hebben gevoerd en wel door bijeenvoeging van groepen, die elk op zich-zelve een geheel uitmaakten en te ge lijkertijd eenig denkbeeld konden geven van de opeen volging der voornaamste gebeurtenissen in die dagen. De trein werd geopend door het korps muzikanten van het 5C regiment infanterie, onder leiding van den heer H. Pusch, en was voorts samengesteld als volgt: 1° twee trompetters te paardmet de wapens van Zie rikzee; 2° banierdrager der koninklijke vlag, te paard; 3° tien Spaansche voetknechten; 4° vertegenwoordigers der verschillende radenvoorafgegaan door twee boden, te voet; 5° edellieden aan het hof van Margaretha van Panna, te paard; 6° Geuzen edelen, te paard, vooraf gegaan door tien bedienden, te voet; 7° Alva met zijn zoon don Frederik, gevolgd door tien Spaansche leger hoofden, te paard, en voorafgegaan door den drager der Spaansche banier, te paard, en tien Spaansche voetknechten; S° Egmond en Hoorne, te voet, vooraf gegaan door de dragers van de roede en het zwaard, en gevolgd door een Spaansch kapitein, te voeten tien Spaansche voetknechten; 9° Geuzen vlootvoogden en Geuzen, te voet; 10° Zierikzee 15721576; drager dei- banier van Zierikzee; mr. Lieven JanszoonKaarsemaker; slagersgilde; visschersgildebevelhebbers, te paard; schuttersgilde S'. Joris en schuttersgilde Sc. Sebas- tiaan, voorafgegaan door het korps muzikanten der ste delijke schutterij van Zierikzee onder leiding van den heer H. Gtiiiters11° prins Willem van Oranje en gevolg, te paard; 12° groep helden uit dien tijd, te voet; 13° banierdrager der Unie, te paard; 14° banier dragers der zeven provinciën, te paard. De trein werd gesloten door het korps muzikanten van het 6e regi ment infanterie, onder leiding van den heer P. Stenz. De optocht bestond in het geheel, behalve uit de drie genoec de muziekkorpsen, uit 188 gecostumeerde perso nen zoo te voet als te paard. Hij werd door voortreffelijk droog en koel weder begunstigd. „Des namiddags tussehen 2 en 3 uren werd op het feestterrein dat zich uitstrekt over de noord- en zuidzijde van de Oude haven tussehen de eerste en tweede houten binnenbrug eeno matinee musicale gegeven door het korps muzikanten van het 5° regiment infanterie onder leiding van den heer H. Pusch. Vervolgens had te 5 uren des namiddags de gecostumeerde optocht andermaal plaats, doch langs een anderen weg dan des voormiddags. Overal werd de stoet met geestdrift be groet en met vele bcuqnetten werd hem buide gebracht. Prins Willem van Oranje (jonkheer W. M. H. de Jonge) ontving des voormiddags in de Korte St. Janstraat uit een kinderhand een sierlijke lauwerkrans, en des namiddags in de Poststraat een bloemruiker. „Op het feestterrein werd eene so'rée musicale gegeven door het muziekkorps van het 6P regiment infanterie, het welk te 8 uren aanving. Ten 10 uren hielden de Wa tergeuzen in hunne vaartuigen een feestelijken intocht, die een zeer eigenaardig schouwspel aanbood. Het was blijkbaar dat daaraan ook buitengewone zorg was be steed. Doelmatig versierd en verlicht, voeren de vaar tuigen statig de Oude haven binnen, komende van de scheepstimmerwerf. In een der booten bevond zich het muziekkorps van het 5e regiment infanterie, dat vader - landsche liederen speelde. Het feestterrein zelf was fraai a giorno verlicht. De Oude haven leverde door de schitterende illuminatie, zoo met gas als met lampions, mede een schoonen aanblik. De geestdrift die er heerschte was groot, het genot afwisselend." Namens den koning zijn bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 15 dezer, tot vertegenwoordigers van de Nederlandscbe regeering op de achtste bijeenkomst van het statistisch congres, hetwelk