MIDDELBURGSCHE COURANT. F 167. Dinsdag 1872. 16 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks niet uitzondering van den Zondag, den 2e,: Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/rrufranco is f 3,£50. Bij deze courant bekoort een bijvoegsel. Middelburg 15 Juli. een onwettig miedel voob een goed doel. De provinciale staten van Friesland hebben dezer dagen, als alteram, tantumvoor de verböóging tier on derwijzerstraktementen in 30 gemeenten,-èier provincie eene som van f 2651.25 toegestaanzoo bericht men uit Leeuwarden. Wij achten zoodanig besluit, schoon het niet de eerste stap is op den door de provinciale staten van Fries land gevolgden weg, zeer bedenkelijk. Na hetgeen wij vóór eenigen tijd over de onderwij zerstraktementen schreven, naar aanleiding van het rap port van liet departement van binnenlahcfSclfè zaken, over de twaalfjarige werking der onderwijswet, zal men kunnen begrijpen dat onze bedenkingen niet voort vloeien uit het besef dat de Nederlandsche onderwijzers eene voldoende bezoldiging genieten. Meer dan iemand zijn wij overtuigd vau de overdreven, schandelijke en in de gevolgen schadelijke karigheid, waarmede de gemeentebesturen ten aanzien van eene der meest nuttige klasse van staatsburgers te werk gaatmeer dan iemand verontwaardigd over de onverschilligheid waarmede de regeering, uit zeker doctrinarisme of wellicht uit vrees om de onderwijsquaestie opnieuw gaande te maken, dit plichtverzuim der plaatselijke besturen bejegent en dus aanmoedigt. Wij zullen iedcren stap van de gemeente besturen, om het lot van de onderwijzers te verbeteren, toejuichen, iedere poging der regeering oui, door eene wijziging der onderwijswet of op eene andere wijze, de gemeentebesturen te dwingen dien weg in te slaan, met warmte ondersteunen. Maar wat geschiedt moet langs wettige wegen geschieden, en het verleenen van een alteram tantum uit do provinciale fondsen, tot verbetering van de traktementen der openbare onderwijzers, wordt niet door do wet toegelaten. Eerst dan kan door de provinciale autoriteit, en terecht, bijgedragen worden in de gewone of buiten gewone kosten van het lager onderwijs in de gemeenten, wanneer van koningswege is uitgemaakt „dat eene ge meente door de uitgaven, tot eene behoorlijke inrich ting van haar lager ouderwijs vereischt, te zwaar zou gedrukt worden"; en het rijk draagt dan in die kosten even veel bij als de provincie (art. 36 der wet). Ziedaar de eenige uitzondering op den algemeenen regel, dat elke gemeente voorziet in de kosten van haar onderwijs. liet ligt, dunkt ons, voor de hand dat voor het in Friesland (evenals in alle andere provinciën) voorko mend geval, geenerlei aanleiding bestaat om deze uit zondering toe te passen. Forineele en essentieele om standigheden verhinderen dat. Formeel is het beschikbaar stellen van zeker alterum tantum onwettig, omdat de in artikel 36 der wet gevorderde verklaring van be trekkelijk onvermogen ontbreekt; essentieel omdat er hier geen sprake is van zoodanig onvermogenmaar alleen van een afkeurenswaardig misbruik door de gemeentebesturen, van de in de wet genoemde minimum- cijfers gemaakt, teneinde de onderwijzers schandelijk laag te bezoldigen. Nu verdedigt men dit besluit wel als eene soort van volgens de wet onverplichte, doch geheel binnen de bevoegdheid der provinciale staten vallende vrijgevig heid, waardoor men het lot der onderwijzers verbetert. Maar men bedenke wel dat men dan eigenlijk de trak- tementsverhooging beschouwt als een aalmoes, eene gift uit de eene publieke kas om de karigheid eener andere publieke administratie goed temaken. De waar digheid van den onderwijzersstand laat dergelijke aal moezen niet toe. De onderwijzer moet overeenkomstig de groote diensten