MIDDELBURGSCHE COURANT. F 176. Vrijdag1 1872. 26 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m. franco is f 3 £50. Middelburg 25 Juli. Het mond- en klauwzeer heeft zich, voornamelijk bij het rundvee, reeds vrij algemeen in deze provincie ge openbaard, en bedreigt bij voortdurende uitbreiding den veehouder met aanmerkelijke schade. Gedeputeerde, staten van Zeeland hebben daarom eene circulaire aan de burgemeesters der gemeenten in deze provincie gericht (opgenomen in het Provinciaal blad n°. 63), waarin zij wijzen op art. 2 van 'skonii.gs be sluit van den 4en December 1870 (Staatsblad n°. 190), en aanbevelen om, na raadpleging van den distiiets- veearts, zijn plaatsvervanger, of, in de gevallen bij de wet bedoeld, van een geëxamineerd veearts, zorg te dragen voor de behoorlijke afzondering van het vee dat door de genoemde ziekte is aangetast, daarvan ver dacht wordt, of geacht moet worden te zijn besmet in den zin der wet. Zij achten het voorts noodig dat nu en dan de districts-veearts worde geraadpleegd omtrent het karak ter der ziekte bij de aangetaste dieren. De raad van stnte, afdeeling voor de geschillen van bestuur zal, op Woensdag 31 dezer, des voorraiddags te elf uren een vergadering houden, waarin verslag zal worden uitgebracht in zake: 1° het beroep van het be stuur van den calaraiteuzen polder Anna, van een be sluit van gedeputeerde staten van Zeeland van 15 Maart 1872 n° 12tot aanwijzing der onderwerpen van uitgaaf, welke geacht moeten worden te geschieden in het belang der. zeewering en oeververdediging van dien polder; 2° het beroep van het bestuur van het calamiteuze waterschap Bruinisse, van een besluit van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 22/28 Maart 1872, n° 6b, tot aanwijzing der onderwerpen van uitgaaf, welke geacht moeten worden te geschieden in het belang der zeewering en oeververdediging van dat calamiteuze waterschap. Op de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van de koninklijke fabriek van stoom- en andere werk tuigen werd door bet bestuur mededeeling gedaan dat slechts voor f 463,800 in de leening van f 510,000 was ingeschreven. Daar dus f 46,200 ontbreekt, stelde bet bestuur voor tot de liquidatie te besluiten en dus de inschrijvingen niet aan te nemen. De heer van dor Yoort stelde voor den termijn van inschrijving te ver lengen, doch op voorstel van de heeren Aug. Philips en Egidius werd een poging beproefd de leening staande de vergadering vol te teekenen. Deze poging gelukte. Het geheele bedrag van f 510,000 werd verkregen. De voorzitter wenschte de vergadering geluk met dezen uitslag. Het voorstel tot liquidatie is daardoor vervallen. De commissie van examen voor apothekers-leerling te Meppel heeft eergisteren geëxamineerd en toegelaten de dames: J. la Cave, S. Brandon en A. C. M. de Wit Beukers, allen van Amsterdam, G. Wijtema en J. II. de Zaaijer, beiden van Groningen, en II. M. G. Betting, van Santpoort. Bij het GOOjarig jubilé te Gouda zal, gelijk eenigen tijd geleden reeds gemeld is, een tentoonstelling van oud heden, betrekking hebbende op de'gemeente Gouda,gehou den worden. Bij het vele reeds ingezondene, o. a. vooral uit Belgie, komen belangrijke zaken voor, zooals b. v. het Triptychon van Barendse uit het heilige geesthuis; oud schilderwerk uit de Jeruzalems-kapel; vele belang rijke geschilderde portretten van pastoors, waarbij dat van den pastoor, die het laatst den dienst volbracht in de Groote of St. Jamkerk; drukwerken van Gerard Leo, verschillende belangrijke manuscripten; ledenboek der oude Gcudsche rederijkerskamer enz.; beeld houwwerk uit het collatiehuis; het eerste drukwerk der collatiebroeders. Op dezelfde