Öuitntlani». verbeteren, zegt Brunings, moet het prollema opgelost wordenooi meer water op het Haringvliet te brengen. De admiraliteit meent, dat dit kan geschieden dooi den aanleg van eenige werken bij of boven de Willem stad, om het water dat door het Krammer afloopt te leiden naar het Haringvlietdoch volgens Brunings zou den deze werken geen invloed op de stroomrichting bij den mond van het Krammer oefenen, noch op de hoe veelheid water, die door het Krammer zal afstroomen, omdat de zeer vermogende zijdelingsche aftocht door het Krammer beheerscht wordt door den waterstand op het benedeneinde van het Krammer, alwaar het ver schil tusschen vloed en eb 10 voet bedraagt, terwijl dat verschil op de Haringvliet slechts 6 voet is. Om meer water op het Haringvliet te brengen moet de mond van het Krammer beperkt wordendoch daar voor worden zoo groote sommen vereischtdat Brunings van dat werk geen uitgewerkt project overlegt. Jlij ontwerpt echter eene op de kaart aangeduide zware krib met paalbeslag lang 350 Rijnlandsche roeden in den mond van het Krammer, sluitende aan den Noordbrabantschen wal, en raaiende van het gerecht beneden Willemstad op de benedenste ton van het Krammer, in nagenoeg evenwijdige richting met den Beierlandschen wal. Misschien, zegt Brunings, zal die krib gunstig wer ken en den stroom, die bij eb over de ruime -libben. en zanden* naar het Krammer loopt, gedeeltelijk naar het Haringvliet dringendan wanneer ik overweeg, dat zelfs dit effect ten uiterste onzeker is, uithoofde van het groot verval en de meerdere snelheid op het Kram mer waardoor toch de stroom voor het grootste ge deelte beneden liet punt dier kribben omvallen zou, zoo vind ik zwarigheid zoodanig hoofd als een gepast middel voor te slaan. Ook thans is het Volkenrak en Krammer nog dc ver mogende rivier, waarin de vloed- en ebsfcroomen kraeht- tiger werken dan op het Haringvliet, omdat in het benedendeel van het Krammer de vloed oploopt tot 1.40 meter boven AP. en de eb daalt tot 1.54 meter onder AP., terwijl in het benedendeel van het Haring vliet slechts de vloed rijst tot 0.96 meter boven en de eb daalt tot 0.82 meter onder AP., en bovendien op eerstgenoemd punt het getij vroeger invalt dan op laatst genoemd. Ook thans loopt er bij eb door de geulen der ruime slibben en zanden water uit het Haringvlietdoor het Ventjagersgaatje bij Ooltgensplaats op het Krammer, en het is dat ebwater, dat door de voorgestelde werken benuttigd zou worden tot verdieping van het Hillegat, zonder dat aan het Haringvliet te onttrekken. BENOEMING-EN EN BESLUITEN. .ridderorden. Vergunning verleend aan H. Keinekc, koopman te Batavia, tijdelijk in Nederland verblijf hou dende, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2'" klasse van de hertogelijk-Saksisehe Ernestinische huisorde, hem door Z. H. den hertog van Saksen-Coburg-Gotha geschonken. leger. Eervol ontslag verleend op verzoek aan den luitenant-kolonel F. W. J. B. Overreithmagazijnmees ter der artillerie le klasse te Amsterdam, met toeken ning van pensioen ten bedrage van f 1500 's jaars. Benoemd bij het wapen der artillerie: bij den staf van het wapentot magazijnmeester der artillerie le klasse den kapitein magazijnmeester der artillerie 2e klasse J. Blok te Delft; tot 2en luitenant magazijnmeester der artillerie 3e klasse te Wierickerschansden sergeant N. S. Sluyters, van het 2° regiment vesting-artillerie. ONDERWIJS. Den 6<f" Juli had in de openbare school te Hoek op plechtige wijze de uitreiking plaats der prijzen van wege de provincie verstrekt voor