Buitenland. Aan de jl. Woensdag te Wissenkerke gehouden ver kiezing van vier leden voor den gemeenteraad hebben van de 154 kiesbevoegden 119 deelgenomen. De uit slag is dat niemand de volstrekte meerderheid van stemmen verkreeg, zoodat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren L. J. Boone, J. Mar cus Mz., P. Roetert Talc, J. C. de Kam, J. van Schou wen, J. Rorneyn en D. Remeijnse. Te Waterlandkerkje zijn tot Jeden van den gemeen teraad gekozen de heeren A. Brainooge met 13 en P. Ie Grand met 19 van de 21 uitgebrachte stemmen. Bij de periodieke verkiezingen van raadsleden in de gemeenten Bath en Rillandzijn te Bath van de 17 kie zers 9 stemmen uitgebracht en zijn de aftredenden Adriaan Blok Cz., Christiaan Kok en Jan van Ivceve- ringen met 9, dus algemeene, stemmen herkozen. Te Rilland hebben van de 36 kiezers 17 gestemden zijn ook de beide aftredenden Antonie Bntijn met 16 en A. Blok met 14 stemmen herkozen, terwijl op C. Zandee 2, C. van der Werf en C. Braamse ieder 1 stem was uitgebracht. Te 's Heer Abts- en Sinoutskerke hebben van de 23 kiezers 17 hunne stemmen uitgebracht. De aftre dende leden waren Jacobus de Jager en Adriaan Nobis. De Jager werd herkozen met 14 stemmen en in de plaats van Nobis gekozen Johannes Slabbekoorn met 10 stemmen. Goessche cour.) In het laatste nummer van de Economist wordt ge zegd dat de laatste woorden van Thorbecke in sommige dagbladen niet geheel juistzyn opgenomen, en dat de afscheidsgroet van den grooten staatsman werd uitge sproken in de volgende woorden „Zeg aan mijne vrienden, dat ik hun dank zeg voor den steun mij geschonken, en aan hen, die mijue vrien den niet waren, of meenden dat niet te zijn dat do tijd, naar ik hoopzal komenwaarop zij inziendat zij mij miskend hadden." Onze lezers zullen zich waarschijnlijk herinneren, dat wij den dag na het overlijden van Thorbecke zijn af scheidsgroet in eenigszins andere woorden hebben over gebracht. Die woorden waren ons ter hand gesteld door den vriend die ze zelfs van de lippen van den stervende heeft opgevangen, zoodat aan de juistheid wel geen twijfel kan zijn. Waar is het echter dat Thorbecke ook tot zijne niet- vrienden een woord heeft gesproken. Dat ook wij dien groet niet terstond mebdeelden was op uitdrukkelijk verzoek, om redenen die wij meenden te moeten eer bie- digen. Thans kan er ook voor ons geen reden meer zijn tot zwijgen. De woorden, zooals werkelijk zijn uitgesproken, zijn de volgende „Breng aan allen, met wie ik zoovele jaren aan de belangen van het vaderland gewerkt heb, mijn laatste groeten over en zeg hun dat de stervende vriend is heengegaan, erkentelijk voor den steun dien zoovelen hem in moeilijke tijden gaven. Zeg aan mijne niet-vrien- den, dat, naar ik vertrouw, de tijd zal komenwaarop zij zullen inzien dat zij mij miskend hebben." Het y a der land.) De commissie tot het afnemen van de examens van leerling-apotheker alhier heeft in hare zitting van heden aan vier candidaten eene akte van bevoegdheid uitgereikt, zijnde de heeren: Charles de llessele, ge boren té Heerlen (Limburg); J. Augustijn, geboren te Bergen cp Zoom; R. F. H. de Richemont, geboren te Rotterdam; A. Boes, geboren te Tilburg. Uit Zierikzee schrijft men ons,, dat jl. Donderdag, zijnde de derde cn laatste feestdag dien men te danken had aan de sociëteit Tot nut en genoegen door het muziekkorps van het 5e regiment infanterie op Parklust, met bijgevoegd terrein in de