hoorden tot gunstig bekende Tfamiliën; 126 waren kin deren van ouders wier zedelijkheid twijfelachtig was, terwijl de ouders van 81 als zedeloos bekend stonden; 75 waren geheel aan zichzelvcn overgelaten en 6 had den veroovdeelingen van geringe beteekenis ton hunnen laste. Al deze kinderen zijn niet aan hunne betrekkin gen uitgeleverd, dan nadat een deugdelijke, schriftelijke belofte was afgegeven, dat voor de kinderen zou wor den gezorgd door meest vertrouwbare familieleden of andere personen. Deze opgaven verspreiden een zóo helder licht over het zedelijk gehalte der ouders, dat men meent hierdoor ook voldoende de oorzaken te hebben opgehelderd, die de kinderen tot deelneming aan den opstand hebben geleid. De meeste kinderen hadden geen of gebrekkig onderwijs ontvangen; velen behoorden tot gezinnen, waarin zij door slechte voorbeelden niet anders dan ongunstig konden ontwikkelen. De ouders van velen stonden gunstig bekend, hoewel zij misschien verkeerde beginselen waren toegedaan, die ban wel niet als mis daad konden worden toegerekend, doch waardoor zij een noodlottigen invloed uitoefenden op de vorming van het karakter hunner kinderen. Door den noodgedron gen lieten velen die anders dcor den arbeid in hun onder houd voorzagen zich aanwerven bij de nationale garde. Kon men die kindei en aansprakelijk stellen voor een misstap uit gebrek begaan, terwijl zij steeds goede zonen en werklieden waren geweest, doch nu, daar allen arbeid stilstond, te huis geen brood konden kiijgen? Daarenboven waren vele jongens door hunne ouders, die Parijs verlaten hadden, bij de patroons achtergela ten doch toen deze geen werk meer hadden, ontsloegen zij hunne werklieden en lieten de jongens aan hun lot over. Tot deze categorie behoorden ook dcjongen3die uit de provinciën naar Parijs waren gekomen om daar een ambacht te leeren en die nu geen ander middel van bestaan hadden dan om eene compagnie der nationale garde te volgen hetzij als gardehetzij als vagebond. Den 27 weezen die door niets werden weerhouden om zich bij den opstand aan te sluiten kon men dit nog minder als eene misdaad toerekenendaar niemand zich om hen bekommerde, terwijl velen hunner zich op zeer gunstige antecedenten kouden beroepen en toonden, niet tegenstaande zij aan hun lot waren overgelaten, geweest, minder door het kwaad te zijn besmet dan menig ander. Allen zijn onder toezicht der burgerlijke overheid ge plaatst. Over het geheel bleek het aantal van hen wien de gehcele verantwoordelijkheid voor hunne handelwijze kon worden toegerekend zeer gering te zijn, en bedraagt het misschien niet meer dan -4 van hen die gevonnisd werden. Eelgische brieven. Brussel 21 Juli. Het was mijn voornemen om heden eenige regels te wijden aan het liberale werk van le denier des écoles dat tot groot verdriet van de clericale bladenvan de vijand n van het licht en van het onderwijs, zoodra dit niet in handen is van de ignoruntijnen cf jezuïeten, wel langzaam, maar toch vordert. Reeds 23.000 a 24,000 francs zijn door openbare in- schiijving verzameld, maarDe stad Parijs legt het echter be'cr aan. Haar gemeenteraad heelt beslo ten eene leening van 18 milliocn uit te schrijven, welke som uitsluitend gebezigd zal worden tot het bouwen van nieuwe schelen, teneinde 67,000 kinderen, die thans geheel van onderwijs verstoken zijn, in slaat to stellen intellectueel voedsel tc ontvangen. Uit&tekend pvaeservatief voor den terugkeer van een tweede commune! Ik zou u veel, zeer veel ten opzich'.e van le denier des écoles kunnen zeggen, die het echter helaas! in België nooit zoo ver brengen zal dat de opbrengst die van den Pieterspenning oveitieft. Ik zou u aangetoond hebben hoe juist mijne beweringen en voorspellingen waren, die ik in mijn laalslen brief over deze zaak met enkele woorden schreef, maar er is hier op politiek gebied iet3 voorgevallen en er zal weldra nog meer gebeuren dat van zooveel gewicht is dat ik mijne beschouwingen over le denier des écoles tot later moet uitstellen. Gisteren hebt gij het