MIDDELBURGSCHE COURANT. F 184. 1872. 5 Augustus. Dit hlacl verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2cn Paasck- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m. franco is f 3.£50. Middelburg 3 Augustus. Naar wij vernemen heeft de minister van binnenland- fiche zaken afwijzend beschikt, op het verzoek van het gemeentebestuur van Oost- en West-Souburg ter verkrij ging eener halte aan den staatsspoorweg te West-Souburg. De minister van binnenlandsche zaken heeft, krach tens art. 5 van het koninklijk besluit van 5 October 1841 (Staatsblad n°. 41), dr. J. N. Ramaer, geneesheer te 'sGravenhage, bij besluit van 19 Juli jl. benoemd tot inspecteur der gestichten voor krankzinnigen. (Siaais-cour.) Bij de laatste verkiezingen van leden voor den ge meenteraad te Arnhem deed zich het verschijnsel vcor, dat dr. Hanegraaf, die ruim de vereischte meerderheid van stemmen, doch verdeeld over twee briefjes, bad ver kregen niet was verkozen. Dit was een gevolg van de omstandigheid dat hij door de eene kiesvereeniging voor het witte en door eene andere voor het gele stembriefje was aanbevolen, waardoor verdeeldheid was ontstaan; en toch verkreeg hij bijna voor beide briefjes de meerderheid. De Arnherasche courant wijst er c,p, dat dit resultaat niet is te wijten aan de kies wet, maar wel aan de kiesvereenigingen. Eergisteren had te Leiden op het kerkhof in de Groene steeg de ter aarde bestelling van professor Kaiser plaats, in tegenwoordigheid van e:n groot aantal vereerders van den overledene, die uit verschillende plaatsen waren opgekomen. Bij het graf werd eerst het woord gevoerd door den reder magnificus der Leidsche hcogeschool, professor Goud6mit, vervolgens door den hooglceraar Rijke als oudst aanwezig lid der wis- en natuurkundige faculteit, en door professor Suriugar uit naam der oud-leerlingen en leerlingen van den overledene, terwijl eindelijk dr. Valentiner, eerste observator aan de sterrewacht, in de Duitsche taal Kaiser's groote verdiensten als asiro- noom schetste. Door den zoon van den overledene werd een kort woord van dankbetuiging gesproken voor de eer aan zijn beminden vader bewezen. Vanwege het Koninklijk Nederlandsch meteorologisch observatorium wordt aan het Utrechtsch dagblad het volgende medegedeeld. „Meer dan gewone warmte of koude trekt vooral onze aandacht, als de laatste in de wintermaanden, de eerste in de zomermaanden voorkomt, daar in die gevallen geen andere maanden te vinden zijn, waarin wij op onze woonplaats gewoon zijn dezelfde temperaturen aan te treffen. „Alleen de Meimaand maakt hierop eene uitzondering, vooral als April reeds tamelijk warm was en dus de plantengroei, vrij ver ontwikkeld, nu plotseling door invallende koude, al is de afwijking niet eens zoo groot (slechts een halve graad Celsius) als in vroegere maan den, op in het oog vallende wijze gestoord wordt. Wij hebben dus nu in Juli zulk een geval gehad, daar vooral in het laatst der maand vele dagen achtereen de temperatuur vrij wat booger was dan gewoonlijk. Van den 20cn tot en met den 28-" hadden wij te zamen en zon der ophouden gemiddeld 6.2 graden Celsius of 11.2 graden Fahrenheit voor eiken dag te veel. De 25e was de warmste dsg, gemiddeld 8°.8 Celsius te veel. Komt dat in Maart voor, zoo zijn het April- of Meidagen; is de temperatuur in April zooveel hoogcr, dan zeggen wij slechts: het is als waren wij in Mei of Juni, maar nu het in Juli voorviel, de warmste maand van het jaar, die toch ook eens hare beurt moet hebben, nu spreken wij van een tropische hitte, want wij kunnen niet meer in tijds- maar alleen in plaatsverschil zulk eene warmte vinden. „De geheele maand is vooral door die dagen (en ook door den 4C" tot den 13en maar in