het getrouw bezoeken der school gedurende 1871. Om den indruk dier prijs- uitdeeling zoo blijvend mogelijk te makenging zij vergezeld van een schoolfeest, waarbij alle leerlingen, ten koste der gemeente, in het met de nationale drie kleur versierde schoollokaal, op ververschingen ont haald werden. Het feest werd bijgewoond door den burgemeester, een tweetal raadsleden en enkele belang stellenden. De prijzen bestonden in 26 vereerende ge tuigschriften voor de meer gegoeden en 35 boekge schenken voor de on- of minvermogenden welke onder gezang der kinderen werden uitgedeeld. Bij gelegenheid van het examen en de promotie der leerlingen aan het gymnasium te Harderwijk, den 18ei1 Juli a., zal het ÖOOjarig bestaan van genoemde in richting plechtig worden herdacht in eene feestrede, die gehouden zal worden door den rector dr. F. G-. B. van Bleeck van Rijscwijk. In de Nieuwe bijdragen voor onderwijs en opvoe ding voor Juui staan als vacant vermeld 31 hoofdonder wijzersbetrekkingen, alsin GelderlandNoord-Brabant, Friesland en Overijsel elk 5; Zuid-Holland 3Groningen en Drenthe elk 2; Noord-HollandZeeland, Utrecht en Limburg elk 1. Er zijnbehalve die te Amsterdam, 73 vacaturen voor hulponderwijzer, als: Overijsel 20, Noord-Brabant 16, Zeeland 14, Zuid-Holland 11, Utrecht 5, Limburg 3, Gelderland en Noord-Holland elk 2. MARINE EN LEGER. De 1° luitenant H. J. G. Völcker van het le regiment huzaren te 's Gravenhage, is op zijn verzoek op non- activiteit gesteld. De majoor L. Vetzomagazijnmeester van de artil lerie lc klasse wordt met den 8en dezer van Groningen naar Amsterdamen de 2e luitenant J. Scheppersmaga zijnmeester der artillerie 3e klassevan Wierickerschans naar Groningen overgeplaatst. De officier van gezondheid 2e klasse J. M. H. G. Theunissenvan het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, is in zijnen rang en aneïenneteit overgeplaatst bij het leger in Oost-Indië. De miliciens der lichting van 1871, die bij de verschillende korpsen nog voor ontbrekende vrijwilli gers in werkelijkcn dienst zijn, zullen den 15e" dezer in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Zr. M>. schroefstoomschip 1" klasse van Galen in aanbouw op 's rijks werf te Amsterdamis in den namiddag van den 9''" dezer met goed gevolg te water geb raoht. GEMENGDE BERICHTEN. Uit Breda wordt van 8 dezer aan de Nieuwe Rot ter damsche courant geschrevenDe reizigers met den laatsten trein van Bergen-op-Zoom naar Breda en omge keerd, zijn gisteren avond aan een zeer groot gevaar ontsnapt. De beide treinen waren op het punt om in volle vaart tegen elkander aan te rijden, doch door de machinisten, die het gevaar zagen aankomen, werd alles in 't werk gesteld om te stoppen, hetwelk dan ook gelukte. Angst en schrik onder de passagiers waren onbeschrijfelijkdaar de conducteurs langs de loopplank alle ramen der rijtuigen kwamen sluiten en men niets hoorde dan een oorverdoovend gefluit cn gesis van den met alle kracht ontsnappen den stoom. Zoover men weet, zijn er geen ongelukken gebeurd: de oorzaak is ook nog niet juist mede te deelen. De bekende tooueelspeler Anton Peters is Maan dag avond in den ouderdom van 60 jaren in het genees kundig gesticht St. Joris te Delft overleden. Het totale bedrag der giften voor den watersnood in Bohemen in ons lanil geschonken, bedraagt f 11,552.814. Mr. A. M. L. de Lethte 's Gravenhagewien in verschillende bladen ten laste gelegd was dat hij, als kom- mandant eener compagnie schutterij, bevel zon gegeven hebben om op te rukkentoen eenige manschappen pogingen wilden