bericht opgenomen omtrent het besluit der permanente deputatie van den provincialen raad van Namen. In overeenstemming met den cisch van een der clericalen, die bij de verkiezingen van 1 Juli niet herkozen werd, heeft zij verklaard dat deze reeds hij de eerste stemming gekozen was en daarom een nieuwe herkiezing bevolen. Deze beslissing is genomen ondanks de conclnsiën van een uitvoerig de Jacto on de jure gemotiveerd rapport van de vier liberalen die hij de herstemming verkozen werden, waarin de juist heid der beslissingen van de kiesbureaus wordt aan getoond. Wanneer men het hierbij gelaten had, hoewel deze handelwijze op zich zelve reeds moeilijk te verdedi gen is, dan had men zich kunnen voorstellen dat er inderdaad goede redenen bestonden om de verkiezingen nietig te verklaren. Maar het schandaal en de partijdige handelwijze springt in het oog cn is moeilijk meer te ontkennen, nu men later verneemt dat de clericalen ook de annu- latie der verkiezingen te Antwerpen en te Mcchelen trachten te verkrijgen. Eene enquête naar aanleiding van beweerde omkooping zal morgen, Maandag, te Antwerpen, en Woensdag te Mechelen plaats hebben, en met de clericale meerder heid der permanente deputatie in deze provincie is de nietigverklaring maar al te waarschijnlijk. Zelden heeft eene regeeringspartij het gewaagd zulk een eerloos spel te spelen! Is het niet volmaakt het zelfde als de knoeierijen van valsehe spelers, die op laaghartige wijze nemen wat het geluk hun onthoudt? Het verdient bijzonder de aandacht dat zij juist in de steden AntwerpenMechelen en Namenwaar hunne nederlaag verpletterend was en waarin de ultramoutanen zich om verschillende redenen met de grootste hard nekkigheid nestelen, met behulp van een slechte kies wet het resultaat van den lcn Juli willen uitwisschtn en opnieuw pogingen in het werk stellen om hunne gehoorzame volgelingen op het stadhuis terug te voeren, waaruit zij door de kiezers verjaagd waren. Ik zeg „verjaagd". Gij zult die uitdrukking niet tc kras noemen, wanneer ik u medegedeeld zal hebben, dat deze zelfde clericale partij, die in het onderhavige geval van omkooping en knoeieiijen spreekt, welke de ge hcele verkiezing van onwaarde zou maken bewonder de Belgische wet! dat deze zelfde partij, zeg ik, willens en wetens gedurende verscheidene jaren reeds de kiezers lijsten tc Antwerpen ten haren voordeele en in het na deel der liberalen heeft vervalscht. Men spreekt van 2000 kiezers die het recht zouden hebben om op de lijsten te worden ingeschreven. Men wist dit op het stadhuis te Antwerpen, maar omdat men vreesde dat deze nieuwe kiezers met de liberalen zouden stemmen, zweeg men en bracht men clericale kiezers op de lijsten, die niet het recht hadden daarop voor te komen. De zaak zal in de kamer ter sprake gebracht worden. Ik maak hiervan heden slechts even melding om u een denkbeeld te geven van de verregaande onbe schaamdheid der clericalen, die, hunne eigene lage praktijken vergetende, het wagen tegeu do verkiezingen op tc komen, welke iedereen moet dit toestemmen de juiste en ware uitdrukking waren van de groote meerderheid der kiezers. De gevolgen van zulk eene politiek zijn onbereken baar, wanneer het rainisterie-Malou de provinciale gou verneurs niet aanraadt of beveelt om van de beslissing der permanente deputation bij den koning in hooger beroep te komen. Gij kunt er verzekerd van wezen dat Antwerpen nooit zal gedoogen dat een clericale gemeenteraad op- niemv op het kussen komt; de bevolking zal liever een opstand wagen de heer Jules Malou moge hieraan gedachtig wezen Hij kan thans niet meer evenals in 1857 hij gelegenheid van het bekende voorstel tot wederinvoering van de doode hand, op de bijstand van zijn politieke vrienden Dedecker en Nothomb rekenendie zich sedert door hunne deelneming aan de zwendelarijen van den graaf van het heilige Roomsche rijk, Langrand Dumonceai^ van zulk een schoone zijde hebben lecren kennen! 