dagen, waarop de tentoonstelling van oudheden zal plaats hebben, zullen tegen een gering entréegeld de geschilderde glazen met de teekenirigen, welke de gebroeders Crabet voor deze glazen gebruikt hebbenalsmede de op perkament gekleurde modellenbenevens eenige andere oudheden, in de St. Jans- of Groote kerk ter bezichtiging worden gesteld. BENOEMIIGEF EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan den kapi tein-luitenant ter zee J. A. H. IIugenholtz^^'^t»aan nemen en dragen der versierselen van riddei-de van het Legioen van eer, hem geschonken cleor den president der Fransche republitk. posterijen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan P. J. A. de Fremery uit zijne betrekking van directeur van het postkantoor to Biielle, met vrijlating van zijne aanspraak op pensioen te doon geldeu. registratie. Ingetrokkenop verzoekde benoe ming van J. E. J. Jordaan, ontvanger der registratie en domeinen te Terborg, tot ontvanger der registratie en domeinen te Eindhoven, en hij alzoo in zijne betrek king van ontvanger der registiatie en domeinen te Terborg bevestigd. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen: te Eindhoven, G. van Iterson, thans ontvanger dei- registratie en domeinen te Groenlo; te Enschedé, H. Budde, thans ontvanger der registratie en domeinen te Raalte. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Heythuizen c. a. Th. 0. C. Leclercq, thans ontvanger derzulfde middelen te St. Odi- lienberg c. a. (Limburg). SCHUTTERIJEN. Eervol ontsl.ig verleend op verzoek, aan den kapitein bij de dienstdoende schutterij te Vlis- singen H. F. Suyc.k, uithoofde van verandering van woonplaais, en als zoodanig bij die schutterij benoemd J. H. Will, thans lc luitenant. LEGER. Benoemdmet ingang van 1 September a., tot apotheker 3e klasse bij den militahen geneeskun digen dienst in Nedeilaudsch Indië de voor die betrek king opgeleide kweekelingen der pharraacie K. B. van Dort, L. E. Hekmeijer en J. A. M. Bressier. ONDERWIJS. In de gisteren gehouden zitting van den gemeente raad van Amsterdam zijn bij de hoogere burgerschool voor meisjes tot leeraressen en leeraren benoemd: voor de Nederlandsche taal- en letterkunde, mejufvrouw G. G. M. Beker, onderwijzeres te Leeuwarden, met 19 stemmen. Voor de Fransche taal- en letterkunde: mejufvrouw V. B. L. van Kampenmet 20 stemmen. Voor de Hoogduitsche taal- en letterkunde: mejuf vrouw M. G. A. Bornscheuer, met 19 stemmen. Voor de geschiedenis en aar dj ijkskundemejufvrouw A. M. Allebé, met 18 stemmen. Voor het teekencn: de heer H. Valkenburg, met 17 stemmen. Voor de wiskunde en het boekhouden: de heer J. A. Bientjes, met 20 stemmen. Voor de kennis der natuur waren voorgedragen de heeren A. AdriaanszJ. F. M. Candri cn H. Japikse. Deze nominatie is door burgemeester en wethouders teruggenomenomdat dr. Adriaansz verzocht heeft voor eene benoeming niet in aanmerking te komen. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep tot predikant bij de Neder- duitschc hervormde gemeente te Arnhem door den heer H. V. Hogerzeil, te Driebergen. Beroepen tot predikant bij de Waalsche gemeente te Delft, de heer H. A. Gagnebin, candidaat. MARINE EN LEGER. De luitenant ter zee 2C klasse H. II. Bowies wordt met den 6en Augustus a. geplaatst aan boord van Zr. M\ schroefstoomschip Citadel van Antwerpenen zulks ter vervanging van den luitenant ter zee 2C klasse J. W. E. ridder Huyssen van Kattendijke, wien3 plaatsing aan boord van genoemd schroefstoomschip, met gemelden datum wordt ingetrokken. Bij beschikking van den minister van marine van den 24cn dezeris aan den opperschipper in het vaste korps dek- en onderofficieren