MIDDELBURGSCHE COURANT. 178. Maandag 1872. 29 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paascb- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m. franco is f 3. GO. Middelburg 27 Juli. In liet Dagblad van Zuid-Holland geeft iemand die zich een „klein grondeigenaar" noemt een afdoend mid del tegen de Internationale werklieden-vereeniging aan de hand. Zoodra een lid van die vereeniging een kuis van u komt hurenzoo roept hij zijnen medc-kleine-grond- eigenaren toe, weigert hem als huurder; wordt uw huur der lid van de Internationale, zet hem dan op straat, en de schrijver verdedigt die maatregelen van het stand punt van noodweer, daar immers de Internationale het op den eigendom voorzien heeft. Ziehier een merkwaardige raad. Wij laten voor het oogenblik de quaestie ter zijde, of er in Nederland een enkel kantonrechter zou gevonden worden die eene ge rechtelijke uitzetting zou bevelenwant ook zoo wenscht de „kleine-grondeigenaar" te werk te gaanop grond van 's huurders lidmaatschap der Internationale. In het algemeen belang wenschten wij dat dit het geval ware omdat dan bij opvolging van den gegeven raad door alle kleine-grondeigenaars, zegge: huisjesmelkers, eene zeer wenschelijke opheldering in de zoogenaamde sociale quaestie zou kunnen vooibereid worden. Het is nu eenmaal onder de arbeidende klasse aange nomen oin ach! en wee! te roepen over het kapitaal waardoor zij onderdrukt worden, en in denzelfden adem varen zij tegen de „rijken" uit, wier ondeugden welke de rijken waarlijk in gcene grootere mate bezitten dan de Internationalisten zei ven, al werken die uit den aard der zaak meer naar buiten zij breed uitmeten, terwijl zij met eene opmerkelijke blindheid de ontelbare vour- deelen voorbijzien, die „de arbeid" direct en indirect van „het kapitaal" trekt. Maar zij vergeten dat er eene andere klasse beslaat, welke niet tot de „in weelde be dorven rijkaards" geteld wordt, die de parasiet is van den arbeidenden stand en, wanneer er ooit van onderdruk king sprake kan zijn, dien werkelijk onderdrukt. Wanneer de stem van den Ilaagschen huisjesmelker weerklank vindt en de huizen van alle huisjesmelkers van Nederland voor de leden der Internationale geslo ten worden, wat dan? Vooreerst zal die maatregel geen enkelen Internationalist bekceren en dus, wat de „kleine-grondeigenaar" in zijne domheid voorbijziet, de ontevredenheid van vele werklieden niet gestild, maar veeleer verbitterd worden; doch afgescheiden hiervan, zal er moeten gezorgd worden dat zoovele arbeiders niet zonder woning blijven. Het bestuur der Nederlandsehe afdceling der Internationale, zoo dat bestaan mocht, of eenig ander college zal op zich nemen om in dien nood te voorzien; en wij durven verzekeren dat, wanneer men met een goed plan tot oprichting van cités ouvricres bij onze Nederlandsche financiers aanklopt, spoedig in de behoefte aan woning, zelfs voor de dooi de huisjesmelkers uitgedreven Internationalisten, onein dig beter en oneindig goedkooper dan thans zal voor zien worden. Men zal dan kunnen zien en die les is voor de over „rijkdom" en „kapitaal" pruttelende werklieden waar lijk niet overbodig dat het eigenlijke kapitaal, de zoo vaak uitgescholden rijkdom te hulp komt aan de arbeidende klasse tegen de huisjesmelkers. Wat dezer dagen te Amsterdam gebeurde geeft een waarborg voor een zoodanige oplossing. Bij de fabriek van stoom- en andere werktuigen gold het mede het brood van een aantal arbeideisgeziunen. Er was een half millioen noodig om die fabriek in stand te houden, en bij het op het kapitaal gedaan beroep stelde men te recht de belangen der werklieden meer op dea voor grond dan de mogelijke voordeelen der geldbelegging. En wie leverden nu dat half millioen? Niet de middel matige fortuinen noch de „kleine-grondeigenaars", maai de grooto kapitalisten, de