voorbeeld aan menigen Europecsclien staat gegeven. Beide takken zijner vertegenwoordiging verleenden zon der tegenstand aan de regeering een krediet van 400,000 francsteneinde Zwitserland op waardige wijze op de wereldtentoonstelling te Weencn te vertegenwoordigen. De nationale raad verdubbelde bovendien de door de regeering aangevraagde som, teneinde werklieden in de gelegenheid te stellen om de tentoonstelling te be zoeken. Niet minder dan 60,000 francs werden voor dit doel beschikbaar gesteld. Uit Madrid wordt gemeld dat de regeering het voor nemen heeft om de uitlevering van die Carlisten te vragenwelke zich aan brandstichtingplundering en andere misdaden van het gemeene recht schuldig maakten. In antwoord op het protest dor oude meerderheid tegen de ontbinding der cortes is door Zorilla een uitvoerige circulaire aan de provinciale gouverneurs met het oog op de aanstaande verkiezingen gericht. Daarin beveelt hij allen ambtenaren aan de vrijheid der verkiezingen stipt te eerbiedigen en nergens ofiieieele candidaturen te stellen of in de hand te werken. De radicale regee ring zelve wenseht zich aan het vrije oordeel der natie te onderwerpen. Zij moge daarom weten welk pro gramma de regeering zich zelve gesteld heeft. Vóór alles koestert zij eerbied voor de openbare meening en verlangt gehoorzaamheid aan de wetten. Voorts stelt zij zich voor die hervormingen te volbrengen, welke voortvloeien uit de bepalingen der constitutie van 18G9. Daartoe beliooren in de eerste plaats: de instelling der jury, de afschaffing der conscriptie en der loting voor den zeedienst, de verbetering van het openbaar onder wijs, de opheffing van alle belemmeringen van handel en nijverheid en eindelijk, niet het minst gewich tige van alles, de regeling op den grondslag van vol komen vrijheid der verhouding van kerk en staat. Tussehen het plan en de uitvoering bestaat overal, en zeker niet bet minst in Spanje, een hemelsbreed ver schil. In theorie is Zorilla's staatkunde onberispelijk zal echter de praktijk aan zijne idealen beantwoorden Zullen, om een voorbeeld te noemen, geheel vrije ver kiezingen, tot dusverre een onbekende zaak in Spanje, op Spaanschen bodem wortel schieten en, wat meer zegt, zullen zij voor den eerlijken staatsman vruchten dragen? Men mag het hopen, doch het is zeer te vree zen dat de gewoonte en de omstandigheden sterker zul len wezen dan de goede wil der regeering. De tweespalt der Duitsche ultramontanen. Sedert eenigén tijd wordt een niet onbelangrijke pen- nestrijd gevoerd tusscken twee clericale bladen, name lijk de Schlesische Volks-Zeitung en de Berlijnscke Germania. Terwijl de laatste met dolle woede tot kracht dadig verzet tegen den staat aanzet, allen tegenstand van de bisschoppen tegen de eischen van den staat en hunne ex-comrounicatiën goedkeurt en jubelt over de beleedigingen welke in Rome naar het hoofd der Duit sche regeering geslingerd worden, spoort de eerste, hoewel niet minder katholiek dan de Germania, tot kalmte en gematigdheid aan en waarschuwt voor de gewisse nederlaag welke de kerk in den strijd, op deze wijze gevoerd, onvermijdelijk ondergaan moet. Met kalme waardigheid pleit de Schlesische Volks-Zeitung voor de eer en de belangen der kerk en toont op dui delijke wijze aan dat die belangen al zeer slecht ge diend worden door de onbesuisde handelwijze der mannen, die op dit oogenblik hun invloed in de katho lieke kerk doen gelden. Voor het oogenblik, zegt zij o. a., waant men zich nog overwinnaar en vleit zich met illusiën omtrent eene onderwerping van den staat en een herstel van de macht, waar over de kerk in vroegere eeuwen beschikken kon. Doch wat zal men zeggen, wanneer het der Pruisische regeering eerst ernst wordt en deze op doortastende wijze de kerk onder het juk van den staat zal doen bukken? Van haar standpunt beschouwd heeft de Schlesische Volks-Zeitung, dunkt ons, volkomen gelijk en, al kan men zich met hare zienswijze niet vereenigen, toch moet men erkennen dat door haar de juiste toon wordt aangeslagen en de eenige weg wordt aangewezen, dien de katholieke kerk in deze crisis behoort te volgen. Doch juist daarin ligt voor den staat, een