Öuitenlanö. van gezondheid 2e klasse, de officier van gezondheid 3e klasse H. M. Numans. (Javasche courant van den 18en Juni.) civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den alge- meenen pakhuismeester te Samarang A. N. H. de Vogel cn aan den 3cn commies op het residentiekantoor te Eiouw M. Knufman. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 'slands dienst, de klerk op het residentie-bureau te Soerakarta H. Charpentier, de gewezen postcommiezen, chefs der post kantoren te Poerwakarta en Pontianalc H. R. Klerks en W. M. C. Lamoth. Wordt vervolgd.) GEMENGDE BERICHTEN. Naar wij vernemen bestaat bij het harmoniegezelschap ouder directie van den heer P. de Vits, te Lier (provin cie Antwerpen), het voornemen om op Zondag 11 Augus tus a. onze gemeente te bezoeken en een volksconcert te geven, ten voordeele der armen. Eergisteren is in het artillerie-kamp ouder Zeist door eene onbekende oorzaak brand ontstaan in een linnen tent. Niettegenstaande de spoedige hulp van de mi neurs, onder leiding van den luitenant Drabbe, nam de brand zoodanig toe dat weldra een lOtal tenten en een 25tal stroohutten in vlam stonden. liet verbrande is dadelijk opgeruimd, waarna onmiddellijk een aanvang is gemaakt met het in orde brengen van nieuwe tenten en hutten. liet stoomschip Prins van Oranje, gezagvoerder M. C. Braat, is gisteren ochtend Gibraltar gepasseerd. In een der voornaamste hotels te Arnhem zijn eergisteren al de kellners te gelijk heengegaan, kort voor het uur waarop de table d'hote aanvangtwaar aan een zeventigtal personen zouden deelnemen. De eigenaar heeft toen door hot vrouwelijk personeel en eenige terstond opgespoorde hulpbedienden de leemte aangevuld, zoodat men slechts iets langer getafeld heeft, terwijl de keUners zich verzadigden met de buitenlucht. Te Ommen is de bliksem Donderdag op 7 plaatsen ingeslagen. Een boerderij is, met den inboedel, een gedeelte hooi en rogge, alsook een paar varkens en 4 kalveren, geheel verbrand. De bliksem sloeg ook in de kerkgebouwen der Nederduitsche hervormde en Roomsch-katliolieke gemeenten en voorts onder ande ren in eene woning alwaar hij, zonder iemand te schaden, het vertrek, waarin het gezin bijeen was, is doorgegaan. Te Brussel zal 22 Augustus a. het internationaal con gres plaats hebben van anthropologic en voor-historische wetenschappen. Meer dan 360 leden hebben zich reeds doen inschrijven om de zittingen bij te wonen: daaronder merkt men o. a. op Virchow uit Duitschland Carl Vogt uit ZwitserlandSteenstrup uit Denemarken en de voornaamste mannen van het vak uit Frankrijk. Te Berlijn zal de stad grond in erfpacht geven en eenige kapitalisten geld om arbeiderswoningen te bouwen, die bij een matige huur het eigendom dei- huurders kunnen worden. Uit Essen wordt geschreven, dat de mijnwerkers die den arbeid hadden gestaakt, thans het werk heb ben hervat, met uitzondering van misschien ongeveer 2000 man, waarvan de meesten bij het uitbreken van den strike naar elders waren vertrokken en eenigen tot andere werkzaamheden waren overgegaan. In den nacht van Woensdag op Donderdag is de spoorweg van Frankrijk naar Italië door den Mont Cenis tengevolge van een hevig onweder, dat in de vallei groote schade aanrichtte, versperd, daar de tunnel van Saint Jullien tot op een aanmerkelijke hoogte dooreen ophooping van slijk onbruikbaar is geworden. De rei zigers en goederen moeten nu over een lengte van 700 meters per as vervoerd worden. Te Altona zijn door de politie 50 doode varkens in beslag genomen, die op den spoorweg van de hitte gestorven waren. Volgens de volkstelling en de censusherziening van 31 December