Zaterdag F 165. MÏDDELBURGSCHE 1872, COURANT. 13 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2eu Paaseh- en Pinksterdag en een der Kerstdagen, 33e prijs per 3/m. franco is f 3. GO. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Middelburg 1:2 Juli. Wij vernemen dat in Kotter dam voor de candidatuur der tweede kamer, ter vervanging van den heer van de Puttezeer in aanmerking komen zal de voormalige Arasterdamsche afgevaardigde mr. C. van Ileukelom. De heer van Bosse wordt onder de vermoedelijke can- didaten te Deventer genoemd met de heide heeren van Marlen, waarvan de een burgemeester van Deventer en de ander lid der gedeputeerde staten van Overijsel is. Gisteren gaf Middelburg's liedertafeldie sedert kort is opgericht, hare eerste openbare uitvoering. Alge meen was de ingenomenheid met deze hoven verwach ting geslaagde proeve, en niet bet minst met de uit voering van de beide composities van den heer Kimvald, onder wiens directie de liedertafel zich geschaard heeft. Voortdurend worden nog in onze omstreken sub-com- missiën opgericht tot het ontvangen van bijdragen voor eene aan de nagedachtenis van Thorbecke te brengen nationale hulde; zoo verrezen er dezer dagen o. a. te Veere en te Serooskerke. Naar wij vernemen zijn onlangs tot buitenland- sche leden van het te Parijs opgerichte genootschap tot de vergelijkende studiën der wetgeving van de onder scheidene landen (Société de la legislation coraparóe) voor Nederland benoemd de heerenjonkheer mr. G. J. Th. Beelaerts van Bloklandadjunct-commies bij het depar tement van justitie en secretaris van de commissie tot het ontwerpen van een nieuw wetboek van strafrecht; m,B. M. H. Godefroi en W. Wintgens, oud-ministers van justitie, leden van de tweede kamer der staten-generaal, en mr. A. A. de Pintoraad-adviseur (chef van de af- decling wetgeving enz.) bij het departement van justitie. (Weekil. van het Recht.) BENOEMIN GEN EN BESLUITEN. burgemeesters. Eervol ontsl.ag verleend, op ver zoek, aan mr. J. G. Everwijn, als burgemeester der gemeente Culenborg; en aan G. Schottelink als burge meester der gemeente Nederhorst den Berg. Benoemd tot burgemeester der gemeente Hengstdijk G. Trappen; tot burgemeester der gemeente Oostzaan A. van der Wijk, secretaris dier gemeente; tot burge meester der gemeente Zwartsluis, E. vanBeusekomtot burgemeester der gemeente CulenborgP. A. C. H. Tb. A. Werdmulier von EIggen tot burgemeester der gemeente Nederhorst den Berg«T. J. Schottelink. gevangenissen. Benoemd tot lid der commissie van administratie over het burgerlijk en militair huis van verzekering te Maastricht L. J. A. van Halen, lid van den gemeenteraad aldaar. eereteekenen. Toegekend aan J. Blohmkapitein van het Haraburgsehe stoomschip Minerva, als blijk van Zr. M\ goedkeuring en tevredenheid wegens redding der bemanning van het in den nacht van 1 op 2 Juni jl. gezonken Nederlandsche hoekerschip Twee Gebroe ders in de nabijheid van Borkum, de zilveren medaille met een loffelijk getuigschrift. ONDERWIJS. In de S taats-courant van heden brengt de minis lei- van binnenlandschc zaken ter algemeerte kennis, dat in de maand September aanstaande gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van het diploma of van acten van bevoegdheid als arts, hulp-apotheker of apotheker. De dagen waarop en de plaatsen waar de voormelde examens worden afgenomen, zullen nader worden bekend gemaakt. KERKNIEUWS. Naar wij vernemenis opnieuw door éen der inge zetenen van Moerdijk aan het classicaal kerkbestuur te Breda een aanklacht ingezonden tegen den heer