in den loop der volgende maand te St. Peters burg zal worden gehoudenbenoemd de heeren P. J. Bachiene, lid van den raad van state, m\S. Vissering, hoogleeraar te Leiden, en mr. M. M. von Baumhauer, chef der afdeeling statistiek bij het departement van binnenlandsche zaken. (6taats-cour.) De heer C. Outshoorn, architect en ingenieur te Amsterdam, heeft onlangs aan den gemeenteraad van 's Gravenhage een uitgestrekte oppervlakte duingrond, achter het badhuis te Scheveningen gelegen, gevraagd teneinde volgens een fraai ontworpen en door hem overgelegd plan, een groot hotel en 50 villa's met tuinen in het zeedorp te bouwen. Dit planom aan die badplaats een sierlijke uitbreiding te geven, tot voordeel ook voor de residentie, werd met bijval be groet, en burgemeeester en wethouders adviseerden den raad dan ook om de gronden, in afwijking van den gewonen regel, op zeer billijke conditiën in erfpacht uit te geven; voorwaarden, die zoo voordeelig waren dat de heer Outshoorn zich daarmede zeer ingenomen betoonde, ook al achtte hij zich nog wat bezwaard door de gestelde voorwaarde om de aan te leggen straten en wegen die eigendom der gemeente zouden blijven op het voorgeschreven peil te brengen. De gemeenteraad moest gisteren over deze zaak be slissen en eenparig toonden de leden zich geneigd om de voordeelige voorwaarden aan te nemen, ja zelfs ze nog meer aannemelijk te maken. Sommigen wilden de bebouwde gronden om niet afstaan. Zóóver ging de raad echter niet, maar wèl nam hij het voorstel van een der leden aan, om de voorwaarde, waartegen de heer Outshoorn bedenkiug had gemaakt, nog te doen vervallen. BENOEMINGEN EST BESLUITEN. pensioenen. Pensioen verleend, ten laste van den staat, aan B. S. Luymes, gewezen hoofdonderwijzer te Hengstdijk, ten bedrage van f 333 'sjaars. KOLONIËN. Behalve de gisteren reeds vermeldden heeft de gou verneur-generaal van Nedcrlandsch-Indië nog de volgende beschikkingen genomen. departement der marine. O vergep laa tstaan boord Zr. M\ fregat Prins Alexander der Nederlanden, de officier van administratie 3e klasse J. A. Torrè en de scheepsklerk G. A. Zeegers, van Zr. M\ stoomtrans- portschip Java, de scheepsklerk P. A. Molenaar, van Zr. M5. stoomschip Vice-Admiraal Koopman; aan boord Zr. M8. korvet Prinses Amelia, de kapitein ter zee J. M. J. Brutel de la Rivière, van Zr. Ms. korvet van Speyk, de luitenants ter zee 1° klasse W. J. S. de Kanter, van Zs. M8. stoomschip Suriname, W. J. Adams, van Zr. Ms. stoomschip Bali, L. G'. Holtzapftel, J. Loots, de officier van administratie 3e klasse A. Vermeulen en de scheepsklerk J. E. de Visser, van Zr. Ms. stoomtrans- portsckip Java, de 1'' luitenant der mariniers A. R. de Wendt, van Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Neder landen; aan boord Zr. M\ korvet van Speyk, als kom- mandaut, de kapitein-luitenant ter zee N. M. J. Kroef, van Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden, de le luitenant der mariniers C. J. de Visser, van Zr. M8. korvet Prinses Ameliade scheepsklerk G. Marsella, van Zr. M\ stoomtransportschip Java; aan boord Zr. Ms. stoomschip Marnix, als kommandant, de kapitein-luitenant ter zee A. Rietveld, van Zr. Ms. fre gat Prins Alexander der Nederlanden, de adelborsten C. J. G. de Booy en F. W. Schuylenburg, van Zr. Ms. stoomtransportschip Javaaan boord Zr. M\ stoomschip Djambi, de luitenant ter zee 2e klasse H. L. Cadet, van ZT. M8. stoomschip Maas en Waal, de adelborsten C. F. Francois en C. Moll, van Zr. Ms. stoomtransportschip Java; aan boord Zr. Ma. stoomschip Vice-Admiraal Koopman, de adelborsten jonkheer S. B. Ortt en A. D. de Bergh, van Zr. Ms. stoomtransportschip Java; aan