MIDDELBÜRGSCHË COURANT. F 183. Zaterdag 1872. 3 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2etl Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3 tor. franco is fS 50. Middelburg 2 Augustus. Do uitslag van dc gisteren plaats gehad hebbende verkiezingen van twee leden voor dc tweede kamer der staten-generaal in de kiesdistricten Rotterdam en Deyenter is als volgt: Te Rotterdam zijn uitgebracht 1243 steramen, waar van 834 op den liberalen candidaat mr. Otto van Rees, te 'sGraven!]age, die mitsdien is verkozen; de heer m*. J. Ij. C. Eerch van Heemstede, de conservatieve candidaat, verkreeg 383 stemmen. Te Deventer bedroeg het aantal uitgebrachte stem men 1033. De liberale candidaat mr. P. Biussé van Oud-Alblas, oud-minister van financiënte's Gravcn- hage, werd verkozen met G88 stemmen, terwijl op den conservatieven candidaat baron Schitnmelpenninck van öjp Oye, te Arnhem, ongeveer 300 stemmen werden uitgebracht. De gemeenteraad alhier zal op a. Maandag, des na middags te half twee uur, een opeubare zitting houden ter behandeling der volgende zaken: missives gedepu teerde staten van Zeeland, goedkeuring raadsbesluiten; adres E. W. Faro c. s., bewoners Kinder- en Korendijken, uitlozing riolen sclieepsdok; ideoi C. van de Klooster, schadevergoeding aanvariug paal havenkanaalmissive bestuur godshuizen, begrooting 1873; missive plaatse lijke schoolcommissie examen school A; voorstel burge meester en wethouders, onderhandsche verhuring grond aan den Veersehcn singel; benoeming hulponderwijzer school G; reorganisatieonderwijs vrouwelijke leerlingen; adres hulponderwijzers Allaart e. s., verhoogiug van jaarwedden; voorstel burgemeester en wethoudersoude Yeersche poort. Gisteren werden door den raad van state, afdeeling geschillen van bestuur, o. a. de volgende zake behan deld: 1° Een beroep van het calamiteuze waterschap Bruinisse van een besluit van gedeputeerde staten van Zeeland tot wijziging der onderwerpen van uitgaaf, welke geacht moeten worden te geschieden in het be lang der zeewering en oeververdediging van dat water schap; rapporteur de staatsraad de Jonge; 2° een be roep van het bestuur van den calamiteuzen polder Anna, van een besluit van gedeputeerde staten van Zeeland als voren; rapporteur de staatsraad Boot. De Staats-courant van heden bevat het koninklijk besluit van den 8cn Juli, volgens hetwelk ten behoeve van den spoorweg van Boxtel langs Gennep naar de Pruisische grenzen in de richtingen naar Kleef en Wezel, ten algemeenen nutte en ten name van de Noord-Bra- bant-Duitsche spoorwegmaatschappij zullen onteigend worden de eigendommen in de gemeenten Boxtel, Liempde, Schijnflel, St. Oedeniode, Veghei, Uden, Zeeland, Mil- haps, Oeffeit, Gennep en Ottersum, aangeduid in het plan en de kaarten, welke ingevolge art. 12 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad n°. 125) ter inzage van een ieder hebben gelegen en vermeld zijn op den staat, welke bij dit besluit is gevoegd. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald, dat de navolgende ambtenaren bij de admini stratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: de commies le klasee J. W. J. IJsel de Schepper ten postkantore te Amsterdam; de commies 2e klasse M. Vellinga ten postkantore te Deventer; de commies 3e klasse L. J. Keizer ten spoorweg-postkan tore Amsterdam-Emmerik-Bentheimde surnumerair E. J. K. van Litli de Jende ten spoorweg-postkantore Amster dam-Emmerik-Bentheim. Tegenover het adres van eenige ingezetenen van 's Gravenhage tot afschaffing of hervorming der kermis, heeft de heer dr. Verweij aan het oordeel van den gemeenteraad aldaar eenige beschouwingen onderworpen, in een adres, jl. Maandag ingekomen. „Eenige ingezetenen luidt dat adres hebben u een adres aangeboden tot afschaffing van de kermis, of wel