Koeken, predikant der hervormde gemeente aldaar, wegens wei gering van het toedienen van den doop aan zijn kind. Met belangstelling wordt de uitslag dezer aanklacht tegemoet gezien, dewijl het de tweede is biune.n kor ten tijd. MARINE EN LEGES. Bij besluit van den 10cu dezer is de luitenant ter zee 2e klasse H. J. Borgerhoff van den Berghop zijn daartoe gedaan verzoek, met den 15cn daaraanvolgende eervol uit den zeedienst ontslagen. GEMENGDE BERICHTEN. In het Handelsblad leest men het volgende: In den afgeloopen nacht (11 Juli), omstreeks 12£ uur, is een hevige brand uitgebarsten in een loodsstaande op het terrein van den stoom-rijstpelmolen „de Vriend schap," aan het einde der Oosteuburgervoorstraat. De vlammen deelden zich spoedig aan de belendende ge bouwen mede, zoodat heden morgen te 5 uren, toen men den brancl (hoewel neg verre van gebluscht) mees ter was, al de overige op dat terrein staande berg plaatsen de pelmolen en negen huizengrootcndeels geheel en overigens voor het grootste gedeelte in de ascli waren gelegd. De oorzaak van den brand is tot dusverre onbekend. In de bergplaatsen waren groote partijen katoen, olie, turf en hout, euz.voorhanden. De stoombrandspuit der marinewerf, die het eer3t water gaf, zoomede de gewone spuiten der werf en van de mariniers, hebben uitmuntend gewerkt; ook de stoomspuiten Amstel en IJ, alsmede een groot aantal gewone spuitenhebben goede diensten bewezen. Een werkman (J. van den Berg), die van een der gebouwen is gevallenwerd met belangrijke kneuzingen naar het gasthuis vervoerd. Verdere ongelukken zijn, voorzoo- veel men weet, niet voorgevallen. De Amsterdamsche correspondent van de Arnhemsche courant meldt nog van deze verschrikkelijke ramp: Heden brak een der felste branden uitdie sinds jaren hier zijn voorgevallen. Aan het einde der kleine Oosten burgerstraat stond binnen ongeloof!ijk korteu tijd een aantal pakhuizen in brand, waarondereen loods, waarin ongeveer 6000 balen katoen, zoowel Amerikaanscheals Indische, waren geborgen; in «aangrenzende loodsen werd aan de eene zijde tabak, «aan de andere zijde bindrotting en turf bewaard. Daarnaast stond een pel molen van den heer Insinger, a«an het Vriesenveem verhuurd en insgelijks als pakhuis gebruikt, met allerlei artikelen, o. a. veel cassia, gevuld. Ook deze werd een prooi der vlammen. Van de zijde van het Oosterdokhet gedeelte naar de Oostenburgergracht bood de brand het verschrikkelijk schouwspel v.an een vuurzee. Een huis stortte in en meer dan een ötal staan nog in brand. In een groot gedeelte der Kleine Oos tenburgerstraat namen de bewoners met de te redden have de vlucht. Hoewel tal van spuiten en ook de beide stoomspuiten aanwezig waren, viel aan blusschen niet te denken. Reeds laat het zich verwachten dat het vuur nog een paar dagen zal blijven doorsmeulen. Te Si uur althans staat alles nog even fel in brand, en is de beperking nog niet aan te wijzen. De schade k.an, wanneer het verbrande katoen het voornaamste gewicht in de schaal legt, minstens op de IV miilioen geschat worden. De doopplechtigheid van den zoon van H. K, II. prinses Marie der Nederlanden zal den 18en Juli a. met grooten luister te Neuwied worden gevierd. De Düit- sche keizer zal zich van Ems derwaarts begeven. De jonge vorst zal den naam van Frederik ontvangen. (Standaard.) Dezer dagen zond iemand van Maastricht gelijk tijdig twee brieven af, waarvan de een per expresse met bestemming naar S. Het gevolg was dat de per expresse verzonden brief éen uur later d«an de audere aan het adres werd bezorgd. Men luid dien