MIDDELBURGSCHE COURANT. F 185. Einsdag 1872. 6 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m. franco is f 3.50. Middelburg 5 Augustus. Uit Muiden schrijft men aan de Nieuwe Rotterdam- sche courant: „Het Utrechtsch dagblad meldt, dat met November het gedeelte HilversumAmsterdam van den Ooster spoorweg in explcitatie komt. Misschien is die tijds bepaling juistmaar dan moet achter de genoemde maand het jaartal 1873 gesteld worden. Zooals het er nu staat, zou men lichtelijk denken, dat men dit jaar nog die reis per spoor zou kunnen doen, en dat is be paald een onmogelijkheid. Het laatst aanbesteed ge deelte van dien weg, HilversumUitermeer, behoeft ïlei a. eerst opgeleverd te worden. „Yan de brug over de Vecht te "Weesp zijn pijlers en laDdhoofden gereed, doch de bovenbouw, hoewel aanbesteed, is op het terrein nog niet aangevangen. „De kunstwerken in de Diemermeer over de verschil lende wateren worden meer en meer voortgezet, doch vóór heden over een jaar komen ze niet klaar. „De brug over de Muider trekvaart is nog niet be gonnen en dat werk is van te veel omvang om in 3 maanden gereed te kunnen zijn." BENOEMINGEN EN BESLUITEN. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Akkrum c. a. n. J. W. Oos- ting, thans ontvanger derzelfde middelen te Akker- woude c. a. leger. Benoemd bij hot personeel van den genees kundigen dienst der landmacht in Nederlandsch-Indië: tot officier van gezondheid 2e klasse H. D. J. Lange- laan, arts, geboren den 29cn April 1842, te Heemstede. Gedetacheerd bij het leger hier te lande, voor den tijd van twee jaren, de officier van gezondheid 2e klasse J. J. Hoogeboomvan het personeel van den genees kundigen dienst van het leger in Nederlandsch-Indië, thans met verlof tot herstel van gezondheid. Bencemd tot 2cn luitenant bij het leger in Oost lndië bij het wapen der infanteriede cadetten G. F. Soeters, B. Schaap en W. Munniks de Jongh; bij het regiment Gost-Indische cavalerie, de cadet J. A. W. Oxenaar; bij het wapen der artillerie, de cadetten J. II. van Blommestein, M. B. Rost van Tonningen en F. W. H. Tijdeman; bij het wapen der genie, de cadetten H. J. Bijleveld en II. A. G. von Dentzsch; allen herkomstig van de Koninklijke militaire academie. ONDERWIJS. De gemeenteraad van Middelburg heeft in zijne heden gehouden zitting het in de vorige zitting medegedeel de voorstel van burgemeester en wethouders tot reor ganisatie van het onderwijs voor vrouwelijke leerlingen aangenomen. Door burgemeester en wethouders van Deventer is, ter benoeming van een leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de inrichtingen van middelbaar onderwijs aldaar, eene voordracht opgemaakt, waarop geplaatst zijn de keeren J. Oosting, te Wageningen, en J. A. H. G. Jansen, te Zwolle. KERKNIEUWS Omtrent de handelingen der synode van de Neder- landsche hervormde kerk wordt door de Kerkelijke courant o. a. nog het volgende medegedeeld: Het herzien-reglement op het examen ter toelating tot de evangeliebediening in de Nederlandsche her vormde kerk is met eenige wijzigingen voorloopig aan genomen. Over de nieuwe psalmberijming zijn langdu rige beschouwingen geleverd. Men heeft besloten om nevens de bestaande psalmberijming, tot vrij gebruik te doen vervaardigeneen bundel van geheel vrij be werkte psalmen met, zooveel noodignieuwe melodieën. Belangrijke gedachtenwisseling had ook plaats over art. 38 van het reglement op het godsdienstonderwijs, dat gewijzigd aangenomen werd. Ten aanzien van de avondmaalsviering besloot de vergadering uit art. 14 van het algemeen synode-reglement weg te laten de woorden: viermaal des jaars. Groot verschil van gevoelen heerschte over een ge wichtige taak die aan de .synode opgedragen wasde regeling