J. J. Sprrrij, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip fc Willemsoord, toe gekend de gouden medaille voor 50 jaren eerlijken en trouwen militairen dienst. Van de 31 jongelieden, die zich als adspiranten voor dc koninklijke militaire academie aanboden, heb ben 2 zich teruggetrokken en zijn 3 door de genees kundigen afgekeurd, zoodat 27 het schriftelijk examen hebben afgelegd. KOLONIËN. Bij beschikking van den minister van koloniën van den 23cn dezer zijn W. J. van DorpJ. J. C. van den AbeelenM. F. van Schalk en C. M. Haecougesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ne- derlandsch Indie, om te worden geplaatst als machine opstellers bij de fabriek voor de marine en het stoom wezen te Socrabaija. Stciatscour In den nacht van 12 op 13 Mei jl. heeft een zware bandjir in de rivier Gondang, die van den bcrgMerapi afstroomt, in het regenscbap Klatten, Soerakarta, een uitgestrektheid van ruim 28 bouws sawah onder water gezet. De rivier voerde veel steenen en zand mede, tengevolge waarvan de veroorzaakte scliade belang rijker was dan in gewone omstandigheden het geval zou geweest zijn. Het geleden verlies wordt op onge veer f 550 begroot. In den namiddag van 23 Mei.ongeveer te twee uren, hebben in het Teugersche gebergte, nabij het gehucht Kedjaren yan de dessa Gerbo (district Poer- woredjo) Pasoeroeantwee aardstortingen plaats gehad, ter breedte van 420 en 50 roeden. 900 jonge koffie- boomen werden onder de neerstortende aarde bedolven. (Java.sc/ie cour.) Ja den morgen van 11 Mei jl., ten lij uur, deed zich te Bandar gedurende ongeveer 40 seconden een vrij hevige aardbeving gevoelen, die zich in de rich ting van het westen naar het oosten voortplantte. Padang, 23 Mei. De uit de Kloof ontvangen be richten luiden bedroevend en verontrustend tevens. Ongeveer tien duizend weerbare mannen zijn door de „krachtige maatregelen" van het bestuur aan hunne omgeving cn hunnen dagelijkschen werkkring onttrokken en in hecrendienst ten arbeid gesteld in de Kloof, waar men een kunstweg hernieuwt, hetgeen ontzaglijk veel in spanning zal kosten. Deze buitensporige opeenhooping van menschen binnen eene betrekkelijk beperkte ruimte heeft de eerste levensmiddelen bedenkelijk in prijs doen stijgen, en het geld, reeds zoo schaarseh in de handen der Kampong-bewoners, nog schaarscher gemaakt. De rijst van den vorigen oogst was reeds zoo goed als verbruikt vóór den aanvang van het gedwon gen werk, en het te veld staande gewas zou juist ge sneden worden, toen men het volk in massa opriep naar de van zooveel bestuurszorg getuigende Kloof. Er heerschen armoede, gebrek en ontevredenheid in de Kloof. Het Padangscli Handelsblad schrijft: „Dezer dagen eisebte de kunstweg in de Kloof zijn eerste offer. De algemeen geachte en beminde Toeankoe van Kotta Gedang is overleden. „Dank zij der inspanning van bestuur en bevolking is het grootste en moeilijkste gedeelte van den we<r al weder hersteld. De rivierbedding is zooveel moge lijk verbeterd, stroombrekers zijn van kolossale steenen, ter breedte van 6 elopgeworpende bekleedingsmuur van den weg is onder een kleinere helling dan vroeger en aan gevaailijke plaatsen terrasvormig opgetrokken. Men ziet, de fiere Maleier kan werken, wanneer hij van het nut van het werk overtuigd is. Zelden ziet men zulk een levendig tooneel als bij de werkzaam heden in de Kloof. Hier trekken honderden aan zware rottantouwen steenen van 9 a 10 kub. ellen vooruit, om ze in de rivier te werpen, daar vormen anderen lange kettingen, waarin de steenen van hand tot hand wor den gegeven om de ruimte tusschen de groote blokken te vullen, en zoo de bataog Aneh in een bepaald bed

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1