MIDDELBURGSCHE C O U R A N T. F 168. Woensdag 1872. 17 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m. franco is f 3.50. Middelburg Ui Juli. Arasterdam, Rotterdam en "s Gravenhage hebben dezer dagen weer verbaasd gestaan over de onbeschrij felijke domheid der Fransche journalisten. Het Jour nal des Débats meldde dat le professeur Groningue hier als minister van financiën zcu optreden! Le Pirée pris peur un hommel Wat nog erger was, bij de onthulling van het mo nument voor von Stein te Nassau spraken zij van een „monument de pierreen, eenmaal ontdekt hebbende dat zij met een persoon te doen hadden, drukten de Parij- sche dagbladen uit de Biographic des contemporains de levensbeschrijving over van een zekeren heer von Stein die, hoe verdienstelijk hij ook wezen magniet de held was van 1806. Dit is nu zeker alles heel dom; maar de groote bla den onzer groote steden hebben eigenlijk het recht niet zich daar zoo erg vroolijk over te maken. Zij maken ook wel eens, zij 'took op eene meer bescheiden wijze, hunne bokjes. Dezer dagen nog zagen wij daarvan een sprekend voorbeeld. Een paar dagen nadat door de geheele Nederland fiche pers een lach was gegaan over den Franschen vertaler, die in Tollens' Overwintering het „viert de schoten" vertaalde door faites mugir le canonen „trots de vlagen"doorhaut le paviliondeelde diezelfde pers een telegram mede uit Parijswaarin de bepalingen van het leeningwetsontwerp vermeld werden. Daarin werd gezegd dat les arrérages over 1872 en 1878 bij het bedrag der leening zouden worden gevoegdzoo althans stond het telegram in de Belgische bladen. Maar hoe lezen wij het nu in de Nederlandsche groote bladen van 10 dezer De Nieuwe Rotterdamsche conrant. spreekt van „de in 1872 en 1878 vervallende posten", het Handelsblad van de „achterstallen, vervallende in 1872 en 1873," de Amsterdamsche courant van „de achterstallendie in 1872 en 1873 vervallen," Het Vaderland van de ^achterstallige schulden, vervallende van 18721873," het Dagblad eindelijk wint het ook hier weer van allen, door te vertalen: „het betalen der voorgeschoten ter mijnen, welke in 1872 en 1873 vervallen." Aan geen enkel der groote bladen kwam het in de gedachten het woord arrérages weder te geven door het eenige juiste woorddat iedereen in de Hollandsche taal kentrenten Z. M. de koning heelt gisteren nacht de residentie verlaten en zich naar Zwitserland begeven om daar vermoede'ijk twee maanden te blijven. Bij de jl. Woensdag gehouden herstemming vooreen lid van den gemeenteraad te Hoedekenskerke, is de heer M. Paauwe gekozen met 18 stemmen. Op den heer J. van Dijkc waren 14 steramen uitgebracht. Uit Rotterdam wordt ons van heden, in strijd met het. in ons nommer van jl. Zaterdag voorkomende be richt, gemeld dat aldaar van de verwachte candidatuur van mr. C. van Heukelom voor de tweede kamer weinig sprake meer is. Evenmin is het gerucht juist, door het Dagblad van 's Gravenhage vermeld, dat het voor nemen zou bestaan om den heer van Posse candidaat te stellen. Zoo al aan een der afgetreden ministers ge dacht is, dan is het aan den heer Blussé, doch de meening, dat het beter ware geen oud-minister dadelijk na zijn aftreden in de kamer te brengen, heeft de boven hand behouden, ook omdat van verschillende andere kanten een bekende naam werd genoemd, namelijk die van den oud-raad van Indië mr. Otto van Rees, te 's Gravenhage. Nog deze week vergaderen de beide liberale kiesverenigingen, en het schijnt zeker, dat de heer van Rees beider candidaazal zijn. Morgen zal in het gebouw