MIDDELBURGSCHE F 187. Donderdag 1872. COURANT. 8 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m. franco is f 3.50. Middelburg 7 Augustus. Men meldt ons uit 's Gravenhage „In spijt, van alle zenuwachtige pogingen die gedaan worden om het voor ons' land onschadelijk congres der Internationale hier te lande te doen beletten, kunt ge u verzekerd houden dat onze minister van justitie zich niet zal laten verleiden tot zoodanige wetsverkrachting waarop een verbieden van dat congres in Nederland zou nederkomen. Wij hebben eene wet op de toela ting van vreemdelingen en eene wet op de uitoefening van het recht van vergadering, en geen van die beide geeft aan de regeering de gevaarlijke macht in handen om eene vergadering waaraan vreemdelingen, welke genoeg geld op zak hebben, deelnemen, te verbieden omdat de beginselen dier vreemdelingen niet de begin selen zijn van de overgroote meerderheid der natie. Op die vergaderingen heeft de politie alleen reclit van tegenwoordigheid en bevoegdheid tot ontbinding, inge val feitelijk „de orde wordt gestoord." Tot zoover onze correspondent. Het is onverklaarbaar dat menna den heer Jolles} in wien men nevens vele verdiensten de fout van nu en dan wat te welwillend te zijn niet mag voorbijzien, weigerachtig gevonden te hebben om krachtige maat regelen tegen de Internationale en haren aanhang in Nederland te nemen, nu met zooveel onstuimigheid aanklopt bij den heer de Yries, die veel te veel man van karakter is om zich, zelfs ter wille van den ijver van enkelen die eenvoudig wenschcn te verbieden wat niet met hunne inzichten strookt, aan de Nederlandsche wet te vergrijpen. We weten heel wel, dat iedere wet in de toepassing zóo te verwringen is dat men, lijnrecht tegen haren geest handelende, zich schijnbaar met de letter kan verdedigen. De heeren Borret en van Zuylen gaven daarvan indertijd een bewijs door hunne volkomen onwettige uitzetting der Hannoveraansche uitgewekenen maar het was dan ook een reactionnair ministerie, waar van deze onwettige maatregel uitging, een kabinet waarbij de grondwettige volksrechten en waarborgen zeer licht wogen. Thans echter hebben wij een vrijzinnig kabinet, waar van wij geen minachting dier rechten en waarborgen, geen verkrachting van de wet vreezen. En wij twijfe len geenszins of, al was een krachtig optreden tegen de Internationale met letter en geest onzer wetgeving over een te brengen, het gezond verstand bij de regeering duidelijker zou spreken dan het misbaar der ongerus- ten, en haar herinneren dat de vrees een slechte raad geefster is, en dat eene vereeaiging eerst dan gevaar lijk wordt voor de rust van den staat, wanneer de staat haar vervolgt of verbiedt. In de gisteren avond gehouden vergadering van de alhier gevestigde afdeeling der Vereeniging ter bevor dering van fabriek- en handwerksnijveiheid in Neder land, zijn behandeld de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering, die den 13cn dezer en vol gende dagen te Zwolle wordt gehouden. Tot afgevaar digde is benoemd de heer J. W. de Raad. Voorts is tot lid van het bestuur dezer afdeeling be noemd de heer D. Jeras M.Kz. in plaats van den heer C. Krijger, die aan de beurt van aftreding was. haar bestaan een tal van uitmuntende leeraren. Uit hun midden kwam Hugo de Groot, daar leerde Scali- gcr, misschien de grootste en geniaalste geleerde van dien tijd. Daar werkten Boerhaave, Ruhnkenius, Schultens en nog een groote rij geleerde mannen mag Leiden opnoemen. Leiden heeft geen tijd van verval ge kend en was en bleef de voornaamste steun zoowel van de ïïollandsche wetenschap en literatuurals van den nationalen geest, die dat land tot een der eerste we reldmachten verheven heeft, al is die tijd ook voorbij, Leiden alleen weegt zwaarder in de