureu en vast te stellen. Na eenige diseussiën, waaraan de heerenMey- link, Hanlo en de voorzitter deelnemen wordt dien overeenkomstig met 7 tegen 2 stemmen besloten. Voor stemden de heeren Hanlo, Nortier, Kakebeeke, Ren- terghem, Fraosen van de Putte, Quisten de voorzitter tegen stemden de heeren den Boer en Meylink. ALGEMEEN OVERZICHT. Van alle Europeesche parlementen i3 het Engelsche het eenige, dat zijn zomer-reces nog niet heeft aange vangen. Zaterdag namiddag te 2 uren zal echter ook zijn uur van scheiden slaan. Dinsdag heeft het lager huis het onderzoek der Indische begrooting begon nen, hetwelk werd ingeleid door eene uitvoerige verde diging door den heer Grant-Duff. Uit dit uitvoerig exposé blijkt dat deze begrooting sluit met een batig slot van 1,400,000 pond sterling, terwijl het saldo van het loopende jaar slechts op 250,000 pond sterling geschat wordt. De spreker verklaarde dat de bevolking in Indië tevreden en welvarend was en er voor het moe derland geen enkele reden voor onrust bestond. De algemeene beraadslagingen werden daarop geopend door den heer Fawcett, die de groote uitgaven der regee- ring voor Indië afkeurde en tegen de aldaar geheven inkomstenbelasting te velde trok. Aan de definitieve goedkeuring dezer begrooting door het lagerhuis wordt echter door de regeeringsgezinde pers niet getwijfeld. In dezelfde zitting kwam de motie van den heer Monk, betreffende het Engelsche gezantschap bij den paus, opnieuw aan de orde. In antwoord op eene vraag van den heer Newdegate verklaarde lord Enfield, dat de heer Jervoise', hoofdambtenaar aan het ministerie van buitenkan dschg zaken, niet bij den paus geac crediteerd was. Waarom bij dan aan het Vaticaan vertoeft, wanneer hij toch geen officieel karakter draagt en derhalve ook niet namens de Engelsche regeering handelen kan, dit is eene vraag waarop men tot dus verre te vergeefs een antwoord in de Engelsche dag bladen zoekt. Na de verklaring van lord Enfield werd de motie van den heer Monk tot het schrappen van den post vcor de Engelsche ambassade aan het Vaticaan met 56 tegen 30 stemmen verworpen. The Times ziet in de aanstaande samenkomst der drie keizers te Berlijn niet slechts eene bestendiging van den Europeeschen vrede, maar ook een schoone toekomst voor de vrijheid, omdat daardoor de vrijheids beginselen tot in het hart van Rusland zullen door dringen. Niet ten onrechte vraagt l'Etoile beige naar aanleiding van dit beweren, „of het orgaan der City- blind is of dat wellicht dit vreemde optiraismeironiseh moet worden opgevat. The Times spreekt echter hoogst ernstig. Voor hem schijnt het bezoek van den Czaar in waarheid veelbelovend voor de vrijheid en een waar borg voor den vrede te zijn." De bijeenkomst der drie keizers wekt bij het liberale Belgische bladeerder treurige herinneringen op aan de tijden vanLaybachen Carlsbad. Zou the Times niet bovie mine a mauvais jeu maken? „Wanneer wij zien zoo gaat l'Etoile beige voort dat de Daily News op hetzelfde aanbeeld slaat, schijnt het ons toe dat die ingenomenheid alleen toe te schrijven is aan de vrees der Engelsche pers, dat zij de innige spijt zou verraden, die zij noodzakelijk over de absolute afzondering van Engeland moest gevoelen." Een nieuw staaltje van het billijkheidsgevoel der aanhangers vau de regeering, die de weegschaal van Europa in handen heeft, levert een Berlijnsffi corres pondent, die in ernst het volgende over art. 5 van het Prager vredestractaatwaarbij een nadere grens regeling tusschen het veroverde gebied en Deneraar ken wordt voorgeschrevendurft schrijven„Tenslotte kunnen Pruisen en Oostemijk overeenkomen, om nu ook rechtens art. 5 uit de wereld te helpen, wat toch reeds feitelijk langen tijd het geval is. Er wordt daartoe slechts een wedeizijdschc toestemming gevorderd, en deze zal gemakkelijk te verkrijgen zijn, omdat dezo twee partijen toch alleen hierover te beslissen hebben." En Denemarken dan? Is dan de overwonnene cok niet partij geweest in deze overeenkomst? Dit landje schijnt echter in h?t oog van den burger van het groote Duitsche vaderland te onbeteekenend, om slechts een oogenblik ook aan zijne rechten te denken. Yójr het sluiten van den vrede met Frankrijk beweerde von Bismarck dat hij, ook al wilde hij het zelf, den eisch tot annexatie van Elzas-Lotharingen onmogelijk kon laten vallen, omdat de openbare meening die aan hechting on voor waai del ijk verlangde. Eene regee ring bulioorde, wanneer zij zich wil staande houden, aan de stem en aan de eischen der openbare ineening gehoor te geven. Indien nu die openbare mecning, door het succes der katste jaren verblind, zulke on beschaamde eischen durft s'.elleu, is het dan niet een dreigend gevaar dat juist die regeering over het lot van Europa beslist? Wanneer in cusu de Duitsche natie inderdaad deze onbillijke vernietiging van art. 5 van het Prager tractaat eischt, dan zal zij bij de Pruisische regeering zeker niet op te grooten tegenstand stjoten. Heeft niet de Duitsche politiek der laatste jaren zich bij uitnemendheid gekenmerkt door de huldiging van het beginsel: geweld gaat boven recht? Het positieve nieuws uit Frankrijk bepaalt zich heden tot het bijeenroepen van den nieuwen raad van state door den minister van justitie Dufaure tegen Zaterdag morgen. De eerste bijeenkomst zal gewijd zijn aan de installatie der leden, welke onlangs door de nationale vergadering en door den president der republiek be noemd zijn. Tevens zal eene commissie benoemd wor den tot het ontwerpen vau een reglement van orde. Uit St. Sebastian, de bekende havenplaats aan de golf van Biscaye, wordt gemeld dat aldaar twee per sonen onder de verdenking gearresteerd zijn, een aan slag op het leven van den koning van Spanje te willen beproeven. Of dit voornemen inderdaad bij hen be stond en zoo ja, of deze samenzwering in verband ge bracht moet worden met den mislukten aanslag in de straten van Madridhiervan is tot dusverre nog niets

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2