tijd noodig gehad om den besteller der per expresse verzonden brieven op te zoeken, die niet altijd aan het postkantoor aanwe zig is. De bevolking des rijks op 31 December 186!) haat zichnaar de gemeentenin de volgende groepen ver- deelen: de gemeenten Te zamen 1° van 3000 en minder inwoners telden 1,151,696 2° 3001-10,000 1,286,027 3° 10,000-20,000 331,950 4° 20,000 en meer 822,397 Te zamen in het rijk 3,652,070 rytjj. r- i (Nieuice Rott. cour.) vwi'ofessov Weinhoid te Chemnitz in Saksen heeft een hoöf-telegriTiif uitge\ ondendie noch op de electri- citeit, noch op het magnetisme, noch op het licht, noch op de warmte gegrond is. De draad moet met de meeste zorg afgezonderd wordenhij is aan doozen vastgemaakt die het geluid terugkaatsen. Woorden, op lagen toon uitgesproken nabij een dier doozenworden zeer duidelijk gehoord door iemand, die zijn oor nabij de andere doos plaatst. Die telegraaf heeft volkomen gewerkt cp een afstand van 670 meters. Een der redacteurs v.an le Figaro verhaalt, dat hij dezer dagen een bewaarplaats van werktuigen, bij de lijfstraffelijke rechtspleging van vroegeren en lateren tijd in gebruik Rue de la folie ltegnault bezocht en aldaar nog aanschouwd heeft de valbijl der guillotine, waarmede al de slachtoffers van het schrikbewind zijn ter dood gebracht, ook Lodewijk XVI en Marie Antoi nette. De bijl wordt dan ook als hekend onder den naam van couieau de Txouis XP'l aangewezen. In 1867 heeft een Engelschman er vergeefs 20,000 francs voor geboden. Men heeft ze als merkwaardig historisch voorwerp wil len bewaren. Dezer d.agen overleed te Cincinnati een vereerder van den bekenden koorddanser Blondin die een zon derling testament achterliet. Hij heeft aan het gezin van Blondin eene som van 50,000 dollars vermaaktin geval de beroemde koorddanser in de uitoefening v«an zijne kunst den nek breekt. Breekt Blondin slechts een been dan krijgt zijn gezin 10,000 dollarsen slaat hij zich bijg-eval den neus in, clan ontvangt hij eene schade loosstelling van 100 dollars. Als niets van dat alles gebeurt en de m«an zijn natuurlijken dood sterft, vervalt degeheeie som aan het Harvard-college bij Boston. Te Berlijn is ontv.angen een bezending v.an 140 kisten, bestaande uit 40,000 boeken en handschriften over de krijgswetensch«appen. Op last van den keizer is deze geheele bibliotheek geschonken a.an den konink lijken generalen staf. Op 30 Juni heerschte een geweldige orkaan te Sand Hands in Engelsch Indië. Drie schepen hebben zware averij gekregen. De Owaha, v«m Liverpool, is gestrand en van de bemanning zijn zeven personen ver dronken. De Japanschc regeering heeft besloten een medische school te stichten te Mijako (of Kioto)de residentie van den Mikado. Een volledige inrichting met kliniek, op het voorbeeld van die te Leipzig, zal daar ingericht worden, en aan haar hoofd wordt een Duitsch geneesheer geplaatst: dr. Junker, te Weenen, die gedurende den Duitsch-Fransehen oorlog in het hospitaal te Saar- briicken dienst deed. TKERMOMETERST.ANT). 10 Juli'sav.llu.64gr. 11 'smorg.7 u. 68gr. 'smidd. 1 u. 81 gr. 'sav. 6 u. 79 gr. 6 uit ent cm i>. ALGEMEEN OVERSIGHT. Voor oningewijclen zijn de discussiën over de belas tingvoorstellen in de Fransche kamer een moeilijk te ontwarren kluwen. Aan de orde is het voorstel der bud get-commissie tot belasting van het chiffre des affaires, en achtereenvolgens ziet men in de debatten over deze belasting voorgestelde hellingen op de grondstoffen, op de in Frankrijk gefabriceerde goederen voor de con-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1