te zijn dat Thiers zich met het dwaalbegrip vleit, dat door zijne belasting der grondstoffen het buitenland inderdaad een gedeelte der inkomsten van de Fransche schatkist zal opbrengenDe concurrentie met de productie van den Elzaswas voorheen voor de overige Fransche industrie reeds moeilijk: spoedig genoeg reeds zal men ontwaren hoe valsch de voorstellingen van Thiers waren en hoe onmogelijk die concurrentie wordt wanneer Frankrijk zijne industrie belemmert en Duitschland haar alle mogelijke vrijheid van ontwikkeling geeft. Ten slotte bezwoer hij de kamer om do belasting der grond stoffen als de rechtvaardigstede doeltreffendste en minst drukkende rlier belastingen aan te nemen. Aan dien wenscli zal de kamer zich heden in alle gehoorzaam heid onderwerpen. Doch mot het prestige der Fransche nationale vergadering is het thans voor altijd gedaan. Dit besluit zal het doodvonnis wezendat zij wegens hare partijzucht, hare onbekwaamheid en haar gebrek aan energie over zich zelve uitspreekt. Naar men thans met eecige zekerheid verneemt, zal de inschrijving op de groote Fransche leening den 28cn en 29en dezer maand opengesteld zijn. De koers van uitgifte zal waarschijnlijk 84| wezen. Donderdag avond te middernacht is een aanslag op het leven van den koning en de koningin van Spanje gedaan doch gelukkig zonder resultaat. Naar hun paleis terugkeerende, werden door vijf personen welke, aan den hoek der straat van Arcnal verborgen stonden, eenige schoten op bet rijtuig gelost, welke echter geen van allen hun doel bereikten. Een dei- moordenaars werd terstond gedoodtwee werden ge vangen genomen en de beide anderen ontsnapten. De verontwaardiging over deze lafhartige misdaad ia in de hoofdstad algemeen. Militaire en civiele autoriteiten, tal van deputation en particulieren hebben terstond hunne deelneming aan den koning betuigd. Het is bijna overbodig te vermelden dat de question sans jin der zilvermijnen van Laurium opnieuw een Grieksch kabinet ten val bracht. Bulgaris treedt af om thans weder plaats te maken voor Deligeorgis. Wanneer zal de regeling van deze quaestie van Laurium eens een Grieksch kabinet vaster in den zadel zetten? Het kabinet-Bulgaris had de zaak, zoo meldde men vóór eenige dagen, eindelijk tot genoegen van het Italiaansche gouvernement en van de ondernemers ge schikt en plotseling wordt het ministerie genoodzaakt oir toch wegens deze quaestie de vlag te strijken. Nu de zaak eene schikking reeds zoo nabij was en toch nog niet tot oplossing kwamlaat het iich aanzien dat nog menig Grieksch kabinet over deze quaestie struike len zal. Ee vrouwen der commune. In het derde deel van het rapport der commissie van enqutte over den Parijschen opstand van den 18en Maart 187 L komen verschillende bijzonderheden voor over de vrouwen die aan de commune hebben deelgenomen, zoo wel wat betreft haar maatschappelijke positie, als do oorzaken die haar tot de deelneming aan den opstand hebben geleid. Uit het rapport blijkt o. a. dat van de 1051 vrouwen, die naar den 4cn kiijgsraad zijn verwezen, 338 gehuwd waren, waarvan slechts 221 geacht kouden werden een zedelijk leven te leiden. Voor de andere categoriën zijn de cijfers uit het oogpunt van zedelijkheid nog veel ongunstiger. Volgens de opgave hadden 246 geen be roep, terwijl de overigen 30 verschillende bedrijven van allerlei aard uitoefenden; modistes, handwerksters, waschvrouwendienstboden, dagloonsters enz. vorm den de talrijkste rubrieken. Er bevond zich slechts 1 grondeigenares bij, 4 onderwijzeressen, 3 vroedvrou wen, 10 hotelhoudsters en 5 koffiehuishoudsters. Tot nogloe zijn van de 1051 reeds 850 op vrije voe ten gesteld: 23 zijn aan den burgerlijken rechter