iMIDDELBURGSCHE COURANT. 1° 156. 1872. Woensdag 3 Mi. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2ea Paascli- en Pinksterdag De prijs per 3 m. franco is f 3.50. en een der Kerstdagen. Middelburg 2 Juli. Men meldt ons, dat in 's Gravenhage het gerucht loopt dat de ïeeds tamelijk ver gevorderde pogingen van den heer de Vries tot vorming' van een kabinet p leisel mg. haar doel hebben gemist. Een oud-minister, loans lid der tweede kamer, zoo verhaalt men, had zich aanvan kelijk genegen betoond eene portefeuille in het nieuwe ministerie te aanvaarden, doch was op eens van ziens wijze veranderd sedert „men" hem had beduid dat het toch eigenlijk niet aanging dat de heer de Vries, die dan toch geen politiek man was, hem vragen zou, en de politieke en parlementaire antecedenten van den ge vraagde eigenlijk eischten dat hem de opdracht tot kabinetsformatie en de leiding van hét ministerie zou worden verleend, in welk geval hij den heer de Vries zou kunnen vragen. „Wat hiervan is zoo schrijft onze correspondent weet ik niet. Ik deel alleen mede wat hier algemeen verhaald en geloofd wordt. Zeker is het dat wij sedert Zaterdag alles behalve gevorderd zijn tot de oplossing der ministerieele crisis. De heer van de Putte is in middels terstond weder naar Kissingen vertrokken; de conservatieve politiekers hebben hunne reisplannen voorloopig uitgesteld, en de heer van Bosse, die den tweeden Juli op reis zoh gegaan zijn, blijft ook voor eerst als demissionair-interimair minister zijne beide ministeries waarnemen." Daar de kosten der wegsverbetering tusschen Goes en b Gravenpolder en tot het bouwen der steigers te Hoe- dekenskerke, te Walsoorden en aan het Katsche veer, ongeveer f 79,000 zullen bedragen, stellen gedeputeerde staten aan de provinciale staten van Zeeland voor te besluiten: 1° tot intrekking van hun bij koninklijk be sluit van 28 November 1871, n° 11, goedgekeurd be sluit van den lltn dier maand, n° 16, tot het aangaan eener leening van 48,000, en het vaststellen van het plan dier leening; 2° tot het aangaan eener geldleening, ten laste der provincie Zeeland tot een bedrag van hoogstens negen en zevtnt'g duizend gulden, en tegen eene rente van hcogstens vijf ten honderd in het jaar, voor de ver betering der middelen van gemeenschap in Zeeland, speciaal tot bestrijding der kosten vcor de verbetering van den weg tusschen Goe3 en 's Gravenpolderen van de aan te bouwen steigers te Iloedekenskerke, te Walz- oorden en aan het Katsche veer3° tot het vaststellen van het plan dier geldleening. Door zekeren Gcrardus Kas is in het laatst van 1?69 of in het brgiu van 1870, zonder daartoe vergunning to vragen, een huisje gebouwd op een stuk vergraven grond onder de gemeente Hontenissekadastraal bekend in sectie B onder de nummers 783, 784 en 785, hetwelk aan de provincie behoort. Het huis is door de admi nistratie van het kadaster op naam van de provincie Zeeland gesteld als eigenaren van den grond, in sectie B n°. 785, tengevolge waarvan de grondbelasting voor het gebouwd perceel voor rekening van de provincie zou komen. Om dit te voorkomen en in het belang van den eigenaar, stellen gedeputeerde staten aan de provinciale staten van Zeeland voor, om het perceel sectie B n°. 785, groot 90 centiaren, tegen f 10 per are, dus voor f 9, aan genoemden G. Kas over te dragen; zij achten den prijs voldoende, daar de grond vroeger steeds onder water stond en niets opleverde. Mag men loopende geruchten gelooven, dan zou op een eergisteren te 's Gravenhage gehonde.i vergadering van het centraal comité voor de nagedachtenis van mr. J. R. Thorbecke over hetgeen te doen stond van gedachten gewisseld, maar niels besloten zijn. Men ziet een openbare vergadering van belangste'lenden te Utrecht tegcracct, waarin een beslissing zou worden genomen. {Het Fadeihnd.) Eergisteren is te