le luitenants van Moockvan het korps ingenieurs mineurs en sappeursPfeiffervan het 5e regiment infanterie en Eijssonius de Waal, van het 3e regiment vesting-artillerie, allen bij de stafschool gedetacheerd. De adjudant van den inspecteur van het wapen der infanterie wordt bestemd als adjudant van den opper bevelhebber der kampeerende troepen, terwijl de bri gade-kommandanten der infanterie, cavalerie en artil lerie een officier zullen aanwijzen om den dienst als adjudant bij hen te verrichten. De legerplaats zal in gereedheid worden gebracht onder de leiding van den benoemden chef van den staf der kampeerende troepen, bijgestaan door kapitein Kool van het regiment veld-artillerie, den ritmeester de Koo, van het. tweede regiment huzaren en de bij de stafschool gedetacheerde 2° luitenants MoockPfeif fer en Eyssonius de Waal. Nog zullen aan het kamp deelnemen de officieren, onderwijzers, onderofficieren en korporaals van den wetenschappelijken curcus te Haarlem. Teneinde de aanstaande oproeping van ;'de miliciens der infanterie der lichtingen 1868 en 1869 zooveel mo gelijk aan het beoogde doel te doen beantwoorden, zullen buiten en behalve de meer uitgebreide practi- sche oefeningen in de legerplaats te Millingenin alle garnizoenen, in de maanden Augustus en Septembera. bijzondere practische oefeningen gehouden worden. GEMENGDE BERICHTEN. Heden namiddag is een bejaard man, uit Arne- muiden, die op de stoep der bank van leening stond, door eene benauwdheid overvallen, tengevolge waarvan hij van de trappen dier stoep viel en een be langrijke verwonding aan het hoofd bekwam. Hij is spoedig heelkundig behandeld, waarna hij naar het gasthuis alhier is vervoerd. De Goessche courant meldt het volgende: „Zag men in de vorige week binnen onze gemeente een groot aantal jongens uit Bergen op Zoomonder Roomsch- katholiek geestelijk geleide, hier arriveeren, eene wandeling door de stad maken en hier en daar de merkwaardigheden van Goes bezichtigen, heden zag men een dergelijken optocht van Middelburgsche wees kinderen, onder geleide, door onze straten trekken en kon men getuige zijn, hoe zij hun middagmaal in het weeshuis alhier gebruikten en zich zichtbaar ver heugd gevoelden. Het komt ons voor, dat men de kinderen geen betere uitspanning kan verschaffendan zulk een reisje. Wij bevelen dat denkbeeld dan ook zeer aan in de aandacht van hen die kinder- of school feesten in onzen omtrek te organiseeren hebben. Den 4en Juli zijn de metselwerken voltooid voor de Noordzeesluizen van het kanaal door Holland op zijn smalst. Binnen korten tijd zal nu het IJwater in het kanaal worden toegelaten, en dit gedeelte door bag- gerwerken verder op de behoorlijke diepte worden gebracht. Voor het toelaten der groote baggermachines moet natuurlijk de voltooiing van de spoorwegbrug over bet kanaal worden afgewacht, daar eerst na goedkeu ring van deze brug de dam zal kunnen worden wegge ruimd, waarover thans nog de spoorweg gaat. Van de nieuwe vereenigingHcllandsch-Westfaal- sche spoorweg-maatschappijis bij den burgemeester van Zutfen eene missive ontvangenwaarin zij officieel me dedeelt dat zij de concessie voor den spoorweg Zutfen DoetinchemBocholt naar het kolendistrictvan den heer A. Holtzman te Amsterdam heeft overgenomen. Naar men verneemt, heeft de persoon v. R.be schuldigd deel genomen te hebben aan den diefstal van effecten van mejonkvrouw v. W.vóór zijn vertrek bij een kassier te Utrecht nog een Russisch stuk van ƒ1000 voor f 900 verkocht, tegen overgifte van een rer;u. Het negende algemeen nationaal Zendingsfeest is Woensdag onder begunstiging van het fraaiste zomer