MIDDELBURGSCHE COURANT. F 179. Dinsdag 1872. 30 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. Oe prijs per 3/'m. franco is 3 50. Middelburg 29 Juli. In de heden alhier gehouden vergadering der Zeeuw- sche maatschappij van stoomvaart is door de directie medegedeeld, dat tengevolge van den voor de maatschappij nadcelig uitgevallen afloop van het proces tegen den staat der Nederlanden de maatschappij feitelijk als ont bonden moest worden beschouwd, waarom zij de verga dering uitnoodigde eene commissie van liquidatie te benoemen, ingevolge de statuten. Die commissie is benoemd en binnen kort kan dus de Zeeuwsche maatschappij van stoomvaart, ten jare 1842 opgericht onder den naam van maatschappij van stoom vaart van Vlissingen op Antwerpen, geacht worden te zijn opgeheven. Naar wij vernemen zijn door het gemeentebestuur van Oost- en West-Souburg bij den minister van binnen- landsche zaken pogingen aangewend tot verkrijging eener halte aan den staatsspoorweg te West-Souburg. Door verbetering van het Hellegat kunnen de sche pen die van Rotterdam langs Brouwershaven of Zierik- zee zee kiezen, tot 52 decimeters beladen worden. (iV. Rolt. cour.) Bij ministerieele beschikking van 26 dezer, is de vergunning voor een stoombootdienst tot vervoer van reizigersgoederen en vee tusschen Rotterdam en Brou wershaven, bij beschikking van 6 November 1871 ver leend aan de Brouwershavensche stoombootmaatschappij, overgeschreven ten name van den heer W. H. van Meu- keren te Rotterdam. {Staais-cour.) Naar wij vernemen zijn in ons corps diplomatique de volgende mutatiën gekomen: Jonkheer M. I. L. J. H. A. Heldewier, minister-resi dent aan het hof van Italië, is benoemd tot gelijke betrekking aan het hof van Turkije. Mr. W. F. II. von Weckerlin, secretaris van legatie bij het hof van België, is bevorderd tot zaakgelastigde, om als zoodanig Z. M. den koning te vertegenwoordi gen bij het hof van Italië. Voorts zijn de heeren M. Rochussen en Gericke van Herwijnen jr., na afgelegd examen, bevorderd tot secre tarissen van legatie. {Dagblad van ^sGrav.) Door de commissie van examen voor apothekers-leer ling te Meppel zijn jl. Vrijdag 6 candiuaten geëxami neerd, die allen het vereischt diploma verkregen hebben. Zij zijn de heeren: R. van der Veen, van Ivornwerd; F. M. llasker, van GroningenH. A. Verkade, vanAp- pingadam; S. Schilstra, van Roordahuizum; C. E. Stark, van Rhenen; S. J. Sybrandi, van Workum. Zaterdag zijn 6 candidaten geëxamineerd, waarvan 4 het verlangd diploma verkregen hebben, nl. de heerenII. Swart Lz., van Nieuwepoort (Zuid-Holland) A. van der Moer, van Deventer; W. Jaarsma, van Sneek; A. H. Hempenius, van Raalte. Bij koninklijk besluit van 23 dezer is aan de vol gende coramissiën uit de staten der provincie Noord- Brabant machtiging verleend tot voortzetting harcr werkzaamheden na de sluiting der zomervergadering dier staten in 1872aan de commissie belast met het onderzoek der bijzondere reglementen voor de water schappen; aan de commissie tot beoordeeling der plans en stukken betrekkelijk de uitvoering van een kanaal van de Zuidwillemsvaart en van het kanaal van Eind hoven naar Tilburg; en aan de commissie tot onder zoek naar de middelen ter voorziening in de gebrek kige afwatering der landerijen in het arrondissement Breda, meer bijzonder gelegen boven en beneden die gemeente langs de Mark. Aan de commissie uit de staten der provincie Utrecht, belast met het uitbrengen van rapport omtrent de adres sen van mr. E. Huydecoper van Nichtevecht c. s. en de weduwe W. Horst jr. c. s. om opheffing van het inter dict van verveening onder Westbroek van 1790 en omtrent de eventueele afwijkingen van het reglement op de veenderijen