voor kunsten en weten schappen te Utrecht de algemeene vergadering gehouden wordenom eene beslissing te nemen omtrent het hul deblijk ter nagedachtenis van Thorbecke. Aan die algemeene vergadering is door het bestuur voorgesteld: 1° op te richten een standbeeld vcor Thor becke: 2° een steen te plaatsen in het huis te Zwolle, waar Thorbecke geboren is; 3° een eenvoudigen gedenk steen te plaatsen op het graf van Thorbecke, en 4"aan te kooptn het huis, waar de overleden staatsman ge durende zijn verblijf te 'sGravenhage gewoond heeft, om dit als een gedachtenis aan hem te bewaren, met bestemming vooreerst om het tot woning aan te bieden aan zijne nagelaten kinderen. In de Staats-courant van beden is opgenomen bet aan den minister van binnenlandsche zaken uitgebracht verslag betreffende de werkzaamheden in het jaar 187172 verricht aan het koninklijk Nederlandsch meteorologisch instituut. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. consulaten. Bevorderd tot consul te Portsmouth A. L. van den Bergh, vice-consul aldaar. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Bladel c. a. J. A. Bentinck, thans ontvanger der in- en uitgaande rechten te Nis pen wordende het ontvangkantoor der in- en uitgaande rechten, gevestigd te Nispen, voor de toepassing van art. 8 van Zr. M". besluit van 20 Mei 1869n°. 29 ingesteld als grenskantoor der in- en uitgaande rechten, met bepaling dat het door een commies-ontvanger zal worden waargenomen. rechterlijke macht. Herbenoemd tot plaatsver vangend kantonrechter te Vlissingen Th. van Uije Pie- terse, notaris tc Vlissingen. telegraphie. Benoemd tot tijdelijk adsistent op het rijks-telegraafkantoor te Tholen J. J. Lammerse. marine. Op pensioen gesteld, voor den tijd van twee jaren, ten bedrage van f 350 'sjaars, de luite nant ter zee 2e klasse jonkheer S. F. T. de Vaynes van Brakell, wegens ongeschiktheid voor den militairen dienst, ten gevolge van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, ONDERWIJS. Op de voordracht voor de betrekking van hoofdon derwijzer aan de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs te Leeuwarden is als eerste candidaat geplaatst de heer P. H. de Rn ij ter, thans hulponder wijzer te Elburg. Benoemd tot leeraar in de staatswetenschappen en het boekhouden aan de hoogere burgerschool te Gorin- chem rar. P. A. Tukker, advocaat te Breda. KERKNIEUWS. De heer A. Brink te Neuzen heeft andermaal bedankt voor het beroep tot predikant bij de Christelijk gerefor meerde gemeente te Schiedam. Beroepen tot predikant bij de Nederdnitsche her vormde gemeente te Arnhem de heer H. V. Hogerzeil, to Driebergen. MARINE EN LEGER. De miliciens van de lichting 1871, behoorende tot het regiment grenadiers en jagers, zijn gisteren met onbepaald verlof naar hunne haardsteden vertrokken. RECHTZAKEN. Bij bevelschrift der arrondissementsrechtbank te Middelburg zijn naar den procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof in Zeeland verwezen 1" Adriaan Willemse, oud 38 jaren, wever; 2» Ada Jozina Hu- bregtse, oud 29 jaren, werkster; 3» Jacoba Hoender- doïsch, weduwe van M. Hubregtse, oud 53 jaren, werk vrouw, en 4" Wilhelmina Jacoba Hubregtse, oud 18 jaren, werkster, allen alhier wonende en gedetineerd. De navolgende diefstallen worden aan genoemde per sonen ten laste gelegd: a Dat de eerste, omstreeks half tien uur in den avond van 30 Augustus 1871, van onderscheidene plaatsen van het buitenverblijf „Roos en doorn'' bij Middelburg, ten nadeele van den heer A. Steijaart, onderscheidene voorwerpen heeft