föuitmlanï». April 4931 koortslijders, waarvan 97 bezweken. In de residentie Bezoeki bedroeg liet cijfer der aangetasten in Januari 3560, in Februari 3744, in Maart 3695. In Januari stierven 407 lijders, in Februari 431in Maart 361. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den llcu Juni.) civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den tolk voor de Chineesche taal, tevens buitengewoon lid van de weeskamer te Batavia, G. Schlegel. Ontslagen: uit 's lands dienst, de geschorste ven duschrijver bij het vendukantoor te Soerabaija D. J. Klaar mond; op verzoek, eervol, uit zijne betrekking,wegens ziekte, de le commies bij het college van boedelmees- teren te Batavia E. Young; op verzoek, eervol, als 2e buitengewoon substituut-griflier, buiten bezwaar van den lande, bij den landraad tePonorogo, J.W. 11.Bor- gerhoff van den Bergh; op verzoek eervol, uit 'slands dienstmet behoud van recht op pensioende gewezen opziener bij de koffiecultuur in de residentie Banjoemas J. Cloesmeijeiop verzoek, eervol, uit 's lands dienst, wegens ziekte, de opzichter 3C klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken D. van der Linden. Benoemd: tot president van het college van boedel- meesteren te Batavia, de president van de wees- en boedelkamer te Samarang C. A. Varkevisser; tot refe rendaris by het departement der burgerlijke openbare werken, de hoofdcommies bij dat departementB.Th.de Bvuyntot l™ commies bij het college van boedel- meesteren te Batavia, de ambtenaar op nonactiviteit L. Yerboon. Gesteld: in de commissie tot bevordering in de gou- vernementslanden van Java; van de noodige verbete ringen in de rijstcultuurvan den terrasgewijzen aanleg van droge velden op berghellingen, en van de zoet- watervischteelt op sawah's en in vijvers, de ambtenaar op nonactiviteit A. W. P. Verkerk Pistorius; bij dein en uitvoerrechten. Benoemd: tot commies-ontvangertevens fungerend havenmeester te Banta, J. A. van Oort; op verzoek eervol ontslagen, de le luitenant der infanterie van het Nederlandsch-Indisch leger: te Indramaijoe, J. F. J.van Son, thans klerk ter algemeene secretarie; tot onder commies 2C klasse bij de controle en recherche: te SoerabaijaW. Th. van Damthans ondercommies 2C klasse te Samarang; te Pamanoekan, J. R. Velden, thans klerk bij het departement van binnenlandsch bestuur; te Samarang, J. Cobet, laatstelijk klerk op het politie-kantoor te Padang, thans op wachtgeld; te Padang, J. W. Pieters, thans suppoost bij het gym nasium Willem IIItot recherche-beambte voor den dienst te Soensang G. C. Nauta, thans klerk bij het postkan toor te Weltevreden. departement van oorlog-. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, aan den l'n luitenant der infanterie J. de Krijger. Ontslagen: eervol, uit Zr. Ms. militairen dienst, met behoud van recht op pensioen, de kapitein der infanterie J. H. Epke. Wordt vervolgd.) GEMENGDE BERICHTEN. Gisteren morgen is van Vlissingen een pleiziertrein naar de badplaats Blankenberghe vertrokken. De stoom boot die de reizigers derwaarts had gebracht keerde da delijk terug met passagiers van Blankenberghe die Vlis singen wilden bezoeken en waarmede zij des avonds weder vertrok om de Vlissingsche reizigers af te halen. Het inmiddels opgekomen ongunstige weder belette echter de inscheping aan het strand, zoodat de boot eerst heden morgen alhier terug kon komen. Bij het onweder dat in den afgeloopen nacht heeft gewoed is in