MIDDËLBURGSCHË C O U R A N T. F 170. Vrijda, 1872. 19 Mi. Rit blad verscMjiit dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2-D Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen, De prijs per 3/m. franco is f 3 £>0. Bij deze courant belioort een bijvoegsel. Middelburg 18 Juli. Gisteren namiddag te 1 uur werd in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht, ondej>Y^5J£jtt^r- schap van mr. W. H. Dullert, eene verga (Tering gehou den van vrienden en vereerders van Thorbecke, leden van sub-comraissiën, ora de plinten te bespreken, die door de hoofdcommissie voor het stichten van een zicht bare hulde aan de nagedachtenis van den overleden staatsman waren geformuleerd. Ruim 200 personen namen aan die vergadering deel. De voorzitter herinnerde kortelijk de gwtóhicdcnis der, hoofdcommissie, die haar ontstaan te danltHnUiajiL^Bh de te 's Gravenhage gehouden bijeenkomst op 15 Juni jl., een bijeenkomst waartoe de oproeping was uitgegaan van een persoon of van personen die tot nogtoe onbe kend zijn gebleven. Van de 02 leden die toen de hoofd commissie zouden uitmaken, heeft slechts êen wegens bijzondere redenen bedanktde punten heden aan de vergadering voorgelegd waren het resultaat eener be spreking (loor die commissie op 29 Juni gehouden. Liet aantal sub commissiën bedraagt reeds 92. Nadat de algemeene beschouwingen over de vier pun ten, in ons noramcr van eergisteren medegedeeld, waren geopend, las op verzoek van professor Opzoomer dc adjur.ct-eccretaris der commissi, dc heer Boude w ij use, dc no;uien voor der commissie-vergadering van 29 Juni, waaruit bleek dat de gefouilleerde punten het uitvloei sel waren van de in die vergadering geopperde mee ningen. Door verschillende sprekers werd het woord gevoerd voor of tegen de voorstellen der hoofdcommissie, terwijl door sommigen andere plannen werden geopperd. De heer Vroom uit Zwolle hield eene, dikwijls door toejuichingen afgebrokene rede, waarin hij verklaarde dat de sub commissie te Zwolle zich gaarne nederlegde bij het denkbeeld hot standbeeld to 's Gravenhage te doen verrijzen doch dan ook zeer dankbaar zou zijn wanneer men haar toestond uitvoering te geven aan punt 2, zoo dat dit punt van het thans genomen voorstel kan ver vallen. Hij gaf eenige inlichtingen omtrent, de waar schijnlijke plaats, waar het huis te Zwolle moet hebben gestaan, waarin Thorbecke het levenslicht aanschouwde. Op voorstel van den voorzitter vereeuigde de verga dering zich gaarne met het gevoelen van den heer Vroom, zoodat de uitvoering van punt 2 aan Zwolle zal worden overgelaten. Professor Opzoomer stelde voor, punt 1 te gaan be spreken en als dit aangenomen zou zijn, het overige gedeelte, nl. de punten 3 en 4 (daar 2 is vervallen) tot later te laten rusten. Hij veieenigde zich echter met het denkbeeld van den heer Cremers uit 's Gravenhage om punt 3 wel af te doen, en alleen 4 te laten rusten totdat bekend zal zijn over welk bedrag de commissie kan beschikken. In dien vorm wordt de motie voorge steld. Punt 1 door het wegvallen van punt 2 geamendeerd met de woorden „te 's Hage" wordt na warme aanbeveling van den heer inr. van Lier uit Assen, bestrijding van den heer van Roijen uit Zwolle, die liever een beurzen- Bticliting wil, en bespreking door den heer Cohen Sluart uit Delft, met overgroote meerderheid en na stemming met zitten en opstaan aangenomen. Na door verschillende heeren te zijn besproken werd de motie-Opzoomer mot groote meerderheid van stemmen verworpen. Punt 3 zonder discussie aangenomen zijnde kwam punt 4- aan de orde, waarop de heer Heshuijsen uit Haarlem een amendement