Öuitrnlanö. GEMENGDE BERICHTEN. 1. M. do koning-groothertog heeft benoemd tot groot-officier der orde van de Eikenkroon den generaal- majoor Merjay, directeur van het personeel van het ministerie van oorlog te Brussel: tot kommandeur dier orde baron Nothomb, Belgisch gezant aan het hof te Berlijn, en den heer Bounder de Melsbroeck, raad van de Belgische legatie te Parijs, en tot officier dier orde baron Dujardin, secretaris dierzelfde legatie. Het stoomschip Prins van Oranje is te Nieuwe- diep aangekomen. Het stoomschip Conradgezagvoer der E. Oortis 9 Julite 1 uur 's namiddags van Port- Said naar Nieuwediep vertrokken. Gisteren morgen 'werd ten kantore der kassiers Mees en zonen te Rotterdam een wissel gepresenteerd- die blijkbaar van een valsche handteekening Avas voor zien. Bij de ontdekking van argwaan, zette de aanbie, der hiervan (een welgekleed jongmensch) het op een loopen, doch werd spoedig achterhaald en door de politie medegevoerd. Omtrent den bekenden effecten-diefstal te Utrecht verneemt men nog, dat niet alleen aan A'ele effecten de coupons van 1872 ontbreken, maar dat bij de Holland- sche effecten volstrekt geen coupons zijn 5 de stellen cou pons daarvan zijn allen bij een bankier te Utrecht ge deponeerd. Verder wijst men er opdat de aandeelen van de Nedcrlandsche Rijnspoorweg-maatschappij allen op naam zijnzoodat de dieven ook daarmede niets kun nen aanvangen. Men leest in De tijd: Zoo hier als in vele ande ren plaatsen van ons vaderland maken de geloovigen zich gereed om ter beevaart op te gaan naar het dier baar plekje grond, waar drie eeuwen geleden de Gor- kumscke martelaren voor de belijdenis des geloofs hun leven gaven. Aanstaanden Donderdag zullenonder leiding van den zeer eerw. heer pastoor van Born, de Amsterdamsche pelgrims de martelplaats bezoeken. Het gebouw waarin te Lyon de tentoonstelling wordt gehouden, is 1700 meters lang en verschilt in breedte van 18 tot 70 meters. De tentoonstelling zelve beslaat een cirkelvormige ruimte, uit elf verschillende zalen bestaande, over een oppervlakte van ruim 40,000 vierkante meters. De eerste galerij of zaal bevat machi nes in werkingmetalenenz. De tweede Averktuigen, naaimachines, lampAverken, enz. De derde gebeeld houwde schoorsteenen en verwarmingstoestellen. De vierde ambulancen, wapenskampement-voonverpen, leder en al wat tot de zadelmakerij behoort. De vijfde galerij bevat scheikundige voortbrengselswijnen en likeu ren. De zesde dagelijksclie behoeftenbehangselpapieren, meubelen, kunstsloten, marmerwerkenprachttapijten enz. De zevende goud- en zilversmidsAverk, meubelen, kristal enz. De negende galerij is gewijd aan deschoone kunstenpelswerkenkleedingstoffenspinsels enz. De tiende bevat weefsels en de laatste is ingericht voor voorAverpen, welke tot het onderwijs behooren. Een Engelschman, die onlangs Chicago bezocht geeft in het Engebche Aveekblad the Builder eene korte beschrijving van deze herbouwde stad. Mousterhotels verrijzen in menigte en voor winkels is ook meer dan genoegzaam gezorgd, net werk, dat dagelijks voor komt en zeer aardig is om te zien, is het verplaatsen van de woningen. De opwinders en verplaatsers van huizen hebben zich tot eene vereeniging gevormden voor 50 dollars wordt door deze vereeniging, in een gewoon gevalaangenomenom een gebouw van twee verdiepingen op te nemente verrollen en op de be geerde plaats neder te zetten, terwijl deze vereeni ging daarbij alle schade, zoowel aan het gebouw als aan het ameublement, voor hare rekening neemt. Er heeft zich te Zurich eene commissie gevormd, tot het bijeenbrengen van gelden voor de oprichting van een bronzen standbeeld, in levensgrootte, van den kerkhervormer ZAvingli, waarvan het voetstuk zal prij ken met basreliëfsvoorstellende de merkwaardigste feiten uit zijn leven. De kosten worden begroot op 100 a 120,000 francs. Er zijn bij de commissie reeds toezeggingen tot bijdragen ingekomen. VERKOOPINGENEN AANBESTEDINGEN. Gisteren is te Westkapelle te koop aangeboden: 2 hectaren 48 aren 60 centiaren bouAvland, te West kapelle. Verkocht voor f 4085.75; 40 aren 80 centiaren bouwland, als voren. Verkocht voor f 800. 