dat bij hét staken der stemmen de beslissing tot een volgende vergadering zal worden aangehouden en in dien de stemmen alsdan weder staken een voorstel geacht zal worden verworpen te zijn. De heer Verkuyl Quakkelaar wilde bij het staken der stemmen het lot doen beslissen. Het eerst werd in stemming gebracht het voorstel van burgemeester en wethouders, hetwelk met 8 stem men tegen 1 werd aangenomen. Tegen stemde de heer Kleijnhens. In de artt. 10 en volgende wordt de bestemming van het gasthuis omschrevenwaaruit blijkt dat het is be stemd tot opneming van proveniers, halve proveniers, verzorgden voor eigen rekening, gealimenteerdenals mede zieken en verwonde personen. De bepaling dat er een secretaris-rentmeester zal zijn is thans opgenomen in art. 19, bevattende de aandui ding der ambtenaren en bedienden. Ha eene korte gedachtenwisseling is in de overgangs bepalingen opgenomen, dat bij de in werking treding van dit reglement (1 Januari 1873) de ambtenaren'en bedienden die thans in het gasthuis in dienst zijn in hunne tegenwoordige betrekking gehandhaafd blijven, met uitzondering van den secretaris-penningmeester. Het reglement in zijn geheel is met algemeene stem men goedgekeurd. Daarna is behandeld het tarief van het verschuldigde voor de opneming in het gasthuis; Burgemeester en wethouders stelden voor, om in dit tarief twee zusters die als proveniersters in het gesticht wenschen opgenomen te wordenin de betaling gelijk te stellen met man en vrouw. Zij trokken dit voorstel echter in na de door den heer Kleijnhens gemaakte be denking, dat het mogelijke verschil in leeftijd tusschen twee zusters of de wellicht uiteenloopende geaardheid van deze bij samenwoning allicht aanleiding tot moei lijkheden zouden kunnen geven. Bovendien kunnen twee zusters toch afzonderlijk in het gesticht opgenomen worden, hetgeen in de kosten slechts een verschil van 20 geeft. Op voorstel van burgemeester en wethouders is be sloten dat verzorgden voor eigen rekening geacht wor den zich voor minstens een jaar verbonden te. hebben. In het oude reglement komt de bepaling voor, dat bij besluit van den gemeenteraad van de bepalingen van het tarief zal kunnen afgeweken worden. /Thans is deze bepaling weggelaten, op grond dat men het wenschelijk acht om als men een tarief vaststelt dit ook te handhaven. Het geheele tarief werd tenslotte met algemeene stemmen goedgekeurd. Wegens het vergevorderde uur stelde de voorzitter voor, de werkzaamheden te sóhorsen tot des avonds 7 uren, doch daar de vergadering verlangde voort te gaan werd ook het reglement voor het burgerweeshuis nog behandeld. Art. 1 komt overeen met art. 1 van het reglement voor hot gasthuis, met uitzondering dat het getal regenten 5 bedraagt, waarvan 1 lid van den raad als voorzitter. Zij worden voor vier jaren, benoemd. Het getal regentessen bedraagt 4. De bestemming van het weeshuis is; opneming van weezen, vondelingen en verlaten kinderen. Op voorstel van burgemeester en wethouders werd aanvankelijk be sloten om daaraan toe te voegen de opneming van kinderen wier moeder overleden en wier vader buiten staat is voor hunne opvoeding te zorgen. Dit besluit werd genomen met 5 stemmen tegen 4 (die van de heeren Kleijnhens, Verkuyl Quakkelaar, Laernoes en de Kruijff), doch is bij een later besluit weder inge trokken. De heer de Kruijff stelde een amendement voor, strekkende om de gelegenheid te openen dat kinderen in dit weeshuis worden opgenomen, wier ouders vóór hun overlijden den wensch hebben te kennen gegeven dat hunne kinderen noch in liet Roomsch-katholiek noch in het protestantsch weeshuis zullen verpleegd worden. De heer Kleijnhens vereenig de zich met de liberale be doeling van den heer de Kruijff, doch bestreed zijn amendement, daar die bedoeling niet kan verwezenlijkt worden, aangezien de publieke weldadigheid geen wet is, maar eene gunst, waaromtrent door de ouders geene testamentaire beschikking kan worden gemaakt. De heeren van Uije Pieterse, Verkuyl Quakkelaar en J. Ct. Hector bestreden evenzeer het amendement. Daar de heer de Kruijff echter persisteerde en de heer Pot het amendement ondersteunde, werd dit in stemming gebracht, doch met 7 tegen 2 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren de Kruijlf en Pot. De tijd der verpleging in het weeshuis duurt tot het 21e jaar der verpleegden. De verdere artikelen gaven geen stof tot discussie, terwijl het geheele reglement ten slotte met algemeene stemmen werd goedgekeurd. De heer Verkuyl Quakkelaar deelde nog mede, dat de dringende noodzakelijkheid gebleken is eener her ziening van het reglement op het brandwezen, en noo- digde burgemeester en wethouders uit daartoe hunner zijds een voorstel te doen. Nadat de voorzitter de toezegging had gegeven, dat burgemeester en wethouders aan dit verlangen zullen voldoen, werd de zitting gesloten.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 8