Amsterdam de algemeene vergade ring gehouden, door het comité ter bespreking van de sociale quaestie bijeengeroepen, om van gedachten te wisselen over het instellen van „raden van verzoening". Reeds een kwartier vóór den bepaalden tijd was de zaal de Koningskroon, die p. m. 700 personen kan be vatten, eivol, waardoor de eigenaar zich genoodzaakt zag het lokaal voor verderen toegang te sluitenhier door ontstond buiten het lokaal eene groote opeenhoo- ping van belangstellenden, die pogingen aanwendden om te worden binnengelaten. Nadat door den voorzitter van het comité, jonkheer m'. de Jong van Beek en Donkhet punt ter behandeling was ingeleid en spreker had aangetoond, dat de raden van verzoening moeten zorgen om de werkstakingen te voorkomen, waarbij bij vooral wees op het voorbeeld van Engelandwaar die raden van verzoening met vrucht hebben gewerkt en nog werkenwerd door hem mr. B. H. Pekelharing, secretaris van het comité, uit- genoodigd om de zaak nog nader toe te lichten. De heer Pekelharing verklaarde zich hiertoe bereid, maar kon zijn taak niet ten einde brengen, daar de menigte die buiten het lokaal stond, bleef aandringen om bin nen gelaten te wordenhetgeen een der aanwezigen aan leiding gaf om voor stellen de vergadering te schorsen, welk voorstel werd aangenomen. Het comité heeft daarop besloten, aanstaanden Zon dag in een grooter lokaal de vergadering te hervatten, waar dan hetzelfde punt weder aan de orde komt. Met ingang van 1 dezer zijn benoemd bij de rijks telegraaf: tot onder-directeur eerste klasse, J. van dei- Pijl, R. Roeterink, S. C. Schifitamaker, jonkheer C. P. H. Tjarda van Starkenborgb, L. M. Ruytenburgen H. H. van Eek, allen thans onder-directeur tweede klasse; tot telegrafist eerste klasse, J. A. Verveen, L. M. J. Thijs- sens en G. H. Sweers, allen thans telegrafist tweede klasse; tot telegrafist tweede klasse, S. G. Bendien, C. A. Willemse, C. C. J. Rup, IC. J. Hobbel, J. C. Ter- steeg, G. M. de Bloeme en H. J. Joshems, allen thans telegrafist dei de klasse; tot telegrafist derde klasse, L. H. Engelbrecht, thans leerling-teiegrr fist, J. P. Noord- berg en H. Goenendijk, beiden thans klerk, en J. P. Schoonhoven en G. van Diermen, beiden thans leerling- telcgiafist. Staats-cour Eergisteren heeft te 's Gravenhage eene meeting van belangstellenden plaats gehad, betreffende de vreese- ljjke vervolgingen waaraan de Israëlieten in Rumenië bij herhaling zijn blootgesteld en waartegen ook in Engeland, Frankrijk, Duitschland en Noord-Araerika is geprotesteerd. Deze bijeenkomst werd door 118 per sonen bijgewoond en geleid dour den heer H. H. Tels, advocaat te Rotterdam, nadat de heer B. S. Berenstein opperrabijn der Nederlandsche Israëlietische gemeente te 'sGravenhage, vooraf eene rede had gehouden waarin hij in het kort herinnerde aan de gruwelen in 1868 en nu weder in 1872 in Rumenië gepleegd. Verschillende sprekers voerden het woord over de midde len om in dezen treurigen toestand verandering te brengen. Ten slotte werd met bijna eenparige stemmen een motie van professor Goudsmit, uit Leiden, aangenomen, waarin de diepe verontwaardiging der vergadering werd uitgesproken en tevens werd voorgesteld om een com missie te benoemen die al de aangegeven denkbeelden in overweging nemen en in een volgende vergade ring rapport uitbrengen zal over de middelen die in Nederland zouden kunnen aangewend worden om het lot der Israëlieten in Rumenië te verbeferen. Genoemde commissie bestaat uit 18 leden. Den heer Tels werd als voorzitter nog opgedragen om aan fir Francis Goldsmid, lid van het Engelsche parle ment, die zich het lot der Israëlieten in Rumenië met zooveel energie aantrekt, van het in deze bijeenkomst beslotene kennis te geven. BENOEMINGEN EN BESLUITEN ridderorden. Verganping verleend aan J- W. Hof man j oogarts en chirurgijn te Groningen, tot