van het vorige jaar bestaan in de stad Rome 112 monnikenorden of broederschappen en 53 nonnenorden, die over 230 huizen verdeeld zjn, en wel als volgt: huizen met bezittende monniken 122, kloosters van bedelmonniken 12, nonnenkloosters 96. Het aantal monniken is: geordende monniken der be zittende orden 1234, leekebroeders 620 geordende mon niken der bedelorden 416, leekebroeders107te zamen 2377; het aantal nonnen bedraagt: geordende zusters 1878, leekezusters 408, te zamen 2286. In het geheel zijn dus in de stad Rome 4663 monniken en nonnen. Van de 134 monnikenkloosters hebben 73 hunne inkomsten opgegeven tot een gezamenlijk bedrag van netto 1,312,903 liresvan de nonnenkloosters 49 van 1,017,049 lires. Nog 88 kloosters gaven hunne inkomsten niet op. De opgave der instellingen die als „buitenlandsche" beschouwd wor den geeft een totaal van 38 kloosters, 12 gestichten van weldadigheid, en 11 colleges of semenariën. Ten bate van den staat werden tot heden 17 kloosters onteigend. In de provincie Rome zijn, behalve de stad Ilorae, 226 gemeenten. In 99 dezer gemeenten bevinden zich in het geheel 225 kloosters, waarvan 182 voor monniken en 73 voor nonnen187 behoorende aan bezittende, 68 aan bedelorden. Deze kloosters worden bewoond door: geordende monniken van bezittende orden 614, leekebroeders 430 geordende monniken der bedelorden 516, leekebroeders 373, te zamen 1933; geordende zusters 1113, leekezusters 529, te zamen 1642; der halve bevinden zich in de provincie Rome te zamen 3575 monniken en nonnen, met netto inkomsten van 1,235,5S9 lires volgens eigene opgaaf. In stad en pro vincie te zamen vindt men dus 485 kloosters, waarvan 316 voor monniken met 4310 bewoners en 169 voor nonnen met 3928 bewoonsters, welke 8238 personen te zamen een netto inkomen van 3,565,342.73 lires hebben opgegevenmet uitzondering van 88 kloosters welker iukomen nog niet bekend is. Naar aanleiding van deze statistieke opgaven dringt ueBiforma er bij den minister op aan, om zonder verzuim een algemeene scquestratie en inventarisatie der kloosters te doen plaats hebben, en alle kunslschatten, welke dezen binnen hunne muren verbergen, onder speciaal toezicht te stellen. Volgens de Petersburgsche Gazette de police zijn aldaar van 11 Juni tot 7 Juli 819 choleragevallen voor gekomen waarvan 339 met doodelijken afloop. Men berekent, dat in New-York G0,0C0 van de 83,938 arbeiders hebben deelgenomen aan de strikeom een werktijd van S uren daags te verkrijgen. 30,050, meest metselaars, timmerlieden en schilders, hebben hun doel bereikten werken slechts 8 uren11,493 arbei ders staken nog altijd den arbeid, terwijl 27.224 aan de werkstaking een einde gemaakt hebben en weder als vroeger tien uren per dag werken. Do schade der werk gevers bij de werkstaking schat men op 2,043,559 dollarsdie der arbeiders aan loon op 1,674,050 dollars. THERMOMETERS? AND 29 Juli'sav. llu. 67 gr. 30 'smorg.7 u. 69,'gr. 'smidd. 1 u. 72 gr. 'sav. 6 u. 69 gr. ALGEMEEN OVERZICHT. Van politieke berichten is heden geen sprake. De groote financieele operatie beheerscht geheel Europa en van alle zijden verneemt men dat de toevloed van in schrijvers uitermate groot was, cn dat overal voor oneindig meer ingeschreven werd dan men meende te mogen verwachten. Uit Londen en Berlijn, uit Brussel en Frankfort brengt de telegraaf de verrassende tijding dat het buitenland boven verwachting deelnam aan de Fransche monsterleeningParijs en de departementen hebben echter het bewijs willen leveren dat Frankrijk ook zonder die hulp van het buitenland in staat was zijne ontzaglijke ocrlogsschuld te kwijten. Hoewel natuurlijk de opgaven der