die hij den lande bewijst, naar bil lijkheid bezoldigd worden. Het rijk drage daarvoor zorg, daar het hier geen gemeentebelang, maar het gemeen belang van den staat geldt. Daartoe dient het in de wet genoemd minimum-cijfer. Dat minimum-e\)ier is gering, zeer gering; ieder weet het, vele gemeente- bestuien overschrijden het dan ook verre. Maar wan neer er zijn, die van dat minimum-aijfer misbruik maken om de bezoldiging te laag te stellen, dan ver* helpe het rijk dit kwaad door óf het minimum-cijfer naar billijkheid te verhoogenóf te bepalen dat een deel der jaarwedden ten laste zullen komen van een andere, hetzij de rijks-, hetzij de provinciale kas. Dit behoort echter bij de wet te worden bepaald, en niet, zooals in Friesland, buiten de wet om, te geschieden. Wij drukken op deze onwettigheid welke door hare goede bedoelingen niet wettig te maken is omdat zij niet het eerste voorbeeld is, waarin de pro vinciale autoriteiten aan de gemeentebesturen, ter weg neming van de nadeelige gevolgen van eenige wet, als expedient aanrieden om tegen de wetalthans buiten de wet om, te handelen. Vóór de heilzame herziening dei- wet op het armbestuur veroorzaakte de restitutie dei- kosten wegens geneeskundige verpleging, welke de wet met alle andere kosten gelijkstelde, groote ongelegen heid aan de gemeentebesturen. En wat deden nu gedeputeerde staten van Noord-BrabantV Zij bevorder den eene overeenkomst tusschen de verschillende ge meenten van hun gewest, waarbij ze zich verbonden elkander dergelijke kosten niet in rekening te bren gen. Die overeenkomst diende dus eenvoudig om een deel der wet op het armbestuur voor do provincie Noord-Brabant buiten werking te stellen; wij hebben nooit gehoord dat de regeering aanmerkingen gemaakt had op deze wetsontduiking, welke toch bekend ge noeg was. Dergelijke onwettigheden kunnen geene verontschul diging vinden in de goede gevolgen die zij voor sommi gen hebben. Wil men de onderwijzerstraktementen ver beteren, dan wijzigo men dc- wet evenals moivde bezwa ren der wet op het armbestuur door wijziging der wet heeft weggenomen. Men werpe ons de spreuk niet tegenla légalité nous tuewelke in Frankrijk zooveel onheil heeft gesticht want wij beroepen ons op het zooveel eeuwen ouderen in zooveel menschenleeftijden beproefd beginsel, dat Cicero reeds uitdrukte in deze woorden; om een vrij volk te zijn en te blijvenmoeten wij de slaven zijn van de wet. Uit Zierikzee wordt ons van gisteren gemeld, dat de morgen aldaar aan te vangen feestviering ter herden king van de gebeurtenissen van 15721576, blijkens de allerwegen goraaakte toebereidselenzeer luisterrijk be looft te zijn. Er zijn reeds vele personen van elders aan gekomen en er heerscht eene zeer feestelijke stemming. Z. M. de koning heeft jl. Vrijdag namiddag in een bijzonder gehoor ontvangen jonkheer mr. de Paul Duchastel, die ten gevolge der opheffing van het ge zantschap te Rome op de meest eervolle wijze onthe ven is uit zijn betrekking van vertegenwoordiger van Nederland bij den heiligen stoel. In een eergisteren gehouden buitengewone zitting van den gemeenteraad van Zwolle isop verzoek van het bestuur en een aantal leden der Vereeniging Thor- becke" aldaar, besloten, dat de dijk waar het geboor tehuis van wijlen den staatsman Johau Rudolph Thor- becke staatvoortaan den naam zal dragen van „Tlior- becke-gracht." ProvOverijsselsche on Zwolsche cour.) Het dezer dagen verspreid gerucht, als zou de IIol- landsch-Westfaalsche spoorwegmaatschappij concessie hebben verkregen voor den aanleg en de exploitatie van het gedeelte van dien weg op Pruisisch grondge bied, kan, naar dc Zutfensche courant met zekerheid verneemtvoor 't minst voorbarig worden genoemd. van Gelder, te Amsterdam: in plaats van