rijken van Nederland, met prins Hendrik aan het hoofd, die alleen bijna een tiende der vereischte som gaf. Wij geiooven niet dat er èen enkele huisjesmel kei onder de geldschieters of aandeelhouders der Amster- damsche fabriek is. Geen wonder trouwens! Hunne geldbelegging is oneindig voordeeliger; de pereenten die hun de ellendige verblijven opleveren, welke zij tot hooge prijzen aan de arbeidende klasse verhuren, zijn veel hooger dan de meest florissante fabriek ooit af werpen kan. Zij die ten koste van de arbeidende klasse leven, terwijl het eigenlijke kapitaal integendeel den arbeid in het leven houdt, hebben alierminst het recht de aan booze inblazingen gehoor gevende werklieden te bejege nen als hun Ilaagsche collega voorstelt, en henvoor zooveel van hen afhangt, zelfs van hun dak te berooven. De Goessche courant van heden bevat eene bekend making der vereeniging Gemeentebelang te Goes, waarin zij de namen opgeeft van de kiezers, die, volgens inge wonnen informatiën, geen deel hebben genomen aan de verkiezing te Goes op 16 dezer. liet aantal dier nauien, in alphabetische orde gesteld, bedraagt 166. Yan de 6 candidaten voor het leerling-apothekers examen te Meppel, die eergisteren werden geexamineerd, is 1 afgewezen. Het verlangd diploma hebben bekomen, de heerenJ. J. Sterkvan den HelderA. N. J. Vcs, van Brenkelen; J. van der Ileijde, van Buiksloot; G. H. Woudavan Sneek; J. Osseman, Yan Zaandam. ONDERWIJS. Bij beschikking van den minister vanbinnenlandsche zaken zijn tot lcweekelingen aan de rijks-kweekschool te 's Her togen bosch benoemd* J. W. C. Bosman, van Druten; M. A. Mercx, van Yiex-lingsbeekM. F. van Goorvan AmsterdamJ. J. F. Krugersvan 's Her togen bosch; II. Smit, van Steenwijk; J. W. A. Seyler, van Vierlingsbeek; L.G.Gerard, van Almelo; M. E. van Oost, van Zicrikzee; M. J.Korving, van's Gravenhage; A. L. Laernoes, van Vlissingen, en G. Vos, van 'sller- togenbosch. Door burgemeester en wethouders van Leeuwar den is aan den gemeenteraad ingediend een voordracht tot benoeming van een praeceptor aan het gymnasium, waarop geplaatst zijn de heeren: W. F. H. Coenen, candidaat in de letteren aan de hoogeschool te Utrecht; J. M. J. Valeton, doctorandus in de letteren aan de hoogeschool te Groningen en W. T. A. van Damidem te L eiden. Van de 43 adspiranten voor eene plaats aan de kweekschool voor onderwijzers te Haarlem zijn de vol gende tien voorgedragen: R. Leyds, te Amsterdam; A. van der Mealen, te Warga; II. Gorter, te Twijzel; II. W. Jutte, te Amsterdam; J. van den Arend, te Gouda; J. W. Enklaar, te Apeldoorn; J. van Steenis, te Vrijhoeven Capelle; H. P. Enklaar, te Apeldoorn; J. Luyten, te Broek in Waterland; II. Stoel, te Haarlem. GEMENGDE BERICHTEN. Een werkman te Vlissingendie gisteren middag van het werk buiten die gemeente huiswaarts keerde, werd zoodanig door de warmte bevangen dat hij machteloos ineenzeeg. Gisteren avond was hij reeds een lijk. Eergisteren is aan het strand aan de oostzijde van Vlissingen een lijk aangespoeld dat in vergevor derden staat van ontbinding verkeerde. Naar de klee ding te oordeelen was dit het lijk van een zeeman. Dikkens, de dief van de aangeteekeu.de brieven per post verzonden van Amsterdam naar Rotterdam, op 20 Mei jh, is Dinsdag namiddag uit de gevangenis te Utrecht te Breda binnen gebracht en den volgen den morgen onder behoorlijk geleide per spoortrein weder naar Utrecht teruggevoerd. Zijne overbren ging naar Breda schijnt in verband te staan met de nazoekingendienaar wij vernemenin den vroegen morgen van gisteren op zeker terrein aldaar hebben plaats gehad. (V. Rott. cour.) Twee Belgische officieren met dokters en getuigen zijn Maandag per spoor uit België te Oudenbosch aan gekomen en hebben daar geduelleerdzij werden beiden zwaar gewond. De warmte van de laatste dagen heeft ook op ver scheidene