fyanïielsbmct)tm. quaestiën letten, maar zij moet rekening houden met de uitgebreidheid en den samenhang der anti-nationale gods dienstige beweging. Van iederen nieuwen maatregel dien onze tegenstander neemt, weten wij dat zijn eenig doel en verlangen is om het machtige Duitsche rijk aan het wanke len te brengen." Die eenheiden die samenhang laten zich niet door een speciale wet tegen kanselvrijheid of jezuïe ten-orde bestrijden, daartoe moet de staat eenheid brengen in zijne wetgeving welke de kerk van het gebied van den staat, maar ook de staat van het gebied der kerk verwijderd houdt. Dit bedoelde de rijksdag met zijne conclusiën van den 16'" April op de zoogenaamde jezuïeten-adressen; den weg daartoe wees hij aan toen hij in zijn laatste zitting de resolutien van den afge vaardigde Volk betreffende het burgerlijk huwelijk en den burgerlijken stand aannam. Uit het artikel van de Provincial-Correspondenz zou men dus met eenig recht mogen opmaken dat de regeering inderdaad voornemens is dezen weg in te slaan; de plannen tot reconciliatie, welke de Eiberfelder Zeitung en andere bladen haar toedichten zouden zeer weinig daarmede overeenstem men. lntusschen zouden zulke tegenstrijdige handelingen ten opzichte van de kerk in de Pruisische geschiedenis niet nieuw wezen. Het ontwcrp-tractaat tusschen de heeren von Arnim en de Rémusat te Versailles gesloten, wordt in Duitsch- land algemeen goedgekeurd, terwijl de openbare mee ning in Frankrijk daaraan niet zulk een onverdeelden bijval schenkt. Met een enkel woord wezen wij gisteren reeds op het onbillijke oordeel der Fransche dagbladen. Wij behoeven heden niets daaraau toe te voegen, slechts is het niet van belang ontbloot er de aandacht op te vestigen, dat de ontevredenheid met het tractaat voor namelijk wortelt in den haat dien de rechterzijde meer en meer jegens Thiers koestert. Aan het onbillijkste oordeel en de meest vervalschte voorstelling maken zich l'Union en zijne ultramontaansche en legitimisti- sche geestverwanten schuldig, minder heftig maar even onwaar zijn de voorstellingen van het Orleanistisehe Journal de Paris en de andere organen van rechterzijde en rechter-centrum. De verlenging van den uitersten termijn tot betaling der geheele schuld met een geheel jaar wordt b. v. door deze vijanden van Thiers als oen verlenging der onderdrukking in plaats van als eene tegemoetkoming aan Frankrijk voorgesteld. B'yna alle leden der commissie welke Dinsdag in de bureaux gekozen werden hebben zich niettemin voor de aanneming verklaard. In het 14" bureau heeft de minister van oorlog medegedeeld dat de bevelhebber van hetoccu- patieleger hem beloofd had dat hij hem waarschuwen zou, op welke plaatsen hij de meerdere troepen in de nog bezette departementen indeelen zou. De regeering zou dan terstond voor het gereedmaken der barakken zorg dragen, opdat de inwoners niet van de meerdere bezet ting zouden te lijden hebben. Morgen of Zaterdag verwacht men de aanneming van het tractaat door de kamer. Heden wordt het debat over de belasting van het chijfie des affairesof juister gezegd, over de wensche- lijkheid eener belasting der grondstoffen in de kamer voortgezet. De scène welke Maandag tusschen Thiers en Rouher plaats had, heeft reeds tot een debat van twee dagen, Dinsdag en Woensdag, aanleiding gegeven en zal heden worden voortgezet. Volgens zijne belofte trachtte Thiers Dinsdag de bewijzen te leveren dat zijne lievelingsbelasting $2 tot 60 millioen zou opbrengen. Zijn