aanwenden tot redding van den schipper en zijn kind, die zich zooals men zich herinnert in levensgevaar bevonden, heeft zich in de Nieuwe Rotter- damsche courant verantwoord. Aan eenige schutters, die voorgaven te kunnen zwemmen, werd onmiddellijk verlof gegeven om zich te water te begeven, en eerst toen de overige manschappen elkander aan don water kant verdrongen en meer wanorde veroorzaakten dan hulp verleenden, werd, vooral op dringend verzoek van den geneeskundige, aan de compagnie bevel gegeven haren weg te vervolgen. Feitelijk verzet der manschap pen heeft niet plaats gehad, de hulp der politie is dus niet noodig geweest. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung deelt het volgende bericht mede. Uit goede bron wordt verze kerd, dat de Bergisch-Markische spoorwegmaatschappij binnen zeer korten tijd de concessie zal erlangen tot het aanleggen van den ontworpen spoorweg van Gelsen- kirchen naar de Nederlandsche grenzen by Geding. La Patrio meldt dat Victor Hugo geene moeite ontzien heeft om de straf van Henri Rochefort vermin derd of gewijzigd te krijgen en hij er eindelijk in ge slaagd is Thiers over te halen, om de deportatie in eenvoudige ballingschap te veranderen. Sedert eenige dagen is te Brusselin de zaai van het Casino Saint-Hubert, eene tentoonstelling geopend, welke de belangstelling zeer tot zich trekt en deze, volgens lTndépendance beige, alleszins verdient. Zij bestaat uit wapenen en allerlei andere voorwerpen welke op het slagveld van Sédan bijeenverzameld zijn, of betrekking hebben op de voor Frankrijk noodlottige gebeurtenissen, welke in de laatste dagen van Augus tus en het begin van September 1870 bij die stad zijn voorgevallen. De bedoelde voorwerpen zijn onder de leiding van den heer A. Dubois te Brussel bijeenver zameld. De laatst ontvangen couranten van de Transvaal- sche republiek, Zuid-Afrikaberichten, dat tot presi dent van de Transvaalschc of Zuid-Afrikaansche republiek met groote meerderheid van stemmen is gekozen de heer Burgers, modern predikant te Hanover, in de Kaap-kolonie. Standaard THERMOMETERSTAND. 9 Juli 'sav. 11 u. 01 gr. 10 'smorg.7u.Gögr.'smidd. lu.72gr. 'sav.Ou.71 gr. ALGEMEEN OVERZICHT. De Fransche monsterleening zweeft op aller tongen. Zooals wij reeds gisteren met een enkel woord mede deelden laat het wetsontwerp, waarbij de regeering tot de uitgifte gemachtigd wordt, den minister van finan ciën volkomen vrijheid ten aanzien van den tijd der inschrijving, de wijze en termijnen van storting, den koers van uitgifte enz. Aan gedienstige personen om liet publiek met deze bepalingen en voorwaarden be kend te maken, ontbreekt het niet. Uit Versailles wordt echter officieus gemeld dat dienaangaande nog niets bepaald is. Het voorstel zal waarschijnlijk reeds iu den aanvang der volgende week in stemming gebracht worden. Tevens meldt men dat Thiers liet voornemen heeft om bij die gelegenheid een programma zijner poli tiek te geven en de partijen met nadruk tot vaderlands liefde en eensgezindheid aan te sporen. Sedert de bekende vijandelijke handelingen der rech terzijde zegt men dat Thiers van het plan zwanger gaat om den onverzoenlijken en revolutionairen monarchalen eens duchtig de les te lezen. Reeds bij het debat over het tractaat met Duitschland moet hij het voornemen gehad hebben, om de rechterzijde openlijk van de tribune kaar gebrek aan vaderlandsliefde en hare schandelijke intri ges te verwijten en, na eene uiteenzetting zijner poli tiek, een beroep op de natie te doen, opdat deze tus schen liera en de rechterzij de mocht