MIDDELBURGSCHE F 188. Vrijdag 1872. COURANT. 9 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. 33e prijs per 3/m. franco is f' 3.5Ö. Middelburg S Augustus. In de Staats-couranfc van gisteren wordt, op verzoek van het Russisch gezantschap, mededeel'nggedaan van eene uitnoodigiug van het Russisch ministerie voor de volksverlichting aan alle personen die in het bezit zijn van brieven of andere origineele geschriften van Peter den Groote, om door tijdelijken afstand dier stukken, het ministerie in staat te stellen een volledige uitgaaf te bezorgen van alle handschriften van dien souvereinen hervormer van Rusland. Het ministerie voor de volksverlichting acht het hierbij zijn plicht ter openbare kennis te brengen „1° dat alle ingezonden brieven en schrifturen van Peter den Groote aan de eigenaars daarvan onbeschadigd en binnen den door hen zeiven te bepalen termijn terug gezonden zullen worden enzoo door hen geen termijn voor de terugzending bepaald is gewordenniet later dan twee maanden na ontvangst der schrifturen, zoo moge lijk nog vroeger „2° dat aan liet hoofd der ingezonden schrifturen van Peter den Groote, of elders op eene geschikte plaats daarin de namen der respectieve inzenders gesteld moe ten worden; „3° dat die personen welke brieven of geschriften yan Peter den Groote inzenden teneinde gedrukt te werden een op hunnen naam gesteld exemplaar van het uit te geven werk zullen erlangen ter herinnering aan hunne medewerking tot een voor de geschiedenis des vaderlands zoo gewichtig werk „4° dat aangaande de resultaten van deze oproeping om de vier maanden een kort verslag door middel der dagbladen openbaar gemaakt zal worden." De 56° jaarlijksche algemeene vergadering van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden, is op Woensdag 31 Juli 1872 te Amsterdam gehouden. Het daarbij uit gebracht verslag bevat o. a. de navolgende bjzonder- heden. De inkomsten over 1871 bedroegen met inbegrip van renten van het kapitaal ad f 48,944.61collecte en inschrijvingen f 30,292.18.i-gift van Z. M. den koning f 200en een van H. en M. van f 100benevens van do commissie tot ondersteuning der onverzorgd achter gebleven betrekkingen van miliciens (1870), het saldo der onder hare berusting geweest zijnde gelden f 5,417.55, van de provinciale commissie in Overijsel voor de ver minkte en nagelaten betrekkingen van de gesneuvelden der bezetting van het kasteel van Antwerpen en de daartoe behoorende vloot en forten op de Schelde 250, eene som van f 85,207.34£. De uitgaven bedroegen f 71,791.531; daarvan werden o. a. uitgekeerd: aan gratificatiën aan 2272 deelge- rechtigden met Waterloogift f 61,333.92, aan kosten van bet Invalidenhuis te Leiden, na aftrek der eigene inkomsten van dat gesticht, f 5,327.31, aan onkosten van het hoofdbestuur, de districts en plaatselijke com- missiën f 4,858.30-iaan periodieke uitkeering (renten legaat mejufvrouw C. Sperwer) f 200. Het batig saldo der rekening (f 13,487.81) toont aan dat het fonds in het afgeloopen jaar tengevolge van buitengewone inkomsten en vermindering van het getal bedeelden aanmerkelijk is vooiuitgegaan. Het aantal deelgerechtigden was op uit0. December 1871, 148 minder dan op gelijken datum in 1870. In het afgeloopen jaar werden er 69 nieuwe deelgerecktigdeu opgenomen, en 61 man in het invalidenhuis te Leiden verpleegd. Het getal sollicitanten bedraagt 900. Hoewel de tegenwoordig gunstige toestand van het fonds voor velen dezer ongelukkigen een blij vooruit zicht opent, blijft het toch eene onmogelijkheid al die sollicitanten te helpen, waarom het fonds bij voortdu ring der Nederlandsche liefdadigheid dringend wordt aanbevolen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. LEGER. Overgeplaatst in rang bij den generalcn staf, de majoor A. J. W. van