boord Zr. Ms. stoomschip Soerabaija de luitenant ter zee 2e klasse W. M. E. Bervoets, van Zr. M3. stoomtrans portschip Java; aan boord Zr. Ms. stoomschip Bali, als kommandant, de luitenant ter zee lc klasse J. H. Ben- thera Reddingius, van Zr. M8. korvet Prinses Amelia; aan boord Zr. M-\ stoomschip Suriname, als komman dant, de luitenant ter zee le klasse C. H. Bogaert, van de Java; aan boord Zr. M®. stoomschip Sumatra, de officier van administratie 3° klasse P. J. Roest, van de Java; aan boord Zr. M®. stoomschip Maas en Waal, als oudste officier, do luitenant ter zee 2C klasse R. D. Cromraelin, van Zr. M3. stoomtransportschip Java; aan boord Zr. M". stoomschip den Briel, als oudste officier, de luitenant ter zee 2e klasse M. F. Reeringb, van Zr. M\ fregat Prins Alexaader Nederlanden; aan boord Zr. M3. stoomschip Borneo, de officier van admi nistratie 2e klasse M. D. L. Hertzveld, van Zr. M>. stoomtransportschip Java; aan boord Zr. M5. stoomschip Timor, de officier van administratie 2° klasse J. A. H. Huart-, \an Zr. M\ stoomtransportschip Java; aanboord Zr. Ms. stoomschip Madura, de luitenant ter zee 2° klasse A. Weremeus Banning, van Zr. Ms. stoomtransportschip Java; aan booid Zr. M8. stoomschip Onrust, de adel borst H. Velthuyzen, van Zr. M8. stoomschip Vice-Ad miraal Koopman; aan boord Zr. Ms. opnemingsvaartuig Stavoren de luitenant ter zee 2C klasse W. van Has selt, van Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlan den; aan boord Zr. M". stoomtransportschip Java, de luitenants ter zee 2C klasse C. J. de Vriese, W. M. J. Visser en de scheepsklerk F. J. Olivier, van Zr. M3. fregat Prins Alexander der Nederlandende luitenants ter zee 2e klasse O. Kreet de Virieu, L. Dupper, jonk heer J. C. R. Westpalm van Hoorn, A. G. J. baron van Plettenberg en J. Schimmel, van Zr. Ma. korvet Prinses Amelia, P. Heyning, van Zr. M3. opnemingsvaartuig Stavoren, L. Voute, van Zr. M\ stoomschip Soerabaija, de luitenant der mariniers M. R. E. Ahn, van Zr. Ms. korvet van Speyk, de officieren van administratie 2C klasse F. A. Frederiks, van Zr. M8. stoomschip Borneo, H. K. J. v. d. Busscbe, van Zr. M8. stoomschip Timor, de officier van administratie 3e klasse J. Gallas, van Zr. Ms. stoomschip Sumatra, de adelborsten J. Went- holt, P. F. H. Volcke en de scheepsklerk J. A. M. Korpershoek v/d Kooy, van Zr. M\ stoomschip Marnix de adelborsten J. G. C. V. Gasteel en J. Lastdrager, van Zr. M\ stoomschip Djambi, J. C. van Wessem en C. F. A. Gregory, van Zr. M3. stoomschip Viee-Amiraal Koopman, J. A. P. van Dorth, van Zr. M*. stoomschip OnrustJ. F. N. van Oosterzee, van Zr. M®. stoomschip Admiraal van Kinsbergcn, B. P. Kortewcg, van Zr. M\ stoomschip Madura. Vergunning verleend om te repatrieeren, wegens lang durig verblijf, aan den kapitein ter zee J. van Gogb en den kapitein-luitenant ter zee W. Enslie; wegens drin gende familie belangen, voor eigen rekening, aan den luitenant tor zee 2e klasse P. Metman. GEMENGDE BERICHTEN. Aan de verzameling van fraai gekweekte rasdui ven, door het koninkfijk zoölogisch genootschap Natura artis magistra te Amstei'dam voor de internationale ten toonstelling van pluimgedierte te Kopenhagen ingezonden, zijn zeventien medailles toegekend, waarvan vier zil ver verguldetwaalf in zilver en éen in brons. De gezamenlijke turf- en kolendragers te 's Gra venhage hebben gisteren morgen het werk bij hunne verschillende patroons gestaakt, nadat hun aanvrage om verhooging van loon, Zaterdag ingediend, was ge weigerd. De groothertog van Luxemb -rg heeft benoemd tot ridders van de orde der Eikenkroon de heeren J. M. Kempschef van het Rijnspoorstation in den Haag, en B. Tweedy, inspecteur