tot eene wijziging daarvan in het belang van de beurs, het lichaam en de ziel onzer burgeren. „De feiten, die tot dat adres aanleiding gaven, zijn niet te miskennen. „Een enkele jaarlijksehe feestviering, waarbij lichaam en geest zich ontspannen, is evenwel heilzaam voor de gezondheid van het volk. -tfGni het nadeelige moet men het voordeelige eener zaak niet voorbij zien. „De kermis is voor het leven des volks, wat een storm is voor dat der planten: hij schaadt aan enkelen maar is voor het geheel nuttig. „De zedelijke wereld heeft geen andere wetten dan de stoffelijke, en daarom moeten wijzigingen, al zijn het verbeteringen, niet plotseling geschieden. „Vergun mij u de afschaffing der kermis ten stelligste te ontraden, maar daarentegen eene trapsgewijze ver betering even dringend aan te bevelen, en het advies hierover fin te roepen van menschen, die de belangen, behoeften en wenschen van het volk van nabij kennen.1' \Dagll. van 's Giavenh.) Uit het jaarboek der Maatschappij tot nut van 'fc al gemeen voor 18701871 blijkt, dat het aantal depar- temenlen 313 was, 4 meer dan in het voiige jaar; het aantal leden was 15,177of 238 meer. Het batig saldo was f 53,000het qi.otum der departementen per lid 1.55. Yan den Volks-almanak ziju 16,000 exemplaren ver spreid. Aan 72 personen is de zilveren medaille der maatschappij toegewezen, als: aan 10 onderwijzers wegens veeljarigen school dienst; aan 29 dienstbaren wegens beproefde trouw; aan de overigen wegens het redden van personen. 40 departementen hebben inrich tingen voor voorbereidend onderwijs, 36 voor herha- lings-onderwijs, 29 voor zang-onderwijs, 17 voor gym- nastiek-onderwijs, 24 voor teeken-on der wijs53 voor onderricht in vrouwelijke handwerken. Volksbibliotheken waren er 303; 57 departementen lieten volksvoorlezin gen houden; 11 departementen hebben spaarkassen; 19 hulp- of beleenbanken150 spaarbanken. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. middelbaar onderwijs. Benoemd tot leeraar aan 'srijks hoogere burgerschool te Middelburg P. H. van Moerkerken, tbaDS leeraar aan 'srijks hoogere buiger- school te Leeuwarden. KERKNIEUWS. Ter beroeping van een predikant bij de Nederduit- sche hervormde gemeente te Sneek is het volgende in alphabetische orde gestelde zestal opgemaaktdekeeren A. A. Ploos van Amstel, te Hilversum, P. Bartstra, te Aarlanderveen, H. W. Creutzberg, te Vlissingen, W. Koelman, te Katwijk a/d. Rijn, B. Mossel, te Ren- kum, E. C. Segers (VYaalsch predikant) te Groningen. GEMENGDE BERICHTEN. Eergisteren heeft een soldaat van het 7e regiment infanterie, te Arasterdam in garnizoenzich in het kwar tier door een geweerschot van het leven beroofd. Het verwaarloozen en zoekmaken zijner equipement-en klee- dingstukken, waarvoor hij herhaalde malen gestraft is en nu weder na gedaan onderzoek zou gestraft zijn ge worden, schijnt de oorzaak van dezen zelfmoord te zijn. Eergisteren namiddag is een dolle hond in de Frederikstraat te 's Gravenhagena eerst een weesjon gen en ook andere personen gebeten te hebben, dooi de politie afgemaakt. Door burgemeester en wethou ders is daarop terstond het losloopen en het vastge maakt laten liggen van honden aan de stoepen of op de eryen aan straat verboden. Losloopende honden zullen worden opgevangen en afgemaakt, bijaldien zij niet door de eigenaars binnen 48 uren worden opge vorderd. - Maandag had te Gennep de eerste-steenlegging plaats van het stationsgebouw der lijn Boxtel—Wezel. Die steenlegging geschiedde door den commissaris des konings in de provincie Limburg, in het bijzijn van den heer Landrath van Cleve, die den regeerings-pre- sident van Dusseldorf vertegenvroordigdevoorts van de directeuren, commissarissen, leden van het syndi caat, den hoofd ingenieur en de sectie-ingenieurs dei- voornoemde maatschappij, eenige