in dat gewest, waartoe de bedoelde opheffing aanleiding zou geven, is evenzeer machtiging verleend tot voortzetting harer werkzaamheden na de sluiting van de zomervergadering dier staten in 1872. BENOEMINGEN EN BESLUITE^ ridderorden. Vergunning verleend aan li. n. uatta, dokter te Maastricht, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Gregorius den Groote, hem door Z. H. paus Pius IX geschonken. eereteekenen. Vergunning verleend aan j. W. Hof man, oogarts en chirurgijn te Groningen, tot het aan nemen en dragen van het herinneringskruis van ver diensten voor vrijwillige verpleging van gewonde en zieke krijgslieden in den oorlog van 18701871hem door Z. K. H. den groothertog van Baden geschonken. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement 's Gravenhageter standplaats de gemeente Naaldwijk, J. Bikkers, candidaat-notaris te Alblas- serdam. posterijen. Eervol ontslag verleendop verzoek aan J. J. Bouhuys uit zijne betrekking van commies der posterijen 1° klasse, behoudens aanspraak op pensioen. marine. Op pensioen gesteld, met ingang van 1 Augus tus a., ter zake van langdurigen dienst, de schouten bij nacht A. F. Siedenburg en J. van der Meersch, de kapiteins ter zee A. J. Kroef eu P. Toutenhoofd, en de kapitein-luitenant ter zes D. L. Feldmannonder dankbetuiging aan de beide vlagofficieren voor hunne goede en langdurige dienstenen met toekenning aan hen van den rang van vice-admiraal en van een jaar- lijksch pensioen: aan de beide eerstgenoemden van f 2400, aan de beide volgende van f 1S00, en aan den laatstgenoemde van f 1400. Bevorderdmet ingang van 1 Augustus a.tot schout bij nacht, de kapitein ter zee J. P. G. Muller; tot kapitein ter zee, de kapitein-luitenants ter zee H. P. Klerck, J. K. van de Kruysse Pilaar en N. M. J. Kroef; tot kapitein-luitenant ter zee de luitenants ter zee le klasse D. A. Coomans de Ruiter, D. Schuur man, J. M. Broers, jonkheer I-I. O. Wichers en jonkheer A. C. van Haeften; en tot luitenant ter zee 1- klasse, de luitenants ter zee 2e klasse A. P. Hooghwinkel jonkheer J. de Jong van Beek en Donk J. G. J. Span jaard en R. H. Jarman. leger. Weder in actieven dienst geplaatst de le lui tenant der infanterie F. A. de Perponcher, thans op nonactiviteit, met bepaling dat hij zal worden inge deeld bij het regiment grenadiers en jagers. Benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid 2e klasse (naar ouderdom van rang)de officier van gezondheid 3e klasse F. van Leeuwen, van gemeld per soneel en bij het wapen der infanterie tot 20n luitenant bij het 5e regiment, de sergeant-titulair F. van Giessen, van het 7e regiment. KERKNIEUWS. Gisteren namiddag nam de predikant der Nederduit- sche hervormde gemeente te Dreischor, W. M. de Vries, die naar Driehuizen in Noord-Holland vertrekt, afscheid van zijne gemeente met eene rede naar aanleiding van 2 Korinthe 11: 5. Het kiescollege der Nederduitsche hervormde ge meente te Zutfen heeft uit het twaalftalter voorziening in de predikants-vacature ontstaan door het emeritaat aan den heer van Griethuijsen verleendhet volgende zestal opgemaakt: de heeren P. S. Bartstra, te Aarlan- derveen; E. B. Gunningte NunspeetG. A. Rademaker, te Sneek; P. Romijn, te Hengelo; P. van Sou, te Nijmegen; J. van Walsen, te Apeldoorn en het Loo. KOLONIËN. De uit Nederlandsch-Indië ontvangen berichten loopen tot. den 19cn Juni jl. De expeditie in het Delhische kan als gelukkig ge slaagd, worden beschouwd. De troepen hebben nog enkele versterkingen van de twee oproerige dato's geno men en zijn toen te Soenggal vriendschappelijk ontvan gen. De twee dato's hebben schriftelijk verschooning aan den sultan gevraagdmaar onze troepen zullen te Soenggal