te dwingen. Anderen doen «aarde tnsschen en op elkan der geplaatste en in elkander gepaste steenen spoelen, om aan liet cyclopische metselwerk meer vastheid te gevenderden brengen in de bekende kleine mandjes grint aan, maar zonder die loomheid, slaperigheid, die men elders bij werk in heerendienst ziet. Bij al het werken duizenden tonen van aanmoediging, gezangen gelach; in een woord, ijver, lust, alles tengevolge van de overtuiging der noodzakelijkheid en der goede voor beelden door het Europeesch personeel gegeven." ITet gouvernement van Nederlandse!^ Indië heeft den gouverneur van Sumatra's Westkust gemachtigd aan den weg in de Kloof thans werkzaam, per dag en per man een katlie rijst te verstrekken. GEMENGDS BERICHTE N. Een paar jongens die gisteren «avond langs het strand te Vlissingen huiswaarts keerden, vonden op de hoogte der zoogenaamde „tweede zandduinen" een ge heel naakt lijk liggen, nog even door het water bespoeld, terwijl een hoopje kleederen kort daarbij lag. De jon gens hebben zoo spoedig mogelijk daarvan kennis ge- gegeven aan de politie, die bet lijk naar het gasthuis deed vervoeren. Later is gebleken dat het een teekenaar was die bij de werken te Vlissingen in dienst is ge weest. Vermoedelijk heeft de ongelukkige zich willen baden en is hij door een of ander toeval getroffen. Bij het eergisteren avond ooi: boven Zeeuwsch- Vlaandereii gewoed hebbend l'.e.lg onwedev, is de bliksem geslagen in de schu ir der hofstede van den beer van Brussel, burgemeester van Watervliet, be woond door den landbouwer P. Kaas, gelegen in den Angelinapolder, gemeente Philippinedientengevolge is de schuur met al het zich daarin bevindende in de asch gelegd. In de gemeente Clinge, bij Jlulst, is mede dien avond door den bliksem eone schuur getroffen en afgebrand en op een vlasland in de gemeente Axel is eene hoe veelheid bundels vlas door den bliksem in brand ge stoken. De alom heerschende ziekte onder de varkens heeft in de laatste dagen in veischeidene gemeenten van het voormalig 5e district dezer provincie zich zeer uit gebreid in Neuzen en omstreken zijn reeds een aantal varkens bezweken, waaronder ook vele gemesten, ter slachting bestemd. Als eene bijzonderheid vermeldt de Dordrecbtsche courant dat, volgens het algemeen register van het bu reau Veritas, er slechts twee schepen zijn die den naam dragen van Zephyrusen dat juist die beide schepen thans te Zwijndreclit naast elkander liggen telossen; het eene groot 699 Engelsche tonnen, tehuis behooreude te Ply mouth, kwam van Rangoon n et rijst voor den heer H. Vliegenthart, en het andere, groot 357 Engelsche tonnen, tehuis behoorende te Shields, van New-Castle, met steenkolen voor de heeren M. J. Masion zonen ald.aar. Op den domtoren te Utrecht worden sedert eenige dagen door professor Stamkart hoekmetingen gedaan voor de Europeesche graadmeting. Het stoomschip Conrad is, volgens telegrafisch bericht, den 24en Juli 's nachts te 2 uren Dungeness gepasseerd. Aan boord was alles wel. Voor eenige dagen begaf zich een ingezetene van Deventer met zijne familie op reis naar de badplaats Eui3. Terwijl het gezelschap te Keulen op het perron van het station stond te wachten en mevrouw eenepor- temonnaie te voorschijn haalde, om daarin eenig geld te zoeken, gleed plotseling een arm over haren schouder en ontrukte eene behendige hand met verbazende snel heid haar dat voorwerp, dat ongeveer f 600 inhield. Vóór mevrouw nog van den schrik was bekomen, was de brutale dief met het gestolene verdwenen. Alle on derzoek bleef tot heden vruchteloos. Bismarck ontvangt zooveel bestellingen uit Enge land voor zijne p«apierfabriek te Varzin, dat hij een tweede laat bouwen. VERKOCPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Jl. Maandag zijn te Sluis in het openbaar te koop aangeboden: 1° Een woonhuis met tuin en erf op de kaai te Sluis en daaraan grenzonden paardenstal met koetshuis en erf. Verkocht voor f 4575. 2° Een woonhuisje met erf en tuin in het 'sHeeren- Boudewijnstr«aatje te Sluis. Verkocht voor f 1215. Gisteren is te Oostburg in het openbaar te koop aangeboden een in 1868 gebouwd woonhuis m.t erf cn tuin in de Brouwerijstraat te Oostburg. Verkocht voor f 3960. THERMOMETERSTAND. 24 Juli 'sav. 11 u. 73 gr. 25 'smorg. 7u. 79 gr. 'srnidd.lu.91gr. 'smidd.3u. 92 gr. 