uitvoerige redevoering werd doof de vergadering oplettend aangehoord, maar minder toegejuicht dan die van de heeren Cordier en Raudot, die namens de com missie de protectionistische neigingen der regeering bestreden. Gisteren sprong de president der republiek opnieuw voor deze belasting in de bres, blijkbaar met weinig meer succes dan den vorigeu dag. Daarna trad een der bekwaamste bestrijders dezer belasting, de heer Buffet, op, die blijkbaar zooveel bijval oogstte dat de regeering heden opnieuw een poging wagen wil om haar plan te redden. Thiers verklaarde echter van de aanneminggeene gouvernementsquaestie temaken, waar door over het lot dezer belasting waarschijnlijk beslist is. In zijne redevoering zeide Thiers o. a. dat Italië, waarmede de regeering op goeden voet stond en wilde blijven- staan, geene moeilijkheden aan Frankrijk in den weg zou leggen. Deze woorden lokten een luidruch tig protest der rechterzijde uit, waarop Thiers riep: „Niet ik heb die groote macht in het leven geroepen. Zij bestaat, dit is een feit dat uien eerbiedigen moet, wanneer men den vrede wil." Yaria uit het buitenland. Frankrijk. Jn de zitting der kamer van Maandag is een brief van generaal Trochu ingekomen, waarin hij te kennen geeft dat zijne krachten na den oorlog uitgeput waren en hij daarom iedere candidatuur als lid der vergadering openlijk had geweigerd. Nadat hij niettemin gekozen was, had hij zich ten plicht.gesteld een deel der verantivooidelijkiiéid te dragen in het stemmen voor den vrede en zijne inzichten over de inrichting van het leger openlijk bekend temaken. Dien dubbelen piiclit lieeft hij vervuld en daarom wenscht hij zich aan het publieke leven te onttrekken. „De geschiedenis zal in hoogsteu aanleg de rol beoordeelen, zegt le Temps, welke hij in onze jongste rampspoeden gespeeld heeft en een rechtvaardig eindvonnis vellen over de aanmerkingen waarvan hij zoo vaak onrecht vaardig het mikpunt is geweest." De republikeinsclie linkerzijde heeft iu hare bijeenkomst van Maandag avond het voornemen te kennen gegeven om eerst belastingen op de nog onbelaste inkomsten uit industrie, handelof bedrijf te beffen, en slechts in het uiterste geval zijn toevlucht tot de grondstoffen te nemen. De heer Guvillie-Flcurylid der Fransche academie en oud- gouverneur van de zonen van Louis Philippe, heeft in een brief aan het Journal des débats zijne ingenomenheid te kennen gegeven met de houding welke do redactie tegenover de manoeuvres der monarchalcn heeft aange nomen. Ten strengste keurt hij het in de rechterzijde af dat zij eene onafhankelijke regeering verwijt dat de uitslag der verkiezingen niet in haren geest valt, een resultaat waaraan de regeering zelve niets veranderen kon. Spanje. In de (Jaceta van Maandag leest men: „Het aantal opstandelingen dat sedert 24 uren zich onderworpen heeft, bedraagt in de provincie Navarra 183 en in de provincie Alava 830. Op het slagveld waarop de bende van Isla geslagen is heeft men 120 geweren buit gemaakt, welke door de vluchtenden achtergelaten zijn. De benden in Tarragonië hebben Zaterdag bij Tivisa een gevoelige nederlaag geleden. De bende van Bermudez is bij Telichosa, die van Corcko bij Roturas totaal geslagen." Een Engelsch eskader wordt te Cadix verwacht, hetwelk op bevel van den minister van marine op plechtige wijze ontvan gen zal worden. De Correspondencia meldt dat een Carlistiscke beweging op enkele punten van Maeztrazgo is waargenomen: men verwacht dat de aanwezige troepen die