gens meer stand cn schijnt dooi' de snelheid van de bewegingen der lcolonne met schrik te zijn geslagen. Het verlies aan onze zijde was gering. "Wij tellen zes gekwetsten, waaronder de luitenant ter zee Lange. Een koelie sneuvelde en eenige anderen werden mede gewond. Den 18cn rukte de kolonne naar het versterkte Lira- bang-Langkat opdat zonder moeite werd genomen. Den volgenden dag trok men naar het met de meeste zorg door den vijand versterkte Kantoe-betoeldeze sterkte vonden wij echter verlatenzij werd in brand gestoken en geslechtwaarna de kolonne naar Timbang- Langkat is teruggekeerd. De gezondheidstoestand van de expeditionnaire macht is uitstekend en alles gaat voorspoedig. Zoowel hier te lande als in het moederland, is de aandacht gevestigd op de schromelijke nadeelen van het, door de heeren de Waal en Mijer ingevoerde, stel sel van opiumpacht. Het is ons onverschillig wie als de vader van de jongste regeling moet worden aangemerkt, en of wij derhalve moeten aannemen, dat de heer de Waal posi tieve bevelen dan wel weder orakeltaal naar lndië zond als gewoonlijk voor tweeledigen uitleg vatbaarzoodat zijn opvolger nu in de tweede kamer moet komen en hem ten halve vrijpleiten. De discussiedie in de plaats daarover in de tweede kamer werd gevoerdmaakt dat niet uit. Zooveel is zeker, dat de heer Mijer zijn aan deel in dezen verkeerden maatregel openlijk erkent en het peccavi uitgesproken heeft. Wanneer wij echter nagaan wat ons hier en van el ders wordt medegedeelddan achten wij het noodig op eene spoedige beslissing aan te dringen. In Nederland is door den heer van Bosse de overlegging van stukken beloofd. Men zal, naar wij vertrouwenniet wachten om hier te handelen, totdat het licht uit het Westen schijnt. De heer Motké is herwaarts gezonden om hier het belas tingstelsel te bestudeeren en te verbeteren. Hij moet zijne aandacht wel op de opium-quaestie gevestigd hebben. Het verbruik neemt inmiddels op schikbarende wijze toe en demoraliseert meer en meer den inlander. Maar daarenboven zal men spoedig weder voor de financieele gevolgen van het tegenwoordige stelsel staan, wanneer men niet in tijds maatregelen neemt. Zoowel op Sumatra als op Java kan gewaakt worden tegen onbepaalde uitbreidingen van het misbruik. Het doet er niets toe of soms nu en dan eene kleine hoe veelheid een verboden kring binnendringt: de vraag is of er streken zijn waar het verbruik ver van alge meen is; daar behooren de kitten niet te worden inge laten. Het is eene zaak, waarbij zeer veel van den tact en de kennis van den localen toestand der hoofden van gewestelijk en plaatselijk bestuur afhangt, Wilde men geheel met het tegenwoordige stelsel bre ken, dan is het instellen van een hoog invoerrecht en het uitgeven van licentiën voor het houden van kitten aanbevelenswaard. Zooals de zaak nu geregeld is, mag ze nogtans niet lang meer blijven, want het bederf van den inlander en het nadeel voor de schatkist ne men telkens toe. GEMENGDE BERICHTEN. Met behulp van den Nederlandschen consul te New-York zijn de effecten, die aan freule v. W. te Utrecht ontvreemd zijnin beslag genomen. Bij huu aankomst in New-York, per stoomboot the City of Brooklyn, werden de dieven gearresteerd. Een signale ment was aan de politie van New-York getelegrapheerd, en zij werden toen zij éen voor éen voor de douane moesten verschijnen, in hechtenis genomen. Op al het door hen gestolene is beslag gelegd, doch zij zelveh zijn wegens een nog niet bekende reden op vrije voeten gesteld. Een Hollandsch agent is van Liverpool naar New-Yoz*k hen achterna gereisd, doch zij hebben, of ze gevat worden of