cijfers zeer globaal zijn, en nog niet met mathematische nauwkeurigheid kan opgegeven worden voor hoeveel in het geheel werd ingeschreven, achten wij het toch niet onbelangrijk hier eenige bijzonderheden te laten volgen, er echter bij voegende dat deze berekeningen gisteren nog vóór de sluiting der inschrijving gemaakt werden, voor zoover de resultaten toen in groote trekken bekend waren. In strijd met de verwachting van eenige Berlijnsche bladen, dat in Duitschland de inschrijving betrekkelijk zeer gering zou wezen, wordt thans uit Berlijn gemeld dat alleen in Duitschland de geheele leeniug bijna vol- teekend is. Ook te Londen zijn de inschrijvingen vooral naar het schijnt voor Amerikaausche rekening, ontzag lijk groot geweest. Reeds gisteren namiddag vernam men te Parijsdat alleen in het buitenland op de meeste plaatsen werd de inschrijving aldaar eerst gisteren morgen geopend reeds voor 2 milliarden 840 millioen francs was ingeschreven. Ook de deelneming voor Italiaansche rekening moet bijzonder groot geweest zijn, zooals men gisteren te Parijs zeideofschoon geen cijfer dezer in schrijving genoemd werd. Te Brussel beliepen de in- schrij vingen ongeveer 100 millioen en te Frankfort 420 millioen francs. Wat het binnenland betreft noemde men gisteren te Parijs o. a. de volgende cijfers te Parijs werd voor 220 millioen, in de departementen voor 800 millioen inge schreven; het departement du Nord alléén schreef voor 60 millioen, de steden Bordeaux enRouaan respectieve lijk voor 200 en 40 millioen in. Ook te Straatsburg was de deelneming ongelooflijk groot: 4692 inschrijvingen hadden aldaar voor een^sc van 170 millioen plaats, dus per hoofd weid gemiddeld voor ruim 36,000 francs ingeschreven. Ook Metz bleef niet achterdoor 2780 inschrijvers werd aldaar voor 55 millioen aan de groote nationale leening deelgenomen. Een juiste opgaaf der in Frankrijk ingeschreven sommen zal men nauwe lijks voor Woensdag of Donderdag kunnen verwach ten; het geheele resultaat met inbegrip van het buiten land, zal wel op zijn vroegst Zondag bekend gemaakt kunnen worden. Intusschen staat dit vast, dat aan Frankrijk's beroep op het kapitaal tot kwijting zijner- enorme oorlogsschuld niet alleen gehoor is gegeven waaraan vóór een jaar nog door menigeen getwijfeld werd maar dat er niet veel aan ontbreken zal of het aanbod was tienmaal grooter dan de vraag. Terwijl aldus de Fransche natie eendrachtig de han den ineenslaat, om door geldelijke offers het vertrek der Duitsclre troepen en daardoor het belang van het land te bevorderen, levert de nationale vergadering te Versailles op hetzelfde oogenblik weder het treurig ste schouwspel van partijzucht en politieke onverdraag zaamheid. Aan de orde waren de conclusiën der com missie, welke belast is met het onderzoek der contrac ten ten behoeve van den oorlog gesloten, waarbij een afkeurend oordeel over den heer Naquet, vroeger hoofd ambtenaar aan de delegatie te Tours, en over eeni°-e andere personen wordt uitgesproken, afgescheiden van de verantwoordelijkheid van den minister, den keer Gambetta, volgens de wet. De heer Naquet beklom de tribune om zich en zijne lotgcuooten van dezen blaam te zuiveren, waarop de heer d'Audiffret-Pas- quier, voorzitter der commissie, met dezelfde heftig heid waarmede hij de administratie van het keizerlijk ministerie van oorlog en den heer Rouker aan de kaak gesteld had, de handelingen der regeering te Tours laakte, enter voldoening aan recht en billijkheid en aan de wettelijke verantwoordelijkheid, eischte dat de conclusiën in handen van den minister zouden gesteld worden. Eene repliek van Gambetta, die volgens