MIDBELBURGSCHE COURANT. F 173. Dinsdag 1872. 23 Juli. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m. franco is f 3 50. Middelburg 22 Juli. In de jl. Vrijdag gebonden vergadering van de kies- verecniging Nederland en Oranje, teJDeventer, is voor bet lidmaatschap van de tweede k'a'rhèF der staten- generaal candidaat gesteld de heer Schimmelpenninck van der Oyc, te Arnhem. De commissie tot het afnemen van de examens van leerling-apotheker alhier heeft in hare zitting van heden den candidaat afgewezen en aan diie eene akte van bevoegdheid uilgeieikt, zijnde de heeren M. L. ia Riviève geboren te Bergen op Zcom; •J.sïr'Bcogaairt geboren te Ilaringcarspel (Noord-Holland), cn T. J. Freericks, geboren te Uithoorn (Noord-HolJand). Als eene bijzonderheid wordt ons medegedeeld dat van den llcn tot den 20cn dezer bij den burgerlijken stand alhier geen aangifte van overledenen heeft plaats gehad. ONDERWIJS. Het eindexamen aan de hoogere bnrgerscholen in Zeeland, hetwelk te Zierikzee is gehouden, is eergisteren afgeloopende 5 Candida ten zijn allen toegelaten, te weten: de heeren P. J. Breker, leerling van de hoogere burgerschool te Goes; J. Borghs.eijn, leerling van de hoogere burgerschool te Middelburg; G. van den Berge, A. van Bloois en J. Ochtman Sz., allen leerlingen van de hoogere burgerschool te Zierikzee. KERKNIEUWS. De heer S. J. van Rijsoord, predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Nieuw cn St. Joo3land, heeft voor de toezegging van beroep naar Zelghern bedankt. Aangenomen door den heer E. A. Remy, predikant bij de NederduitsehehcrvormdegemeenteteRenswoude, het beroep naar die gemeente te Zierikzee. De Kerkelijke courant van Zaterdag bevat de „naam lijst van de canüidaten tot den heiligen dienst bij de Nederlandsche hervormde kerk op 1 Juli 1872." Daar uit blijkt dat het aantal candidaten 28 bedraagt. Gedurende bet eerste halljaar van 1872 zijn 15 pre dikanten bevestigd, waaronder in Zeeland de heer A. F. van der Scheerte Gapingeen beroepen 13 pre dikanten, waaronder in Zeeland de heeren C. Rogge, te Retrancheuicnt, en B. van Schelven, te Oost-Souburg. MARINE EN LEGER. De luitenant ter zee le klasse W. 17. F. van Oort, gedetacheerd bij 's rijks werf te Ilellevoetsluis en belast met de waarneming der betrekkingen van equipage- en havenmeester der marine aldaar, werdt met den laatsten dezer daarvan eervol ontheven en cp nonactiviteit gesteld en met den eersten Augustus daar aanvolgende als zoodanig vervangen door den luitenant ter zee lc klasse J. C. H. Beeïoo. De officier van gezondheid le klasse W. Lit- tel, dienende aan boord van Zr. M8. ramschip Schorpioen, wordt met den 10en Augustus a. op nonactiviteit ge steld en met den 11®» daaraanvolgende vervangen dcor den officier van gezondheid 2e klasse D.Matak Fontein. De raad van onderzoek, sedert cenigen tijd te 's Her togenbosch vergaderd in zake den len luitenant Rinia van Nauta, heelt heden morgen dien officier vrijgespro ken van het hem ten laste gelegde. GEMENGDE BERICHTEN. Eergisteren avond is een 13jarig jongeling, die in de haven alhier was gaan zwemmen, verdronken. Eenige uren later werd zijn lijk opgehaald en naar het huis der hevig ontstelde en diep bedroefde ouders overge bracht. Het stoomschip Prins van Oranje gezagvoerder M. G. Braatis den 20cn dezer te 7 uren voormiddags, van Port-Saïd naar Nieuwediep vertrokken. Alles was wel aan bcord. Het muziekkorps dor grenadiers en jagers heeft zich gisteren naar Arnhem begeven, teneinde zich daar te doen hoor en. Met gelijk doel bevindt het zich heden te Zutfen, morgen te Zwolle, Woensdag te Haarlem en Donderdag te Amsterdam. Een particulier berichtgever van Het Vaderland deelt uit het kol en district mede dat wel verre dat het werk aan de meeste mijnen zou zijn hervat, de staking zich integendeel meer en meer uitbreidt. Met allen eer bied voor den