niethun gerechte straf niet ontloopen. Zij staan thans, zonder een cent te bezitten, onder de brandende zon in de straten van New-York, en freule v. W. zal het haar ontstolene geld terug ontvangen. Handelsblad Sedert de laatste mededeeling zijn opnieuw uit de inrichting voor kunstmatige vischteelt van het Koninklijk zoölogisch genootschap te Amsterdamdezen keer onder toezicht van den heer M. J. de Bont 17,400 jonge zalmen naar den IJsel overgebrachtwaar van 6400 in de nieuwe groote kaar, 1000 in de kleine kaar geplaatst, en 10,000 in de rivier vrijgelaten zijn. Men leest in het Nieuws van den dag: Onze straat muzikanten hebben zich nu waarlijk ook van de pianino meester gemaakt! Sinds eenige dagen ziet men hier op driewielige wagens een paar toestellen rondrij den, waar uit wezenlijk pianogeluid voortkomt, ofschoon de func- ticn van den bespeler dezelfde zijn als die van den orgeldraaier. Voorshands zijn de ambulante piano's uit de fabriek van Gavioli et cie te Parijs gelukkig niet ontstemd. Toch zal menige schoone, wanneer zij hare vlugge vingeren langs de toetsen wil laten glijden, met minachting op den concurrent neerzien. Van een I ernstigen wedstrijd kan echter geen sprake zijn, de pianodraaier kan slechts over een bescheiden aanta.' octaven beschikken. Dit neemt echter niet weg dat hij zich in een talrijk auditorium mag verheugen. Jl. Woensdag namiddag waren eenige werklieden aan den Boezemsingel te Rotterdam werkzaam om een welput te boren en daalde een werkman daarin afom verder onderzoek te doen, doch werd door stikstoflucht zóo bevangen, dat hem hulp moest verleend worden tot vijf man daalden daarin af, maar allen waren on machtig om bijstand te verleenen, toen men eindelijk een zesde een touw om het lijf bond en zoo in den put liet zakken. Allen zijn er achtereenvolgens toen uitge haald, en onmiddellijk door dr. Euhri behandeld, doch de eerste was reeds een lijk en nog twee anderen ver- keeren in zeer bedenkelijken toestand. De Nieuwe Rotterdamsche courant van heden meldt omtrent dit ongeval nader het volgende Van de drie personen, die gisteren namiddag, ten gevolge van het gebeurde bij het graven van een welput te Rotterdam, naar het Ziekenhuis zijn overgebracht is de een 's avonds te half 9 en de tweede 'snachts te half 2 ure overleden, terwijl voor den derden eenige hoop op levensbehoud schijnt te bestaan. Naar wij ver nemen had de put eene diepte van 24 meter en was een der hoorders reeds des voormiddags een paar malen er uit geloopen, wegens de ondragelijke lucht die er in heerschte. Des namiddags tegen 3 uren hinderde hem de uitwaseming der gasseu zoodanig, dat hij er door bedwelmd geraakte. Ziju kamerrad dit zieude, wilde hem te hulp komen, doch dezen trol'hetzelfde lot. Eeu ander weikuian schoot toe om hen te helpen, maar ongelukkig met het zelfde gevolg. Een metselaar, al daar in de onmiddellijke nabijheid aan'twerk zijnde, liep insgelijks er op toe, daalde langs een ladder in den put neder en wilde den dichtst bij hem liggenden persoon grijpen, maar raakte bij het voorover bukken buiten kennis en viel bewusteloos neder. Twee andere personen beproefden, aan touwen gebonden, in den put hulp te verleenen, maar werden bij die poging insge lijks zoo ongesteld, dat zij dadelijk weder moesten worden opgetrokken. Onderwijl was met eenige ande ren ook een jong persoon te hulp geschoten, Jan van Pelt genaamd21 jaren oud en woonachtig in de Knollemansteeg te Rotterdam. Deze waagde het, zich aan een touw door anderen naar beneden te laten zakken. Voorzien van eene dreg, sloeg hij den haak in de kleederen van den eersten dien bij kon bereiken