78 aren 40 centiaren bouwland, als voren. Verkocht voor f 1300. 40 aren 30 centiaren bouwland, als voren. Verkocht voor f 703. 42 aren 24 centiaren bouwland, als voren. Ver kocht voor f 707. 90 aren 40 centiaren bouwland, te Zoutelande. Verkocht voor f 1925. 84 aren 60 centiaren weiland, als voren. Verkocht voor f 2071. 11 hectaren, 54 aren 30 centiaren weiland. Verkocht voor f 5125. 1 hectare Aveiland, als voren. Verkocht voor f 2110. 80 aren 20 centiaren Aveiland, te Aagtekerke. Verkocht voor f 1475. 92 aren80 centiaren weiland, als voren. Verkocht voor f 1461. 50 aren 60 centiaren bouAvland, te Westkapelle. Verkocht voor f 651. 42 aren 10 cen tiaren bouwland, als voren. Verkocht voor f 590. THEKMOMETEBSTAND. 10 Juli :sav. 11 u. 64 gr. 11 'smorg.7 u. 68 gr. 'smidd. 1 u. 81 gr. 'sav. 6 u. 79 gr. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Zitting van Woensdag 10 Juli. Voorzitter de lieer Schorer. Afwezig de keeren de Jonge, Fokker, Nagtglas Mathon, Luteijn en Conrad. Voor kennisgeving worden aangenomen twee brieven van gedeputeerde staten van Zeeland, houdende goed keuring der raadsbesluiten yan 9 Juni jl. a. tot af- en over schrijving op de gemeentebegrooting voor 1871, en b. suppletoire gemeentebegrooting voor 1872. Op verzoek wordt eervol ontslag verleend aan H. A. Luijk als hulponderwijzer op school Gwegens zijne benoeming tot hoofdondenvijzer te Dinteloovd. De behandeling van een adres der Nij verhei dsATeree- niging tot aankoop van grond langs den stat.ionsAveg aan de kanaalbrug, voor het botiAven van een koffiehuis en logement, is aangehouden, in afAvachting van het ant- Avoord van den minister van binnenlandsche zaken aan burgemeester en Avethouders op hun verzoek, om dien grond, indertijd afgestaan aan het rijk, AAreder aan de gemeente terug te geven. Op het voorstel van burgemeester eu wethouders nopens de regeling van de jaarwedde van den gemeente ontvanger (Provinciaal blad n°. 56) strekkende om die jaarAved.de tc behoudenzooals zij tot nu toe sedert 1856 is geregeld, namelijk op f 2Ö00, onder bepaling dat hij verplicht zal zijn, zich de door burgemeester en wethouders noodig geoordeelde en door hen goed gekeurde hulp te verschaffenmits deze nimmer meer dan f 300 's jaars bedrage, is dcor den heer Snijders bijwijze van amendement voorgesteld, het traktement van den gemeente-ontvanger vast te stellen op het zuiver bedrag, door hem in de laatste jaren genoten, namelijk op f 1700, terwijl de door bem benoodigde hulp voor rekening der gemeente zal komen. Dit amendement is met 7 tegen 4 stemmen aange nomen. Naar aanleiding van een schrijven van het bestuur der godshuizen omtrent de opname van tAvee Aveezen in het burgenveeshuisAvier moeder bij haar leven, ofschoon ten onrechtedoor de diaconie der hervormde gemeente is bedeeld geAvorden, besluit de raad aan dat collegie als het gevoelen van den raad mede te deelen, dat die Aveezen, nadat de ten onrechte door hunne moeder genoten bedeeling van de diaconie uit de na latenschap zal zijn gerestitueerd, in het burgenveeshuis kunnen Avorden opgenomen. Burgemeester en Avethouders zijn gemachtigd om met het bestuur van Vlissingen in overleg te tredenteneinde gemeenschappelijk bij de regeering te verzoeken be stendiging vt-n de concessie tot tolheffing op den Mid