vertoeven totdat de twee hoofden persoonlijk hunne onderwerping aan den sultan zullen komen aan bieden. De legerkommandant is den 18cn Juni per steamer Batavia, gezagvoerder van Eek, naar Sumatra vertrok ken om daar een inspectiereis te doen. Het voornaamste voorval is de openstelling voor het publiek van de spoorwegsectie Koningsplein-Meester- Cornclis. Dit had plaats zonder eenige plechtigheid; alleen woei de vlag van de twee genoemde stations. De Javabode spreekt van de voltooiing der lijn tot Buitenzorg in Mei 1873. Voor zoover onze informa tion strekken, durven wij veeleer ten stelligste volhou den dat deze spoorweg nog in het loopende jaar geheel afgewerkt en in exploitatie gebracht zal kunnen zijn. De heer van Dissel, referendaris bij het departement van binnenlandsch bestuur, is naar Benkoelen vertrok ken, in verband met de regeling der grenzen van dat gewest, hetwelk bij de reorganisatie van het bestuur der buitenbezittingen tot een residentie zou worden verheven. Ook daaromtrent mag men vragen: Zuster Anna, ziet ge niets komen? De bij de begrooting vast gestelde verbetering van de positie der ambtenaren op de buitenbezittingen komt maar niet tot afdoening. De Javasche bank heeft het disconto met éen percent verhoogd. Den 5en Juni keerde te Soerabaija terug de sedert geruimen tijd daar achtergebleven compagnie van het 13° bataljon infanterie. Men schijnt aan volkomen her stel der rust. in Bandjermasin geloof te hechten, want thans zijn ook een paar kleine porten ingetrokken. De heer G. M. W. van der Kaa, met de jongste Fransche mail alhier van verlof teruggekeerd, laatste lijk resident van Kedirie, is tot hoofd van het geweste lijk bestuur van Madura benoemd. Naar wij met zekerheid vernemen, zal nu einde lijk in de zoolang gevoelde behoefte om Samarang te vrijwaren tegen de talrijke plaats hebbende over stroomingen worden voorzien door de tenuitvoerleg ging van een reeds sedert lang daartoe ontworpen plan. Er zal namelijk door het land Simoengan 's een kanaal naar zee worden gegraven, van genoegzame capaciteit om een flinke uitloozing te verschaffen aan het opko mend banjirwater, waardoor Samarang's oude en groote plaag zal verdwijnen. Het werk zou in 5 jaren moeten gereed zijn en voor 2/3 door dwangarbeiders worden uitgevoerd. Tot bevor dering van den regelmatigen gang der werkzaamheden en ter bewaring der' noodige orde zou over elke 100 man een Europeesch opzichter worden gesteld, gesteund door twee soldaten. {Javabode.) Uit geloofbare bron kunnen wij onzen lezers heden de voor Java's toekomst heuglijke tijding mededeelen, dat een maatregel is genomen, die ongetwijfeld leiden zal tot de opheffing der gedwongen koffiecultuur over geheel Java, zoodat wij die spoedig in handen van de particuliere nijverheid zullen zien overgaan. Men meldt ons namelijk, dat als afdoende maatregel tegen het bezwaar, dat hun wel de eigendom der koffie tuinen gegevendoch de vrije beschikking over het product onthouden is, namens den directeur van binnen landsch bestuur aan de Bantammers bekend gemaakt is, dat het hun veroorloofd is om de koflieboonen, die zij van de hun in eigendom afgestane tuinen oogsten, te branden en, in peperhuisjes verpakt, zoowel op de passers als overal elders te verkoopen. Wij achten ons gelukkig de eersten te zijndie dezen eersten grooten stap op den weg van billijkheid, voor uitgang en ontwikkeling aan de volken van den Ne- derlandsch Indischen archipel kunnen mededeelen. {Bat. Rand.) De officieele berichten omtrent heerschende koort sen in sommige residentiën luiden ongunstig. In de afdeeling Grobogan, residentie Samarang, telde men in

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1