correspondent, bevwijfelen wij het toch of hij de zaken beter kent dan de Esscner Zeitung, het bekende orgaan voor mijnbouw, welk3 berichten, op dit gebied althans, steeds gebleken zijn de zuivere waar heid te bevatteu. Genoemd blad zegt in zijn nommer van jl. Vrijdag: „Met betrekking tot de werkstaking schijnt het, wanneer niet alle kenteeken ons bedriegen, dat het einde nabij is. In de bijeenkomst den 18cn ge houden, sprak men het gevoelen uit, dat, daar het aan tal werklieden die aan de werkstaking deelnamen met den dag zoo verminderde, eene voortzetting er van niet meer mogelijk kan schijnen en zagen zich de gevolmach tigden genoopt in de bijeenkomsten te verklaren, dat men, zoo men niet meer trouw wilde blijven aan de vanen, hun liever hun mandaat ontnemen moestwaartoe het intu3cchen niet kwam. Wat er verder gebeuren zal moet men afwachten. Intnssclien nemen de mijnwerkers, die het werk hervatten, van dag tot dag aanzienlijk toe. Heden (den 19e!1) zijn in de mijnen alhier weder honderd en zes man meer dan gisteren aan den arbeid gegaan. In Hercules ztja meer dan de helft d< r arbeiders weder werkzaam, en dagelijks komen gelijke engelijksooitige berichten ook van elders aan." ArtJicour.) Omtrent de jl. Dondeidag plaats gehad hebbende bediening van den doop aan den erfprins von Wied, zoon van den pjins von Wied en prinses Maria der Nederlanden, wordt uit Neuwied gemeld dat, nadat keizer Wilhelmvergezeld van den prins von Wied, te half 12 uur op het kasteel aangekomen en aldaar dooi de familie en genoodigden begroet was, in de groote zaal van het kasteel werd overgegaan tot de plechtig heid, waarbij als getuigen stonden: de keizer en de keizerin, prins Frederik der Nederlanden, de heitogin van Oost Gothlandprins Albiecht van Pruisen (zoon), de vorstin von Reuss; prins Karei van Roumanië, ver tegenwoordigd door den erfprins von Hohenzollern graaf Otto von Solras-Laubachvertegenwoordigd dooi den erfgruaf; de prinses von Braunfels en de vorstin- weduwe Maria von Wied. De keizer en de keizerin namen plaats voor het doop-altaar, waarop de bijbel lag, die prinses Maria in Nederland als bruidsgeschenk heeft ontvangen. De overige vorstelijke cn eenige der hoogstgeplaatste personen schaarden zich terzijde van hunne keizerlijke majesteiten; de overige genoodigden plaatsten zich daarachter in verschillende rijen. Nadat de predikant Lohraanu naar aanleiding van Psalm 118, vs. 24 en 25, eene toepasselijke rede had gehouden, liiet de keizer het kind ten doop. Bij het daarop gevolgd gebed rustte het in de armen der moeder. De doop werd verricht met water uit den Jordaan, hetwelk prins Wilhelm uit Palestina had medegebracht. Voorts werd bij deze gelegenheid het prachtig doopbekken gebruikt, hetwelk prins Herman had doen vervaardi gen vo^r den doop van zijn eerstgeboren zoon prins Wilhelm. De doopeling ontving de namen Wilhelm Frederik Herman Otto Karei. Eenige oogenblikken voor de plechiigheid was de prins von Wied door den keizer begiftigd met de Huisorde van Hohenzollern. Na de plechtigheid vereenigden zich de vorstelijke perso nen en genoodigden aan een diner bij den prins. Evenals in Nederland geijverd wordt tegen de overstrooming met Belgische munten, wordt in sommige streken van Duitschland zeer geklaagd over de specu latie met Nederlandseh geld. Men kan tot dit laatste te eerder overgaanomdat de wisselkoers op Nederland, die vroeger steeds nagenoeg pc.ri. niet zelden zelfs boven paii stond, tegenwoordig vrij onveranderd op 98 j blijft staan. Daar bovendien het disconto in Neder land nog wat lager is dan ia Duitschland, is het voor- deelig om wiseel-s op Nederland te koopen en daarvoor Nederlandseh geld in Duitschland in te voeren. Dit is een zaak als ieder andere en, streng genomen, zou men er den tankier die zoo handelt, geen verwijt van kunnen maken; doch in de wijze, waarop de