delburgYlissingschen straatweg voor 3 jaren. Voor kennisgeving Avordt aangenomen de mededee- ling van den voorzitter namens burgemeester en AA-et- houders, dat de rekening over dien Aveg (1871) door de commissie is opgenomen en goedgekeurd. Het goed slot bedraagt f 961.08. Aan elk dier beide gemeenten is de helft uitgekeerd. Voorts wordt besloten tot onderhandscben verkoop van 40 centiaren gemeentegrond aan den achtersingel op den hoek van de Zandstraat aan G. Entink, voor f 3 de centiaretot uitgifte in erfpacht van 183 centiaren, daaraangrenzendeaan K. J. Kuiler, voor 99 jaren,ad f 0.15 de centiareverder aan laatstgenoemde 430 cen tiaren, mede aldaar gelegen, thans in huur bij F. J. Despinais, in erfpacht ad f 0.10 de centiare, voor zooveel beide erfpachten betieft, onder verplichting die terieinen binnen 2 jaren met Avoonhuizen te be bouwen. De beraadslagingen Avorden aangehouden nopens een voorstel van burgemeester en Avethouders tot reorgani satie van het onderwijs voor vrouwelijke leerlingen, strekkende in hoofdzaak om de school A te beperken tot de tegenwoordige bestaande 2 hoogste klassen of 4 hoogste afdeelingen met behoud van school B, zooals deze thans is inge richt eene derde meisjesschool op te richten voor leerlingen van 6 tot 12 jarigen leeftijd: de schoolgelden op school A te bepalen op f 80 en die op de nieuwe school op f 50 per leerling: de heer Cense definitief te benoemen als hulponder wijzer op school A. Omtrent het voorstel van burgemeester eu wethou ders tot het doen van eenige kleine herstellingen aan de Dampoortnu die Aveder voor het publiek zal wor den opengesteld, zijn, op verzoek van den heer Dron- kers, de beraadslagingen aangehouden om deswege vooraf in te Avinnen het gevoelen der commissie van fabricageook ten opzichte van eene mogelijke gehoele afbraak dier poort. ALGEMEEN OVERZICHT. Nog altijd geeue beslissing ten aanzien der belasting van het chijfre des affaires Zooals men zich herinnert, werd het debat over dit voorstel geopend met een on derzoek naar de eventueele opbrengst der belasting op de grondstoffen. Dit onderzoek liep niet zeer ten gunste van de laatste uit. Niettegenstaande de verdediging dezer belasting door Thiers en Pouyer-Qucrtier was de algemeene opinie toch blijkbaar meer voor de belas ting van het chijfre des affaires als voor die van de grond stoffen ingenomen. Intusschen hebben de talrijke tegen voorstellen en het jongste tractaat tusschen Frankrijk in Duitschland Aveder grootendeels den indruk verloren doen gaan, welken dit onderzoek op de nationale ver gadering maakte. Daarom dan ook heeft Thiers blijk baar gisteren een nieuAve poging gewaagd om de natio nale vergadering voor zijn lievelingsplan te winnen. De heer de Gaslonde deed het Aroorstel om 60 op centen op de patentbelasting, 40 op de belasting op deuren en vensters en 20 op de personeele belastingen die op de meubelen te heften. In naam der regeering verklaarde Thiers dat hij zich met het voorstel van den heer de Gaslonde vereenigde tot dekking van het tekort ad 60 millioenhetwelk op het budget nog gedekt behoorde te Avorden. Hij becijferde de dekking der 150 a 200 millioen welke voor 1873 noodig zouden zijn op de volgende Avijze: 20 millioen van de belas ting der valeurs mobilières3 millioen van de hypothe caire schuldvorderingen, 9 millioen van de voorgedra- gene belasting op de metalen, behalve bet ijzer, 20 mil lioen van de geestrijke vochten en93 millioen van de grondstoffen. Er zouden dus nog GO millioen onge veer ontbreken en deze zouden Avorden gevonden uit de opcenten der vier directe belastingen volgens het voor stel van den heer de Gaslonde. De regeering zou daarvoor afstand doen van hare laatste voorstellen tot