straatverlichting f 10,000 moet berekenen, terwijl die elders door particulieren voor f 4000 wordt aangeno men, met berekening van den prijs a 7 cent de kubieke meter voor de burgerij! (Het nieuws v. d. dag,) De Staats-courant van heden bevat de wet van den 17cn Juni jl. tot wijziging en verhooging van hoofd stuk VI der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1871. Eergisteren had te 's Gravenhageouder leiding van den tijdelijken voorzitter mr. D. van Eek, de jaarlijk- sche algemeene vergadering plaats van Het algemeen Nederlandsch vredebond. Zij werd door vele afgevaar digden en belangstellenden bijgewoond. De voorzitter wees in zijn welkomstgroet, waarmede hij de vergade ring opende, op den belangrijken stap die thans te Genève gedaan werd, om den algemeenen vrede te bevorderen. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat in het afgeloopen jaar f 656.60J- ontvangen en 596.27 uitge geven was. Tengevolge van verschil van meeningen was het aantal leden met de helft en dat der plaatse lijke vereenigingen met 6 verminderd. Het hoofdbestuur beeft, volgens het verslag, in het afgeloopen jaar belangrijke betrekkingen met het buitenland aange knoopt en veel gedaan om het beoogde doel te be vorderen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. rechterlijke macht. Benoemd tot griffier der ar. rondissements-rechtbank te Amersfoort, mr. 0. A. van der Leeuw, thans substituut-griffier bij die rechtbank, tot substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Amersfoort mr G. F. A. Ivnijff, thans griffier bij het kantongerecht te Tholen. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Arnhem, ter standplaats de gemeente Arnhem: L. C. SchifF, candidaat-notaristhans griffier bij het kantongerecht te Groenlouit welke betrekking hem eervol ontslag wordt verleendeen en ander in te gaan den lcn Augustus a.tot notaris binnen het arrondisse ment Zutfen, ter standplaats de gemeente Gorssel, A. G. Scheperscandidaat notaris te Steenderen: tot notaris binnen het arrondissement Deventer, ter stand plaats de gemeente Holten, J. G. Troost, candidaat- notaris te Zwolle. KOLONIËN. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 14cn Mei.) civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan H. van Duiven- bode Varkevisser, laatstelijk adsistent-resident van Karang-anjar. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, de klerk ter algemeene secretarie F. Voorneman. Benoemd: tot secretaris der residentie Madura, tevens vendumeester voor de afdeeling Pamakassan, de ambtenaar op wachtgeld mr. Th. A. A. Sehönerraarck tot adspirant-ingenieur bij den waterstaat en 's lands burgerlijk openbare werken L. H. 81 inkers, daartoe ter beschikking gesteld van de Indische regeering. Ingetrokken: op verzoekhet aan G. E. A. Ducha- teau, laatstelijk telegrafist 3° klasse, wegens ziekte, verleend tweejarig verlof naar Nederland; en de be noeming van den hulpprediker bij de protestantsche ge meente te Benkoelen F. Kijftenbelttot hulpprediker bij de protestantsche gemeente te Bontham Toegevoegd: aan den secretaris van den raad van Nederlandsch-Indië, de 2C commies ter algemeene secre tarie H. J. Hooghwinkel. departement van oorlog-.. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederlandwegens ziekteaan den kapitein der genie W. A. G. de Bloeme. Ingetrokken: op verzoek, het aan den kapitein der infanterie F. H. Albrecht verleend tweejarig vérlof naar Nederland. Bevorderd: bij het wapen der genie, tot luitenant, kolonel, de majoor A. Numanstot majoor, de kapitein G. E. V. L. van Zuylen; tot kapitein, de 1° luitenant W. A. G. de Bloeme. Overgeplaatst: departement van oorlogbij de 1<" afdeeling, de lc luitenant A. J. J. Staal, van de 2° afdeeling; bij de 2C afdeeling, de le luitenant der genie J. J. Staal; infanterie, bij het garnizoens-bataljon van Palembang en Benkoelen, do kapiteins L. M. H. J. Barkey en G. C. P. Steinmetz, respectievelijk van het 10c en 7C bataljon; bij het garnizoens-bataljon van Banka, de kapitein J. M. de Kok, van het 9° bataljon; bij het garnizoens-bataljon der Moluksche eilanden, de le lui tenant J. G. Spanjaardvan het garnizoens-bataljon der 2e militaire afdeeling op Java; bij het subsistenten- kader te Soerabaija, de 2° luitenants L. A. Deiber en J. van den Bosch, respectievelijk van het 14° en 16c bataljon; genie, als 2e directeur, de luitenant-kolonel J. P. Ermeling, onderdirecteur der genie in de 3° mili taire afdeeling op Java; als onderdirecteur der genie in de 3'" militaire afdeeling op Java, de majoor M. G. van Daalen Wetters, thans ter beschikking te Soerabaija; bij het korps mineurs en sappeurs, de kapitein F;. B. Kielstravan de 1° afdeeling van het departement van oorlog. (Javasche courant van den 17en Mei.) civiel departement. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 'slands dienst, met behoud van recht op pensioende resident van Kediri R. G. van Prehn Wiesse eervol, uit 's land3 dienst, met. behoud van recht op pensioende gewezen ontvanger der in- en uitvoerrech ten te Batavia A. Bruuting en de controleur der in- en uitvoerrechten te Samarang II. F. Oelriehs. Benoemd: tot 3eu commies bij het departement van onderwijs, eeredienst en nijverheid, de le klerk A. van Boeckholtz; tot zoutverkoop-pakhuismeester te Modjo- kerto, de ambtenaar op wachtgeld H. R. Tretz: tot zoutverkoop-pakhuismeester te Ngadiredjo, G. Valken burg, thans op wachtgeld; tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Bandoug H. D. J. Rij uenberg, onlangs uit Nederland alhier aangekomen. departement van oorlog. Ingetrokken: op verzoekhet. aan den lcu luitenant der infanterie W. F. van Mensch verleend Sjarig verlof naar Nederland. Bevorderd: bij de militaire administratie, tot lcn luitenant-kwartiermeester, de 2e luitenant-kwartier meester J. Bom berg. Benoemd: tot 2cn luitenant-kwartiermeesterde sergeant der infanterie V. W. van Gogh. Vergund: op verzoek, om al dadelijk naar Neder land terug te keeren, aan den lcn luitenant der infan terie van het Nederlandsehe leger H. C. Smallenbach, op grond dat de vijf jaren, gedurende welke hij bij de landmacht in Nederlandsch-Indië is gedetacheerd, eer lang zullen zijn verstreken. (Javasche courant van den 21cu Mei.) civiel departement. Ontslagen, op verzoek, eervol, uit 'slauds dienst, de gewezen klerk op het residentiebui eau te Kediri C. W. Mannot; eervol, uit 's lands dienst, de gewezen klerk op het bureau van den administrateur der tinmijnen te Blinjoe J- H. Ruloffs en de gewezen opziener bij de specerij cultuur te Banda J. W. Vorst: eervol, uit zijne betrekking, wegens ziekte, de burger opnemer in het gouvernement Gelebes en onder- hoorigheden G. L. Schaaff. Benoemd: tot burger opnemer in het gouvernement Celebes en on der hoor ighe den, de ambtenaar op wacht geld H. Th. Zu Dohna; bij de landelijke inkomsten en culturestot controleur le Klassede controleur 2e klasse dr. A. Kist Nczu., C. van der Gon Netscher en G. F. Deibert; tot controleur 