en haal de hem op; doch toen hij hem reeds tot nabij den rand had opgetrok ken, scheurde de haak los en viel de ongelukkige in de diepte terug. Daarop daalde van Pelt andermaal naar beneden, sloeg met inspanning van alle krachten den man een touw om het lijf en mocht er in slagenop die wijze een voor een allen boven te brengen. Terwijl dit een en ander plaats had, was dr. L. G. Fuhri, aldaar passeerende, onverwijld naar de plek gesneld en leende met de meeste bereidwilligheid de hand om de vier lijdenden van hunne zwaar bemodderde kleederen te ontdoen, teneinde hun verder allen mogelijken bijstand te verleenen. In alle haast werden daartoe de eerst noodige middelen gehaald, doch intusschen was reeds een der ongelukkigen stervende en binnen weinige oogen- blikken bezweken. Nadat de heer Fuhri gcruimen tijd volijverig alles had aangewend om de drie overigen bij te helpen, werden inmiddels maatregelen genomen om hen naar het ziekenhuis over te brengen. Naar men verneemt, was de persoon die aldaar het eerst is over leden dezelfde die zijn werk had verlaten om de drie in den put arbeidende mannen te hulp te komen. De drie overledenen waren oppassende menschen, waarvan twee vrouw en kinderen nalaten. Naar men vermoedt, zou het ongeluk daaraan zijn toe te schrijven, dat men op den veenbodem geen water had laten staanmaar dien met de pomp had droog gehouden, waardoor op het veen een salpeterachtige uitwaseming was ontstaan; althans toen er tijdens de redding een weinig water was ingeloopen, was ook de uitwaseming verdwenen." De gemeente-bouwmeester van Keulen, die te Amsterdam en te Leiden de werking van het Lier- nurstelsel bezichtigt, heeft aan het gemeentebestuur verklaard, dat dit stelsel de beste oplossing is voor de quaestie der stadsreiniging, waardoor de sekreetkuilen vervallen en de toestand van lucht, bodem en welwater verbeterd wordt. Hij gelooft dat de financiën der stad het nog niet mogelijk maken om dit stelsel overal in toepassing te brengen (voor Keulen is een millioen thaler noodig), maar hij acht het dringend wensehelijk dat het toegepast worde op kazernen, lazaretten, wees huizen enz. Uit Jassy wordt aan de llumenische Post het volgende medegedeeld: In de Roodebrug-wijk te Jassy woont een arm Israëliet, Abraham Gasoik genaamd, die een talrijk gezin heeft en den kost verdient met den verkoop van petroleum, die hij bij zijne begunstigers altoos zelf aan huis bezorgt. Terwijl hij dezer dagen naar gewoonte bij den heer Bogdan in de Copoustraat een wekelijkschen voorraad afleverde, ging juist de zoon des huizes op de jacht. Den ouden Israëliet ziende, I roept hij lachende: „ik wil toch eens zien of ik een jood kan doodschieten," legt het geweer op hem aan, vuurt af en de jood valt, door den kogel getroffen, op den grond. Bij de afzending van dit bericht was hij onder heelkundige behandeling cn leed hij ondra gelijke pijn, terwijl liet zich liet aanzien dat hij nooit meer petroleum zou kunnen rondbrengen. ïu de dag bladen wordt van het geval geen melding gemaakt; want „het is maar een jood," en ook de justitie scheen er zich tot nogtoe niet mede bemoeid te hebben. In een particulieren brief uit Noorwegen wordt gemeld, dat de gansche stad Namsos, tengevolge van een vreeselijken brand, is verwoest. Namsos was aan de kust van Noorwegen, ten noorden van Drontheim ge legen en geheel van hout gebouwd; alles werd vernield: magazijnen, schuren, huizen, werktuigen, levensbe hoeften de kerk en zelfs de schepen in de haven. Vrij dag 28 Juni, toen het, na zeer felle hitte, hard stormde, barstte de brand uit, welke veroorzaakt is door kinderen van