geschiedenis van den menschel ij ken geest, dan geheel Puien en Hongarije te zamen." Men deelt ons mededat op de stoombootenvarende tusscben Rotterdam en Utrecht, de geheele equipage volgens een overeengekomen participatiestelsel is geën gageerd. Dit stelsel bestaat hierin, dat behalve de toegezegde vaste wekelijksche gagebij het einde van elk jaar na het opmaken van de balans der onderneming en na af trek eener ingestelde billijke rente voor den patroon, de resteerende winst tusschen hem en het volk volgens eene aangegane overeenkomst wordt verdeeld. Onder het volk is die verdeeling geregeldin evenredigheid van do waarde der diensten, die van elk gevorderd worden. Dit stelsel heeft een zeer gunstigen invloed op de samen werking tusschen het geheele personeelvan de kapi teins tot de minste jongens en ook op de belangen van den patroon. (iV. Rott. cour.) Op het feestmaal, dat bij gelegenheid van het vierhonderdjarig bestaan der hoogeschool te Munchen op den 2cn Augustus jl. in het Odëon aldaar werd ge houden, hield de rector magnificus professor Döllinger eene feestrede. Na daarin o. a. het verval der Luik- sche academie te hebben geschetst ging de feestrede naar aldus voort: „Hiertegenover staat Leiden. De prins van Oranje en de staten schonken aan deze stad, als belooning voor de heldhaftige verdediging tegen de Spaansche belegeraars, eene academie. Te midden van het krijgs gewoel opgericht, bezat ze reeds in de eerste jaren van Eergisteren is ter gemeentesecretarie te Zwolle een kind van ongeveer jaar bezorgd. Eenigen tijd gele den werden zekere K. Jansen en zijne vrouwwegens bedelarij en het te vondeling stellen van drie kinderen, door de rechtbank veroordeeld tot drie maanden opslui ting en geldboeten met last dat zij na afloop van de gevangenisstraf zouden worden overgebracht naar een bedelaarsgesticht. Deze lieden hadden een nog zeer jeugdig dochtertje, en de vraag rees waar dit kind armlastig was, te Assen, te Staphorst of te Zwolle. Voorloopig werd het met de moeder in het huis van verzekering te Zwolle opgenomen. Op de aanvrage, door de commissie van administratie over dat huis aan den minister van justitie gericht, hoe zij met het kind moest handelen, heeft deze, na overleg met zijn ambtge noot van binnenlandsche zaken, geantwoord dat Jantje Jansen door de zorg der genoemde commissie behoorde „te worden gebracht aan het gemeentehuis te Zwolle, en afgegeven ter gemeentesecretarie, onverschillig of men het daar al of niet aanneemt." De commissie van administratie heeft eergisteren aan deze ministerieele beschikking gevolg gegeven, en het kind door de be waarster op het stadhuis laten brengen. Door de zorg van den commissaris van politie is het voorloopig uitbesteed. ProvOverysehche en Zwolsche cour.) BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan H. J. C. Hoogeveen, resident van Batavia, tot het aannemen der versierselen van kommandeur met de ster der orde van Franz Joseph, hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken. registratie. Benoemd tot directeur der registratie en domeinen voor de provinciën Friesland en Groningen, standplaats Leeuwarden, H. II. Schotanus a Steringa Lemkethans inspecteur der registratie en domeinen tweede klasse. koloniën. Eervol ontslag' uit 's lands dienst ver leend, op verzoek, met behoud van recht op pensioen bijaldien hij volgens de bestaande bepalingen daarop aanspraak heeft, aan den Oost-Indischen hoofdambte naar F. G. van Bloemen Waanders, laatstelijk directeur van binnenlandsch bestuur in Nederlandsch-Indië. KERKNIEUWS. De heer L. Slotemakerpredikant bij de Nederduit- sche hervormde gemeente te 's Heer Hendrikskinderen, heeft het beroep naar Neede aangenomen. