öuücnlanö. geringsten politieagent „bedorven en verrotte kerels" genoemd. De gemeenteraad van Harlingen heeft besloten tot het aanleggen eener scheepskade voor kleinere vaartui gen, aan de stadsgracht bij de gasfabriek. Door de dem ping van binnengrachten is zulk een kade noodzakelijk geworden. De gevangenis voor veroordeelde vrouwen tc Woer den is thans ontruimd. Eergisteren zijn de 100 be woonsters per spoor naar 's Hertogeubosch vervoerd. Van den heer Sémeuow is ter geruststelling der Nederlanders, die het statistisch congres te St. Peters- burg op 22 Augustus en volgende dagen wenschen bij te wonen, het volgende bericht uit St. Petersburg van 30 Juli, 'snamiddags 4 uren, ontvangen: „De cholera boezemt niet de minste vrees inhet aantal lijders is gering, de besmetting onbeteekenend." Volgens de laatste berichten van Iview in Rusland was de cholera aldaar bijna geheel geweken5 het groot ste aantal slachtoffers maakte die ziekte in een klooster dier stad, waar de meeste pelgrims een schuilplaats zoeken. Onder de prijsvragen, die door de afdeeling letter kunde en zedelijke en staatkundige wetenschappen van de Koninklijke Belgische academie dezer dagen zijn uitgeschreven, behooren onder die voor 1873: 1° een overzicht van de staatkundige geschiedenis van Vlaan deren van 1305, het begin der regeering van het Bour gondische huis (1382), waarin vooral in het licht moeten worden gesteld de wijzigingen, die gedurende dat tijd perk zoowel de algeweene instellingen van het graaf schap als de bijzondere instellingen zijner groote steden hebben ondergaan 5 2° eene beoordeeling der regeering van Karei den Stoute en van de ontwerpen, door dien vorst in het belang van het Bourgondische huis be raamd: 3° eene verklaring van het historische verschijn sel der instandblijving van het Belgische volkskarakter onder al de vreemde overheerschingenen voor 1874, een overzicht van de onderhandelingen, die tot het sluiten van den Munsterschcn vrede hebben geleid, waarin meer bepaald moeten worden aangetoond de gevolgenwelke die vermaarde gebeurtenis voor de Nederlanden heeft gehad. Voor dezen laatsten arbeid wordt door de academie het raadplegen van onuitgege ven documenten verlangd. Voor de beste beantwoor ding der eerste drie vragen wordt een prijs van 600, en van de vierde vraag van 1000 francs uitgeloofd, benevens 100 present-exemplaren. De geweldige donderbuien, die Maandagen Dins dag op verschillende plaatsen zijn losgebrokenhebben ook in België groote verwoestingen en belangrijke schade aangericht, vooral in de omstreken van Antwerpen en Doornik. Langs het kanaal St. Martin in het Quartier la Vilette te Parijs ziet men gewoonlijk verscheidene personen zitten met kielen en p etten gekleeddie den dag in ledigheid schijnen door te brengen. Zij leven van het verzamelen van doode honden. De doode hon den vertegenwoordigen een zeker kapitaal. Wanneer de huid niet in te ver gevorderden staat van ontbin ding verkeert kan men haar voor 20 tot 30 centimes verkoopen. Het vet vindt, als het gezuiverd is, tegen 50 centimes per kilogram gereeden aftrek, terwijl vooi- de beeneu en het vleesch een ruim debouché bestaat. Een doode hond van middelmatige grootte brengt ge woonlijk in het geheel 70 tot 80 centimes op. Op den Boulevard Denain te Parijs is een meteoor gevallendie een sterk blauwachtig licht rond zich verspreidde. Bij zijn val sprong hij in verscheidene stukken, waarvan een door een in de nabijheid wonend persoon werd opgeraapt. Dit stuk weegt 3 kilogram men en ruim 25 grammen. Het schijnt eeu ijzerachtige zelfstandigheid te zijn van donkergryze kleur met roode en geele strepen. Te Parijs zijn dezer dagen twee Londensche poli- tie-agenten