weder te Wolfhezen gehouden. Duizenden men schat het getal bezoekers op 15,000 waren uit alle oorden van het land saamgestroomddeels uit godsdienstzin, deels om hunne nieuwsgierigheid te bevredigen. Het feest is zonder de minste ongeregeldheid afgeloopenook aan het station werd de orde voortdurendhoe buitengewoon groot het aantal reizigers ook wasgeen enkel oogen- blik verstoord. Over de organisatie van het toezicht op het terrein zelf kan ook niet anders dan met lof gespro ken worden. Het bij uitnemendheid voor dit feest ge schikte Wolfhezensche bosch zal zeker nog dikwijls de uitverkoren plek zijn voor de medewerking aan het doel dat de leiders beoogen. (Het Vaderland Het oudste tot hiertoe bekende document betref fende het veenbranden, bevindt zich in het archief van Oldenburg. Het is eene verordening van graaf Johann XVI van 3 Maart 1867. Zij strekt ter bescher ming van den wildstand en bepaalt onder anderen: „Niemand zal ook heide in brand steken in den tijd dat de vogels eieren hebben, op straffe van eene ton haring." Uit Constantinopel komt een telegrafisch bericht, meldende dat Donderdag in de arme kwartieren van Scutari, gelegen op de kust van Klein-Azië tegenover Constantinopel, een hevige brand is uitgebarsten, waarbij meer dan duizend woningen in de ascb zijn gelegd. De gevangenis te South Bend in Indiana bevat op dit oogenblik maar éen bewoner. Deze heeft zich bij de bevoegde autoriteit beklaagd over dit feit, daar hij niet tot eenzame opsluiting veroordeeld werd. Volgens l'Eclair heeft Gaillard, de vader, ge wezen lid der commune en professeur des larricades te Genève een koffiehuis geopend. Aan den ingang leest men in reusachtige letters: Buvette de la commune. Elke letter van dat opschrift stelt een scène uit de ont zettende dagen der commune voor, b. v.: de U het om verhalen van de Vendomezuil, de L eene pétroleuse, de O een bouquet van portretten der voornaamste leden van het jongste schrikbewind. Gaillard, de zoon, heeft al zijn talent aan deze tafereelen besteed. In de familie W. te Frankfort a/M. moest tot. op zeker tijdstip Goethe's briefwisseling, gevoerd met esn lid dier familie, en door hem onder den naam Seleuka vereeuwigd, bewaard blijven. Dat tijdstip was thans daar, en in een familieraad werd de vraag besproken wat men thans met de papieren zou aanvangen. De een wilde ze vernietigen, een tweede ze ten geschenke geven aan de stadsbibliotheekdoch een derde kwam op den inval om ze aan een boekhandelaar ter uitgave aan te bieden. Zoo gezegd zoo gedaanen thans is een Leipziger uitgever voor de som van 5000 thaler eigenaar der manuscripten. Jl. Maandag avond zijn de beide stoomschepen Forthbestemd van Hamburg naar Londenen de Hugh Streatfield, bestemd naar Hamburg, op de Elbe in aanzeiling geweest: beide stoomschepen zijn vol water geloopen en op strand gezet. Rubeland, het prachtig gelegen plaatsje, bij allen die in den Hartz reisdenin aangename herinnering, levert op het oogenblik ecu treurig schouwspel van ver woesting. Den 25cn Juni, 's morgens te elf uren, hoorde men in het dorp een vreeselijken slag, waarvan alles dreunde en kraakte. Muren en daken vielen inde deuren vlogen in stukkende meubels vielen neerde menschen werden van hunne zitplaatsen geslingerd of buiten kennis ter aarde geworpen. Wie bij hun volle verstand bleven, zagen in dikke stofwolken duizenden voorwerpen, balken, pannen en steenen in de lucht ge slingerd. En toen dat eerste oogenblik voorbij waszag men mannen en vrouwen met bleeke gezichten staren op den chaosdie zich aan hunne blikken aanbood en naar de oorzaak vragen. Zij bleek weldra. Het