öuitfnlanD. GEMENGDE BESLICHTEN. Naar men aan de Goesche courant mededeelt zijn gisteren in een boomgaard aan den Singel te Goes per ongeluk twee kinderen, door den kersenwachterdie op spreeuwen schoot, getroffen geworden. Nadere bijzon derheden ontbreken nog. Het stoomschip Prins Hendrik, gezagvoerder I. Hendriks, is den 10cn dezer te 11 uren voormiddags te Batavia aangekomenalles wel. Te Bordeaux is Zaterdagavond de uitgestrekto stoomsuikerstamperij van den heer Garros door brand vernield. Op den spoorweg van Soissons heeft men dezer dagen proeven genomen met een nieuw stelsel van electrieken waarschuwer voor den gang der treinen, ter vervanging van de schijven en lantarens, die bij mistig en regenachtig weder onzichtbaar worden; deze nieuwe waarschuwer bestaat in een fluitje, dat dooi den electrieken stroom geluid geeft. Te Chantilly, Fransch departement van de Oise, werd in de vorige week zekere ingenieur Dominique Véran des nachts wakker gemaakt door het gerucht, 't welk hij aan zijne gesloten kamerdeur hoorde. Toen hij die deur zag opengaan, loste hij op den binnenko menden persoon twee revolverschoten die den gew«tanden inbreker deden neerstorten. Door ontsteltenis en angst overmand, viel de heer Véran terstond daarop zelf in flauwte. Men zal zich zijn nog veel grooteren schrik voorstellen, toen hij, weder tot zich zei ven gekomen, vernam, dat hij zijnen revolver op zijn eigen broeder Eugène Véran gelost had, die, in het bosch vanChan- tilly door een hagelsehot van een wildstrooper getroffen, zijne schreden naar de woning van Dominique Véran had gericht om daar hulp te vragen. Twee men na de hierboven verhaalde treurige vergissingis Eugène Véran bezweken. Volgens berichten uit Hanover is de groote wed strijd met de buks op den 14en dezer op de schitterendste wijze geopend. Allo staten van Daitsehland hebben meer of minder steike contingenten hunner meest ge oefende scherpschutters derwaarts gezonden; daarenboven is een groot aantal andere derwaarts gestroomd, herkom stig uit verschillende oorden van Europa en meer ver wijderde landen; men treft er bezoekers aan uit Neder land Be"!giöZwitserlanden uit do verschillende deelen der Oostenvijkseh Hongaarsche monarchie, zelfs velen uit Noord-Amerika. Ouder de uitgeloofde prijzen, bijna alle van heinde en verre aan het comité toegezonden, prijkt op de eereplaats hot geschenk uit TVeencn ontvangen, waarop volgen de voorwerpen, afkomstig van de New-Yorker en Brooklyner scherp schutters. De deelnemersuit New-York hebben een eorepi ijs meegebracht, bestaande uit een grojten lederen étui in den vorm van een schrijfportefeuille. Bj het openen valt. het oog op de woorden: „N.-w-Yorker Sehiltzen- Corps,omge\eu door blauw fluweel. Deze inscriptie vertegenwoordigt een waarde van 200 dollars, want ze is samengest ld uit louter goede harde Araerikaansche dollars, die zoodanig in den t'tui zijn bevestigd, dat zijde bovenstaande woorden vormen. Door den agent George Leffson te Frankfort n/M werd onlangs in de dagbladen geannonceerd, dat hij op den 24in Juli a. s. dienstmeisjes van 16 tot 35 jaar voor de som van vijf itwlcr, en jonge mannen van 1640 ja:en voor 10 thaler, alsook huisgezinnen tegen zeer lage prijztn naar Australië zon expedieeren. Bij onderzoek heeft de hoofdcommissaris van politie te Frankfort de heer von Madai bevondendat die uit zendingen zouden geschieden naar Nieu.v-Zeeland en Queensland, maar dat bovenvermelde som geenszins den passageprijs vertegenwoordigt. Dit geld zou niet meer zijn dan een soort van entiée in