mindere mate; deze gaven gemiddeld 3 graden te veel) te warm geweest, en verkreeg als gemiddelde temperatuur 20.87 graden, terwijl haar normale temperatuur slechts 18.67 graden is, zoodat de maand gemiddeld 2.2 graden Celsius te warm was. Deor het onweder in den nacht van Zondag op Maandag28 op 29 Juliis de temperatuur vrij wat afgekoeld; de hoeveelheid regen bij en na die bui ge vallen, 34.5 mm. of 34.5 liter op de kubieke meter, heeft zeker ook daartoe medegewerkt evenals den 13cn, toen er 20.4 mm. viel. Op die twee genoemde dagen viel bijna het dubbele van hetgeen er op de overige dagen viel. De geheele hoeveelheid was 89.3 mm. of 10 mm. meer dan er gemiddeld in de laatste 24 jaren in deze maand gevallen v/as. „Deze maand Juli was echter toch niet de warmste die hier waargenomen is: in 1852 was die 21.82 gr. Celsius 1868 21.49 1859 21.23 De kou dste Julimaanden: 1867 15.97 1860 16.46 1862 16.87 „Wij zien dus, dat Juli 1S72 wel onder de warme kan worden gerangschikt." BEETOEMINGEN EET BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan J. II. Schma- sen, gewezen consul van Baden te Rotterdam, tot het aannemen van het ridderkruis lc klasse der orde van den Zahringer leeuw, hem door Z. K. H. den groot hertog van Baden geschonken; aan J. N. Anslijn, vice- consul der Nederlanden te Alexandria, tot het aanne men der versierselen van kommandeur der orde van Med jidiehhem door Z. M. den sultan van Turkije ge schonken, en aan den met verlof in Europa aanwezi gen officier van gezondheid 2C klasse bij het leger in Nederlandsch Indië G. J. Wienecke, tot het aannemen van het ridderkruis van de le afdeeling der orde van de Waakzaamheid of den Witten valk, hem door Z. K. EL den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken. middelbaar onderwijs. Benoemd tot leeraren bij de rijks hoogeve burgerscholen: te 's lier togen boscb, F. A. W. Schaefer; te Helmond, E. L. Schaefer; te Zwolle, K. van Tuinen Hz.; te Groningen, A. D. Hage- doorn en dr. M. Hesseling; te Sappemeer, G.Noording: te Warffum, P. Ritsma Bos. ONDERWIJS. Tot leeraar in de aardrijkskunde en het Hoogduitsch aan de geraeente-hoogere burgerschool te Huldingen is benoemd de heer G. P. Roodhuizen, te Oosterbeek. KERKNIEUWS. De heer 1. J. Dermout, die het beroep tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Scheve- ningen heeft aangenomen, heeft jl. Zondag avond van zijne gemeente te Vlissingen afscheid genomen met eene rede naar aanleiding van 2 Corinthen 13 vers 13. Eergisteren vierde de Broedergemeente te Zeist haar 79e jaarfeest. Uit verschillende oorden was een aan tal belangstellenden opgekomen om deze plechtigheid bij te wonen. De predikant der gemeente opende het feest met eene rede naar aanleiding van Psalm 72waarna het jaarverslag werd uitgebracht. Te 12J uur werd het liefdemaal gehouden en te 2 uren trad de predi kant Wittcveen uit Ermelo als eerste spreker op; hem volgde als spreker de heer Wijs, uit Haarlem, vervol gens de heer ten Kate, uit Arasterdam, en eindelijk dr. Chantepie de la Saussayc en de heer Cohen Stuart, beiden uit Rotterdam. Des avonds te 7 uren werd het feest gesloten door den heer P. Doedespredikant te Ochten, met, eene rede naar aanleiding van 1 Co rinthen 1: 31. De doopsgezinde gemeente te Sappemeer, Hoo- gezand c. a., heeft aan de vrouwen het kiesrecht voor het beroepen van een predikant toegekend. Het besluit daartoe is gebaseerd op de overweging dat de vrouwen in den regel meer belang stellen in het kerkgaan dan de mannen en dus meer belang hebben bij de keuze van een predikant dan de mannen. MARINE EN LEGER. In het artillerie-kamp te Zeist zijn thans al de daar verwacht wordende troepen aangekomen. Eergisteren werd een algemeene inspectie