de nabijheid van Zierikzee eene koe in de weide docr den bliksem gedood, en geraakte te Renesse eene woning, door drie gezinnen bewoond in brand. Uit Aardenburg meldt men ons dat jl. Vrijdag bij den burgemeester aldaar door een veehouder aangifte is gedaan, dat hij vermoedde dat een zijner koeien aan klauwzeer leed. Het beest is afgezonderd, maar de eige naar weigert de hulp van een veearts, zeggende dat hij die niet kan betalen. De groothertog van Luxemburg heeft tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd de heeren F. A. Ludwig, paardenarts le klasse bij het regiment huzaren te 's Gravenhage en B. Tweedy, inspecteur van den loopenden dienst en der stations van den Rijnspoorweg te Utrecht. Menschen die in het water vallen en niet kunnen zwemmenverdrinken gewoonlijkdoordat zij hunne armen boven het water steken, welker gewicht het lichaam doet zinken. Wanneer iemand in een diep water valt, komt hij weer boven en zal aan de oppervlakte van het water blijven zoolang hij de armen niet opsteekt. Indien hij zijne armen onder water in elke richting die hij goedvindt beweegtzal zijn hoofd zoover boven wa ter komen dat hij adem kan halenen indien hij zijne beenen wil bewegenalsof hij liepof liever nog alsof hij trappen opklom, zoo zullen zijne schouders boven water uitstekenen zal hij minder beweging met zijn handen behoeven te maken. Deze eenvoudige handel wijs wordt door de Schiedamsehe courant in de herin nering aanbevolen van allen die in hun jeagd niet heb ben leeren zwemmen. Tengevolge van de strike onder de huurkoetsiers te Wiesbaden heeft de heer Salamons te Berlijn bij de Dis tricts- en gemeentebesturen te Wiesbaden aanvraag ge daan om concessie tot een openbaren rijtnig dienst met 200 vigilantes. De concessie is verleend. Uit Broussa in Aziatisch Turkije wordt gemeld, dat twee agenten van het Britsche en buitenlandsche bijbelgenootschap van den caimakan aldaar last hebben bekomen de zeehaven dier stad, Quembek, te verlaten, dat hun boeken in beslag zijn genomen en de verkoop van alle protestantsche werken aldaar verboden is. Toen zij deswege hunne klachten indienden bij den gouverneur van Broussakeurde hij de handelwijze van den caimakan goed, daar hij van dezen een rapport had ontvangen waarin genoemde agenten beschuldigd werden van den Griekschen godsdienst te hebben bespot. De agenten hebben daarop een gerechtelijk onderzoek verzocht, doch dit werd hun geweigerd. Men beweert, dat deze veroordeeling van pro- testantsche geschriften op aanstoken van den Russischen consul is geschied. De quaestie is voor den Britschen gezant te Konstantinopel gebracht. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 28en dezer: M. Corneüssen jm. 26 j. met M. A. van der Eist, jd. 25 j. G. A. de Thouars, jm. 25 j. met S. M. le Due, jd. 23 j. J, J. Bonman, jm. 29 j. met A. M. Scnij, jd. 25 j. F. Geldof, jm. 27 j. metJ. Ovaa, jd. 23 j. J. Douwe Jolmers, jm. 23 j. met G. J. de Muijnck, jd. 22 j. J. Goedertier, jm. 45 j. metL. J. Din ner, jd. 39 j. W. Cornelissen, jm. 27 j. met M. J. Wuyts, jd. 22 j. (Van 20—27 Juli.) Vlissingen. Gehuwd: N. C. Grotendorst, jm. 25j. met A. J. Hazenberg, jd. 21 j. J. H. van Giessen ,jm. 34 j. met H. M- Springer jd. 27 j. Bevallen: A. Prince, geb. Lagaaij, d. P. C. Willems, geb. Plaisier, z. J. J. Matthews, geb. Maernhoudt, z. C. Jansen, geb. But, d. Overleden: P. J. H. Luitwieler, z. 5 d. J. Hamelinck z. 5 j. W. van der Os, man van J. Abrahamse, 