mindering van de vrachtpencingen, voor welke men wordt gecredi teerd tegen onder tee kening van ecu acceptatie, gesteld op naam van het bestuur van Nieuw-Zeeland of Queens land. In dit stuk verbindt men zich het volle bedrag der schuld binnen den tijd van twee jaren terug te belalcD. De heer von Madai heeft gemeend alle land verhuizers voor deze oplichterij ernstig te moeten waar schuwen. Het Frankfurter Journal deelt mede, dat de stad Wiesbaden de Kurzaal en het daartoe behoorende park heeft ov, rgenoraen van den tegenwoordigea eigenaar den pachter der speelbank aldaar; de koopsom bedraagt 100,000 ThultrMet 1°. Januari van het volgend jaar treedt de stad in het bezit van haar eigendom. Hier uit blijkt tevens, dat aan een verlenging der concessie door den pachter der bank zelfs niet de minste hoop meer wordt gevoed. De diepste put bevindt zich ongeveer 20 mijlen van Berlijn bij liet dorp Sperenberg. Uit het vinden van zwavelzure kalk besloten de mijn-ingenieuis dat daar steen/,out voorhanden moest wezen en werd er, met het doel om dit op te sporen, een put gemaakt van 16 voet middellijn. Na tot op 280 voet diepte ge graven te hebben werd het zout gevonden. Nu werd het boren voortgezet tot op 960 voet, doch sleeht3 met eene opening van 13 duim middellijn. Van hier af werd gebruik gemaakt van stoom, en men bereikte eene diepte van 419-1 voet, waar de zoutlaag eindigde, dio dus een dikte van 3907 voet heeft. Verder te gaan leverde piactisehe moeilijkheden op; de waarnemingen der tempeiatunr op verschillende diepten brachten niets nieuws, doch bevestigden de vroegere gegevens. De Italiaansche minister van onderwijs heeft van EDgelsche oudheidskundigen een verzoek ent vangen om aan de uitgravingen bij de Via XX Setembre met de uiterste zorg en voorzichtigheid te laten werken, omdat zo waarschijnlijk zullen leiden tot de ontdekking van het Campo Seelerato, waar oudtijds de afvallige Ves- taalsche maagden levend werden begraven. Te Pesth zijn in hechtenis genomen: Oerdogb, directeur van Borsod-Miskolczer bureel voor huwelijks giften, zijn kassier en zijn secretaris, alsmede een advo caat en een lid van den gemeenteraad. Zij hadden allen in de laatste dagen hun vermogen op naam hunner vrouwen doen overschrijven en zullen nu terecht moeten staan, beschuldigd van allerlei oplichterijen. Het tekort in de kas, waarin geen penning meer voorhanden was, wordt geschat op 4V millioen. De grootste expeditie-onderneming der wereld is ongetwijfeld de London Peninsular and Oriental Com- pagny. Ilare kolossale schepen kruisen langs allo zeeën met hare stoombooten onderhoudt zij eeu regelmatig verkeer met SpanjeFrankrijk, Malta, Egypte, Arabië, Ceylonalle kusten van Indië, Australië, China en Japan. Enkele van deze postroutes zijn 10 tot 13,000 mijlen lang en worden mee:tal zoo geregeld afgelegd, dat de booten betrekkelijk slechts weinige minuten te vroeg of te laat aankomen. Van de 12,600 beambten dor maatschappij bevinden zich bijna altijd 8000 op hare 53 stoomschepen of zeiltransportschcpen. Buitendien bezit zij 170 zeilschepen voor het transport van kolen, die slechts gedurende het lossen en laden rust hebben. Op al hare schepen bevinden zich gemiddeld eiken dag, met inbegrip van beambtenmatrozen en passagiers tien duizend man, behalve millioenen brio "en en post pakketten, die alle havens der wereld in altijd levendige gemeenschap houden. Zaterdag is de St. Maria Magdalennkerk te Pad- dinglon geheel door brand vernield; zij had 30,000 pd. st. gekost. Omtrent de bijkans ondragelijke