labo ratorium aan den oostkant van de plaats was in de lucht gevlogen. Hoe? dat weet men niet. De Engel- sche scheikundige dr. Chapman, en zijne drie helpers, die daarin aan het werk warenzijn gedood en in hon derden stukken gescheurdweggeslingerd door eene onbekende, maar zeker zeer machtige kracht. Van het massieve laboratorium is geen spoor meer te vinden, zelfs de fundamenten zijn uit den bodem omhoog ge slingerd met onbeschrijflijk en onbegrijpelijk geweld. Bijna geen huis in het dorp is ongeschonden gebleven en zeventien zijn nagenoeg vernield. Vele personen zijn gekwetst; gelukkig bepaalt het aantal dooden zich slechts tot vier personen. Naar men verneemt, hield dr. Chap man proeven om nieuwe verfstoffen te bereiden, die hij zelf volstrekt niet gevaarlijk achtte en die nu zoo nood lottig geworden zijn. De directie der bergwerken doet haar best om de groote ramp, aan Rubeland overko men, te leenigen. Uit Tillis wordt aan de Levant Times een staaltj e van modern kannibalisme verhaald, een gevolg van den vreeselijken hongersnood, die in Perzië nog altijd heer- schende is. Te Flamatan nl. hebben negen personen, waaronder twee vrouwendrie kinderen gestolen en op gegeten. De kannibalen werden gearresteerd; de beenderen der kinderen vond men in hun kleederen verborgen. De groot-vizier veroordeelde de vrouwen om te worden op gehangen en de anderen om den hongerdood testerven. Na verloop van een week vond men van de zeven per sonen slechts vijf, die reeds gestorven waren, doch vooraf hunne twee kameraden hadden opgegeten. De zelfde correspondent meldt dat de hongersnood vermeer dert; te Teheran is geen vee meeren de lastdieren zijn allen reeds opgegeten. Te Berchem bij Antwerpen hebben Woensdag jl. ernstige ongeregeldheden plaats gegrepen naar aan leiding van oneenigheden tusschen burgers en mili tairen. Aan Het Vaderland van gisteren ontleenen wij daaromtrent o. a. het volgende. Sedert Zondag is Ber chem in rep en roer en ver keer en de burgers in den grootsten angst. Naar het schijnt, moet er Zaterdag een onderofficier der genie door eenige burgers mishandeld en gewond zijn gewordendientengevolge zijn Zondag eenige onderofficieren en soldaten uitgegaan en hebben overal baldadigheden gepleegd; zij mishandelden de vreed zame burgers en verbrijzelden van verschillende huizen de vensterglazen. In de Bakkerstraat werden twee per sonen gewond, gelukkig niet erg. Voor ergere buiten sporigheden vreezende, namen de militaire overheden het besluit om des Maandags het genie-korps in de kazerne te consigneeren; te 7 uren was alles kalm in de gemeente, doch in de kazerne waren de gemoederen sterk opgewonden. De soldaten vereenigden zich onge veer 300 in getal, en hielden hun sabels verborgen; zij wilden naar buiten gaan, doch de wacht belette zulks. Ondanks de goede woorden van den officier van dienst klauterden eenigen over den muur en sprongen op straat de anderen overweldigden de wacht en stormden als razend naar buiten, waar zij met de sabels boven hunne hoofden zwaaiden. Toen begonnen zij allerlei geweld dadigheden te plegen, en in minder dan een uur waren de vensters en deuren van ontelbare huizen ingetrapt. De bewoners vluchtten alom naar binnen en sloten zich vol angst in hunne huizen op. Eenige personen, die het geluk niet hadden spoedig te kunnen ontkomen, werden mishandeld en gewond. In de Bakkerstraat werden twee kleine herbergen letterlijk aan stukken getrapt. Intusschen werd bericht gezonden aan den plaatskommandant, en weldra verschenen de officieren te Berchem, gevolgd door gendarmen te voet en te paard en een bataljon van het lle