zullen kunnen onderdrukken. Zaterdag morgen heeft de „burgerwacht der vrijheid" voor de eerste maal de wacht vcor het koninklijk paleis te Madrid betrokken. De Spaansclie correspondent van the Times meldt als gerucht, dan don Carlos zich sedert het gevecht bij Oroquieta in Frankrijk nabij de Spaansche grenzen opgehouden heeft. Voor een paar dagen zou er iu eene bijeenkomst met eenigen zijner aanhangers besloten zijn dat hij den strijd niet opge ven maar Spanje weder binnentrekken zoudocli geld gebrek zou,:volgens hem, de vervtilliug van dit voor nemen wel verhinderen. Ook aan de Fransche zijde der Pyrenaeën hadden de nederlagen van Carasa Aguirre en andere leiders der beweging de gelederen der Carlisten aanmerkelijk gedund, en onder de trouw gebleven aanhangers van don Carlos moedeloosheid en wanhoop aan het welslagen der onderneming ver wekt. Duitschland. De mededeeling der Spenersche Zeitung, dat de paus reeds in 1870 een bul heeft uitge vaardigd, waarbij de benoeming vau zijn opvolger praesente cadavere (.voor zijne teraardebestelling) voorge schreven is, wordt door de Germania, met vette let ters gedrukt, op de volgende fijne wijze beantwoord: '„Wij hebben te Rome hiernaar onderzoek gedaan en het antwoord hebben wij (hans ontvangen. Het blijkt dat liet bericht van de Spenersche Zeitung van A tot Z gelogen en de geheele bullen-geschiedenis niets dan laffe humbug is." De Saksische regeering is dooi de rijkskanselarij uitgeuoodigd om aan de conferentie over de sociale quaestie, welke te Berlijn tusschen Oostenrijk-Hongarije en Pruisen zal plaats hebben, deel te nemen. De rijkskanselier heeft den bonds raad voorgesteld om de wet tegen de jezuïeten ook in Elzas-Lotharingen uit te vaardigen. De Kölnische Zeituug meldt dat de bisschop van de oudbisschoppe- lijke clerezv te Utrecht eerstdaags te Keulen verwacht wordt om twee jonge theologen tot priester te wijden. Het standbeeld van von Stein te Nassau aan de Lahn is Zaterdag op het voetstuk geplaatst. De ont hul Jing zal den 9'" Juli plaats hebben en door den keizer worden, bijgewoond. In het Louise-theater te Berlijn heeft een interessante volksvergadering plaats gehad met het doel ora tegen de wet op de jezuïeten orde te protesteeren. Het publiek bestond uitsluitend uit sociaal-democraten van de minste soorten uit ka tholieken. De eersten hadden de bovenhand, zoo- dat. het geheele bureau uit sociaal-democraten als IlasencleverKappelmann en consorten bestond. Nadat Hasenclever op de domheid der katholieken en Braun op het ongeloof der sociaal-democraten gescholden had, barstte een algemeene storm van vloekenbeleedigingen en verwenschingen los, die eerst eindigde toen de ka tholieken dood geschreeuwd waren. Een Berlijnsch correspondent zegt van deze vergadering dat zij een onzinnige wedstrijd was tusschen woest ongeloof en dom bijgeloof. Engeland. De kortste communicatie tusschen Engeland en Ierland, namelijk via Larne en Stranraeri, is, na meer dan8 jaien gesloten te zijn geweest, voor het publiek heropend. De reis van Liverpool naar Belfast zal daardoor slechts 12 uren duren, waarvan men niet meer dan 2 uren op zee doorbrengt. Het onlangs door den prins van Wales in Bethnalgreen geopende museum werd de vorige week door ruim 50,000 personen bezocht. In St. James-Hall werd Maandag een bijeenkomst gehouden van ondernemers van publieke vermakelijkheden, om te protesteeren te gen de bepalingen, in delicensing-billopgenomen,omtrent het uur van sluiting in de hoofdstad. Een