aangekomendie het spoor zochten van zekeren JoëSundis, een ter dood veroordeelden misda diger, die den avond vóór zijne terechtstelling uit de gevangenis Newgate heeft weten te ontsnappen. Tot Dover heeft men zijn spoor kunnen volgen, doch het te Calais niet kunnen wedervinden. In de vergadering van aandeelhoudeis in de Suez- kanaalmaatschappij te Parijs is geconstateerd, dat de verandering van den bruto-tonnenlast in den netto-ton- nenlast de inkomst met 50 pet. zou verhoogen. De leden der oppositie verlangden den kubiekmeter als grondslag voor de tolheffing te zien aannemen,' hetgeen met 1410 tegen 669 stemmen werd verworpen. De heer Mandel, redacteur van de C'ote librever oordeeld wegens laster tegen de rechterlijke autoriteit, heeft de boete van 10,640 francs betaald aan den deur waarder die in last had het vonnis ten uitvoer te leggen en bij gebreke van betaling hem moest arresteeren. Dezer dagen is door de vonken eener locomotief het bosch van Lutterbach bij Straatsburg in brand geraakt. Het weigeren om een postzegel op te plakken, is de oorzaak dat eerlang in Hamburg een proces zal gevoerd worden, dat sedert dagen het hoofdthema der gesprekken in de stad uitmaakt. Een dame komt aan 't postkantoorvraagt een vijikreuzer postzegel en ver zoekt den beambte dat op een brief te hechten. „Daar toe ben ik niet verplichtantwoordde de ambtenaar. De dame beweerde het tegendeel en de partijen scheid den alles behalve vriendelijk. Daarmede was echter de zaak niet uit. Eeu paar dagen daarna verscheen in de Hamburger Zeitung een ingezonden stuk waarin het gedrag van den beambte op geen zachte wijze werd afgekeurd. Het antwoord liet zich niet wachten en nog scherper repliek en heviger dupliek volgden, en 't einde was dat beide partijen zich wegens aangedanen hoon tot de rechtbank wendden, kleine oorzaken groote gevolgen Eenige dagen geleden hcerschte in Oxford een groote agitatie, omdat een witte vlag van de stedelijke ge vangenis wapperde. Het gerucht ging, dat de graaf van Chambord vermomd in de stad gekomen en op last van den home secretary gearresteerd wastengevolge van eene beschuldiging van den Franscheu gezant bij het Engel- sche hof, dat de graaf een samenzwering tegen de En gelsche regeexing op 't getouw had gezet en aanhangers onder de Engelsche studenten trachtte te verkrijgen. Weldra bleek echterdat de witte vlag was geheschen ten teeken dat zich geen enkele gevangene in de gevan genis bevond; de cellen waren ledig en de deuren stonden openzoodat iedereen vrij kon in- en uitloopen. Het proces van Stokes, den moordenaar van James Fisk jT., is te New-York voorloopig geëindigd. De jury kon het niet eens worden. Zeven leden ver klaarden zich voor het schuldig aan moord in de.n eersten graad, en vijf anderen wcnschten het schuldig aan manslag in den derden graad uitgesproken te zien. Er moet dus een nieuwe jury worden benoemd, en een nieuw proces op touw worden gezet. Hiermede gaan een paar maanden gemoeid, en Stokes blijft inmiddels in de tombs verblijf houden. De to mis (de graven) is de naarste gevangenis van geheel New-York. De Engelsche politie heeft somtijds overlast van positieve christenen. Voor het hof van politie in Glasgow stond jl. Maandag terecht miss Eliza Malcolm, beschul digd van oproerig eu onordelijk gedrag op de Albert Bridge. Uit de getuigenis vaneen politiebeambte blijkt dat miss Malcolm, die de gewoonte heeft om op straat te prediken, haar bekeeringswerk op hem wilde toepassen. Hij zcide baar, dat hij in dienst was en dus niet naar haar mocht luisteren en dat zij weg moest gaan, hetgeen zij weigerde; zij wilde hem niet loslaten voor hij haar had medegedeeld hoe het met den staat van