van beheer en bestuur in de hervormde kerk. De commissie die benoemd werd om over het concept reglement der synodale commissie rappoit uit te bren gen, heeft twee verschillende rapporten uitgebracht. KOLONIËN. De uit Nederlandsch Indië ontvangen berichten loopen tot den 22cu Juni jl. Aan het mail-overzicht van de Java-Bode ontleenen wij het volgende: Sedert gisteren weten wij uit de Javasche courant dat met 1 Januari 1873 twee nieuwe politie-strafregle- menten zullen ingevoerd worden: éen voor de Europe anen, en éen voor inlanders. Het laatste behelst o. a. de geheel nieuwe bepalitgdat met geldboete van f 16 tot f 25 zal worden gestraft hijdie zich als dienstbode of werkman voor dm gewonen huurtjjd of voor een on- bepaalden tijd bij de maand verhuurt en zonder aanne melijke redenen, binnen den gewonen huurtijd of gedu rende de loopen de maand, zonder toestemming van den dienstbruikerziju dienst verlaat of weigert te arbeiden, en zulks behoudens zijne burgeirechtelijke verplichting en ten ware het feit misdrijf mocht opleveren (art. 2 n° 27). De resident van Pekalongan kondigt den verhuur aan, voor een tijdvak van twintig achtereenvolgende jaren, van eene uitgestrektheid veesten grond van ruim 389 bouws in het distriet Bandar Goemiwang. De huurprijs mag niet minder bedragen dan f 5 per bouw. De inschrijvingsbiljetten moeten uiterlijk op 14 Decem ber dezes jaars ingezonden zijn. Eene soortgelijke aankondiging wordt door den resi dent van Madioen gedaan. Zij betreft een perceel woeste gronden, groot 434 bouwsgelegen iu het district Poe- loeng, regentschap Ponorogo. De mi'nimum-buurprijs is f 6, de uiterste termijn van insehiijving 11 December. De uit goede bron ontvangen berichten omtrent de in het Lebaksche ontdekte steenkolen melden „Dat de kolen inferieur zijn van qualiteit: de beste monsters bevatten 50 pet. koolstof en 20 a 26 pet. hygroscopisch water, zoodat het warmtegevend vermo gen der Lebakkolen ongeveer 50 pet. beneden dat van goede Indische kolen en 90 pet. beneden dat der Orn- bilienkolen (Soengei-Doerian) staat. Daarenboven zijn de omstandigheden voor ontginning ongunstig, daar de kolenmassa hoofdzakelijk uit eene laag bestaat, welke bij 1.5 a 2 meter dikte eene helling heeft van 12 a 15° en bij het aan den dag komende weinig ontginbaar is, zoodat men dadelijk bij den aanvang door middel van schachten de exploitatie zal moeten drijven. Dat onder zulke omstandigheden tegen het Ombilien- veldwaar ruim 100,000 ton aan den dag liggenen waardoor zeer eenvoudige bergwerken (stollemijnen) de kool overigens te ontginnen is, geene concurrentie mo gelijk isbehoeft geen betoog. Uit Sumanap schrijft men aan de Soerabaijasche courant dd. 4 Mei: Zeeroof is hier aan de orde van den dag. Sedert Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno hier zijn zoogenaamden kruistocht heeft gedaan, zijn er weder twee handels prauwen, die van Soerabaija kwamen, afgeloopen, en de opvarenden van hunne kleederen beroofd en ook van een gedeelte der lading. GEMiENGDE BERICHTEN. Te Neuzen wordt eene badinrichting op kleine schaal tot stand gebracht. Uit Haarlem wordt van 3 Augustus aan de Nieuwe Rotterdamsehe courant gemeld dat in den vroegen morgen van dien dag in de omstreken der stad, volgens sommigen in het Bloemendaalsche bosch, een duel met den sabel heeft plaats gehad tusschen een gepensioneerd Indisch officier en een student te Delft. Eerstgenoemde is aan de hand gekwetst, terwijl de laatste ongedeerd bieef. De politie was onderricht en heeft baar best gedaan om de zaak te voorkomen, waarin zij echter, vermoedelijk omtrent de juiste plaats der samenkomst misleid, niet geslaagd schijnt te zijn. De gekwetste is, na door een chirurgijn te Haarlem