ke.t aan nemen en dragen der versierselen van de koninklijke Kroou-orde 4e klasse aan het herinneringslint met het xoode kruis, hem door Z. M. den keizer van Duitsch land, koning van Pruisen, geschonkenen aan mr. II. D. Levyssohn Norman, directeur van het departement van binnenlandsch bestuur in Nederla^dsch Indië, tot het aannemen van het hooge eereteeken genaamd Chula Sura Bhorn, hem door Z. M. den eersten koning van Siam geschonken. ONDERWIJS. Te Borsselen zijn jl. Vrijdag aan de kinderen die zich door getrouw schoolbezoek onderscheiden hebben de getuigschriften en premiën uitgereikt, die uit de daartoe bestemde toelage vanwege de provincie zijn verstrekt. Het gemeentebestuur was bij die uitreiking tegenwoor dig. De kinderen werden toegesproken en zongen liedjes, zij hielden een optocht door het dorp en werden daarna onthaald. Van den burgemeester ontvingen zij nog een feestplaat ter herinnering aan de in April jl. herdachte gebeurtenissen. KERKNIEUWS. Het kiescollege der hei vormde gemeente te Zierikzee heeft gisteren uit het vroegere vermelde drietal tot predikant aldaar beroepen den heer E. A. Remijte Renswoudemet 40 van de 65 stemmen. De heer Tours, te Santpoort, verkreeg 24 stemmen. Éen stembriefje was niet ingevuld. MARINE EN LEGER. De miliciens der lichtingen 1868 en 1869, behoorende tot het regiment grenadiers en jagers en de acht regi menten infanterie, zijn tegen den 13en Augustus a. in werkelijken dienst bij hunne korpsen opgeroepen en zullen den 17en September weder in het genet van groot verlof worden gesteld. Do miliciens der lichting van 1868, behoorende tot de drie regimenten vesting-artillerie en het korps ponton niers, worden voor 30 dagen onder de wapenen geroe pen als volgt: al de miliciens van het korps ponton niers, van het 2e en de helft van het lc regiment ves ting-artillerie tegen den 27cn Juli a. en de overigen van het 1° regiment en alle miliciens van het 3C regiment ves ting-artillerie tegen 22 Augustus a.zullende wat het le regiment vestingartillerie betreft, alle miliciens-ver lofgangers der lichting van 1868 der 2e en 4e compagnie tot de opgeroepenen der le serie en alle van de 9e en 10e compagnie tot die der 2e dienen te behooren. De miliciens der lichting van 186S zoo van de infan terie als van de artillerie, die vóór den leu Augustus van dit jaar zijn gehuwd, worden buiten oproeping gelaten. KOLONIËN. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië beeft de volgende beschikkingen genomen. civiel departement. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit zijne betrekking, wegens ziekte, de contro leur 3° klasse bij het binnenlandsch bestuur iu de resi dentie Timor, op het eiland Soemba, C. L. de Vries; eervol, uit zijne betrekking, wegens ziekte, de civiele gezaghebber op de Solor-eilanden J. II. Kluppell. Benoemd: t.ot controleur 3C klasse bij het binnen landsch bestuur in de residentie Timor, op het eiland Soemba, de ambtenaar ter beschikking aldaar jonkheer mr. W. D. J. van der Feltz; tot adspirant-ingeneur bij den waterstaat en 's lands burgerlijke epen bare werken J. J. E. van Bergen, daartoe ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Neder landsch Indië; tot lcn substituut-griffier bij het hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië, de le commies bij het departement van justitie mr. G. H. Lowe, tot griffier bij den om- gaanden rechter in de vijfde aideeling, de substituut- griffier bij den raad van justitie te Soerabaija mr. A. L. Clignett; tot lcn commies bij het departement van justi tie mr. M. H. G. van Oosterzee, thans tijdelijk ter be schikking gesteld van den directeur van justitie; tot civielen gezaghebber op de Solor-cilandénde ambtenaar op Wachtgeld L.J O'Brien. Overgeplaatst: 'van Ban dong' naar Probolingo.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1