warmte, welke in het laatst der vorige maand te New-York geheerscht heeft, schrijft een daar gevestigd correspondent van het Journal des débats, onder dagteekening van 18 Juni, o. a. het volgende: De voornaamste, of eigenlijkeenige zaak, die op het oogenblik do burgerij van New-York nog belang inboezemt is do warmte, eene zóo ver schroeiende hitte, dat men niet in staat is, over iets «anders te denken dan over middelen om er aan te ontsnappen of er in te voorzien. Men ontvangt in de fashionable woningen geene visites meer in de „salon maar ia de „kelder," naast eene provisie ijs gezet.n. Ik zelf voegt de berichtgever er bij schrijf u van uit zulk oen onderaardsch gewelf, dat trouwens, geheel op AmE-rikaansche wijze zeer conifortalle is inge richt; Broadway anders het centrum van drukte en gewoel i3, van 's rcorgens 10 af, geheel veria'en. De omnibussen rijden stapvoets, om de paaiden te sparen, die toch als vliegen neervallen. Zaken worden haast niet gedaan; op de beurs heerscht doodsche stilte; kerken en scholen zijn gesloten; op de kaaien, waar anders zulk een bont gewoel heerscht, ziet men geen levend schepsel. Soms be duit hij ontvangt men den indruk, alsof de reusachtige bijenkorf, welke men New-York heet, met een tooverslag veranderd is in eeu kasteel van „de schooae slaapster in het bosch." THERMOMETERSTAND. 17 Juli 's av. 11 u. 54 gr. 18 'smorg.7 u. 57 gr. 'smidd. 1 u. 68 gr. 'sav. 6 u. 64 gr. GEMEENTERAAD VAN GOES. In do gisteren geh:uden zitting waren 8 leden tegen woordig. De voorzitter deed de volgende mededeelingen: a Dat het weik aan de draaibrug over de haven is aangeno men door W. de Beste, voor ƒ514; b dat de heer mr. J. J. Del Baero is gekozen tot lid van den raad en eene herstemming moet plaats hebben tusschen de hee- rea B. van Aspercn Vtrvenne en W. F. Buring; en c dat aan den kweekeling der school lc klasse op zij a verzoek ontslag is verleend op 1 Juli jl. Voorts deed hij inededeeling van de volgende inge komen stukkenberichten van gedeputeerde staten van Zeeland tot goedkeuring der raadsbesluiten wegens uitgifte aan grond aan A. Foudraine in erfpacht, aan J. F. W. van den Dungen in eigendom, aan A. Fou draine in bruikleenaan de wed. R. Mulder in erfpacht en aan S. van der Peyl in erfpacht; de besluiten ter af- en overschrijving op de gemeentebegtooting voor 1871, voor buitengewoon subsidie aan het gasthuis en op de gemeentebegrooting voor 1872, voor verhoogde subsidie aan het gasthuis. Voorts het verslag van het eindexamen aan de burgeravondschoolde,jaarverslagen van den toestand der gemeenten Zierikzce en Leeu warden over 1871, benevens eenige staatsbladen. Al deze mededeelingen zijn voor kennisgeving aangenomen. Aan den heer dr, P. J, F. Vermeulen is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der gezondheidscommis sie en der commissie van toezicht over de gemeente- apotheek. Aan den heer E. L. van Mervenneé is in eigendom afgestaan 3 aren grond in het gedempte gedeelte der vest, kadastraal bekend sectie D, deel van n°. 1605, tegen betaling van 60 cent per centiare of f 180 voor het geheel, onder de gestelde voorwaarden. Aan W. Duvekot is iu erfpacht afgestaan 5 centiaren gemeentegrond voor 99 jaren deel uitmakende van het kadastraal perceel sectie D n° 1437, tegen betaling- van 75 cent 'sjaars, onder de gestelde voorwaarden. Aan P. Buitendijk is tot wederopzeggens toe in ge bruik afgestaan 88 M: gemeentegrond, gelegen in liet zoogenaamde Ganzennestdeel uitmakende van liet kadastraal perceel sectie D n°. 