het dienstdoend personeel de deuren te openen en ver trok de trein, niettegenstaande de opgeslotenen zoo luidruchtig mogelijk van hunne aanwezigheid aldaar trachtten te doen blijken. De naar Neuzen bestemde reizigers konden nog toevallig met de later van Gent komende Rotterdamsche stoomboot Anna in het midden van den nacht de plaats hunner bestemming bereiken. Jl. Zaterdag middag zijn op het gehucht Othene (Noten), gemeente Zaamslag, doch nabij Neuzen gelegen, vier arbeiderswoningen afgebrand. De brand schijnt ontstaan te zijn door onvoorzichtigheid bij het vuur vat ten van een tegen een dier huizen opgeslagen klamp zaadstroo. Daar genoegzaam al de bewoners van het gehucht op het veld werkzaam waren, is schier niets gered kunnen worden, en hebben twee gezinnen alles verloren. Jl. Zaterdag middag is een 3.V jarig knaapje in den kerkput te Eilewoutsdijk, in de kom der gemeen te gelegen, verdronken. Uit "Waalwijk wordt gemeld dat bij een landbou wer aldaar de koeien loopen grazen met gewijde me daillons aan de horens, als een voorbehoedmiddel tegen de tongblaar. Op die medaillons ziet men aan de eene zijde een kruis met de letters I. H. S. en eenige andere initialen er in. Aan de keerzijde ziet men een Maria beeld met een kruis in de hand en omgeven met het randschrift Crux lenedicta. Donderdag avond vertrok met den laatsten trein van Zwolle naar Utrecht een Engelschman, zijnde een vee handelaar, die te veel sterke drank scheen gebruikt te hebben. Hij maakte het zijn medereizigers zoo lastig, dat men aan het station te Hattem verzocht, hem een plaats in een antieren wagen aan te wijzen. Hij weigerde zich hiertoe te laten bewegen, en bleef ten laatste op het perron staan, terwijl de trein inmiddels vertrok. Nu wilde hij zich op den stationschef wreken, waarvan het gevolg was dat er een gevecht ontstond, waarin beiden niet weinig werden toegetakeld. De politie van Hattem kwam tusschenbeide en maakte aan het spec- takel een einde. Vrijdag is op de Arnhemsche stoomboot nabij Vreeswijk een koe door den bliksem doodgeslagen. De Manchester Guardian zegt, dat naar alle ver wachting op de groote vergadering der Internationale te 's Gravenhage de vraag van het al of niet voortbe staan dier vereeniging zal ter sprake komen. De En- gelsche werklui zijn ontevreden over de weinige hulp welke hun bij de strikes verleend is. Van dien kant zal zeker het voorstel komen om de vereeniging te de- centraliseeren. Het hoofdbestuur en zijne vrienden zullen zich natuurlijk tegen die motie verzetten, maar er heerscht in den boezem van het hoofdbestuur zelf zooveel ver deeldheiddat 't hoogst waarschijnlijk in de minderheid zal zijn. In elk geval verwacht men dat de Engel- sche afdeeling zich zal afscheiden. L'Organe de Mons meldt dat gisteren morgen ongelukkig sleclit3 weinige mijnwerkers het werk in de Borinage hervat hebben. Sedert Vrijdag der vorige week wordt in enkele mijnen gewerkt, doch overal met een onvoldoend aantal werklieden. De rust blijft niet temin ongestoord. Volgens een der Parijsche bladen zal eerlang in de Fransche hoofdstad een zonderling geding worden gevoerd naar aanleiding eener weddenschap. In het nommer van 23 Juli 1870 van Le petit moniteurbood de heer Thomas, president der kamer van notarissen, aan om 200,000 francs te verwedden tegen 400,000, dat de Fransehen vóór of op 15 Augustus te Berlijn zouden zijn. Zekere heer Mouillackoopman te Parijs, nam de weddenschap aan, en gaf hiervan per brief, in Le petit moniteur opgenomen, behoorlijk kennis. De ver liezende weigert nu de 200,000Jrancs te betalen, en de winner vervolgt hem daarom voor den rechter. Deze zal hebben uit te maken of soortgelijke weddenschap pen door de wet worden toegelaten. De