59 j. A. van Bale, z. 3 m. I. P. Fruijtier, d. 3 m. J. Sohier, d. 5 m. P. J. van der Schoer, z. 22 j. S. Weijermans, z. 61 j. J. den Braberman van C. Mertens. Goes. Bevallen: E. de Busscher, geb. Dirkse, d, M. van Molenbroeckgeb. Roelse, d. A. van der Hof stede, geb. Grootemaat, d. Overleden: M. Bil, gehuwd met M. Bruinzeel, 67 j. Ch. F. Cornelis, gehuwd met F. G. Riggaart, 43 j. A. J. Schipper, gehuwd met E. van denBroecke, 26 j. Zierikzee. Gehuwd: P. van der Valk, wedr., met A. H. van Bloppoel, jd. 31 j. BevallenJ. C. Theewisgeb. van Ackerend. E. Logmaus, geb. Struijkd. W. Admiraal, geb. Dietz, d. G. M. Hestgeb. Aalburgd. Overleden: J. F. lierman, man van C. H. Peetere, bijna 61 j. T. J. Beuzenbei-gd. 4 m. G. Timmerman z. 1 m. N. van Westen, d. 15 d. VERKOCPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben heden op het raadhuis alhier, in het openbaar, bij enkele inschrijving, aanbesteed: 1° Het maken van 26 stuks houten afscheidingen in den vergaarbak bij de gemeente-mestvaalt en eene ket- tingpomp, tot het ledigen van den beerput. Hiervoor zijn 5 biljetten ingekomenvan de volgende allen hier wonende heeren: C. Pelle, voor 1043; Ditmars Pagé, voor 773; A. Geldhof, voor ƒ724; P. Krijger, voor 674, en J. F. M. van der Heil, voor ƒ667. 2° Het eenmaal teren van alle beschoeiingen, wiijf- gordingen en palen, meerpalen en ringen, staande langs de kaaienvan sommige bruggen met de land- hoofden; van eenige gebouwen op en nabij de mest vaalt en van eenige rasterwerken. De 2 hiervoor ingekomen biljetten waren van de hier wonende heeren A. Geldhof, voor 294, en C. Pelle, voor 283. Aan de laagste inschrijvers is de uitvoering voor- loopig toegewezen. THERMOMETERSTAND. 27 Juli 'sav. 11 u. 68 gr. 28 'smorg. 7 u. 67 gr. 'smidd.lu.78gr.'sav.llu.69gr. 29 'smorg.7u.65gr.'smidd. lu. 74 gr. 'sav. 6 u. 72 gr. ALGEMEEN OVERZICHT. Blijkbaar is het belangrijk document, dat door het Journal des débats werd openbaar gemaakt en volgens dat blad strekken moest tot grondslag, waarop een ver bond tusschen de beide centra in de nationale vei'gade- ring gevestigd zou worden, niets anders geweest dan eene proefneming. Nu het stuk niet den indruk maakte dien men verwachtte, en geringen weerklank vond bij het rechter-centrumis er niemand der leden van het linker-centrum die het vaderschap over dit plan wil aanvaarden en de dagbladen van verschillende kleur noemen het stuk als om strijd apocrief. Wanneer een blad als het Journal des débat3 echter de verzekering geeft, dat zijne mededecling vertrouwen verdient, dan blijft er steeds eenigen twijfel bestaan, of de démentis hoe serieus ook voorgedragenwel veel geloof verdienen. Wanneer reen denkt aan hetgeen in den laatsten tijd tusschen de rechterzijde en Thiers is voorgevallen, dan zou het overigens niet zoo onbegrijpelijk wezen dat het linker-centrum pogingen in het werk stelde om zijnen invloed door eene verceniging met enkele elementen uit het rechter-centrum te vermeerderen, teneinde niet alleen dc regeering krachtig te steunen maar de repu bliek tegen de intriges der monarchalen te beschermen. Wanneer wij derhalve dat bewuste document wel degelijk uit de pen gevloeid beschouwen van invloed rijke leden der linkerzijde en moeielijk kunnen aanne men, dat het uitgebroeid zou wezen in het brein van een of anderen journalist, die in dien tijd van politieke windstilte jacht maakt op geruchtmakende canards, dan worden wij daarin nog versterkt