1437tegen betaling van f 2 'sjaars. Een verzoek van A. van de Visse om 57 centiaren gemeentegrond in eigendom te bekomen, gelegen in het Schotje van Armoede, deel uitmakende van het kadas traal perceel sectie D n° 1277, is aangehouden tot een volgende vergadering, opdat burgemeester en wethou ders een nader onderzoek instellen. Een voorstel van den districtsschoolopziener tot het benoemen van een 3cn hulponderwijzer aan de school der 3C klasse, is gesteld in handen van de plaatselijke schoolcommissie. Eeu adres van het comité tot wering v.an schoolver zuim houdende verzoek om subsidie uit de gemeente kas voor 1873, is gesteld in handen van do vaste commissie voor het financiewezen. ALGEMEEN OVERZICHT. Het onweder dat sedert de laatste aanvullingsverkïe- zingen en de daaruit voortgesproten vijandschap der rechterzijde tegen Thiers boven de Fran3che nationale vergadering hing, is gisteren tot uitbarsting gekomen. In de zitting van eergisteren was na de verwerping van het amendement Feray ten slotte met 5:31 tegen 62 stemmen het artikel van het voorstel-dc Gaslondo aangenomen, hetwelk eene helling van 60 opcenten op de hoofdsom der patentbelasting voorschrijft. De tot dusverre aangenomen be'astingen worden op slecht3 S7 millioen geraamd, terwijl volgens Thiers het defi cit minstens op 200 millioen geschat moet worden. Do commissie voor het budget en men kan zonder schroom zeggenbijna de gcheele nationale vergadering, zoo niet enkele fraction wegens politieke redenen hare mee ning verzwegen acht dezen oLch zeer overdreven en is zeer geneigd om voorloopig geene nieuwe belas tingen racer uit te vaardigen en af te wachten hoe groot het tekort op den dicnet van bet loopenle jaar zal wezen. De r.apporteur der budget-commissie, de lieer do BouiMcrie, beklom gisteren in den aanvang der zitting de tribune om te verklaren, dat bij strenge zuinigheid eene opbrengst van 135 millioen uit de nieuwe belas tingen voldoende was en niet 200 millioen, zooals Thiers verlangde. Terstond nam Thiers het woord om de c'schen der regcering te verdedigen. Hij toonde do noodzakelijkheid aan van de verhooging van het oor- logsbudget met 65 millioen ea verklaarde, dat hij nog meer gevraagd zou hebben, wanneer Frankrijk's toe stand gunstiger ware. De kamer had 87 millioen toe gestaan, zoodat nog 113 millioen ontbraken, welke do president uit de grondstoffen wcnschte te vinden. Het is moeilijk te bepalen, welke berekening het meeste op juistheid aanspraak maken kan, doch het is minst ge nomen bevreemdend, dat Thiers uit eene belasting 113 raillioea vinden wil, welker opbrengst de commissie voor do tarieven op nauwelijks 6 millioen schat. Hoe het z;j, aan dit verschil van meening is do nationale vergadering reeds larg gewaon geraakt en, hoe zeer ook tegen deze belasting gestemd, is het haar geen geheim meer, dat zij eindigen zal met die aan te nemen. Deze woordenwisseling tusachen de budget- commissie en Th:ers was dan ook hoegenaamd niet3 nieuws en zou, evenals reeds zoovele malen, zonder eenig incident zijn afgeloopen, wanneer niet een lid der uiterste rechterzijde, de burggraaf de Meaux, met nadruk op bezuiniging aangedrongen en de verdaging der bc- lasting-quaestie voorgesteld had. In zijne woorden liet bij een verwijt aan Thiers invloeien dat hij Frankrijk compromb teerde. Deze beschuldiging was voor Thiers het sein om den toegezegden strijd met d? rechterzijde te aanvaarden. In antwoord aan den laats ten spreker wenschte hij slechts te zeggen dat het hem verwonderde van bezuinigingo

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2