stadswan deling, eene malinée en soiree nmsicale gegeven zijn. Beiden werden door een talrijk publiek bijgewoond. Des avonds was het terrein a ;^;or»o,;verlicht en werd de muziek afgewisseld door vuurwerk en het ontsteken van Bengaalsch vuur. Niet alleen zij die op Parkhut tegenwoordig waren hadden daarvan genot, maar ook de volksmenigte die zich aan de overzijde op den gracht- weg bevond. Evenals de twèe vorige dagen openbaarde de feestvreugde zich vrij en ongedwongen. ONDERWIJS. In do jl. Woensdag en Donderdag te Dordrecht ge houden 27® algemeene vergadering van het Nederlandsch1 onderwijzersgenootschap is onder anderen beslotenzich tot de regeering te wenden met het verzoek: 1° om het minimum voor de traktementen der onderwijzers te bepa len voor de hoofdonderwijzers op f 700 en voor de hulp onderwijzers op f 350; 2° om invoering van algemeenen school- of leei plicht. KERKNIEUWS. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het emeritaat aan den heer J. M. Kolff verleend, heeft het kiescollege der Nederduitsche hervormde gemeente te Sneek het volgende twaalftal vastgesteld: de heeren P. Bartstra, te Aarlan der veenA. Bouma, te Schip luiden; H. W. Creutzberg, te Vlisdngen; J. W. Felix, te Utrecht; H. E. Grave mei* erte Onstwedde; P. Huet, te Dirksland; W. Koelman, te Katwijk a/d Rijn; E. F. Kruiff, te Velp; B. Mosselte RenkumA. A. PJoos van Amstelte Hilversum; E. C. Zagers, Waalscli predikant te Groningen, W. Zegers, te Alphen a/d Rijn. De algemeene synode der Nederlandsche hervormde kerk benoemde twee leden voor de synodale commissie, den heer G. Molenkamp, predikant te Delft, en tot zijn secundus den heer J. F. C. Kroneuberg, predikant te Arnhem; voorts den heer mr. J. A. Jolles, oud-minister te 's Gravenhage, en tot diens secundus den heer rar. Sehuurbeque Boeije te Zierikzee. Tot secundus van den secretaris werd benoemd de heer B. A. Overman, predikant te Heinkenszand. Het verzoek om afsclnuling der tweede Christelijke feestdagen en van den Hemelvaartsdag vond bij de gansche vergadering geen de minste sympathie. Inte gendeel, sprak zij met den aiepsten ernst ecner innige overtuiging haar afkeurend oordeel over dat verzoek uit, als geheel in strijd met de Christelijke vrijheid en in strekking heilloos voor het Christelijk leven. Een der belangrijkste en moeilijkste werkzaamheden voor deze synode is de regeling der kosten van bestuur der Nederlandsche hervormde kerk of de quotisatie. Ten voiigen jare was deze zaak ter eerster instantie behandeld; nu kwam zij ter afdoening ter tafel. Naar liet gevoelen der vergadering dient de oude verdeeling der gemeenten in vijf klassen behouden te worden. Na langdurige beschouwingen werd nu finaal gearres teerd het ontwerp van reglement op de kosten voor het bestuur der Nederlandsche hervormde kerk. Het wordt nu aan de stemming der provinciale kerkbesturen onder worpen, en kan bij goedkeuring in het begin des vol genden jaars in wei king treden. Een voorstel, om de zittingen der synode voortaan in het openbaar te houden, vond geen instemming. Kerkelijke cour.) GEMENGDE BERICHTEN. Omtrent de kinderen, die in een boomgaard aan den singel te Goes per ongeluk getroffen zijn door het vuurwapen van den kersenwachterverneemt de Goes sche courant nader, dat hefe1 kersen wachten geschiedde door twee jongens van plus minus 14 jarende een hield het geweer tegen den buik en de andere haalde de haan over, een en ander