door een voorstel, het welk Zaterdag door den heer Eymand-Duvernay op het bureau der kamer gedeponeerd is. Dit voorstel betreft niet meer en niet minder dan de tijdsbepaling binnen welke verkiezingen voor eene constituante zullen worden uit geschreven en de bestaande nationale vergadering haar mandaat zal neerleggen. Of dit voorstel wel het juiste middel is om de rechterzijde kalmer te stemmen, die het reeds als de ergerlijkste ketterij beschouwt, wan neer men het slechts met een enkel woord waagt op de ontbinding der nationale vergadering te zinspelen, kan met eenigen grond in twijfel getrokken worden; maar zooveel is zeker dat in verband met het docu ment van het Journal des débats aan dit voorstel vei- jig de beteekenis gehecht mag worden van eene contra manoeuvre tegen de conspiration en de hardnekkige oppositie der monarchalen. In 'tkort komt dit belangrijke voorstel op het vol gende neer. In aanmerking nemende dal de politieke toestand een definitieven regeeringsvorm eischt, bepaalt art. 1 dat zoo spoedig mogelijk tot de verkiezingen voor eene constituante zal worden overgegaan. Vol gens art. 2 zal de kamer terstond na de heropening harer zittingen het budget voor 1873 en het wetsont werp tot organisatie der strijdkrachten in behandeling nemen en alle enquêteswelke door haar bevolen zijn ten einde brengen. Daarna zal zij de kiezers oproepen, uiterlijk vóór de maand Februari van 1873. Art. 3 bepaalt dat, wanneer binnen dien tijd de presidentszetel vacant mocht wordende voorzitter der kamer het hoofd van den staat ad interim vervangen zal, terwijl terstond tot de benoeming van een voorzitter der kamer zal worden overgegaan. In de uitvoerige motieven bij dit voorstel behoorende zegt de heer Eymard-Duvernay o. a. dat „de conservatieven republikeinsch en de republikeinen conservatief moeten worden, teneinde samen te werken tot de definitieve vestiging der republiek." Intusschen laat het zich aanzien dat, zooals de zaken thans in Frankrijk staan, eene verwerping van dit voorstel aan al die idealistische droomen en illusion meêdoogenloos den bodem zal inslaan. De legerwet is Zaterdag door de kamer in derde lezing aangenomen. Het debat leverde niets bijzonders op en zonder eenige moeite droeg Thiers ook ten aan zien van deze quaestie op het beslissende oogenblik de zege weg. Hij kan thans met ijver de hand slaan aan zijne veelomvattende reorganisatie-plannen, die, van hoeveel gewicht ook voor Frankrijk, echter deze onloo chenbare schaduwzijde hebben, dat zij de lust bij de natie verlevendigen om de deugdelijkheid van het gere organiseerd leger eens te beproeven. Moge Europa, maar in de eerste plaats Frankrijk, nog geraimen tij d voor die gevaarlijke proefneming gespaard blijven. Uit Genève meldt men thans dat de schorsing der zittin gen van het tribunaal het gevolg was van de noodzakelijk heid om de wetten en de constitutie van Engeland aan een nieuw en nauwkeurig onderzoek te onderwerpen, teneinde te kunnen beoordeelen of Engeland in strijd met zijne wetten iets verzuimde om de uitrusting der roof schepen te beletten. Zooals men zich herinnert, betreffen de Araerikaansche cischen de uitrusting van 4 schepen omtrent 3 ontkent Engeland eenig verzuim gepleegd te hebben en omtrent het vierde, de Alabama namelijk, beweert het de noodige instructiën ter rechter tijd gegeven te hebben, welke echter niet terstond ten uit-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2