linie-regiment. Een sterk detachement der genie voegde zich daarbij, waarop de troepen post namen in al de straten der gemeente. De woestaards zetten nog altoos hun werk voort; als moedige verdedigers van 't vaderland sloegen zij in een kleine herberg in de Kroonstraat alles kort en klein, en de brutaliteit werd zelfs zoover gedreven dat een kindje, dat in de wieg lag, onder de tafel werd gesme ten. In een andere herberg is geen meubelstuk heel gebleven; tafels en stoelen, buffet, alles is verbrijzeld geworden onder het geweld van de sabel. Toen de troepen waren geposteerd, werden de baldadigheden ras beteugeldde woestaards trokken in kleine groepen terug naar hunne kazernen. De troepen en de gendar mes bleven den ganschen nacht ter plaatse, en den volgenden dag bleef de gemeente door militairen bezet. Er ontbraken nog 17 van de baldadigen in de kazer nen, waar de gisting nog zeer groot isde officieren kunnen de soldaten niet bedwingen, en alle oogenblikken vreest men dat zij opnieuw naar buiten zullen stormen. Voorzichtigheidshalve blijven de overheden ter plaatse en houdt zich gedurig een bataljon der linietroepen gereed om op te trekken. De burgers durven schier hunne woningen niet verlaten, en al de herbergen en winkels zijn gesloten. Een streng onderzoek is bevolen. Een heer zendt aan een Belgisch blad nog de vol gende mededeeling„Gisteren avond kwam hij met twee zijner vriendende lieeren Eugene Alexander, van Ant werpen, en Laviron, van Parijs, in een open rijtuig terug uit de Luithagen; aan de Berchempoort werden zij dooi den officier der wacht tegengehouden, die hun zeide dat er oproer in Berchem was, en hun aanraadde terug te keeren. Ze reden echter doornauwelijks waren zij op den steenweg gekomen of zij werden achtergevolgd door zes of zeven soldaten met blanke sabels. Dank aan den heer Euge ne, die het rijtuig mende en de zweep over het paard legde, konden zij aan't dreigend gevaar ontsnappen en, door vele omwegen te maken, in de stad komen. Overal za gen zij dat de huizen gesloten waren, doch hier en daar stond een bewoner met het geweer op den drem pel zijner deurom de woestaards af te wachten." De generaal-kommandant der provincie, bijgestaan door aide-de-camp, heeft gisteren insgelijks Berchem be zocht. De strengste maatregelen zijn genomenverschei dene patrouilles doorkruisten gisteren avond de straten. De omtrek der kazerne is door troepen bezet. De gemeente-overheid van Berchem heeft gisteren een proklamatie aan al de hoeken der straten aldaar doen aanplakken, waarin gezegd wordt, dat er alle maatre gelen genomen zijn om nieuwe wanordelijkheden te voor komen den burgers wordt verzocht alle samenscholingen te vermijden; de herbergen raceten te 10 uren'savonds sluiten. Gisteren is alles rustig gebleven; het'gerucht dat Ber chem opnieuw bedreigd was door soldaten der om liggende forten was ontstaan door de aankomst van troepen en ook door een patrouille, samengesteld uit militairen der genie, afgezonden van Wyneghem. Zoo dra deze laatsten zich in de straten van Berchem ver toonden, dacht men dat de soldaten andermaal uit de kazerne gebroken waren. Te Gent is eergisteren avond overleden de heer dr. F. A. Snellaert, lid der koninklijke Belgische academie, ook in ons vaderland als letterkundige zeer bekend. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Heden is teVlissingen aanbesteed het bouwen ecner kolenloods. De laagste inschrijver was de heer C. Maters aldaar voor f 5264,35. THERMOMETERSTAND. 5 Juli 'sav. 11 u. 67 gr. 6 'smorg.7u.71gr.'sraidd.lu.78gr.:sav.6u. 78 gr.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2