2e klasse, de ambtenaar ter be schikking J. de Crane, jonkheer J. A. O. van den Bosch en W. A. van Weelderen; tot ambtenaar ter beschikking, de ambtenaar ter beschikking bjj hetbin- ncniandsch bestuur in de residentie Menado D. H. Fraen- kel en de ambtenaren voor den burgerlijken dienst ia Nederlandach-Iudië K. A. Schneider, K. Willekes Mac Donald en M. G. H. G. Coenen; tot len klerk op het adsistent-residentiekantoor te Magettan, tevens griffier bij den landraad aldaar, J. A. Losse. departement van oorlog. Ontslagen: op ver zoek, eervol, uit Zr. M. militairen dienst, wegens vol brachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de ritmeester bij het regiment Oost-Indische cavalerie jonkheer H. W. L. de Koek. Geplaatst: infanterie, bij het 13e bataljon, del0 luitenant M. A. Thieme, onlangs van verlof uit Neder land teruggekeerd. Overgeplaatst: infanterie, bij het 2° bataljon, de kapitein J. Arnoldy, en de 2° luitenant H. J. van den Berg, respectivelyk van het 5e bataljon en het garni zoens-bataljon van Palembang en Benkoelen; genie, als onder-directeur in de 2° militaire afdeeling op Java de luitenant-kolonel A. Nuraans, van het korps mineurs en sappeurs. Teruggeplaatstcavalerie, als le luitenant bij het regiment Oost-Indische cavalerie, de 1° luitenant voor memorie J. J. Bij level dinstructeur bij den cavalerie- barissan te Baugkallan. departement der marine, ingetrokken: de detacheering bij het departement der marine in Neder landsch-Indië van den kapitein ter zee J. van Gogh, als chef der 1° afdeeling. GEMENGDE BERICHTEN. In eene gisteren te Vlissingen gehouden bijeen komst van leden der feestcommissie van 6 April werd aan den heer N. de Graaf, commissaris van politie aldaar, een keurig net met zilver gemonteerde stok vereerd, als blijk van waardeering der doeltreffende assistentie door de politie onder zijne leiding gedurende de feestviering verleend. In hartelijke bewoordingen dankte de lieer de Graaf voor dit bewijs van tevreden heid, hem geschonken. Van de kosthuizen der Maatschappij voor den werkenden stand te Amsterdam is in de maand Juni als volgt gebruik gemaakt: kosthuis n°. 1 (Korte Leid- sche Dwarsstraat 163) ontbijt 484; middagmaal 3442; avondeten 441logement 837 personen. Kosthuis n°. 2 (Rapenburg) ontbijt 458; middagmaal 3304avondeten 499logement 990 personen. Het stoomschip Conrad, gezagvoerder E. Oordt, van Batavia naar Nieuwediep bestemd, is den3°"dezer te 10 uren 's morgens te Suez aangekomen. De koning van Beieren was dezer dagen gaan varen op de Kochel-See, een der schoonste Beiersche merentoen de boot kantelde en Z. M. in 't water viel. Gelukkig ken hij zich aan een paal zoolang boven water houden, totdat do boeren tot. zijne redding waren toe geschoten. TeNevv-Gastle werd jl. Dinsdag een prachtig gebouw ingewijd ter nagedachtenis van Nichlas Wood, opge richt door de ingenieurs van het noorden van Enge land, en tevens een levensgroot marmeren standbeeld van Wood onder groote geestdrift onthuld. Het gebouw, dat 20,000 pd. st. heeft gekost, is met veel zorg bewerkt en prachtig gemeubileerd. Bij een onweder op den 26en Juni jl. sloeg de bliksem in den molen te Keutzburg in Silezië. De straal ging door een schoorsteen, welken hij geheel van roet zuiverde, en kwam door den oven in eene kamer alwaar hij alle vensterruiten vernielde, in de wanden en den vloer kleine gaten sloegde grootste van den omvang van een bord, en nam vervolgens door een derzeive zijn weg naar een tweede kamer. Ook