over gegeven, 4 in een hospitaal geplaatst en 33gevonnisd. Thans moeten nog 135 terecht staanterwijl G zijn gestorven. Van de 33 welke gevonnisd zijn, werden 15 vrijgesproken4 ter dood, 1 tot levenslange dwang arbeid 6 tot deportatie in een vesting1 tot eenvou dige deportatie, 2 tot tuchthuisstraf en 4 tot gevange nisstraf veroordeeld. Over de oorzaken sprekende die de vrouwen in de reien der opstandelingen hebben gevoerd, wordt cr in de eerste plaats in het rapport op gewezen dat tijdens het beleg van Parijs door de Duitsokers het aantal marketentsters bij de nationale garde zeer was vermeer derd. Toen de opstand was uitgebroken volgden vele van deze vrouwen de bataljons waarbij zij behoorden, zonder te weten wat er eigenlijk gaande was en dat zij met opstandelingen te doen hadden. Anderen werden aangelokt door de soldij en de voordeden die zij met haar handel konden verdienen, terwijl weder anderen door dezen of genen arbeid aan te nemen meenden te kun nen beletten, dat hare mannen of minnaars tegen de troepen der regeering zouden strijden. Op de marketentsters volgen de vrouwen die in de ambulances en op de barricades, in de keukens en in de hospitalen werkzaam waren, en eindelijk die talrijke categorie wier plicht het was om de onwillige en weer spannige soldaten op te zoeken en aan te wijzen. Al deze vrouwen waren door de zoogenaamde comités de vigilance aangeworven, die in ieder arrondissement waren samengesteld, en die hunne instruction en bevelen van het centraal comité der Unie van vrouwen ontving, hetwelk, onder voorzitterschap van mejuffrouw Demi- trieff, op de mairie van het 10e «arrondissement was gevestigd. Gedurende het beleg had dit centraal comité aanvan kelijk eenige coöperatieve instellingen gevestigdwaarin het loon werd vervangen door een aandeel in de winsten. Zoo had bijv. de burgeres Foirier, die Louise Michel opvolgde als presidente van het comité de vigilance in hei; 18,: arrondissement, gedurende het beleg aan het hoofd gestaan van een coöperatieve inrichting, waarin zij 80 tot 100 werksters had vereenigd. Toen de commune eenmaal was gevestigd zoo wordt verder in het rapport betoogd was het zeer gemakkelijk om aanhangsters te krijgen. Men beloofde slechts in groote aanplakbiljetten werk aan allen die daaraan gebrek hadden, en als de werksters zich aan meldden, vertelde men haar dat men werk beloofd had en het ook zou gevendoch dat mcu voor 't oogenblik niets anders kon aanbieden dan te strijden tegen het kapitaal en tegen de rijkendie de commune trachtten te onderdrukken. Men zou overwinnendoch had be hoefte aan alle krachten, aan ieders arm. „Onzevaders, onze echtgenooten en onze broeders, aldus sprak men, strijden allen voor het. grootsche doel dat wij najagen, nl. de bevrijding van den arbeid. Wij wijden hun onze zorgen en wij verbinden hunne wonden. Wij hebben behoefte aan helpsters in de ambulancesin een woord laten wij ons bloed en ons leven a,nn de heilige zaak ten offer brengen! Er moeten daarenboven ook solda ten en werklieden zijn voor de barricaden als de sol daten van Versailles er in slagen om Parijs binnen te dringen." Met zulke taal wi3t min de vrouwen, die werk kwamen vragen, over te halen om zich aan de zaak der commune te wijden, en, misleid door zulke groote woorden, door het vooruitzicht op de soldij, de uit- deeling van levensmiddelen en de hoop op de toekom stige zegepraal van het recht van den arbeidwerden sommigen ingeschreven als ambulancier esandere als barricadiércs. Weldra waren ze de slachtoffers van een even dwaas als vurig'enthousiasme, zwoeren de commune te zullen verdedigengrepen naar de wapenenenz Verscheidene vrouwen die lid der comités waren