plaatsen in Friesland offers geëischt. Den24cn bezweek te Scherpenzeel een hooier in het veld. Uit Wolvega en Sneek kwamen soortgelijke berichten. Ook in Overijsel onder het dorp Blankenham liet een werk man het leven. Uit het Wester kwartier (provincie Groningen) wordt gemeld: De buitengewone hitte van deze week, die hier in de schaduw soms 86 a 88° Fht. bedroeg, heeft onder de arbeiders op het land vele zieken en reeds enkele dooden teweeg gebracht. Velen schrijven dat toe aan het drinken van karnemelk of andere verkoe lende dranken onder den veldarbeid in de gloeiende zon, maar andere meenen dat liet aan de zonnesteek moet worden toegeschreven. Eergisteren avond zijn in het kleine dorp Alem aan de Maas (Noord-Brabant)behalve de beide kerken (protestantsche en katholieke), nog een 7tal huizen totaal afgebrand; van de inboedels is zeer weinig gered kunnen worden. Des nachts te 12 uren was men den brand nog niet geheel meester. Men leest in the Daily Telegraph: „Drie milliar- den!" Vormt men zich wel een juist denkbeeld van de grootte der leening, welke Frankrijk op het punt staat van te sluiten? De som zou in goud ongeveer 1,100,000 kilo wegen en wanneer men die, tot ponden sterling herleid, wilde uittellen, zou men daartoe vier jaren noodig hebben, aannemende dat men éen pond sterling per seconde aftelt. Tien spoorwegtreinen, de trein op 25 wagens berekend, zouden noodig wezen om deze goudsom naar Berlijn te brengen, en een man, die eene wandeling rondom de aarde maake en bij iedere schrede twee goudstukken wegwierp, zou zoodoende deze enorme som niet geheel uitputten. In le Gaulois dringt Jules Feydeau er op aan, dat men in Frankrijk de speelbanken weder zal toelaten. Hij meent dat men alleen om deze Duitschland bezoekt; als er geen speelbanken meer zijnzal geen vreemde ling meer aan de Duitsche badplaatsen verschijnen. Frankrijk zal allen tot zich trekken. De burgerij ke rechtbank van Tours heeft in een zonderling rechtsgeding uitspraak gedaan. Een restau ranthouder der stad eischte 28,000 francs voorlevaran- tie van spijzen aan prins Frederik Karei en zijn staf, gedurende de maanden Februari en Maart; reeds had hij 6000 francs op rekening bekomen. De rechtbank heeft aan den tafelhouder slechts de vergunning verleend om 14,000 francs te vorderen. Een schrijver in den Courrier de FranceGouzieu, stelt in zijn blad voor een belasting te leggen op de boeken. Jaarlijks zou daaruit 6 millioen francs kunnen worden gerealiseerd. Victor Hugo en Louis Blane vin den dat plan zeer goed. Te Wiesbaden hebben de koetsiers het werk ge staakt; de hotelhouders rijden nu hun gasten naar het station anders moet iedereen loopen. Toenemende dorst bij de koetsiers iszegt meneen der oorzaken van de werkstaking, waarmede de paarden bij de tegenwoor dige hitte zeer in hun schik zijn. In Frankfort zat een heerdie sedert jaren lam was, tengevolge van rheumatisme op zijne reizen in Zweden en Noorwegen ontstaan, op zijn balkon. Een donderbui overviel hem en niemand was in de nabij heid om hem in zijne kamer te helpen. Hij trachtte toen alleen naar binnen te gaan en greep zich vast aan de ijzeren balustrade. Juist werd deze door den blik sem getroffen en de lamme stortte neder. Acht uren lang bleef hij buiten kennismaar toen hij bijkwam was hij volkomen van zijne lamheid hersteld. Onlangs overleed een Duitsch musicus, Schauen- stein geheetendie eenigszins zonderlinge manieren had. Bij de opening van zijn testament was men niet weinig verwonderd te ontdekken, dat dit document geheel op muziek gezet was, waarvan de geest met de verschillende beschikkingen overeenkwam. Te Brunswijk en te Wolfenbultel waren sinds eenige dagen de prijzen van boter en eieren zoodanig ge stegen dat een aantal huismoeders geen raad wisten.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1