burgemeesters, zoo wel van Nederlandsehe ais van Daitsche gemeenten, aan de lijn geleqen, en van een verder aantal genoodigden. In de laatste dagen hebben kwaadwilligen van 18 paarden in verschillende weiden, onder de gemeente Angerlo gelegen, de staarten afgesneden. De rijksveld- wacht deed alle moeite om de schuldigen op te sporen, echter zonder gevolg. Het gelukte eindelijk aan den hoofdagent van politie Mellé, te Doesborg, een gedeelte van het paardeuhaar te bemachtigen, dat reeds ver kocht was, en zoodoende zullen de daders waarschijn lijk spoedig gevonden worden. Toen Maandag morgen de voetpostbode van Heeren veen in de gemeent'c Ooststellingwerf aankwam, verhaalde hij dat met het postpakket van Heereveen naar Joure een erg ongeluk was gebeurd. De postbode n. 1. van Heerenveen naar Joure had gebruik gemaakt van eene gelegenheid, die zich aanbood om te kunnen rijden en had zijn reiszak waarin het pakket geborgen was achter zich in het rijtuig gelegd. Door een of ander toeval heeft de zak vuur gevat waardoor een groot gedeelte van het pakket vrij erg beschadigd isook wordt ge zegd dat er ongeveer 12,000 aan waarde in was, welke gedeeltelijk is verbrand. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Brus sel brand ontstaan tengevolge van een ontploffing van petroleum, waarbij de bewoonster van het huis zulke vreeselijke brandwonden ontving, dat zij eenige uren later overleed. De gemeenteraad van Gent heeft in zijne zitting van jl. Maandag het programma vastgesteld van de feesten welke ter gelegenheid der groote internationale schijfschieting van de burgerwacht zullen plaats hebben. Men rekent op vele bezoekers zoowel uit Engeland en Nedeiland als uit Frankrijk. Reeds worden vele toe bereidselen tot het feestgemaakt. Het programmahetwelk nog niet volledig is, bevat: 1° voor Zondag 15 September, plechtige ontvangst; festival voor al de muziekgezel schappen en de burgerwacht; volksconcert op den Kou ter 2° voor Maandag 16 September, wapenschouwing van de burgerwacht en de vreemde schutters; opening van de schijfschieting; koninklijk banket; gala-concert in den schouwburg; volkobal; 3° voor Dinsdag 17 Sep tember, scherm kampstrijdgroot gymmnastiekfeest; een Venetiaanscii feest; 4° voor Woensdag 18 September, groot veldfeest iu het casino. Behalve deze feesten zullen particuliere veieenigingen den vreemdelingen ook nog festiviteiten aanbieden. De gemeenteraad heeft voor de feesten eene som van 50,000 francs toegestaan en de inschrijvingen van particulieren bedragen reeds 42 a 43,000 francs. De vreemdelingenlijst te Ostende bedroeg 25 Juli reeds 4314 namen, waaronder prinses Frederik Karei van Pruisen, de groothertog van Saksen Weimar en een aantal andere vorstelijke personen. In den loop der volgende maand zullen Vieuxtemps, Servais en Brassin er een concert komen geven. Tegen den afloop van een Woensdag-jl. te Brugge gehouden roeiwedstrijdiseeneoverzetpont, waarop zich een veertigtal personen mannenvrouwen en kinderen, bevonden omgekanteld waardoor al de passagiers in het water zijn geraakt. Toen dit gebeurdestonden de leden der Brusselsche roei-club Royal sport nautique) ge reed den laatsten wedstrijd aan te vangen. Zonder zich een oogenblik te bedenken, sprongen allen in de rivier en zij mochten de voldoening smaken om, bijge staan door eenige leden van de vreemden-club, binnen een betrekkelijk kort tijdsbestek al de passagiers der pont te redden. Zaterdag avond heeft te Parijs een soort wolk breuk plaats gebad, waardoor in het westelijk en noordelijk gedeelte der stad sommige quartiers geheel zijn overstroomd en ontzaglijke schade is aangericht. De Place Maubert, de Rue de Belleville, de Rue Saint Martin, de Rues de Saint Denis, Poissonnièredu

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1