der Schrieck, van bet 2e re giment infanterie; bij bet wapen der infanterie, en wel bij het 2e regimentde majoor J. M. A. van Hellenberg Hubar, van den generalen staf, toegevoegd aan den chef van dien staf. MARIES EN LEGER. Volgens een bij het departement van marine ingeko men bericht, is Zr. Ms. schroefstoomschip Het Loo, on der bevel van den kapitein-luitenant ter zee C. A. B. D. Rijk, na op den 5cn Juni jl. de reede van Banana te hebben verlaten, den 2cn Juli jl. ter reede van Mon rovia (de hoofdstad der republiek Liberia) aangekomen, en zou den 8cn daaraanvolgende van daar de terugreis naar Nederland aanvaarden. Den 8™ dezer worden de drie monitors te Helle- voetsluis weder bijeen verwacht, om te zamen in zee te manoeuvreeren. Tengevolge van den uitslag van net onlangs ge houden vergelijkend examen tusschen de adspiranten naar eene plaatsing als cadet op de Koninklijke mili taire academie zullenmet September a., aan die in richting als cadet worden geplaatst: voor de cavalerie hier te landeG. P. A. G. H. Romer voor de artillerie hier te lande: jonkheer L. A. P. Six, C. Suermondt, jonkheer F. C. van der Does de Bije, C. J. Greven, C. F. van de Poll, J. van Kuyk, C. Hoekwater, E. C. Boogaert cn F. E. M. vanLilaar; voor de genie hier te lande: F. H. L. de Wijs, II. J. van den BroekM. OnnenJ. P. Koolemans Beynen en A. J. Doorman voor de genie in Oost-Indië: P. C. J. Noorduyn, H. W. Scheuer en F. C. A. Vemer. {Staats-cour.) KOLONIËN. De in 1869 op Java benoemde commissie tot herzie ning der Indische comptabiliteitswet van 1864, heeft een rapport uitgebracht, dat thans verschenen is. Het voornaamste advies der commissie is het voorstel, om de Indische begreotingen voortaan niet langer bij dewetvastte stellen, maar bij koninklijk besluit, na den raad van state gehoord te hebben. Langs dien weg alleen acht de meerderheid der commissie het mogelijk de begrootiogen tijdig in Indië te doen aan komen zonder ze veel te langen tijd voor het dienst jaar vast te stellen en gevaar te loopen onjuiste ramin gen te doen. De minderheid echter wilde geen afstand doen van een zoo gewichtigen waarborg, als de vast stelling bij de wet, waarmede de geheele comptabili teitswet naar hare meening staat of valt; als redmiddel stelde zij voor twee jaarlijksche begrootingen vast te stellen. De mindere juistheid der ramingen, daarbij te vieezenachtte zij geringer bezwaar dan het onttrek ken der begrooting aan de wetgevende macht. De meerderheid meent echter, dat de invloed der staten- generaal geenszins zou worden verzwakt in Indische zakenindien voor volledige openbaarheid werd gezorgd en voorgeschreven, dat de bij koninklijk besluit vast gestelde begrooting zoo spoedig mogelijk aan de sta ten- generaal moet worden overgelegd en dat aan hen steeds rekening moet worden gedaan. De verdere voorstellen der commissie betreffen het specialiseer:n der posten. Zij wenscht de posten van uit gaaf minder in details op te geven, daar lang vooruit toch niet met juistheid kan geraamd worden en de opgaven dus niet zeer te vertrouwen zijn. Zij wenscht daarom samenvoeging van gelijksoortige posten tot Óen globaal cijfer. De groote vrijheid, daardoor aan de hoof den der departementen geschonken, wordt beperkt door het vereischte, dat de gouverneur-generaal tot groote werken zijne machtiging moet verleenen. Bij de reke ning echter behoort een gedetailleerde opgave van de verrichte werken te worden overgelegd, derhalve met controle a posteriori. Voorts stelt de commissie voor, geen overschrijvingen meer toe te laten van begrootingspostenomdat de geheele begrooling daardoor verwrongen wordt, maar bijaldien de toegestane gelden en de post voor onvoor ziene uitgaven ontoereikend zijn, aan den gouverneur- generaal de bevoegdheid te geven kredieten boven de