door den kolonel van Exter gehouden. De gezondheidstoestand der troepen en de inrichting van het kamp schijnen niets te wen- schen over te laten. De officier van gezondheid 1- klasse W. Ruysch, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Irulië, en, wegens ziekte, den 29en Juli jl. in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Slaals-cour GEMENGDE BERICHTEN. De vereeniging van Walcheren en Zuid-Bevelacd is jl. Woensdag te Goes feestelijk gevierd. Het feest was georganiseerd door de Vereeniging voor volksvermaken aldaar en bestond uit een harddraverij en ringrijderij* Aan de harddraverij namen 16 paarden deel. De prijzen zij a behaald als volgtle prijseene pendule, door S. Schipper, van Wemeldiuge2C prijs, een com pleet chaistuig, door P. van Acker, van Sloe; 3eprijs, een Berlijasch zilveren bouloirdoor D. Schipper, van Wemeldinge. De premie voor den vei staf komen de be stond uit een hoofdstel en is toegewezen aan A.Vroegop van Ellewoutsdijk. Van de ringrijderij waaraan 54 personen deelnamen was de uitslag dat de uitge loofde prijzen zijn toegekend aan: lc prijs, gouden hemds- knoopen, L. Pieterse, van Grijpskerke; 2e prijs, een zilveren horloge, P. Staal, van Kattendijke; 3e prijs, een zilveren tabaksdoos, M. van der Hagen, van Ka- pelle; 4C prijs, een wekker, P. Olieslager, van Zoute- lande5e prijseen zakmes met zilveren heft, II. Oele Az., van Kloetinge; 6C prijs, zilveren horlogeketting, A. de Trove, van Middelburg7° prijs, zilveren lucifersdoosje, C. Staal, van Kattendijke. De premie voor den verst af komende, een sigarenpijp met zilver, is uitgereikt aan P. Olieslager, van Zoutelande, winner van prijs n°. 4. Voor cn na den wedstrijd had een optocht plaats, bestaande uit: commissarissen te paard en te voet, eene draagbaar met de p.ijzende harmonie, de harddra vers, staatsie-koets met vijf jonge dames, getrokken door vier paarden, de helft der ringrijders, een lijtuig met het hoofdbestuur, de andere helft der ringrijders, het muziekkorps van het 3C regiment infanterie en we der een paar commissarissen te paard. Des avonds werd in de sociëteit Van ongenuchten vrij eene druk bezochte reünie gehouden, waarbij de behaalde prijzen door de vijf jonge dames werden uitgereikt. De Goesscke courant zegt dat het geheele feest als gunstig geslaagd kan worden beschouwd, doch het jamuier is dat de politie op sommig'e punten zeer slecht de orde handhaafdewaardoor den commissarissen enkele onaangenaamheden werden bezorgd. Blijkens publica tie zijn twee agenten van politie ll' klasse, uithoofde van dronkenschap, voor twee maanden in hun dienst geschorst. Die maatregel wordt, volgens de Goessche courant, algemeen goedgekeurd. Naar ons thans wordt medegedeeld, is de medaille die van Aardenburg per aangeteekenden brief naar Amsterdam verzonden is, behoorlijk terecht gekomen. Eenig oponthoud is veroorzaakt door onvolledig adres aan een gelijknamig geadresseerde. Men schrijft aan de Amsterdarasche courant uit New-York dat het aldaar gehouden congres der Ame- rikaansche afdeeiingen van de Internationale, na les'endige discussie, besloten heeft twee gedelegeerden naar het internationaal congres te 's Gravenhage af te vaardigen de burgers Sorge en Dereure zijn daartoe gekozen. Dereure is een der meest bekende leden van de Pa:ijsche communehij is door een der Fransche krijgsraden hij verstek ter dood veroordeeld ter zake van belangrijke deelneming aan de moorden in 1871. Surge is een Duitsch balling, die na 1848 in verscheidene oproeren de hand beeft gehad. De afgevaardigde Dereure heeft te New-York al de openbare personen van Amerika, te beginnen met president Grant en te eindigen met den

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1