groote revue over het leger van Parijs en Ver sailles die Thiers over de troepen van Parijs en Ver sailles houden wil, zal plaats hebben te Longchamps in het bosch van Boulogne. Daar is reeds eene schip brug over de Seine geworpen en verscheidene anderen zuilen eveneens aangelegd worden. Men schat het aantal soldaten op 130,000. De paus heeft aan mevrouw Thiers en hare zuster MUc. Dosne twee rozenkransen in goud laten aanbieden door tusschenkomst van den nuntius. De beide dames hebben door denzelfden tusschenpersoon een brief van dankbetuiging aan den paus gericht. De feestelijke herdenking aan het 400-jarig bestaan der universiteit te Munchen, zal met buitengewonen, luister worden gevierd. Ten einde het heugelijke feest met de vereisehte plechtigheid te vieren, heeft de senaat aan alle hoogescholen van den Duitschen stam uitnoodigingen gezonden, om zich op het feest, den 31en Juli te vieren, door eene zoo mogelijk zeer talrijke deputade te doen vertegenwoordigen. Dus heeft hij niet slechts de eigenlijk gezegde Duitsche universi teiten tot bijwoning daarvan opgeroepen, maar insge lijks de Nederlandsche-, Deensche- en Zweedsche hooge scholen, benevens die van Oxford en Cambridge. Dagelijks ontvangt men daarop de gunstigste antwoor den; de feestvierende stad zal op 31 dezer de tijdelijke zetel zijn van Europa's beroemdste geleerden. In een openbaren tuin te Brunswijk kondigden de gezamenlijke kellners en bedienden werkstaking aan op het oogenblik dat er een concert begon en de tuin overvol was. Ze meenden hun tijd recht gekozen te hebben en de patroon stond werkelijk eenige oogenbliklcen ver bluft. Hij kwam echter spoedig tot bezinning, zond een beleefde boodschap naar de kazerne en spoedig wa ren 14 man gevondendiemet het werk vertrouwd, gaarne bereid waren de bediening op zich te nemen, 't "Was nu de beurt der werkstakers om verbluft te staan. Waar de algemeene dienstplicht al niet goed voor is! Het gedenkteeken voor Luther te Eisleben moet op 10 November 1883, den 400en geboortedag van den grooten hervormergereed zijn en onthuld worden. Voor de oprichting is tot nu toe een bedrag van om streeks 9000 thaler bijeengebracht, welke som ontoerei kend is. Men hoopt echter op aanzienlijke bijdragen van buitenaf, welke in den beginne ruimschoots binnen kwamen, totdat de oorlog in Frankrijk uitbrak. Volgens een bericht uit Aken, opgenomen inden Précurseur, hebben de werklieden in 17 machinefabrie ken te Aken het werk gestaakt en hebben aldaar drie lakenfabrikanten de werkzaamheden laten stilstaan, omdat er geen werklieden tot het repareeren der ma- chineriön te krijgen waren. Uit Munchen wordt aan het clericale Vaterland geschreven dat de aartsbisschop van Munchen, zoodra deze de aanstaande overkomst van den aartsbisschop Loos uit Utrecht had vernomen en welke function door hem zouden worden uitgeoetend, terstond een krachtig protest aan het ministerie van eeredienst heeft gezonden, met adhaesie van het geheele domkapittel. Het schijnt echter dat dit protest eenvoudig voor kennisgeving is aangenomen. De werkstakingzoo schrijft de Essener Zeitung van 19 Juli, nadert meer en meer haar einde. Hedenmorgen zijn van de 14,885 bergwerkers, die den 17°" Juni en later liet werk hebben gestaakt, 8677 weder terugge keerd. Voorts hebben de mijnen Karolus Magnus en Konstantin der Grosse besloten Zaterdag (20 Juli) weder volkomen het werk te hervatten. De strike is geheel geëindigd in de mijnen Charlotte, Prinz Fried rich, Got- tessegen en MühlenbranckGerwaltHenrich, Henriette, Himmelsfursten Erbstollen, Prinz Wilhelm, Sandbanck Steingatt, von Benenix, Neuessen I, Zollverein,Dahl- busch 1 en II, JoachumLangenbrahmKarolus Magnus, Konstantin der Grosse, SchülerpadKonig