groot gevaar. De woeste en onbesuisde drift van een bisschop van Ermelandeen Namszanowski of een Beinrothde onzin nigste verwenschingen en voorspellingen op het Vati- caan ten aanzien van het Duitsche rijk en zijnen kan selier gedaan, zullen de grondslagen van den krachtigen en jongen Duitschen staat niet aan het wankelen bren gen, terwijl bovendien die uittartende handelwijze de regeering tot handelen noodzaken en haar dwingen zal om den weg, welke tot emancipatie van staat en kerk onderling leidt, te bewandelen. Slaat daarentegen de ultramontaansche oppositie een toon van verzoening aan en tracht zij door toegevendheid en zachtheid in dezen tijd van crisis tenminste te behouden wat zij nog bezit, dan zijn de kansen maar al te groot, dat de Pruisische regeering in den val loopen en den vrede op den grond slag van het stains quo sluiten zal, om later onverwacht uit die rust te worden opgejaagd wanneer de kerk zich sterker voelt en zekerder van de overwinning meent te wezen. Dat voor die vrees eenige grond bestaat, blijkt uit de opmerkingen welke de zeer officieusc Provineial- Correspondenz over den strijd der beide ultramontaan sche bladen maakt. „Wat geschieden kan en moet, wanneer het bittere ernst wordt schrijft het blad hierover zal de regeering wel in hoofdzaak niet meer in het onzekere verkeeren. De volgende zittingen van land- en rijksdag zullen daarover zonder twijfel eenig licht verspreiden. De regeering, getrouw aan de Pruisi sche traditiën, weuscht heden nog met de meeste op rechtheid dat het niet tot bitteren ernst komen moge; maar helaas! steeds minder wordt de hoop, dat de stemmen welke tot gematigdheid aansporen en zelfs de stemmen van ernstige en geloovige Duitsche katholieken tot Rome doordringen en daar gehoor vinden." Wanneer dus de kerk zich aan de staatswetten on derwerpt en zich niet meer tegen het Duitsche rijk ver zet, dan is de regeering geneigd om de hand der verzoening aan te nemen. Nog steeds hoopt zij dat het geen „ernst" behoeft te worden, en blijkbaar met in nige vreugde begroet zij eene stem als de Schlesische Volks-Zeitungwelke tot gematigdheid aanspoort. Men zal ons toch niet verdenken dat wij gaarne zouden zien dat Duitschland zijn toevlucht nam tot exceptioneele middelen en tot maatregelen van geweld; onze meening over de strafrechtelijke beperking der kanselvrijheid en over de jezuïetenwet bewijst voldoende bet tegendeel. Maar wat wij wenschen is, dat de eenmaal ontbrande strijd op wettelijke wijze gevoerd worde en niet ein dige met de onderwerping van de eene partij aan de andere, maar met een vrede die elke partij binnen bare eigene grenzen terugdringt en daarin hare vrij heid volkomen eerbiedigt. De kerk sta aan den staat alles af wat in verband staat met het burgerlijk leven en met de rechten van den staatsburger, maar de staat van zijne zijde besehouwe ook den priester niet langer als zijn ambtenaar en bekommere zich ook vol strekt niet meer met de inwendige inrichting der kerk en het geloof barer leden. De supremacy van den staat over de kerk is even onhoudbaar als de macht der kerk over den staat, en beiden behooren zich daarom ter wille van hunne onderlinge verhouding opofferingen te getroosten. Dit resultaat kan alleen verkregen worden, wanneer de strijd op wettige wijze en zonder maatregelen van geweld wordt voortgezet. Een vrede thans gesloten, kan niet van langen duur wezen. De Duitsche regeering moge onderscheid maken tussehen de jezuïeten en de katholieke kerk, tussehen de weerspannige bisschoppen en de Roomsche burgers, met een vijand, die gedwon gen is den Syllabus en de Encyclica meer te gehoor zamen dan de wetten van den staat, kan zij toch niet vreedzaam onder öen dak wonenen daarom moeten voor de kerk en voor den staat twee verschillende huizen gebouwd worden, binnen welks muren ieder naar welgevallen huishoudt en regeert. Sretijïnngen. Den 22cn Mei jl. is te Bangkoke gearriveerd het bark schip Luctor Emergo, gezagvoerder D. D. Ouwehand, laatst van Soerabaija met 15 dagen reis. Schip en equipage waren in goeden staat. Gisteren is ter reede van Veere gekomen de Russi sche schooner Alikara, gezagvoerder J. J. van de Velde, van Frederikshaven met hout naar Middelburg bestemd, en heden is van daar naar zee gezeild de schooner Adrians Wilhelmina, gezagvoerder C. Reinhout, van Middelburg in ballast naar Engeland. Éjanödsbmcl)tm. GRAANMARKTEN ENZ. Gent 19 Juli. Nieuwe tarwe fr. 29.50 a fr. 28.50 rogge fr. 15.a fr. 14.50; gerst fr. 11.per 60 kilo gram; haver fr. 17.boekweit fr. 16.paardenboo- nen fr. 15.50; koolzaad fr. 38.lijnzaad fr. 38.lijn koeken fr. 24.koolzaadkoeken fr. 17.50; boter fr. 2.45 per kilogram; eieren fr. 2.10 per 26 stuks. Amsterdam, 19 Juli. Raapolie op zes weken f 42$. Lijnolie op zes weken f 43. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 19 Juli 1872. Nederland. ♦Certific. "Werkelijke schuld 2$ pet. 56-,Sg- ♦dito dito dito .3 «67 ♦dito dito dito .4 S8 A ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 139$ *dito exploitatie Ned. staatssp.119 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk, inschrijvingen3 51$ *dito5 Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 pet. 99$ ♦Certific. adm. Hamburg 5 Ï3 ♦dito Hope 0.1855, 6- serie 5 £6'$ *Cert. f 1000 1864 5 „98 ♦dito f 1000 18665 97$ ♦Loten 18665 „251 *Oblig. Hope O. Leening 1860 4$ 88$ ♦Certific. dito4 75$ ♦Inscript. S tieglitz pi G°. 2-" a 4^ L. 4 *Obligatiën 186769 4 75} ♦Certificaten6 *Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 228 ♦Oblig. dito4 „179 Obl. spoorweg Poti-Tiflis. 5 93$ dito dito Jelez Orel5 „93$ dito dito Charkow Azow. 5 Polen. ♦Schatkistobligatiën 4 „74 Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan./J nli. 5 63 ♦dito dito April/Oct. 5 63$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 57$ ♦dito dito Febr/Aug. 5 57 Italië. Leening 18615 63$ Spanje. ♦Obligatiën.Buitenl. 186770. 3 29} dito 18713 „29} dito Binnenlandsche 3 25$ Portugal. ♦Obl. 1856—62 3 „41$ ♦dito 1867—69 3 „41$ Turkije. dito (binnenl.)5 51} Egypte. Obl. 18687 87 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 95$ ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 97$ ♦dito dito dito (1885) 6 99$ ♦Obl. Illinois7 ♦ditodito Redemtion6 Obl.Atl.Gr. W.Spw.Ohiosec. (7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures. 8 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 76$ dito dito dito 2'-sec. 7 dito dito 1869 dito 7 „16 Brazilië. ♦Obl. 18634$ ♦dito 1865 5 Mexico. dito 18513 14$ Grenada. dito afgestempeld 6 Venezuela, dito3 Ecuador, dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam 18 Juli. Metall. f 22.45; Dito zil ver 24.47$; Dito Eng. per f 12.Eng. Russen per f Eng. Portugal per 12.Fransche f 56$. Belg. f 56$; Pruis, f 85Hamb. Russen 31$. Russen in Z. R. f 32—Pools, in Fl. f Napelsche f Spaansche Piasters 2.18$; Spaansche in Frcs. 11.97$; An srikaansche Dollars f 2.42$; Papier f 2.11. 2lïrt>rrtmtim. Ondertrouwd I. A. POUWER, van Middelburg, en E. SMALLEGANGE. Borsselen, 17 Juli 1872. Algemeene kennisgeving. Na eene hoogst smartelijke ziekte overleed heden onze geliefde oudste zoon JACOBUS JOHANNUS, leeraar aan de Iloogere Burgerschool te Kampenin den ouderdom van ruim 47 jaren, nalatende eene weduwe en zes jonge kinderen. Middelburg, P. LEUPEN. 17 Juli 1872. H. C. C. LEUPEN—van Kampen. Eenige kennisgeving. Heden middag ontsliep tot onze diepe droefheid ons jongste kindje CATLIJNTJE, ons heden voor 14 dagen geschonken. Koudekerke, H. LEENHOUTS. 18 Juli 1872. J. LEENHOUTS, Risseeuw. Algemeene kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Vlls- singen, maken bekend: dat zij voornemens zijn op Zaterdag den 27 «fuli a., des namiddags te 2 urenop het Raadhuis aldaarbij enkele inschrij ving in het openbaar in 3 perceelen te verkoopen: 1° de Beer, 2» de Straatraest en Ascli, 3° de afgewerkte Kalk der Gasfabriek; alles per kubieke meter, zooals die speciën gedurende de eerstvolgende zeven jaren van wege de gemeente zullen worden verzameld. De inschrijvingsbiljetten moeten uiterlijk op den dag der verkooping, des namiddags vóór 1 uur vrachtvrij en op gezegeld papier worden ingezonden ten Raad- huize aan het adres van den Burgemeester. De voorwaarden liggen ter lezing op de Gemeente secretarie. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3