indiende strekkende om de bepaling weg te laten, dat het huis aan de kinderen ter bewoning zou worden aangeboden. Daarop vroeg de heer van Tienhoven uit Gorinchem waartoe dan üc aan koop zou dienen, waarop de heer Heshuijsen antwoordde dat dit later ken worden bepaald. Punt 4 werd twee malen met zitten en opstaan in stemming gebracht, en beide malen met groote meerderheid aangenomen. De herstemming geschiedde omdat eenig misverstand was ontstaan omtrent de bedoeling van het zitten en het opstaan. Na een woord van opwekking tot ijver aan de sub- commissiën werd de vergadering bijna te drie uren ge sloten. Men schrijft ons uit Rotterdam „De oud-raad van Indië mr. Oito van Rees is door de kiesvereeDiging Orde candidaat gesteld voor het lidmaatschap der tweede kamer en ook [zooals wij reeds gemeld hebben] n° 1 van het drietal voorloopige can didates van Burgerplicht, terwijl met hem op dit drie tal staan de heeren van Bosse en Pincoftb. „De conservatieven hebben in bun blad totcandidaat .geproclameerd m*. Pols, lid onzer rechtbank. Zij ver keerden toen nog iu de verwachting, dat van Bosse de liberale candidaat zou zijn, en terwijl zij Pols aanbe valen, bestreden zij var* Bosse met meer dan gewone heftigheid. Maar wat gebeurt'? In do vergadering van Orde verklaarde de lieer Pols. dat hij met verbazing van conservatieve zijde zijne eandUatunr had zien stellen, cn beval zijnerzijds met warmte de caadidatuur aan van den heer van Bosse!" Het getal leden van den gemeenteraad van Goes moet, tengevolge van de vermeerdering der bevolking, met twee vermeerderd worden. Daartoe heelt eergisteren eene verkiezing plaats gehad, waarvan de uitslag, blijkens de gisteren geopende biljetten, l: als volgt. Van de 400 kiezers hebben 23G hunne biljetten inge leverd,* 5 biljetten waren oningevuld, zoodat bet getal geldige biljetten 231 en de volstrekte meerderheid LIG bedroeg. Er zijn uitgebracht op de heeren mr. J. I. Del Baere 127, B. van Asperen Yervenne 88. W. P. Busing 72, I. J. Ramondt G4, J. J. B. Wiecking 41, B. Fabry de Jonge 33, T. van Heel 3, G. van der Hoek en A. Sterk ieder 2 stemmen, terwijl 17 personen ieder 1 stem ver kregen. De heer Del Baere, de candidaat der Roomsch-katbo- lieke kiesvereeniging, 13 alzoo gekozen. Tusschen de heeren van Asperen Vervenne en Busing moet eene herstemming plaats hebben. In eene gisteren te Ylissingen gehouden bijeenkomst werden de leden der feestcommissie voor de feesten op den 6cn April jl. aangenaam verrast, toen aan ieder hunner door den cere-voorzittereen zilveren penning of medaille, werd uitgereikt, die door de heeren C. Mortier, C. M. DommisseP. G. de Vey Mestdagb en J. F. Dommisse, namens vele ingezetenen, met een toepasselijk schrijven hun ten geschenke was aangeboden, als een blijk van de algemeene goedkeuring welke de feestcommissie bij de ingezetenen heeft mogen verwerven voor de wijze waarop het gevierde feest door hen bestuurd en geleid is. De commissie heeft voor dit haar hoogst aangenaam blijk van sympathie, per brief aan de welwillende gevers haren dank betuigd. Omtrent de feestviering te Zierikzee wordt ons nog gemeld, dat zij besloten is met het afsteken van een fraai vuurwerk, hetwelk vervaardigd was door den heer J. F. Hendrikse uit Antwerpen. Vooral muntte daarbij uit het bouquet, waarin de koninklijke kroon met de letter W eu de jaartallen 15721872 een goed effect maakten. Na den afluop van het vuurwerk bleef men nog tot laat in den nacht op het feestterrein ge- noegelijk bijeen. Alles heeft bij dit feest medegewerkt om de feest vreugde te verhoogen en de vele zorgen en opofferingen