Wilhelm, Christian Levin enTrcrapete. Van den 20en Juli schrijft hetzelfde blad, dat in eene bijeenkomst van vertegen woordigers der mijnen, waar het werk gestaakt is, den 17en besloten is om tot den lcn September geen werk lieden aan te nemen uit een der werkstakende mijnen. Die bergwerkers evenwel, welke hunne mede-arbeiders inzonderheid hebben aangehitst, zulleu van alle mijnen in het Oberbcrgamlsbezirk Dortmund uitgesloten worden. In de laatste vier weken is de winter in de Kaap kolonie ongemeen streng geweest. Ofschoon het niet ontbroken heeft aan zachte en zelfs warme tusschen- dagen, waren zware regens en stormen, vooral langs de kusten, gedurig aan de orde. De landbouwer heeft het in ieder opzicht naar wensch, maar de veehouder heeft weer gevoelige olïers moeten brengen voor een ge deelte uit gebrek aan voorzorg om de schapen behoor lijk bescherming te verleenen. De postgemeenschap ondervond ook gedurige stremming, zoodat de mails van en naar de grenzen dikwijls een paar dagen over den bestemden tijd arriveerden. De Kaapstad vertoonde op den laatsten dag van Mei een zeer ongewoon schouw spel. Tusschen 10 en 11 uren in den voormiddag kwam het water met zoo groot geweld van de bergen, dat de straten werden herschapen in rivieren. Op sommige plaatsen steeg het water tot de assen der rijtuigen. Gedurende eenigen tijd was de gemeenschap belemmerd in sommige onderhuizen bereikte het water eenige voe ten hoogte en in de laag gelegen pakhuizen en maga zijnen werd belangrijke schade aangericht. Zelfs bestond er lijfsgevaar voor sommigen, die door de kracht van de af3troomende golven medegesleept en niet zonder moeite weer op de beenen geholpen werden. Vier dagen te voren woedde langs de geheele kust van Algoabaai naar Natal een ontzettende orkaan. Op de onbeschermde reede van Oost-Londen, halfweg tusschen beide ge noemde havens, lagen bij die gelegenheid zeven schepen, en daaronder de prachtige stoomboot Quanza, die de eerste reis naar deze streken deed. Al die schepen wer den op strand gezet en zijn reddeloos verloren. De meeste waren gedeeltelijk, andere geheel geladen. De lading echter kan voor een gedeelte later geborgen worden. Gelukkig heeft men bij die zware ramp slechts drie menschenlevens te betreuren. De dcor sommigen zoo gezochte Engelsche mixed pickles, de ingelegde kapersde green chillies eneastpick'es zijn allen vergiftigd met koperdaar het in de Engel sche fabrieken gebruikelijk is in azijn van de slechtste soort, bij het koken, stukken koper of zelfs een stuk kopergroen met wat aluiu en keukenzout te werpen of dien azijn in koperen pannen te koken. Om den slechten azijn scherper te makenis men gewoon daaraan vitri ool toe te voegen. Een Engelschman zelfzekere Accum, heeft in eene brochure, den titel voerende: „De dood in een inlegfleschzijne landgenooten voor alle fabriek matig ingelegde pickles ernstig gewaarschuwd. Evenzoo zijn alle groengekleurdein azijn of suikernat ingeleg de jonge erwten, olijven enz. te wantrouwendaar ze meestal kopergroen, ja zelfs kwikzilver en rattenkruit bevatten. Van de bekende Engelsche red currants, goos- herreesgreengages enz. komen zelden onschadelijke arti kelen in den handel voor. De Schotsche Oranjemarmela de is eveneens met koper gekleurd en is slechts eeu product van half rotte, niet meer bruikbare sinaasap pelen, gewone appelen en knollen. De zeer pikante En gelsche sausen zijn handelsartikelendie men terecht moet wantrouwen. Dr. Klencke verzekert o. a. dat, blijkens wetenschappelijk onderzoek, de gebruikers van zulke sausen, als zij den oorspronkelijken toestand kenden der daarin gebezigde grondstoffen, ontdaan van eiken daar aangebrachten bijsmaak, ze met walging van