'sav.6u.87gr. Omtrnlanh. ALGEMEEN OVERZICHT. In de bureaux der Fransehe nationale vergadering heeft eergisteren de verkiezing plaats gehad van de commissie, welke belast is met het voorloopig onder zoek over het voorstel-Mavtel betreffende de schorsing der zittingen tot 15 November. Als naar gewoonte heeft de rechterzijde haren étui maj r, bestaande uit de hee ren de Brog! ieSt. Marc-Guar dinBatbie, de Cumont, de Rocbêfoucauld-Bissaccia en andere leden der com missie, welke den 20e" Juni het vergeefsche bezoek bij Thiers «aflegde, tot commissarissen gekozen cn slechts aan eenen republikein, den heer Emmanuel Arago, ge lukte het in het 15c bureau met éene stem meerderheid tot lid gekozen te worden. De commissie schijnt echter geen ander bezwaar tegen het voorstel te hebben dan dat zij op voorstel van den heer Chaurand den datum van de heropening der zitting niet op den 15ea, maar op den 4,n November bepaald wilde zien. Tevens is in den boezem der commissie de aange kondigde interpellatie der heeren de Belcastel en Baragnon ter sprake gekomen. De meerderheid keurde een openbaar debat over de binnenlandsche staatkunde af en achtte het voldoende, wanneer de regeering aan de commissie de noodige inlichtingen zou verschaffen. Eerst wanneer deze ophelderingen onvoldoende geacht moesten wordenoordeelde de commissie het raadzaam de quaestie iu de openbare zitting te brengen. Karak teristiek was de thesis, welke de heer do K-rdrel naar aanleiding van deze quaestie ontwikkelde. Deze vurige banierdrager der legitimiteit wenschle de permanente commissie met de noodige volmacht te voorzien om gerechtelijke vervolgingen te bevelen tegen de leden der nationale vergadering, die openlijk voor de ontbin ding der kamer spraken of werkzaam zouden zijn. De meerderheid der commissie heeft zich echter niet met deze stelling vereenigd en de voorkeur gegeven aan een vriendschappelijk onderhoud met Thiers, liever dan door zulke gewaagde toeren de nationale vergadering niet alleen, maar ook de natie en vooral de bevolking der groole steden in rep en roer te brengen. Gisteren zijn de discussiën over de volgende artike len der belasting op de grondstoffen, handelende over de zoogenaamde compensatie-rechten en het drawback aangevangen. De verkiezing van 8 leden van den staats raad is eerst op de orde van den dag van gisteren geplaatst en waarschijnlijk aan het einde der zit ting is de kamer tot die stemming overgegaan, ten minste omtrent, de resultaten dezer verkiezing wordt nog niets gemeld. In het Eogelsche lagerhuis is gisteren het voorstel van den heer Gilpin tot afschaffing van den doodstraf na tweede lezing in stemming gebracht en met de on- zaglijke meerderheid van 167 tegen 54 stemmen ver worpen. De regeering had zich met kracht legen dit voorstel verzet, en al kan men dit in het algemeen in eene liberale regeering niet bi.lijken, toch laat zich dit verschijnsel verklaren zoowel uit de conservatieve auto riteitsbegrippen der E.igelsche natie, als uit de herinne ring «aan de ergerlijke misdaden der fsnians en uit de talrijke moordaanslagen, welke «aan redenen moeten worden toegeschreven die slechts in Engeland bestaan en nergens elders kunnen voorkomen. Desniettemin blijft deze bestrijding van bet voorstel door het liberale kabinet en de verwerping door het lagerhuis een treurig teeken des tijds. Te Messina, Ancona, Orvieto, Crema en op «andere plaatsen zijn de verkiezingen voor den gemeenteraad, on danks de ijverige pogingen der clercalen, gunstig voor de liberale partij. Omtrent den uitslag te Rome laat zich nog niets met zekerheid bepalen, ofschoon de libe ralen zich zeker van de overwinning wanen. De gau- sche afgeloopen week vonden manifestatiën in de stra ten plaats, bij welke gelegenheid de kreten van: Weg met de priesters! Weg met het onderwijs van priesters en monniken! Leve het nationale onderwijs! weergalmden. De officieuss Imparoial tracht de Spaansche regeering schoon te w«asschen van de beschuldiging der oppositie, dat zij roekeloos het leven van den koning blootstelde, liet blad vcrzekeit dat de regeering eerst des «avonds te 10 uren bericht omtrent den vooi genomen moordaan slag ontvangen heeft en terstond den koning waal- schuwde, die echter van geen raad wilde hoeren cn vooral geen vrees voor de misdadigers aan den dag wilde leggen. De koning is Dinsdag te Santander «aan gekomen en aldaar, evenals op alle plaatsen welke hij op zijne reis aandeed, met de meeste geestdrift ont vangen. Een daad dei' Duitsclie marine. Den llcn Juni dezes jaars bevonden zich twee Duit- sche oorlogskorvettea onder bevel van den kapitein-lui tenant ter zee Batscli in de haven van Port au Prince waar zij meer door wind en getij gedwongen, dan wel met eeaig doel het anker lieten vallen. De bevelhebber der schepen achtte deze gelegenheid uiterst geschikt om door het nemen van een paar vaartuigen kracht bij te zetten aan eene vordering, welke twee Duitsche kooplieden sedert lange jaren te vergeefs van de regee ring van Hayti eischten. Naar aanleiding van deze zaak bevat de BerÜjnscke Yolks-Zeitung het volgende lezens waardig