kiezen. Thiers achtte zich zeker van de overwinning, doch de linkerzijde vreesde een conflict en stelde daarom alle pogingen in het werk om den president der republiek van zijn plan terug te brengen. Ten slotte gaf Thiers toe, echter slechts on dei- verzekering dat hij nog voor de sluiting der zitting, welke waarschijnlijk in het einde dezer maand zal plaats hebben, zijn plan ten uitvoer zou leggen. Wat het ge volg dezer handelwijze zou zijn is moeilijk te bepalen, doch dit mag men wel als zeker aannemen dat de over winning niet twijfelachtig zou wezen, lntusschen geeft deze zaak een karakteristieke voorstelling van de ver houding der partijen: de rechterzijde die een conflict wil en bijna zoekt, maar toch aarzelt omdat zij een ne derlaag vieest, de linkerzijde, die om dezelfde reden een conilict wil vermijden, hoewel het hoofd van den staat hare zijde kiest en van de overwinning zeker is. Het is duidelijk dat deze toestand niet lang meer houdbaar is, en daarom wellicht wil Thiers vóór wezenteneinde niet door de rechterzijde te worden overvallen, waaraan hij toch den een of anderen dag bloot staat. Het tegen-voorstel van den heer Clapier tot belasting van alle in Frankrijk voor binnenlandsche consumtie gefabriceerde goederen is gisteren door cle nationale vergadering verworpen. Daarop deed de heer Ducarre het voorstel om een recht van éen per mille te heffen op de sommen welke door gepatenteerden tengevolge van verkoopen verkregen worden. Op verzoek van Thiers werd dc stemming over dit voorstel tot heden verdaagd. Ontegenzeggelijk laat zich het streven zeer goed verdedigen om alle voorwerpen van consumtie zonder onderscheid te belasten, doch de moeilijkheid ligt zoowel bij het voorstcl-Clapier als bij het voor- stel-Ducarre iu dc perceptie. Hoe toch van den con sument direct het recht ontvangen kan worden, is niet recht duidelijk; in de meeste gevallen zal de producent en vooral de kooper uit de tweede en derde hand den druk ondervinden. Thiers heeft zijn lievelingsdenkbeeld tot belasting der grondstoften geenszins laten varen, zooals het gerucht wilde, maar alleen van het voornemen afgezienom van de aannemiug eene regeeringsquaest.e te maken. Door de commissie welke belast was met het onder zoek der wet op het lager onderwijs van den minister Jules Simon en die deze verwierp, heeft het door haar uitgewerkte ontwerp cp het bureau der nationale ver gadering gedeponeerd. Een nieuwe strijd over het Engelsche hoogerhuis is opnieuw in de Engelsche pers uitgebroken. Aan de eene zijde wordt het hoogerhuis met eerbetuigingen overladen en met den bekenden titel van „bolwerk der consritutioneelc monarchie" vereerd. Aan de andere zijde wordt op het onhoudbare dezer verou derde instelling gewezen. In zijne zitting van Maandag avond handhaafde het met 117 tegen 58 stemmen het amendement van den heer Beauchampwaarbij de ballot bill slechts voorloopig tot 1880 van kracht ver klaard wordt. Wel is waar werd het amendement, dat de keuze van geheime of openlijke stemming aan den kiezer overlietmet 157 tegen 138 stemmen door de lords teruggenomen en betoonden zij zich ook ten opzichte van de andere door het lagerhuis verworpene amende menten zeer gewillig, maar the Times, the Daily News, the Daily Telegraph en the Echo kunnen de stijfhoof digheid der lords want anders kan men het niet noemen niet billijken. Zij troosten zich echter allen hiermede, dat de wet voor het oogenblik tenminste gered is en de pairs feitelijk weinig meer dan een her-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2