zijn ziel was. Op de weigering van den policist begon zij ijverig en luide voor hem te bidden. Volgens andere getuigen bad zij ook wereldsche punten aangeroerd en den agent gezegd, dat bij haar dienaar was en dat zij mede be taalde vcor de knoopen van zijn jas. Miss Malcolm zeide dat zij den agent op de brug ziende staan en vreezende dat hij onbekeerd was, hem alleen naar den staat van zijn ziel had gevraagd. Voorts beklaagde zij zich dat de agent haar driemaal geslagen had, terwijl zij voor hem bad. Neen, zeide de agent, ik heb alleen mijn hand opbaar mond gelegd, omdat z:j zulk een verschrikkelijk leven maakte. De rechter ontsloeg de aangeklaagde met den raaddat zij naar een predikant moest gaan om van dezen te leeren zich ordentelijk bij haar werk te gedragen. Op den Missisippi in Amerika is de ketel gespron gen van de stoomboot James Malburn, waardoor 15 personen zijn gedood en velen gewond. THERMOMETER, STAND. 2 Aug's av. 11 u. 56 gr. 3 'smorg.7 u. 61 gr. 'smidd. 1 u. 59 gr. 'sav. 6 u. 65 gr. ALGEMEEN OVERZICHT. Nu tot de verdaging der zittingen van de nationale vergadering besloten is, openbaart zich onder hare leden een ijver, die aan het belachelijke grenst. Het beste middel voor de regeering om iets gedaan te krij gen schijnt dit te wezen, dat der kamer het uitzicht op eene schorsing barer werkzaamheden geopend wordt. Blijkbaar is het niet de vraag, welke werkzaamheden nog afdoening eischen en op welken termijn in verband hiermede het reces behoort vastgesteld te worden, maar alleen deze: Zaterdag zullen de zittingen geschorst worden, derhalve wat nog gedaan kan worden, ge schiede met spoed, en al het overige moet tot latei- wachten. In de zitting van gisteren tenminste werd niet alleen met overhaasting het wetsontwerp tot beteugeling van misbruikenwelke tot ontduiking der belasting op de geestrijke vochten allengskens in zwang gekomen zijn, aangenomen niettegenstaande de kamer zich reeds drie dagen met deze wet bezig hield en alle mogelijke middelen werden aangewend om deze zaak te rekken en tegen te werken, maar tevens werd een wetsontwerp hetwelk eerst den vorigen dag was in gediend aan de orde gesteld en zonder belangrijk debat met 313 tegen 159 stemmen tot wet verheven. Daarbij wordt de fabricatie van lucifers een staatsmono polie tc neinde de perceptie der daarop geheven belas ting gemakkelijk te maken. Nu moge men zeggen dat het belang der schatkist de aanneming dezer wet vóór het reces eischte, dat belang heeft echter niet altijd zoo zwaar bij de vergadering gewogen, want juist de fiscale wetten waren het, die tot de langste discussiën en de woeligste toonee'.en aanleiding gaven. Op voorstel van den minister Dufaure is zijn ontwerp, regelende de inrichting der jury in strafzaken, ondanks de bestrijding der linkerzijde, terstond na het reces aan de orde gesteld. Volgens den minister van justitie en eenige leden die op een spoedige afdoening aandrongen, heet dit eene urgentverklariugIs die regeling zoo hoogst noodzakelijk zooals de rechterzijde met het oog op de persdelicten beweert clan is het onverantwoordelijk dat de volksvertegenwoordiging thans uiteengaat en do afdoening tot den aanvang van November uitstelt. In- tusschen mag de linkerzijde er zich over verheugen dat de wet niet nu nog in behandeling gekomen is. Zonder twijfel zou zij aangenomen wezen en de republiek weder eeue reaetionnaire wet rijker geworden zijn. Vóór No vember kan nog zocveel gebeuren, waardoor dc aanne ming dezer wet verhinderd wordt. Ondanks de ophelderingen, waarmede de commissie van prorogatie en ook het meerendeel der leden van de kamer zich tevreden stelden, heeft de heer de Bel- castel met ijzeren consequentie