daartoe strekkende motie van den heer Buckstonehuurder van de Haymarket, werd na eenigen tegenstand aangenomen en de bijeenkomst met een geregeld gevecht in de zaal tusschen de bestrijders en de verdedigers der regee- ringsmaatregelen besloten. GRAANMARKTEN ENZ. Middelburg., 4 Juli. Puike nieuwe Walchersche tarwe 13.25 voor consumtie; goede Zeeuwsche dito 12.60 en 12.75 verkocht; rogge bij party a f 7.80 aangeboden, bij uitslijting f 8; puike Walchersche zomer- gerst hield men algemeen op f 5, en daar er niet dan minder in prijs werd geboden ging er bijna niets in om Zeeuwsche zomergerst f 4.75: puike harde Walchersche witteboonen waren niet gemakkelijk tot. f 11 te beko men, minder soort niet geveild: Walchersche bruine- boonen f 13; dito paardenboonen hield men op f 6.90; dito groene kookerwten 8dito zomerzaad f 11.50 te vergeefs geboden. Met bet snijden van het koolzaadge was is men in onze provincie begonnenraapolie f 40; patentolie f 42: lijnolie f 41.50 per vat op zes weken, a contant f 1 lager; harde lijnkoeken f 13.50; zachte dito f 15.50 per 104 stuks; harde raapkoeken f 85per 1040 stuks. gemiddelde marktprijzen. Nieuwe Aardappelen f 4.a 4.50 per hectoliter. Versche boter 0.96 a 1.00 per kilogram. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 4 Juli 1872. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 24 pet. 564 *dito dito dito 3 664 ♦dito dito dito 4 S8J ♦Aand. Handelmaatschappij 44 142j ♦dito exploitatie Ned. staatssp.118 België. *Certificaten bij Rothschild 24 604 Frankrijk. inschrijvingen3 *dito 5 804 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 994 ♦Certifie. adm. Hamburg 5 „73 ♦dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 854 *Cert. f 1000 1864 5 99 ♦dito 1000 18665 98f ♦Loten 18665 ♦Oblig. Hope C°. Leening 1860 44 394 ♦Certifie. dito4 ♦Inscript. Stieglitz C°. 2<- a 4C L. 4 754 ♦Obligatiën 1867—69 4 „754 ♦Certificaten6 r 474 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 2344 Rusland. *0blig. dito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis. 5 94.V dito dito Jelez Orel5 934 dito dito CharkowAzow. 5 „92 Polen. ♦Schatkistobligatiën 4 „734 Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan./J uli. 5 64f ♦dito dito April/Oct. 5 644 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 „574 ♦dito dito Febr/Aug. 5 51 Italië. Leening 18615 G3J Spanje. ♦Obligatiën.Buitenl. 186770. 3 30 dito 18713 „30 dito Binnenlandsche 3 254 Portugal. ♦Obl. 1856—62 3 „414 ♦dito 1867—69 3 „414 Turkije. dito (binnenl.)5 514 Egypte. Obl. 18687 „884 Amerika. ♦Obl. VereenigdeStaten(1874) 5 954 ♦dito dito dito (1904) 5 9ö| ♦dito dito dito (1882) 6 974 ♦dito dito dito (1885) 6 99| ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion6 Obl. Atl. Gr. W. Spw. Okiosec. (7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures. 8 49 f Obl.St.Paul&Pae.Spw.lcsec. 7 dito dito dito 2esec. 7 „77 dito dito 1869 dito 7 „764 Brazilië. ♦Obl. 186344 pet. 874 ♦dito 1865 5 „974 Mexico. dito 18513 154 Grenada. dito afgestempeld 6 19j Venezuela, dito3 10f Ecuador. dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam, 3 Juli. Metall. f 22.374; Dito zil ver 24.50Dito Eng. per f 11.95Eng. Russen per f Eng. Portugal per 11.95; Fransche 56|. Belg. f, 564 Pruis. 35J: Hamb. Russen f 314- Russen in Z. R. f 324; Pools, in FI. f27-|; Napelsche fSpaansche Piasters Spaansche in Frcs. 11.924; Air erikaansche Dollars ƒ2.42; Papier ƒ2.12.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3