verhooging der rechten op het zout en der opcenten op de grondbelasting, Avelkc provisioneel in de behoef ten moesten voorzien. De belasting van het chijfre des affaires achtte Thiers gevaarlijk en uiterst moeilijk in de perceptie. „De vergaderingzeide hij, is vrij, maar zij zou een grootc fout begaan wanneer zij deze belas ting aannam." Intusschen steunt hij quasi omvillekeurig zijn geheele becijfering op de aanneming der grondstoffen-belasting, Avaardoor liij niet minder dan bijna de helft van bet tekort dekken wil, ofschoon hij zeer goed weet dat de kamer hem op dien weg niet volgen wil. Door deze manoeuvre brengt hij het debat Aveder op hetzelfde punt terug van waar men is uitgegaan. De discussiën zijn dan ook gisteren nog niet ten einde gebracht en zullen ook nog wel eenige dagen worden voortgezet. In de Duitscbe lleichs-Anzeiger van gisteren worden de wet tegen de jezuïeten-orde en de bepalingen tot uitvoering dezer wet, zooals zij door den bondsraad vastgesteld zijn, afgekondigd. Blijkens deze afkondi ging moeten de jezuïeten en andere daarmede gelijk gestelde orden binnen zes maanden Avorden ontbonden en Avordt allen leden dezer orden verboden werkzaam te zijn in kerk en school. In de Rijn-provincie Avordt dit verbod niet slechts op de leermeesters, maar zelfs op de leerlingen toegepast; in alle middelbare scholen Avorden voortaan geen leerlingen meer opgenomen die deel uitmaken van geestelijke orden of genootschappen. Hierin schijnen de autoriteiten in haar ijver te ver te gaanhet ligt toch zeker niet in de bedoeling der regee ring om den scholieren der geestelijke orden het wereldlijk onderwijs te onthouden en hen zoo te dwin gen elders in de scholen der orde hunne opvoeding te voltooien De Beiersche minister van onderwijs en eeredienst, de heer von Lutz, heeft daarentegen een gewichtig en geheel met den geest des tijds strookend besluit geno men. Met ingang van 1 October zal op alle staatsscho len geen verschillend onderwijs in de geschiedenis meer gegeven Avorden aan kinderen van katholieke of anders denkende ouders. Het bevel door den paus aan de Italiaausche ultra- montanen gegeven, om deel te nemen aan de gemeen telijke verkiezingen, heeft der ltaliaansche regeering aanleiding gegeven om eene circulaire aan de provin ciale en plaatselijke autoriteiten te richten, waarin door den minister Lanza op de inschrijving van alle kiezers aangedrongen wordt. Ofschoon de minister in zijn schrijven de kiezers van alle gezindten zonder onder scheid omvat, brandmerkt hij toch op ondubbelzinnige wijze de anti-nationale en vrij hoi ddoo den de beginselen der clericalen. „Verre van de pauselijke beslissing te vreezen aldus schrijft de minister moeten wij ons daarin verheugenomdat zij opnieuw de onmacht dezer partij aan het licht zal brengen. Het is een heilige plicht voor de vrije burgers om naar de stem bus te ijlen, niet om den vijanden van Italië's eenheid en vrijheid eene overwinning te betAvisten, AArelke zij nooit zullen behalen, maar om aan bet beschaafde Europa te bewijzen dat tegenover deze vijanden eene ontzaglijke meerderheid staat, die bereid is om alles op te offeren, teneinde de rechten der natie te verdedigen en de pogingen eener partij te verijdelen, Avelke, onder den dekmantel van den godsdienst, het wereldlijk gezag Avil herstellendattot geluk voor Italiëvoor de beschaving en voor den godsdienst zeiven, voor altijd ver loren is." De bewoordingen waarvan de anders zoo gematigde en schroomvallige ltaliaansche regeering zich in dit stuk bedient, doen. gelooven dat zij niet geheel zonder vrees is, en bieden in ieder geval het vooruitzicht op een hardnekkigen en heeten strijd.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2