ontvreemd, na overklimming van de scheidingsslcot. en van de overigens geheel afgeslotene plaats, en na gewelddadig openbreken van een koepel. h Omstreeks 7 uren des avonds, op het laatst van het vorige of begin van dit jaar, heeft dezelfde per soon onderscheidene voorwerpen van het buitenverblijf „Bagatelle" te Middelburg., destijds niet bewoond, ontvreemd ten nadeele van den heer J. H. Ucbtmann alhier, na op het afgesloten erf te zijn gekomen door eene 'opening in de schutting, en in het gebouw door het inklimmen door een openstaand venster. c Zich bevindende in eene kamer in de woning van den heelmeester Haringman alhier, in Februari of Maart dezes jaars omstreeks den middag, heeft hij ten nadeele van dezen een schaar met zilveren oogen ontvreemd. d In vereeniging met de tweede beklaagde heeft hij in den nacht van 6 op 7 Februari jl., uit het destijds niet bewoonde buitenverblijf van mejufvrouw A. P. Fak Brouwer aan den Noordweg b.j Middelburg, onder scheidene voorwerpeun ten haren nadeele en ten nadeele van haren tuinbaas Gerard Wisse ontvreemdna zich den toegang tot clie woning te hebben verschaft door overklimming eener scheidingsslootverbreking van een zonneblind voor de glazen deur en het induwen van een der glasruiten, waardoor hij in het. woonhuis gekropen is. e Dat de eerste en tweede beklaagde te zamen in den nacht vau 8 op 9 Februari jl. uit het niet ter be woning bestemd buitenverblijf van de heeren Brouwenaar Dronkers en J. A. Jongkindt alhier, en ten hunnen nadeele, onderscheidene voorwerpen hebben ontvreemd, na overklimming der schutting van het geslotene erf, j het verbrijzelen van een glasruit in de buitendeur van i het gebouw en het binnenshuis verbreken van een kastje j en binnendeur. j Diezelfde beklaagden hebben te zamen in een nacht van Januari en eveneens in Februari dezes jaars, na overklimming van het hek der rondom afgesloten buiten plaats „Buitenrust" aan den Vlissingschen weg bij Mid delburg, na inklimming cloor een venster, waarvan de sluiting gewelddadig is verbroken, in het woonhuis van den heer mr. A. Berdenis van Berlekom en ten zijnen nadeele onderscheidene voorwerpen weggenomen. g De eerste beklaagde heeft omstreeks half acht uur des avonds van 29 Februari jl. uit een afgesloten tot kantoor dienend gebouw, geplaatst op de van rondom afgeslotene erve der woning van de heeren P. de Bruyne en P. L. de Bruyne, makelaars alhier, onderscheidene voorwerpen, doch meest vreemd goud- en zilvergeld ontvreemd, na door klimming over een muur aan den stiaatkant en over de schutting van een daarnaast gelegen tuin te zijn gekomen op de erve. en na verbreking der sluiting van den toegang tot net. kantoor en het open breken van lessenaars. Schier al het ontvreemde is door den eersten beklaagde of wel door den eersten en de tweede beklaagden ge bracht naar de woning der tweede, derde en vierde beklaagden, die, bewust van de misdadige herkomst die voorwerpen hebben beleend of te gelde gemaakt en daarvan onderling hebben geleefd. KOLONIËN. Behalve de gisteren reeds vermeldde heeft de gou verneur-generaal van Nederlandsch-ïndië nog de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 28'" Mei.) civiel departement. Benoemd: tot opziener 3° klasse Th. G. van Yelthoven, klerk op het residen tiebureau te Bataviamet bepaling dat hij als zoodanig onder de bevelen zal staan van den houtvester, be last met, het beheer over het bosch-district Rembang- Blora. departement van oorlog: Verleend een twee-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1