lieten zich tot de commune overhalen door de belofte, dat zij directrice van eene werkinrichting zoudc-n wor den, en zij waren stellig overtuigd dat als de commune de overwinning had behaald, de beloften jegens haar zouden zijn nagekomen. Wat betreft de vrouwen wier plicht het was om de onwilligen op te sporen en tot den burgeroorlog cp te wekken, zij werden daartoe meestal door particulieren haat en wraakzucht aange dreven. Sommigen wilden ook op deze wijze hare dankbaarheid toonen jegens de commune die haar aan geld had geholpen en haar de middelen had geschonken om te leventerwijl nog anderen door zoodanige han delwijze voldoening verschaften aan de behoefte om te schelden en te beleedigen, die sommige vrouwelijke naturen eigen is. Varia uit liet buitenland. Duitseliland. De Deutsche Allgemeine Zeitung meldt dat nagenoeg alle geruchten omtrent de aan staande conferentie, welke te Berlijn over de sociale quaestie zal gehouden wordenuit de lucht gegrepen zijn. Daaromtrent is nog niets met zekerheid bekend; alleen is het blad in staat om uitdrukkelijk het gerucht tegen te sprekendat Pruisen gemeenschappelijke politie maatregelen wenschte toegepast te zien. De regcering hecht alleen gewicht aan de welvaart der arbeidende klassen en wil die uitsluitend bevorderen. Door rijkswetten van den 8cn Juli zijn het militaire strafwet boek en de jezuïeten- wet met hare uitvoeringsbepalin gen op Elzas-Lotharingen van toepassing verklaard. In Hessen-Kassei hebben 19 geestelijken geweigerd om in naam van den staat het schooltoezicht te blijven uitoefenen. Tot den aanvang dezer maand is voor 203,873.900 mark golden rijksmunt geslagen, en wel voor 198,212,760 20«wr£-stukken en voor 5,661,140 10»wr£-stukken. Allerwege klaagt men over de slechte uitvoering dezer nieuwe munt en de Volks Zeitung ver wondert zich dan ook niet, d.at reeds valsche munten gemaakt en in omloop gebracht zijn. De munten zijn zoo gebrekkig gegraveerd, dat men die zonder veel moeite kan namaken. Frankrijk. De beste Franscbe bladen keuren eenstemmig de houding van Thiers gedurende de laatste dagen af. De redactie v.an le Temps heeft den gewo nen dagelijkscken brief van zijn correspondent niet opgenomen, omdat zij „geschreven onder den verscben indruk der zitting, met te groote bitterheid de rol schildert, welke de president der republiek speelt in de debatten, welke hij moest vereenvoudigen en calmeereu, maar die hij hartstochtelijk maakt, te midden eener kamer welke hij moest vereenigen en die hij meer dan ooit verdeelde. Eu waarom dat alles? Alleen omzijn eigene denkbeelden omtrent finaneieele st«aatkunde te doen zegevieren! De heer Thiers wil de nationale ver gadering tyranniseerenhij zal er waarschijnlijk in sla gen, maar den dag na zijne overwinning zal hij tegen over de kamer staan even verzwakt door zijn zegepraal als deze zelve door haar nederlaag gebroken zal we zen." De afgevaardigden der drie groepen van de linkerzijde hebben Donderdag in eene der bureaux; vergaderd en eene voorloopige candidatenlijst voor de leden van den staatsraad opgemaakt. Van de 33 voor gedragen candidaten komen 14 ook op de officieele lijst der commissie voor, zoodat het voorbeeld der ex clusivistische commissie niet gevolgd is. Men verneemt dat de eenige republikeinsche candidaat der officieele lijst, de heer üérold, zijne candidatuur beeft ingetrokken, omdat hij alleen niet te midden van zulk reactionnair gezelschap wilde prijken. In de vier oostelijke departementen, welke tengevolge van de laatste Fransch-Duitsche overeen komst vermeerdering van bezetting zullen krijgen, wordt ijverig aan het bouwen van barakken gearbeid. De bouw wordt uitgevoerd door de Franscbe genie