begrooting te openen, tot verhooging der sommen me het vereischte bedrag. Daar het voorschriftdat aanbesteding van gouver- nementswerken regel is, tot veel moeilijkheden geleid heeft, stelt de commissie voor te bepalen, dat de voor ziening in de behoeften voor 's lands dienst zal geschie den door zelfvoortbrenging, inkoop of uitbesteding, nader bij koninklijke ordonnantie te regelen. Voorts wenscht de commissie de onvoldoend gebleken preventieve controle bij de betalingen af te schaffen en door an dei e bepalingen te vervangen. {Eandelsbl.) GEMENGDE BERICHTEN. Het a. Vrijdag te zeven uren op het Molenwater alhier door het muziekkorps der schutterij uit te voe ren programma bevat de volgende stukken: n° 1 maisch; n° 2 wals aria (Venzano)n° 3 potp. uit dert opera Martha (Flotow)n° 4 mazurka (de Jong); n°;5 cava- tine uit de opera Norma (Bellini); n° 6 a Am Grabe eines Slingers (Berner)b Schöfers Sonntagslied (Kreut- zer); n° 7 fant. uit de opera La fille du régiment (Donizetti); n° 8 marsch. Men schrijft uit Breda aan het Handelsblad „De „pleiziertrein" van Luik naar Dordrecht, die Zondag hier doorkwam, heeft ten volle aan de ver wachting beantwoord. De zoo terecht vermaarde brug over het Hollandsch Diep te beschouwen en te betre den, was voor een 1000tal Luikenaren een groot genot, dat wellicht nooit uit hun geheugen zal worden ge- wischt. De directie der staatsspoorwegen gaf den reizigers daartoe namelijk de gelegenheid, door na den overtocht te Willemsdorp een uur te vertoevenmet vergunning om in dien tijd de brug te bewandelen, waarvan dan ook gretig gebruik werd gemaakt. Hierbij bleef het echter niet, want weldra zag men de vreem delingen de zijwanden beklimmen, om een vergezicht op dat, voor hen fabuleuse, water te genieten; anderen bezochten de brug van onderen, zoodat deze in de verte het voorkomen had van een groote zwaluwen vergadering, die maar alleen op het sein wachtte om de reis verder door te zetten. Het water werd gedron ken alsof het geneeskracht bezat, terwijl weer anderen er een voetbad in namen. Bij aankomst te Dordrecht werden veel belangstellendenrestaurateurs en koffie huishouders in hunne verwachting teleurgesteld, daar verreweg het grootste gedeelte der reizigers den tocht doorzette naar Rotterdam, waartoe zij op drie stoom- booteu gelegenheid vonden. De reis is zonder onge lukken afgeloopen, alleen werd vernomen, dat een paartje te Dordrecht door een mistred een dompeling in de Merwe heeft gemaakt, doch spoedig werd gered." Richard Walace heeft aan de stad Parijs 80 zeer sierlijk bewerkte drinkfonteinen, ter gezamenlijke waarde van 54,000 f,ratiosgeschonken om op verschillende pun ten der hoofdstad te worden opgericht. Zaterdag nacht is de stoomzagerij van Guyard te Parijs afgebrand; de schade wordt op 150,000 francs geschat. De vlammen verspreidden zulk een licht, dat de meeste dieren in den naburigen Jardin des plantes meenden dat de dag was aangebroken en dien op hun gewone wijze aankondigden. De Fanfulla berichtdat al de statenwelke op het jongste telegrafische congres te Rome vertegenwoor digd zijn geweest, de op 14 Januari gesloten telegraaf- conventie bekrachtigd en daarvan aan de Italiaansche regeering mededeeling gedaan hebben. Te Rome keerscht tegenwoordig een zoo hevige kcortsepidemie dat de bestaande hospitalen niet toe reikend zijn om alle zieken te bevatten. THERMOMETERSTAND. 7 Aug. 's av. 11 u. 61 gr. 8 'smorg. 7u. 59 gr. 'smidd.lu.69gr.'sav.6u. 67 gr. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Zitting vau Maandag 5 Augustus. Voorzitter de heer Winkelman. Afwezig de heeren Kleijnhens en de Kr u ij ff. Na goedkeuring der notulen van het verhandelde in de zitting van 1 Juli jl., worden voor kennisgeving aan-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1