aan zijn voornemen vastgehouden om Thiers over zijne binnenlandschc poli tiek te interpelleeren. Of zijne vrienden hem ook het nuttelooze en gevaarlijke zijner stijfhoofdigheid onder het oog brachten, niets mocht baten; hij had openlijk der natie beloofd de regeering tot verantwoording te roepenhij wilde en moest die belofte derhalve vervul len. De kamer besliste echter andersmet bijna algc- meene stemmen nam zij de motie aan dat een nadere dag tot het houden der interpellatie bepaald zou werden. Na de openbare zitting zijn in de bureaux de leden der permanente commissie benoemd. Van het resultaat dezer verkiezing wordt nog niets gemeldmaar de ver onderstelling zal wel niet te gewaagd zijndat de ge- heele tHal-major der rechterzijde, die zich bij uitnemend heid geroepen acht om Thiers en zijne ministers in al hunne bewegingen na te gaan, in deze commissie benoemd zal zijn. Zooals tot dusverre steeds bet geval was, zal zeker de linkerzijde daarin hoogstens door twee of drie leden vertegenwoordigd wezen. Volgens Berlijusche bladen bestaat het voornemen om bij gelegenheid van den gedenkdag der inlijving van de provincie West-Pruisen bij de Pruisische monarchie, welke in September te Marienburg zal gevierd worden, een algemeeue Duitsche orde te stichten of liever de oude orde der Duitsche ridders weder in bet leven te roepen. Tegen het plan zelf kan men hoegenaamd geen bezwaar hebben, meer echter tegen de wijze waarop het uitgevoerd zal worden. De nieuwe orde zal niet uit guustbetoon, maar slechts wegens ware verdiensten ver leend worden „aan de dapperste en intelligentste krijgs lieden, aan de corypbmëu van kunst en wetenschap, aan de uitstekendste ambtenaren, ook aan do vertegen woordigers der groote industrie en der tinancieele wereld, wanneer aan het bezit van het geld geen per soonlijke smet kleeft." Blijkbaar zal dus bij de eerste categoriën op geen persoonlijke smetten gelet worden! Het schoonste echter is het behoud der volgende be paling in de statuten: „Eeu noodzakelijke voorwaarde der opname in de orde blijft de christelijke geloofsbe lijdenis." In strijd met de bepalingen der Duitsche con stitutie, dat alle gezindten voor de wet gelijk zijn, worden dus de Israëlieten van deze orde uitgesloten. Men vertrouwt nauwelijks zijne oogen, wanneer men in 1872 nog zulke bepalingen leest, en dat wel in een land dat zelf beweert aan den spits der beschaviug te staan! Met de eene hand verdrijft men de jezuïeten, de vertegenwoordigers eener lang vervlogene reactie, en met de andere roept men verouderde ridderlijke orden met hare confessioneele burchtendie broeinesten van onver draagzaamheid en naijver, opnieuw in het leven. De vroegere bezittingen der Duitsche orde, de Marien burg, de Marburg en Mergentheim, zullen namelyk weder in handen der nieuwe orde gesteld worden. Het gevaar voor ongeregeldheden te Lissabon schijnt eenigszins geweken te zijn. Hoewel de regeering op hare hoede blijft, zijn de voorzorgsmaatregelen der militaire macht en der politie grootendeels weder inge trokken. Omtrent den aard van het complot en de personen, welke daarin betrokken zouden zijn, zwijgen de berichten nog geheel. In strijd met de mededeeling in de Belgische bladen, dat de quaestie der verkiezingen te Galway in Ierland in het Engelsche lagerhuis is afgedaan en geen nieuw debat meer daarover zal plaats hebben, blijkt uit het zittingverslag in de Engelsche dagbladen, dat de minister Gladstone Woensdag nacht in antwoord op eene vraag van den heer Burrell gezegd heeft, dat de regeering weldra den dag hoopte te bepalen, waarop het debat over de adressen betreffende het vonnis van

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2