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Rotterdam, de heer K. F. Creutzberg, te Arnhem. Het tweetal ter beroeping van een predikant bij de doopsgezinde gemeente te Enschedé bestaat uit de heeren S. Cramer, te Emden, en S. G. Binnerts, te Bersingerhorn. MARINE EN LEGER. Maandag is te Breda een aanvang gemaakt met het afnemen der examens van adspiranten voor de stafschool, waarvoor zich zeven officieren van verschillende wapens hebben aangemeld. Het examen voor adspirant cadet ten is afgeloopen. KOLONIËN. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen: Javasche courant van den 21 Juni. civiel departement. Ontslagen: eervol, uit 's lands dienst, wegens ziekte, met behoud van recht op pensioen, de commies bij het havendepartement te Soerabaija M. C. B. van der Beek: op verzoek, eervol, uit 'slands dienst, met behoud van recht op pensioen, de gewezen klerk op het residentiekantoor te Mage- lang L. Visser. Benoemd: tot algemeen pakhuismeester te Sama- rangde ambtenaar op nonactiviteit Th. R. J. M. Huysers tot hoofdonderwijzer aan de openbare tweede lagere school te Soerabaijade hoofdonderwijzer aan de openbare tweede lagere school te Djokjokarta H. C. A. Cornelius; tot commies bij het havendepartement te Soerabaija G. J. Putman Cramer, onlangs met verlof uit Nederland teruggekeerdtot 3cn commies bij de algemeene rekenkamer W. W. van "Weelderenonlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot commies ontvanger bij de in- en uitvoerrechten te Palembang, de commies-visitateur bij de controle en recherche te Batavia C. F. Neuendorff; tot commies-visitateur bij de controle en recheiche te Batavia, de commies-visitateur hij de controle en recherche to Soerabaija G. F. Janitz tot commies-visitateur bij de controle en recherche te Soerabaija, de commies-ontvanger te Japara J. N. van den Worm; tot commies-ontvanger te Japara, de com mies-ontvanger te Pekalongan H. A. Brans. Ingetrokken: op verzoek, de benoeming van den commies-ontvanger te Pekalongan N. J. Verwijk tot commies-ontvanger te Palembang, met bepaling dat hij in de eerstgenoemde betrekking gehandhaafd blijft. departement yan marine. Belast: met de waar neming der betrekking van machinist bij het ijzeren droogdok op Onrust, C. F. Stephanus, Europeesch vuurstoker bij het marine-etablissement aldaar; met de waarneming der betrekking van onderbaas-smid en ketelmaker bij het marine-etablissement op Onrust J. Bos, eervol ontslagen vuurstoker 1° klasse van de konink lijke Nederlandsche marine. Overgeplaatst: aan boord van Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden, de luitenants ter zee 2e klasse J. L. Hordijk, van Zr. M8. stoomschip den Briel, C. J. H. van den Broek, van Zr. Ms. stoomschip Ad miraal van Kinsbergen, en de officier van administratie le klasse K. J. Adams, van Zr. M\ stoomschip Java; aan boord Zr. M8. korvet Prinses Amelia, de luitenant ter zee 2C klasse J. R. Eek, van Zr. M8. fregat Prins Alexander der Nederlanden, de scheepsklerk J. C. van Reyn, van Zr. M\ stoomschip Ardjoeno; aan boord Zr.M8. transportschip Java, de officier van administratie 3e klasse W. F. Klompé, van Zr. Ms. opnemingsvaar tuig Stavorenaan boord Zr. M8. stoomschip Marnix, als lc officierde luitenant ter zee le klasse J. M. H. Ber- voets, van Zr. M8. fregat Prins Alexander der Neder landen; aan boord Zr. M8. stoomschip den Briel als kommandantde luitenant ter zee le klasse W. Oor schot van Zr. M". stoomschip Marnixde luitenant tor zee 2e klasse H. F. Verheggenvan T\ M8. stoomschip Banka; aan boord Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno, de scheepsklerk J. Mets, vanZr. M8. korvet Prinses Amelia; aan boord Zr. Ms. stoomschip Bankade luitenant te' zee 2e klasse A. W. Vinkhuyzen, van Zr. M». fregat

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1