voor den loopenden dienst der Rijnspoorwegmaatschappij te Utrecht. Eergisteren namiddag omstreeks 2 uren had op den weg buiten de voormalige Rijnsburgsehe poort te Leiden een brutale afzetterij plaats. Een viertal kna pen, dat een wandeling om Endegeest bad gemaakt, ontmoette op dien weg twee personen, die vroegen hoe iaat het was. De oudste dier knapen gaf bet verlangde antwoord en bracht, daar zij de juistheid zijner woor den in twijfel trokken, zijn horloge te voorschijn, om hen te overtuigen. Een der bedoelde personen legde de hand op het horloge en rukte het van den ketting los, waarna beiden langs een zijpad op den loop gin gen. De politie te Oegstgeest, met de zaak in kennis gesteldheeftgeleid door enkele kenteekenenwaar van de jongentjes opgave konden doen, de schuldigen zeer spoedig weten op te sporen. Het waren 20jarige jongelingen uit Oegstgeestdie waarschijnlijk den dief stal hebben gepleegdom zich geld voor hunne uitspat tingen te verschaffen. Eergisteren middag had te Leiden een vergade ring plaatsten doel hebbende de oprichting eener vereenigiug tot bescherming van dieren aldaar. Op voorstel van professor Modderman werd het doel zoo kort mogelijk in twee punten omschreven: 1° het tegen gaan van opzettelijk wreede behandeling van dieren, 2° het tegengaan van noodelooze wreedheden voor een op zich zelf geoorloofd doel. Een 25tal dames en hee ren trad als leden der vereeniging toe. De heer W. Diemer, predikant bij de Christelijk ge reformeerde gemeente te Alphen, heeft deze week de gevangenisstraf van tweede dagen ondergaanomdat hij een echtpaar van Woubruggedrie dagen nadat het huwelijk burgerlijk voltrokken was, kerkelijk heeft ingezegend, zonder vooraf de huwelijksakte te hebben g ezien. Door de feestcommissie te Zalt-Bommel is defini tief bepaald dat de feesten ter herinnering aan de be vrij ding der Spanjaarden vóór 300 jaren op 1 Augus tus a. zullen gegeven worden. Door gedeputeerde staten van Friesland is aan bet hoofdbestuur der Schippersvereeniging Schuttevaèr op zijn adres, houdende verzoek om op den hoek van den oostelijken ingang der nieuwe vaartgeul in het Tjeukermeerongetwijfeld het grootste meer in ons va derland, bedragende p. m. zes uren iu omtrek, eeri ton als verkenningsteeken te willen doen plaatsen, het be richt medegedeeld, dat hieraan gevolg zal gegeven worden. In het Theatre royale du Pare te Brussel is het concours geopenddat door de maatschappij Dc jonge tooneelliefhebbers voor letterlievende vereenigingen is uitgeschreven. De Nederlandsche vereenigingen Braga uit Groningen en Hooger zij ons doel uit Amsterdam, die daaraan deelnemen, werden feestelijk ontvangen, terwijl het concours dcor de vereeniging Braga is ge opend. Het zal tot den 4en Augustus duren. Volgens het door de thans te Brussel gevestigde Maatschappij Veritas uitgegeven bulletin der gedu rende de maanden April, Mei en Juni voorgevallen zeerampen heeit het aantal der in die maanden vergane zeilschepen bedragen 551, te weten: 305 Engelsche 61 Amerikaansclie48 Fransche, 29Duitscke, 17Noor- weegsche, 14 Spaansche, 12 Italiaansche12 Neder landsche, 5 Zweedsche, 4Deensche, 4 Grieksche, 4 Por- tugeesche3 Turksche, 2 Oostenrijksche, 2 Braziliaansche, 2 Belgische, 1 Russisch, 1 Peruaansch en 25 tot ver schillende natiën behoorende schepen. Onder dit aantal bevinden zich 3." schepen, die bij gemis aan alle berichten ondersteld worden met man en muis te zijn vergaan. De opgave der vergane stoomvaartuigen zal later wor den openbaar gemaakt. De directeur van de sociëteit Harmonie te Ant werpen heeft de heeren Frédóric en Alfred Delaet ver-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2