daar vernielde hij alle ruiten, sloeg verscheidene gaten in den wand, sprong over een wieg, waarin een slapend kind ongedeerd bleet en ging kort bij de wieg door den muur naar een derde kamer, waar de molenaar, zijne vrouw, een jongen, een knecht, en eene meid zaten te eten. Zij zagen een schel lichten vielen bedwelmd nederwaarna geruimen tijd verliep eer zij weder tot bewustzijn kwamen. Intusschen vernielde de bliksem ook hier alle ruitenboorde gatensloeg een keukenkaehel in elkander, en ging eindelijk door een anderen schoorsteen naar buiten. Bij een spoedig ingesteld geneeskundig onderzoek bleek, dat alle per sonen door den bliksem geraakt waren, de een aan den armde ander op den rugde derde op de borst, de vierde aan een arm en aan een been, terwijl de vijfde op verschillende plaatsen geschroeid was. Geen hunner werd echter ernstig gewond. In den laatsten tijd komen de Russische beambten menigmaal in conflict met de katholieke geestelijkheid in Polen, waaromtrent o. a. de volgende anecdote wordt meegedeeld. In de orthodoxe Russische kerken wordt nimmer gepreekt; bijgevolg is het houden van sermoe nen in de katholieke kerken in Polen een doorn in 'toog der hooge Russische geestelijkheid. Natuurlijk moeten die sermoenenvóórdat zij worden gehouden, worden onderworpen aan de censuur der politie, wat vele priesters noopt hunne leerredenen zooveel mogelijk te bekorten en ze zoo zelden mogelijk uit te spreken. Onlangs begreep zekere pastoor in het dorp Krynice dat 'ttijd werd zijn kudde weer eens in een sermoen onderhanden te nemen en bracht hij persoonlijk het manuscript ter keuring aan den hoofdambtenaar van politie te Tomaszow. De pastoor had zijn best gedaan om alles wat aanstoot kon gevener uit te houden, maar het scherp oog der politie wist er al spoedig een grove zonde in te ontdekken. „Wat", riep de ambte naar uit, „durft ge mij dat aanbieden'? weet ge wel dat daarop de doodstraf staat of dat ge ten minste naar Siberië zult worden gebannen! Durft ge zeggen, dat Christus voor de vrijheid van de meuschen aan het kruis is gestorven? Dat is hoogverraad. Poolsche pater! Daarmee wilt ge zeggen, dat Christus voor de vrijheid van de Polen zijn leven heeft geofferd. Dat mag voor mijn part de Latijnsehe Christus hebben gedaanmaar onze orthodoxe Russische Christus is ge storven, opdat allen zich eerbiedig mogen neerbuigen voor onzen grooten czaar!" Volgens telegrafische berichten uit New-York, heerscht in Amerika tegenwoordig eene bijna ondrage lijke hitte. In de genoemde stad zijn, volgens die berichten, (len len Juli 50, den 2cn 75 en den 30n 45 menschen tengevolge van zonnesteken gestorven. Tengevolge van het gebrek aan woningen te Ber lijn kennen de eischen der verhuurders geene grenzen meer. Zelfs gaan velen zoo ver om hunne huurders onvoorwaardelijk de huur op te zeggen in de hoop dat zij van nieuwe huurders een grooteren huurprijs zullen kunnen krijgen. In de Fherbellinerstrasse werd onlangs aan alle huurders de huur opgezegd, en als een bewijs van de stijging der prijzen kau men wijzen op een kleine woning in de Ro3enthaleratra3sewaarvan de huurprijs binnen weinige jaren van 50 tot 174 thaler is gestegen. Tegen 1 October verwacht men eene verhui zing op veel grooter schaal dan tot nogtoe het geval was, gepaard met een nog veel grooter gebrek aan woningen. THERMOMETERSTAND. 4 J uli 's av. 11 u. 62 gr. 5 'smovg. 7 n. 67 gr. 's mi dd. 1 n. 77 gr. 'sav. 6 u. 74 gr.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2