3r£ti)ï>ingen. Jl. Donderdag is te Windau gearriveerd het schoo- nerschip Nerva, gezagvoerder A. Jörgensen, laatst van Middelburg; schip en equipige in goeden staat; en Za terdag j). is te Borgo (Finnland) aangekomen het bark schip Walcheren, gezagvoerder M. Th. Larsen, laatst van Aberdeen. Schip en equipage in goeden staat. Ijanödsbmcljtm. GRAANMARKTEN ENZ. Amsterdam, 22 Juli. Raapolie op zes weken f 43 Lijnolie op zes weken f 424. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 22 Juli 1872. Nederland. ♦Certific. "kerkelijke schuld 2J- pet. 56| ♦dito dito dito 3 67 -,'y ♦dito dito dito 4 88} ♦Aand. Handelmaatschappij 44 139 *dito exploitatie Ned. staatssp.118 België. Certificaten bij Rothschild 2J- Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 ♦dito 5 80 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 99£ ♦Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope 0.1855, 6e serie 5 864 ♦Cert. 1000 1864 5 „98 ♦dito f 1000 18665 97} Rusland. ♦Loten 18665 pet. 2504 ♦Oblig. Hope O. Leening 1860 44 88§- ♦Certific. dito4 75} ♦Inscript. Stieglitz 2fia4"L. 4 ♦Obligatiën 1867-69 4 „754 ♦Certificaten6 «48 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 229 ♦Oblig. dito4 180 Obl. spoorweg Poti-Tiflis5 dito dito Jelez Orel5 dito dito Charkow Azow. 5 Po1 en. ♦Schatkistobligatiën 4 „73} Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan./J nli. 5 634 ♦dito dito April/Oct. 5 „634 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 574 ♦dito dito Febr/Aug. 5 574 Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligatiën.Buitenl. 186770. 3 „29} dito 18713 „29} dito Binnenlandseho 3 25-,9ff Portugal. *ObI. 1856—62 3 41}} ♦dito 1867—69 3 41 j} Turkije. dito (binnenl.)5 511 Egypte. Obl. 18687 „884 Amerika. *Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 954 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 974 ♦dito dito dito (1885) 6 99} ♦Obl. Illinois7 ♦ditodito Redemtion6 87} Obl. Atl. Gr. W. Spw. Ohiosec. (7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures. 8 „494 Obl.St.Paul&Pae.Spw. lcsec. 7 dito dito dito 2 sec. 7 764 dito dito 1869 dito 7 „754 Brazilië. ♦Obl. 186344 85} ♦dito 1865 5 „93} Mexico. dito 18513 Grenada. dito afgestempeld 6 19T^ Venezuela, dito3 10} Ecuador, dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam 20 Juli. Metall. f 22.45; Dito zil ver f 24.47-4Dito Eng. per f 12.Eng. Russen per Eng. Portugal per 12.Fransche 56}. Belg. f 564Pruis. 35 ft Hamb. Russen 314. Russen in Z. R. 32—; Pools, in Fl. fNapclsche f Spaansche Piasters 2.18; Spaansche in Frcs. f II.974 Au erikaansche Dollars 2.424; Papier 2.11. 3öücrtmticn. 25jaiige Echtveieeniging van fl. M1NDERIIOUD Hz. en A. HOUMES. Westkapelle, 23 Juli 1872. Heden overleed mijne hartelijk geliefde echtgenoot© ANNA COLSMAN STEENBERG, op den leef. ij d van bijna 25 jaren, na eene hoogst gelukkige echtvereeni- ging van ruim éen jaar. Colijnsplaat, 19 Juli 1872. Mr. Th. G. A. SLINGELAND. Op den 20en dezer verloor onze geliefde, veel belo vende, oudste zoon JACOBUS PETRUS JOH AN, op den leeftijd van 13 jaren, tot innige swart van zijuo ouders, grootouders en verdere familie, op eene hart verscheurende wijze het leven. Ieder zal onze bittere dioefheid kunnen beseffen. Middelburg, J. J. DE LOUW. 22 Juli 1872. C. C. DE LOUW—Leupen. Heden overleed tot diepe droefheid van mijmijn zoon en schoondochter, mijn geliefde echtgenoot WIL LEM VAN DER OS, lid van den gemeenteraad, in den ouderdom van 59 jaren. Vlissingen, J. ABRAnAMSE, 20 Juli 1872. Wodc. W. van DER Os. Heden overleed na eene kortstondige doch lievige ziekte onze waarde oudste broeder JOHANNES PIE- TER WEDTS DE SWART, in den ouderdom van 36 jaren. Middelburg, H. W. WEDTS DE SWART. 21 Juli 1872. E. WEDTS DE SWART. Het kind ons den 16cn dezer geschonken, werd ons heden door den dood ontnomen. Vlissingen, n. L. LUITWIELER. 21 Juli 1872. J. G. LUITWIELER, Hofman. Eenige en algemeene kennisgeving. Herijk der maten en géwichten te Mid delburg van Maandag 22 Juli tot Zaterdag 3 Augustus. Pe JJkcr, NAGTGLAS.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3