artikel. „De daad van kapitein Batsch in de haven van Port au Prince wordt in al onze couranten op eene wijze medegedeeld, alsof het van zelf sprak dat maatregelen van geweld geen nadere toelichting behoeven, wanneer zij ten behoeve van Duitsche landgenooten gepleegd worden. Het is tenminste zeer in het oog vallend dat tot dasverre evenmin officieele als offieieuse dagbladen bet noodig geacht liebben, om hunnen Duitschen lezers over de billijkheid der vordering en de noodzakelijkheid dei- maatregelen van geweld van den Duitschen komman dant eenige inlichting te gevenen dat nog niets van een officieel antwoord op de klachten en het protest der regeering van Iïayti vernomen wordt. „Wij zijn zeker geen vijanden v«an kort proceswanneer plicht en noodzakelijkheid het gebieden. Wij erkennen zelfs dat een krachtig optreden der regeering in het be hang van bedrogene of bestolene kooplieden door ons een verblijdend verschijnsel geacht wordt, nadat men vroeger gewoon was om wan de zijde der Duitsche re geeringen slechts onverschilligheid voor hare landge nooten buitenslands waar te nemen. Iloe meer wij dit dan ook als een belangrijken slap van vooruitgang be schouwen, met des te meer kracht moeten wij er ook op aandringen, dat de billijkheid van zulke vorderin gen door de openbare meening beoordeeld worde, en dit niet slechts wegens moreele redenen, welke alleen reeds gewicht genoeg in de schaal leggen, maar ook om politieke redenen, welke vooral tegenwoordig bij zonder beboeren geëerbiedigd te worden. „De kommandant der Duitsche schepen verklaart in zijn schrijven «aan de regeering der republiek Hayti, dat hij de opdracht der Duitsche regeering bezit om de regeling te eisëheri der schadevergoeding, welke Duit- schers ten laste der republiek doen gelden voor nadoe len en verliezen, welke zij zoowel onder deze «als onder de vorige regeering geleden hebben. Latc.n wij ons eens stipt «aan deze woorden houden, dan heeft kapitein Batscli volstrekt niet de opdracht ontvangen, om ter stond met executie te dreigen en de bewuste sommen door middelen van geweld to incasseerenmaar om op de „regeling" aan te dringen, waaronder men in de eerste plaats slechts verstaan kan eene bespreking en beoordeeling van de bilijkheid der vordering en van de verplichting tot het betalen der geë Echte vergoeding, en eerst in de weede plaats de mogelijkheid orn ge weld te gebruiken, voor iiet geval dit de regeering van Hayti weigert aan rechtmatige eischen gehoor te geven. Niemand zal toch zeker de regeling eener quaestie aldus verstaandat men iemand met het pis tool op de borst dwingt, zonder eenige poging tot schik king te hebben aangewend. Heeft de kommandant in derdaad de opdracht gehad om de „regeling" te eischen, dan heeft hij naar onze mcening zijne bevoegdheid over schreden. „De regeering van H«ayti heeft in haar antwoord vol strekt niet te kennen gegeven of getoond dat zij eene regeling wilde ontwijken. Ook van eenige chi:ane of kleingeestige exceptie van deze regeering tegenover de eischen der Duitsche regeering vernemen wij niets. Wij zetten gaarne op den voorgrond dat de Duitsche regeering een minnelijke schikking niet onbeproefd ge laten heeft; slechts vinden wij in den brief van kapitein Batsch met geen wcovd melding gemaakt of een minne lijke schikking onmogelijk was. Wij betreuren het te moeten zeggen, dat de bewijsstukkenvoor zoover zij tot dusverre bekend zijnmeer ten gunste van de re geering van Hayti dan voor het recht van kapitein Batsch pleiten, „Wij moeten echter naast deze moreele zijde ook op de politieke zijde der quaestie het oog vestigen, en met niet minder spijt moeten wij het erkennen d.an ook valt ons oordeel niet zeer ten gunste van kapitein Batsch uit. „Het is goed en gerechtvaardigd dat de staat van zijne macht gebruik maakt, waar bet geldt rechtmatige eischen zijner landgenooten door vreemde regeeringen erkend te zien; maar het is niet «alleen onrechtvaardig en zeer verkeeid om zulke eischen door dwang, zonder eenige neutrale beoordeeling van de rechtsquaestie, tot oplossing te brengen, maar ook een politieke fout om aan eischen van kooplieden, zonder rechtskundig onder zoek of zonder speciale bekrachtiging, eenig gewicht te hechten. „De heeren Dieckmann en Stapenhorst zouden, zooals kapitein Batsch in zijn brief zegt, nadeelen en verliezen geleden hebben onder de vorige en onder deze regee ring, waarvoor zij schadevergoeding eischen. Dat dit beweren op zich. ze'.f waar is, nemen wij voor het oogen- blik gaarne aan. Nadeelen en verliezen lijden koop lieden onder alle regeeringen ter wereld. Met geen enkele syllabe wordt echter daarbij a«angetoond dat de

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2