zoo onhandig, dat de twee ge noemde kinderen die kersen raapten, het eene in de zijde, het andere in den arm, met een schot hagel werden getroffen. Naar het schijnt zullen de kinderen geen letsel uit dit ongeluk behouden. Uit Gent wordt ons gemelddat de in deze week aldaar gehouden driedaagsche feestviering aan de ver wachting heeft beantwoord. Aan den muzikalen wed strijd op jl. Zondag hebben onderscheidene muziek gezelschappen deelgenomen. In het bijzonder wordt gunstig melding gemaakt van het stedelijk muziekkorps uit Kampen, hetwelk den prijs van 100 Jrancs en een vergulde medaille ontving, benevens bij loting de pre mie van 300 f/ancs. lu den kampstrijd voor decla matie, uitgeschreven door de afdeeling van het Neder landsch tooneelverbondhebben de heeren A. H. Hedden uit Amsterdam en J. A. Vrugtman uit Zutfen beiden den eersten prijs behaaldbestaande in een vergulde medaille en 100 jrancs. De heer Helleman uit Kinder dijk kieeg een eervolle vermelding, la den prijskamp voor declamatie door dames werd de eerste prijs met eenparigheid vaa stemmen toegewezen aan mejufvrouw Geertje Helleman uit Kinderdijk, terwijl eene eervolle vermelding werd toegekend aan mejufvrouw Jacobiuit Rotterdam. In den Maandag gehouden schermwed- strijd trad de heer Erck uit Rotterdam op met twee zijner leerlingenzijnde een jongen en een meisje van 12 jaren, die door de toeschouwers ten zeerste werden toegejuicht. De heer Eick en de heer Regoor uit 's Gravenhage ontvingen ieder eene medaille. Eergisteren avond zijn te Beekbergen twee papier fabrieken met schuren en een woonhuis door brand ver nield. De perceelen werden bewoond en gebruikt door mejufvrouw de wed®. Palm en den heer Dijkgraaf. De burgemeester van Gorinchem heeft den ingeze tenen per omroeper het nut. herinnerd, om bij de tegen woordig lieersohende tongblaar onder het rundvee de melk zooveel mogelijk te koken. Het besluit, waarbij bepaald wordt, dat het voor genomen congres der Inteinationale te 's Gravenhage zal gehouden worden, luidt, volgens, het dagblad l'lnternationaleal3 volgt „Gezien het besluit van het congres van Bazelwaarbij Parijs bepaald is als zetel van het aanstaand congres; .„Gezien bet besluit van den algcmeeEen raad van 12 Juli 1870krachtens hetwelkwegens de onmoge lijkheid om te Parijs een congres te houden, overeen komstig art. 4. der algemeene statutenhet congres werd opgeroepen ter bijeenkomst te Mentz „Overwegendedat thans de vervolgingenvan regee- ringswege ingesteld tegen de Internationale, zoowel in Frankrijk als in Duitschland de bijeenkomst der con gressen, hetzij te Parijs, of te Mentz onmogelijk maken; „Gezien art. 4 der algemeene statuten, dat aan den algemeenen raad de bevoegdheid verleent om, in geval van nood, de plaats, waar het congres gehouden zal worden te veranderen; Roept de algemeene raad bet aanstaand congres der internationale vereeniging van werklieden op tegen Maandag 2 September 1872, te 's Gravenhage (Neder land)." Bij de regeering is van het Russische gouverne ment mededeeling ontvangen dat in den herfst van 1873 te St. Petersburg eene internationale tentoonstel ling zal gehouden worden van planten en voorwerpen betreffende de spinnerij. Slaals-cour Men leest het volgende in de landbouwkundige mengelingen van de Leeuwarder courant: „Een paar ooievaars (echtelieden) nestelden op liet dak eener schuur. Do eigenaar daarvan kwam op de gedachte, hunne eieren te verwisselen