dr. L. H. von Baumhauer, te Haarlem, de heer A. C. Kruseman, te Haarlem: in plaats van prof. II. C. van Hall, te Beek, de heer J. K. Schober, te Utrecht. Tot president uit directeuren werd door de vergadering bij acclamatie herbenoemd d1'. A. Vrolik, BEI-TOEMIjNGEFT E3ST BESLUITEN. eereteekenen. Toegekend de bronzen medaille, in gesteld bij besluit van 22 September 1855alsmede een loffelijk getuigschrift aan H. van Wijngaardente Am sterdam, als blijk van 's konings goedkeuring en tevre denheid, wegens do redding eener vrouw uit het water aldaar op 4 Juni jl. hypotheken. Benoemd tot bewaarder van de hypo theken en het kadaster te Leeuwarden H. Beekkerk, thans directeur der registratie en domeinen voor Fries land en Groningen. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkan toor te Amersfoort C. Smitt Hz., commies der poste rijen le klasse, te Amsterdam; tot commies lc klasse J. W. J. Yssel de Schepper, thans commies 2e klasse; tot commies 2e klasse de commies 3C klasse M. Yellinga; tot commies 3° klasse de surnumerair L. J. Keiser. leger. Eervol ontslag verleend aan F. m. Luther, als officier van gezondheid 2e klasse, en aan C. H. W. Boers, als adsisteut voor den dienst der Nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea, en benoemd bij het leger in Nederlandsch-Indië; F. M. Luther, tot officier van gezondheid 2e klasse, en C. H. W. Boers, tot 2cn luitenant-kwartier mee ster. OUDERWIJS. Van de 22 aspirantendie de vorige week het toela- tings-examen aan 'srijks veeartsenijschool aflegden, zijn 12 toegelaten. Op het in de vorige week te Sneek gehouden con gres der Maatschappij ter bevordering van nijverheid zijn tot directeuren dier maatschappij benoemd: in plaats van dr. L. Mulder, te Arnhem, de heer P. Smidt KOLOETEI7. De gouverneur-generaal van Nederlaudseh lndië heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van 24 Mei jl.) civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, wegen3 ziekte, aan den hoofdon derwijzer aan de openbare tweede lagere school te Soerabaija, A. de Brayn Mz. Ontslagen: eervol, uit 's lands dienst, met behoud van aanspraak op pensioen, de gewezen adjunct-inge nieur bij den telegrafischen dienst P. Harting, thans met verlof in Nederland; op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, de gewezen klerk op het residentiekantoor te Palembang J. A. Weersop verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de gewezen klerk op het residentiekantoor te Pattie J. G. Samuels op verzoek, wegens ziekte, eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de boomwachter te Madegan P. P. Foss. Benoemd: bij de algemeene rekenkamer, tot len commies, de 2e commies W. A. Everstot 2en commies, de 3e commies A. Ph. Barbier; tot 3en commies, de klerk G. A. Ritsema; bij de in- en uitvoerrechten, tot ontvanger te Batavia, de ontvanger te Samarang J. Ad miraal; tot ontvanger te Samarang, de hoofdcommies bij den ontvanger te Batavia A. H. Beijertot pakhuis tevens havenmeester te Ban da (Amboina), de gewezen commies bij de pakhuisadministratie te Ban da F. J. Hoedt, thans op wachtgeldtot letterzetter le klasse bij 's lands drukkerij, de letterzetter J. van der Laar. Ingetrokken: wegens vertrek uit Nederlandsch lndië, de aan C. F. A. Schneider en C. W. Mogk verleende admissiën tot de uitoefening der genees- en heelkundige praktijk respectievelijk te Soerabaija en Samarang. departement van oorlog. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den ridmeester bij het regement Oost-Indische cavalerie K. F. Verdam. (Javasche courant van den 28en Mei.) civiel departement. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 'slands dienst, de opzichter van het stads-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1