verbonden te zijn, reeds per eersten trein met zijn beide secondanten naar 's Gravenhage teruggekeerd. De Internationale heelt te Barcelona eene verga dering gehouden tot het benoemen van afgevaardigden naar het congres te 's Gravenhage. Volgens de Constitutionnel bezit Frankrijk van alle landen de meeste specie. Forbonnais zeide, dat het in 1683 reeds 900 millioen aan specie in circulatie had, en volgens de berekeningen van Law was het be drag daarvan in 1716 tot 1200 millioen geklommen. Ten tijde der revolutie schatte Necker, wiens bevoegd heid om in deze zaken mee te praten door niemand ontkend zal worden, den voorraad specie in Frankrijk op 2200 millioen. Sedert de invoering van het tien- deelig stelsel tot op de laatste jaren werd in Frankrijk voor 6£- milliard aan gouden, zilveren en koperen munt geslagen. Van 1848 tot 1871 werden er in Frankrijk, Engeland, België, Oostenrijk, Italië en in de Ver- eenigde staten omstreeks 14 milliard aan nieuwe munt in omloop gebracht. Op dit oogenblik zal Frankrijk 6 a 8 milliard aan specie bezitten. De bekende Fransche schrijver Maxime du Camp gelooft niet dat de dames nog valseh haar zullen dur ven blijven dragen, als zij de geschiedenis daarvan kennen. „Ik wenschte wel zegt hij dat de vrou wen, ik bedoel voornamelijk die in de mode den toon aangeven, de gevangenis Sainte-Pélagie eens konden bezoekenzij zouden daar zien hoe men de valsche chignons bewerkt. Een werkplaats is ingericht voor dit werk, waarvoor niet veel oefening noodig is. Alle haren, van verdachte hoofden opgekocht, overal uit vuilnisbakken en hospitalen bijeengehaaldwerden naar de kleur en lengte uitgezocht. Na vervolgens een weinig glanzend gemaakt te zijn, gaan de haren naar Sainte-Pélagie, waar de gevangenen ze aan zijden dra den bevestigen. Als zij daar volgens de regelen dei- kunst zijn vastgemaakt, gaan zij naar de rue Notre Dame de Lorette, of naar den Faubourg St. Germain, al naarmate zij door eene lichtekooi of door eene markiezin gekocht worden." Thiers heelt zich een brochette laten maken, waar aan al de ridderkruizen die hij ontvangen heeft, in miniatuur vertegenwoordigd zijn, uitgezonderd de insig- niën van het Legioen van eer en het Guldenvlies. Hij heeft er niet minder dan negentien, waarvan veertien groot-officiers- en vijl komman deurskruizen. De brochette wordt geschat op een waarde van 7500 francs. Dezer dagen trad een heer een telegraafbureau in de nabijheid van Parijs binnen en overhandigde het vol gend telegram: „Madame Duval 5, straat 15, Parijs. Bericht met droefheid dood oom Vincet. Kom spoedig tot opening testament. Geloof wij zijn erfgenamen. Durand." De telegrafist telde de woorden en zeiEr zijn er 22. Dus twee woorden te veelmijnheer. Zoo ant- woorde deze en keek het telegram nog even door. Haal dan „met droefheid" maar door. Te beginnen met 1 Augustus zal op alle postkan toren in Frankrijk gelegenheid bestaan omna het de- poneeren van een bedrag van hoogstens 5000francs, over dat montant ten behoeve van personenin andere plaat sen gevestigddoor middel van de telegraaf te beschikken. Door le Figaro wordt het volgende als authentiek medegedeeld bij de inschrijving voor de leening. Aan de rnairie van het achtste arrondissement neemt een landman de boeren schijnen het altijd te moeten mis gelden voor dag en voor dauw zijne plaats in de queue in, vergezeld van zijn trouwen hond. Tegen een uur of tien 'smorgens krijgt de man, die op zulk lang wachten en vasten niet gerekend had, een woedenden honger. „Als ge uwe plaats verlaat, is al uw wachten vergeefs geweest," waarschuwen hem eerlijke lieden in de rij, „Qui va a la chasse perd sa place!" „Geennood,"

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1