met die eener kipdoch vergat de kuikens tijdig genoeg weg te nemen. Niet zoodra hadden de ooievaars deze, in hun oog, misgeboorte ontdekt, of ze gaven er zoo het scheen onmiddellijk kennis van aan hunne gebroeders en gezusters in den ganschen omtrek, en niet lang duurde liet, of een twintig- a dertigtal dier langbeenen kwam zich in per soon c-n met al de deftigheid, hun zoo eigen, van het zonderling geval overtuigen. Na nauwkeurige beschou wing vlogen ze allen, met de ouders van hot wonder- gebroed, naar eene naburige weide, en hier, ondereen oorverdoovend geklepper, doodden zij, zonder cenigen vorm van proces, de beide schijnbaar schuldigen met hunne snavelspooten en vleugels. Wat er verder van het nest en de kuikens geworden is, werd mij niet medegedeeld, maar voor de waarheid van het geval sta ik borg." THERMOMETERSTAND. 19 Juli'sav. llu. 61 gr. 20 'smorg.7 u. 66 gr.'smidd. lu.76gr. 'sav. 6u. 75 gr. ALGÈMEEN OVERZICHT. „Thiers verkeert in den toestand van een legerhoofd die na lange marschen en slimme manoeuvres den vij and ontmoet en op het punt is om de vruchten van zijn veelvuldige combinatiën te plukken. Woensdag cn gisteren raakte hij met de voorhoede slaags en behaalde zijn eerste voordeel; heden of morgen zal de nederlaag van den vijand volkomen zijn." Aldus vangt een brief aan, gisteren morgen uit Versailles aan een der Parij- sche bladen geschreven, en waarlijk het beeld is juist gekozen. Met een meesterlijke tactiek, een NapoleonI en von Moltke waardig, wist Thiers zijn vijand zoolang bezig te houden en te vermoeienhem nu cn dan een schijnbare overwinning te doen behalen en hem listig in de eugte te lokken, om, thans zelf gereed, zich met al zijne krachten op hem te wei pen en hem te verpletteren. Hoewel de tegenstand niet krachtig is, blijft de vijand echter nog tegenspartelen en is de zege nog niet be haald. De heer de Montgoifier bezat den moed nog om in eene redevoering, die eenige uren duurde, zijne me destanders tot tegenstand op te wekken en het onrecht vaardige en gevaarlijke der belasting op de grondstof fen aan te toonen. Doch alles tevergeefs. In het voorgevoel barer nederlaag hoorde de nationale vergade ring met onverschilligheid deze redevoering aan en voelde zij met den moed ook hare krachten zinken. Da eerste slag was te gevoelig dan dat zij d,e te boven zou kunnen komen. Er valt nauwelijks aan te twijfelen of heden zal Thiers als overwinnaar zijn vijand ontwapend aan zijne voeten zien. Den laatsten aanval leidde hij gisteren zelf. In allen ernst verklaarde hij dat de regecring er niet aan dacht om een stelsel van protectie in te voeren, alsof feitelijk verschil iusschen doel en gevolg bestond! Uit loege- vendheid zou hij niet bij zijne taxatie ad 113 mil- lioen volharden maar die der commissie voor detaiie- ven ad 93 miiliocn aannemen, alsof deze niet uitdruk kelijk verklaard had dat dit maximum niet eerder be reikt zou worden dan nadat alle handelstractaten hadden opgehouden van kiacht te zijn. Voorts trachtte Thiers te bewijzen dat de belasting op geweven stoffen meer den rijke dan den arme treffen en de rijke indus- trieelen geenszins ruïneeren zal, die slechts 25 millioen zullen betalen en wier expoit-handel niet verminderen zal, omdat zijue fabricaten niet wegens hunne goedkoopte, maar wegeLS hunne voortreffelijk heid gezocht zijn. Het schijnt derhalve dan toch waar

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2