zichafstoo- ten zouden. Door dr. Conté, geplaatst aan de hoogeschool in Caïifornie, is de warmtegraad berekend, die de mete- oorsteenen moeten bezitten als zij op de aarde vallen. De uitkomst vau die berekeningwaarbij hij den tegen stand van de lucht alleen in aanmerking neemt, doet een getal verkrijgen van 492,184 graden Celsius. Een groot gedeelte dezer warmte wordt aan de lucht mede gedeeld, doch er blijft nog genoeg over om de verschijn selen van ontploffing en smelting te verklarendie zoo dikwijls worden waargenomen. Een landbouwer, Mads Peter Jakobsen geheeten, en woonachtig op Seeland, een der Deensche eilanden, vond dezer dagen bij het baggeren van turf een gou den gesp. Bij nauwkeurig onderzoek is het gebleken, dat bedoeld voorwerp is vervaardigd in de laatste jaren, dat het eiland door heidenen werd bewoond. Voor zooverre bekend is, mag dat voorwerp als het eenige uit dat tijdperk worden beschouwd, hetwelk op ge meld eiland is aangetroffen. Men heeft het als een groote merkwaardigheid opgenomen in het Oud-noordsche museum te Kopenhagen. Van een ander standpunt bezien, is het insgelijks een voorwerp van waarde; aan den vinder heeft men 664 daalders (Deensche courant) betaald, zijnde het bedrag, waarop het aan goud is geschat aan de rijksmunt. Den 12e° Juli waren te Petersburg 144 cholera- lijders in behandeling; in den loop van dien dag ver meerderde dit aantal met 56; 14 herstelden, terwijl 21 stierven, zoodat den 13tn Juli 165 lijders in behandeling bleven. In het geheel zijn sedert 23 Juni 358 personen aangetast, 47 hersteld en 147 gestorven. Uit Teheran schrijft een correspondent der Turk- sche missie omtrent den hongersnood in Perzië ,dat ten gevolge daarvan in geheel Perzië reeds 3,000,000 meu- schen zijn omgekomen en in Teheran alleen 100,000- De grootste pantserplaat, welke op dit oogenblik bestaat, werd onlangs in de ijzergieterij van Ch. Cum- mel en C°., te Sheffield, vervaardigd. Deze plaat heeft eene lengte van 9.1 meter, eene breedte van 2.74meter cn eene dikte van 0,203 meter; zij weegt ongeveer 25,400 kilogramen is bestemd voor den toren van het te Portsmouth in aanbouw zijnde gepantserde schip Devastation. Eene aanzienlijke dame in Schotland, miss Scott Makdougal van Maherstown, lieett onlangs een eigen aardig voorbeeld aan alle afschaffers gegeven. Zij heeft den gansclien voorraad wijn in haar kelder laten ver nietigen niettegenstaande de vertoogen van onderschei- denen harer vriendendie voor zich zeiven geen droppel er van verlangden, maar meenden dat de wijn zonder gewetensbezwaar aan een of ander gasthuis kon gezon den worden tot verkwikking der zieken. Ook meenden zij dat een kleine voorraad spiritualiadie mede in den kelder aanwezig was, gevoegelijk kon ingemetseld worden en daardoor ten eeuwigen dage onschadelijk gemaakt. Of miss Scott Makdougal dit laatste niet recht vertrouwd heeft, dan wel kortweg aan alle transacties in begiusel den pas heeft willen afsnijden, wordt niet gemeld, maar zeker is 'tdat zij haar plan ten volle heeft uitgevoerd en op plechtige wijze de executie van haar kelder heeft doen plaats grijpen. Al de fles- schen, ten getale van 270, werden onthalsd en in een riool uitgegoten. VEKKOCPINGEN' EN AANBESTEDINGEN Gisteren is op het Zand (gemeente Koudekerke) te koop aangeboden 1° eene hofstede met 8 aren 68 centiaren grond. Verkocht voor f 1527.50. 2° Een huis en erf. Verkocht voor f 760. 3° 39 aren weiland. Verkocht voor 900. 4° 61 aren 10 centiaren bouwland. Verkocht voor f 1915. 5° 81 aren 10 centiaren weiland. Verkocht voor/2020. 6° 44 aren 70 centiaren weiland. Verkocht voor f 906. 7° 40 aren 70 cmtiaren bouwland. Verkocht voor f 925.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2