onder machti ging van de Duitsche militaire autoriteit. Voortdurend worden nog vergaderingen door den ministerraad ge houden, om over de uitschrijving en de voorwaarden der leening te beraadslagen. Algemeen gelooft men dat de inschrijving nog in het einde dezer maand zal geopend worden. Men verneemt dat de minister Jules Simon den heer Ilousselle verboden heeft voorlezingen te houden ten gunste van het verplicht onderwijs door leeken. Eenige leden der linkerzijde beginnen meer en meer te begrijpen dat de sympathiën van Jules Simon voor de clericalen wel wat al te veel in het oog begin nen te loopen en zijn voornemens ban ouden geestver want daarover te interpelleeren. Italië. In verband met de deelneming der cleri calen aan de gemeenteraadsverkiezingen maakt een Romeinsck correspondent de volgende opmerking. „Vol gens een oud spreekwoord moet hij, die eenmaal A gezegd heeft, ook noodzakelijk B zeggen. Dit is ook met de inschrijving cp de kiezerslijsten het geval. Wie daarop ingeschreven staat, moet in de nationale garde dienst doen. Wij zullen dus weldra menigen vromen jongeling, die bij kerkelijke procession brandende was kaarsen draagt, alle preeken en Te Deums bijwoont, en menigen kampvechter der clericale pers, die thans de pen en het potlood ter bestrijding van het konink lijk Italië hanteert, in de wapenen zien, om bij gele genheid van verjaardagen uit het koninklijk huis parade te hcuden en eerewacht te vormen De eischen van den paus en zijne «aanhangers zijn aan het afne men; waarschijnlijk beginnen zij in te zien dat weinig kans op voldoening bestaat. De officieuse Voce della Verita zegt tenminste in haar nomraer van Woensdag, dat het bezit van Rome en van een vrije verbinding met de zeekust voor de vrijheid van den paus voldoende is. Het is niet te verwachten dat men zelfs met afdin gen iets van de Italiaaansche regeering gedaan zal kun nen krijgen. Deze toch is v.an oordeel dat de paus met het bezit van bet Vaticaan voor dat doel rijkelijk volstaan kan. België.„De werkstaking in de Borinagedie eene onrustbarende verhouding dreigt aan te nemen, zal waarschijnlijk, zegt lTndépendance beige, door de socialis tische organen worden geëxploiteerd als een bewijs, dat de werkman ellende lijdt en het slachtoffer is van het kapitaal. Het kan dus zijn nut hebben te consta- teeren, dat 'tniemand heugt dat de toestand der mijnen zoo bloeiend, het weekloon der mijnwerkers zóo hoog was «als thans. Zoodra de Fransch-Duitsche oorlog ten einde was, is er buitengewoon veel leven in de nijver- heidsinstellingen ontst.aan en aangezien er weinig fabrie ken zijn die niet met stoom werken, is het verbruik van kolen tot een fabelachtig hoog cijfer gestegen. In Engeland is de prijs van de steenkool thans 34 shil lings per ton en men verwacht dat de prijs tot 40 shil lings zal stijgen. Bij ons is de gemiddelde prijs der grove steenkool 26 francs per tonen er is zóóveel vraag, dat er als het ware nooit iets voorhanden is. Thans, nu de werklieden 7 a 8 francs per dag verdie nen, komt het hun in den zin den arbeid testaken! De laatste nommers der te Bergen verschijnende dag bladen zijn eenstemming in de verklaring dat de toe stand in de kolen districten verbeterd is en tal van arbei ders bet voornemen hebben Maandag of Dinsdag het werk te hervatten. Slechts twee dor onruststokers zijn Donderdag door de gendarmes gev«angen genomen en naar Bergen gebracht. De troepen in de kazernen te Brussel waren allen tengevolge van de dreigende werk staking geconsigneerd. Dit consigne is gisteren weder opgeheven, wel een bewijs dat men geen vrees voor nieuwe ongeregeldheden koestert.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3