die de feestcommissie zich heeft getroost met den meest gewertschfou uitslag te bekronen. "IV. C. Friedrichs geboren te Amsterdam, H. J. Thomau geboren te Amsterdam, M. A. J. Michel geboren te Amsterdam en J. Bccage geboren te Brussel. Bij beschikking van den minister van binnen Ja ndsche zaken van gisteren, is de tijdelijke vervanging van den spoorwegopziener Wenoker door de spoorwegopzieners van Dorp en Jonkergouw, volgens de beschikking van 10 April jl.met cliie maanden verlengd. Staats courant.) BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ministerieels departementen. Eervol ontslag ver leend op verzoek, aan mr. F. baron van Hogendoip, uit zijne betrekking van adjunct-commies bij hetdepar- tement van koloniën. CONSULATEN. Erkend cn toegelaten als consul-generaal van den Oranje-Vrijstaat hier te lande mr. Iï. A. L. Ha melberg te Arnhem. ONDERWIJS. Onder voorzitterschap van dr. Tj. Halbertseraarector van de Latijnsche school te Haarlemhad Maandag aldaar de 24e algemeene vergadering plaats van het genootschap van leeraren aan de Noderlandsche gym- nasien en hoogere burgerscholen. De heeren dr. A. Ekker, afgetreden rector te Utrecht, en A. J. van Pesch, hoogleeraar te Delft, werden tot honoraire leden benoemd. Voor het volgend genootschapsjaar werd de beer dr. E. Epkema als voorzitter verkozen, terwijl bepaald werddat men in 1873 te Zalt-Bonunel bij elkaar zoude komen. De 27e algemeene vergadering van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap werd gisteren ie Dordrecht in de sociëteit Kunstmin, door den voorzitter, den heer van Otterloo, geopend. Als plaats van bijeenkomst voor het volgend jaar werd met groote meerderheid van stemmen Arnhem aangewezen, terwijl als tijd van bijeenkomst Juli werd bepaald. De commissie voor het afnemen van de examens van leerling-apotheker heeft hare zittingen aangevangen 17 Juli 1872, en heeft gisteren aan de vier volgende candidaten eene acte van bevoegdheid uitgereikt: KERKNIEUWS. Ter voorziening in de vacature bij de Neüerdnitsc-h e hervormde gemeente te Rotterdam, ia het volgende zestal predikanten geformeerddr. L. Schouten, ie li ai der wijk; K. F. Creutzberg, te Arnhem; O. F. Urono- meijer, te Apeldoorn; G. J. Noomen, ie Bruiuissej J. P. Nonhebei, te Middelburg; en A. van Tcorenen- bergen, te Groningen. MARINE EN LEGER. Ingevolge art. li van het reglement voor het konink lijk instituut voor de marine te Willemsporden overeen komstig het door de commissie voor het afnemen van het examen ingediende proces-ver baal van rangschikking zijn door den minister van marine met den eersten Sep tember a. benoemd tot adelborsten 3e klasse bij voor meld instituut, de navolgende jongelingenin alpliabeti- sche orde gesteld J. M. Baak, II. Backer, J. W. A. F. van den Berg, J. A. Borel, P. H. Brocx, G. J. Buys, W. P. Coolhaas, F. M. van Gelsdorp, C. E. Hummel, jonkheer J. F. Cocrtzen de Koek, F. C. E. L. Koster, A. L. van der Molen, W. A. Mouton, G. P. Posthuma, R. Reindcrs, P. W. Sackse, W. Voormolen, 0. J. E. baron van Wassenaer Catvijck, J. M. WijersenP.S. R. Woiterbeek. De luitenant ter zee le klasse J. A. Waldeck, be- hoorende tot de rol van Zr. M\ wachtschip te Hellevoet- sluis en gedetacheerd aan boord van Zr. M\ gepantserd stoomriviervaartuig, wordt met den 20'dezer op non- activiteit gesteld. De luitenant ter zee le klasse J. L. Duker,laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië en van daar den 11'" dezer wegens langdurig verblijf aldaar in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non activiteit gesteld.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1