geldstuk ken in omloop gebracht worden, ligt juist het verkeerde van de zaak. In den regel toch zijn liet de groote werkgevers, die met deze bankiers een overeenkomst sluiten en met het Nederlandseh zilver hunne werk lieden betalen, waardoor zij de werkgeversdeelen in de winst die, na aftrek der provisie, vracht enz. nog 1 pet. bedraagt. Soms, zegt men, wordt dat „zaakje" door de kassiers bezorgd, 't Is zeker waar dat de arbeiders meestal in de gelegenheid zijn de enkele stukken zonder verlies weder uit te geven, ook reeds omdat de overstrooming met Nederlandseh geld zoo groote uitgebreidheid aangenomen heeft, dat men het niet meer zou kunnen weigeren zonder een storing in het handelsverkeer te veroorzaken. De kleine hande laar kan echter me-stal met geringe schade van het aangenomen geld afkomen, doch zij die de grootste schade lijden zijn eensdeels de landlieden, anderdeels de groothandelaar die in wisselrelatiën staat. Van deze beide klassen wordt het Nederlandsche zilvergeld weer tegen den koers opgekocht, zelfs tegen genot van een premie voor groote hoeveelheden, waarna het dan op nieuw in omloop gebracht wordt. Die opkoopers ver dienen dus viij aanzien'ijke sommen ten nadeele van hun medeburgers. Er is, klaagt men, tegen deze ver keerde speculatie nict3 te doen, tenzij men den invoer van het Nederlandsche geld verbood, doch dit heeft ook zijne bezwaren van verschillenden aard. 't Is weer een bij Irage tot de wenschelijkeid eener munteenheid. Wel licht zou ook het denkbeeld om officieel de waarde van buitenlandsche muntspeciën, die voor Nederland speciaal van de Belgische centen, aan te geven, overwe ging verdienen, bijv. zes Belgische centen oen stuiver. {Het nieuws v. cl. dag.) Uit Dresden wordt gemeld, dat de Saksische minister van binnenhandsche zaken aan den onderwijzer Ileinrich Eduard Wagner, te Kopitz nabij Pirna, octrooi heeft verleend voor de uitvinding eener lei, waarop met pen en inkt kan worden geschreven en het geschre vene kan worden uitgewiseht. De minister van onder wijs heeft de schoolopzieners bij circulaire uitgenoodigd, om die lei op de scholen in te voeren. Nabij Zülpich, het oude Tolbiacumheeft men op nieuw oude begraafplaatsen ontdekt. Vroeger heeft men daar in de nabijheid een steenen doodkist opgegraven, waarin zich het lijk van eeu krijgsman in een gouden wapemusting bevond. Onder het h.ofd en aan de voeten waien gouden schalen. Die kostbare vond is toen in eigendom overgegaan aan het museum te Berlijn. De Engelsche stoomboot Parnassus, van China naar Londen is, volgens telegram uit Aden, den 4enJuli bij kaap Gardafru gestrand. De bemanning is te Aden aangekomen. Men vreest dat het schip door de inboor lingen zal worden geplunderd. Dezer dagen werd door twee heeren een wedden schap om 50 louis cPcr aangegaan, wie het eerst in de tijdruimte van 6 dagen van Rouaan te Lyon zou aan- komeu, de een per velocipede, de ander te voet. De wandelaar heeft de weddenschap gewonnen en den uit geloofden prijs terstond afgestaan voor de bevrijding van hetFransch grondgebied. Volgens een nieuw reglement van de Duitsche spoorwegen zullen vrouwen alleen mogen geplaatst worden aan het bureel der plaatsbriefjes, alsmede bij het perso neel voor de telegiaaf, doch in geen geval zwaren arbeid mogen verrichten of de betrekking van baanwachter waarnemen. Een paar dagen geleden zijn twee gevangenen uit Mazas te Parijs ontsnapt, onder omstandigheden die van baitecgewone stoutmoedigheid en volharding getuigen. Na de zware stijlen voor hun venster te hebben doorgevijld, hebben zij zich van een hoogte van zes meter, met behulp hunner lakens en dekens aan reepen gesneden, op de plaats laten zakken. Daar zijn ze, na een dikke ijzeren deur uit den weggeruimd te hebben, in een zij kanaal van het groote riool ter diepte van 10

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1