een werkman, die met lucifers speelden. Gisteren morgen werden de arbeiders in de fabriek van den heer Goethals in de Rue du pavilion te Schaer- beek, in België, eensklaps hevig ontsteld door een ge weldige ontploffing. Er was een stoomketel gesprongen, waarvan de stukken in alle richtingen vlogen. De zoon van den machinist werd terstond gedood, terwijl de machinist zelf doodelijk werd gewondbeiden waren juist bezig om de machine gereed te maken om in wer king te worden gebracht. De Saturday Review bevat onder den titel van: „Eene Romantische jacht", een mededeeling betreffende een Amerikaausehe onderneming. Zekere Schalier, ver tegenwoordiger van de Burlington- en Missourie-spoor wegmaatschappij heeft namelijk bekend gemaaktdat er eeu groote buffeljacht zal gehouden worden in Nebraska. Voor den civielen prijs van negentig guinjes (onge veer elf honderd gulden) kan men den Oceaan oversteken* in prachtige waggons van New-York naar Chicago stoomen, de afgebrande stad in oogenschouw nemen en in een trein, van een „eetwagen" voorzien naar het vaderland van den buffel reizen. Aan een voldoend keu- kenpersoneelaan tenten, bedden, palfreniers, kortom aan „alles wat tot een welingericht hotel behoort," zal het niet ontbreken. Voor wagens om de tropeeën der jacht mee te nemenzal gezorgd worden. Dames kunnen aan dit verfijnd vermaak dat zeven weken duren zal, deel nemen, doch moeten tien guinjes meer betalen. Om on- noodige moeite uit te sparen en teleurstelling te voorko men, zullen de buffels in de nabijheid van het kamp worden opgejaagd, op een uur, dat men eerst na het ontbijt op zijn gemak zijn sigaar rooken kan;een be hoorlijke pauze zal gelegenheid geven voor het tweede ontbijt. In de fabriek van Krupp te Essen werd onlangs een blok gietstaal van 50,000 kilogram gegotendat zoo goed was uitgevallendat het volgens te voren gemaakte berekening slechts 250 kilo overwicht bezat. Het zal moeten dienen voor een seheeps-as. Bij Lokeren in het land van Waas in Oost-Vlaan deren is de spoorwegwachterdie van vermoeidheid op de rails was in slaap gevallen overreden en onmiddellijk gedood. In de maand September zal te Gent een groot feest plaats hebbeu ter gelegenheid van liet verwacht bezoek der Engelsche riflemen. De burgemeester, de heer de Kerckhovedoet tot dat einde een zaal bouwendie hem 250,000 francs zal kosten. De openbare veiligheid laat in hetEuropeesche ge deelte van Turkije weer veelte wenschenover. Thessalië en Epirus worden door grootereen kleinere benden struik- roovers verontrust, die onlangs op twee uren afstands van Janina een handelskaravaan hebben overvallen 1 waarbij het geleide werd overhoop gestoken en al de goederen werden geroofd. Op last van den pacha van Janina werden troepen tegen de roovers afgezonden, die na het verlies van zes dooden en vier gekwetsten de vlucht namen. Een Parijzenaar heeft eene groote verbetering aan de glazen voor olie- en petroleumlampen aangebracht, door ze rondom met kleine gaatjes te doorboren, die de dampkringslucht dicht bij de vlam laten instroomen. Dewijl een groote hoeveelheid lucht door die gaatjes naar binnen dringt, verkrijgt men eene meer volkomen verbranding, en bij gevolg helderder en witter licht. THERMOMETERSTAND. 12 Juli 's av. 11 u. 62 gr. 13 'smorg.7 u. 65 gr. 'sraidd. 1 u. 67 gr. 'sav. 6 u. 67 gr. öuiSraUmiX ALGEMEEN OVERZICHT. Gisteren is men in de Fransche nationale vergade ring met de belasting-quaestie weder weinig gevorderd. Verscheidene sprekers schijnen nog het woord gevoerd te hebben in de hoop om van bet voorstel der commissie

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2