het telegrafisch bericht een hevige opgewondenheid teweegbracht baatte nietsdaar de vergadering met 384 tegen éene stem de conclusiën der commissie aannam, terwijl de geheele linkerzijde zich van de stemming onthield. Een nieuw zoenoffer aan de gekwetste Fransche ij del heid is derhalve weder gebracht. Het keizerrijk en de republiek van den 4in September zijn door de admini stratieve macht veroordeeldofschoon de publieke opi nie reeds lang uitspraak gedaan heeft; thans blijft nog slechts over de veroordeeling door de rechterlijke macht. Laat men der reactie de macht in handen, dan zal ook dit vonnis niet uitblijven. Op deze wijze kunnen repu bliek cn keizerrijk misschien zoodanig aan de verachting worden prijs gegeven, dat zij in Frankrijk onmogelijk worden. Maar wat zullen de monarchalen dan anders aan het arme land geschonken hebben dan een wanke lende en door partijtwisten ontzenuwde monarchie Het succes' der republikeinsche leeningen heeft gelukkig thans dit gevaar voor een groot deel doen verdwijnen. In strijd met alle conjecturen over verkoeling tusschen de Berlijnsche en Russische hoven omdat niets van de gewone jaarlijksche reis van keizer Alexander naar Duitschland vernomen werd meldt men thans als zeker uit Petersburg dat de Russische keizer den 6C" Augus tus a. met groot gevolg naar Berlijn vertrekken zal. Volgens le Précurseur zal de permanente deputatie eerst heden te Antwerpen vergaderen om een eindbe sluit ten aanzien van de vernietiging der gemeenteraads verkiezingen te nemen. Algemeen gelooft men dat zij het niet wagen zal hiertoe over te gaan. Volgens be richten uit Namen, welke door Bru3selsche bladen be vestigd worden, lieeft de minister van binnenlandsche zaken aan den gouverneur van Namen bevel gezonden, om van het besluit der permanente commissie tot vernie tiging der gemeenteraadsverkiezingen bij den koning in hooger beroep te komen. De clericalen schijnen dus voor de gevolgen dezer manoeuvre toch terug te deinzen. ïïit Spanje. Uit Madrid wordt aan le Temps geschreven: Over den moordaanslag op den koning wordt nog altijd geen licht verspreid, en het ernstigste onderzoek der justitie heeft het tot dusverre nog niet verder kunnen brengen dan de arrestatie van twee of drie personen op de plaats van het misdrijf zelve. Moet dit aan onmacht der politie, aan onbekwaamheid der iustructie worden toe geschreven? Is het onmogelijk te ontdekken van welke zijde ongeveer het wachtwoord werd gegeven en waar de opruiing schuilt? Men weet het niet en men maakt zich reeds met het denkbeeld vertrouwd dat de in structie de^er misdaad niet beter geleid en niet geluk kiger zal wezen, dan die welke na den moord van generaal Prim plaats had. Mij komt het onaannemelijk voor, om zoover te gaan als sommigen doen, die overal en oj) beslissenden toon verklaren dat de geheele misdaad slechts door de politie op 't getouw gezet is. Opmerkenswaardig toch is 't, zoo redeneert men, dat geen enkele kogel zelfs het rijtuig geraakt heeft en allen op een onbegrijpelijke hoogte in de muien der huizon terecht gekomen zijn; bovendien zegt men dat het paard, hetwelk gedood zou wezen, nauwelijks gewond is; dat de moordenaar die gedood is de eenige die in het geheim was; dat wat men onvoorzichtigheid van den gouverneur noemt fijne berekening wasdat wanneer inderdaad het plan tot het vermoorden van den jeugdigen koning in de hersenen van een of anderen dweper mocht be staan, de gelegenheid daartoe zich dagelijks beter zou voordoen dan op de wijze en den tijd waarop deze aanslag plaats had; dat men juist eene hoofdstraat, de

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2