Buitentank tot ruim 1 uur terug-, toen echter begon langzamer hand het lokaal zich te vullen en spoedig was het bal in vollen gang. Bij verscheidenen heerschte de meest opgewonden stemming, niet het minst onder de oude ren van dagen, zoo zelfs dat de vier oudste te Aarden burg geboren heerenmet 4 damesvan welke echter slechts eene te Aardenburg geboren was, eene eere quadrille hebben gedanst, de oudste der heeren was 79 jaren en maakte nog passen die de jongeren hem niet zullen nadoen. „Meer en meer nam de vroolijkheid toe, en velen van de aanwezigen vierden feest, totdat de klok door haar gelui verkondigde dat het feest officieel gesloten was. Maar, was het vóór de officieele opening begonnen, de officieele sluiting kon de feestviering niet doen ophou den, en het zal nog wel eenige dagen duren eer de gemoederen bedaard zijn. „Namens den burgemeester is de aanzienlijke som, die hij anders aan het feest ten koste zou gelegd heb ben aan de algemeene armen uitgedeeld. Door den heer van Eeghen uit Amsterdam is aan de bewaarschool dei- hervormde diaconie 150 geschonken. De feestcommis sie heeft van de administratie der in- en uitgaande rechten en den persoon van den heer Merens, contro leur te Oostburg, de meest welwillende medewerking ondervonden ter wegneming van verscheidene bezwaren, die zich opdeden bij de inklaring van goederen uit België. „De rederijkerskamer heelt Zaterdag avond voor hare leden, die der Aardenburgsche fanfaren en zoover er plaats was voor het publiek, eene tweede opvoering gegeven van De verdediging van Aürdenburg 5 ditmaal werd het stuk zeer verdienstelijk gespeeld en gaf aan het talrijke publiek veel genoegen. Het raadhuis, de gemeenteschool, de ververschingstent en eenige parti culiere woningen waren weder verlicht, terwijl latei- op den avond een paar ingezetenen bengaalsch vuur ten beste gaven. Daar het een prachtige zomeravond was, voldeed de verlichting, vooral van het raadhuis, in hooge matehet marktplein en de straten waren dan ook nog lang na middernacht met wandelaarsdie allen in feestelijke stemming verkeerdengevuld. „In miin vorigen brief schreef ik dat de slot-sc<?»e van het opgevoerde drama bestond uit de bekroning van de banier van Aardenburg met een lauwerkrans door de „maagd van Orleans," dit laatste moet zijn: door de „Overwinning."" Bij hun voorstel van 31 Mei jl. hebben gedeputeerde staten aan de provinciale staten van Zeeland een ontwerp besluit tot wijziging van het bijzonder reglement voor het bestuur en beheer der waterkeering van het calami- teuze waterschap Tienhonderd en Zwarte aangeboden. Zij stellen thans voorde artikelen 2 en 3 van dat ont werp te vervangen door het volgende: „Art. 2. Dit besluit treedt in werking met 1 Mei 1873. „De kaart, bedoeld in art. 3 van het voorschreven bijzonder reglement wordt, zoodra mogelijk, na afkon diging van dit besluit, in overeenstemming gebracht met het hiervoren in art. 1 bepaalde, onder inachtne ming der voorschriften in gemeld art. 3 vervat. „De vertegenwoordiger van het waterschap Groot. St. Anna en Nieuwehoven en van den Hei-dijkte-Zwarte polder, wordt tijdig genoeg benoemd om den len Mei in betrekking te treden. „Hij vervangt alsdan den vertegenwoordiger van het genoemde waterschap, en hij treedt af op het voor dezen bepaalde tijdstip." Tevens geven gedeputeerde staten te kennendat van de belanghebbende besturen geen bedenkingen tegen de voorgestelde wijzigingen zijn ingekomen. Bij den aanleg van den straatweg tusschen Zierikzee en Zijpe, loopende door de kom der gemeente Nieuwer- kerk, werd den aannemer opgedragen, een gebouwtje op den hoek der Kerkstraat aldaar doel uitmakende van het perceel sectie M n°. 463weg te nemen en een deel van den grond boogsgewijze met den weg te ver eenigen. Het overblijvende werd, door een muurtje, van den weg afgescheiden en tot bergplaats gebezigd, doch het is thans zoo bouwvallig gewordendat, krach tens plaatselijke politie-verordening op herstel wordt aan gedrongen, wat ongeveer f 100 zou vorderen. Daar de provincie geen belang heeft bij het afgeschoten stuk grond en aan het voortdurend bezit verplichtingen kunnen verbonden zijn, stellen gedeputeerde staten aan de provinciale staten voor, om zonder vergoeding de rechten der provincie op het perceel sectie Mn0.463 der gemeente Nieuwer kerk over te dragen aan die ge meente, terwijl het gemeentebestuur zich bereid heeft verklaard die rechten over te nemen. Tengevolge van de overtuiging dat het noodzakelijk is om voor al de calamiteuze polders of waterschappen de grenzen der werken tot zeewering of oeververdedi ging vast te stellen, in artikel 69 van het regiement op die polders of waterschappen bedoeld, hebben, na raad pleging van den hoofdingenieur van den waterstaat, gedeputeerde staten aan de provinciale staten van Zeeland de noodige ontwerp-besluiten aangeboden tot vaststel ling van die grenzen, behalve voor die aan de oostzijde van den polder Oost-Beveland waar het onderzoek dei- grens nog niet is afgeloopen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. consulaten. Eervol ontslag verleend aan J. N. Servaas als consul te Saïgon, voor de Fransche kolonie in Cochin-Chinaen in zijne plaats als zoodanig aan gesteld Th. Speidel. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Leeuwarden, ter standplaats Ternaard, ge meente Westdongeradeei,S.D. Kuypers, candidaat-notaris te St. Anna-Parochie, secretaris der gemeente hetBildt. betaalmeesters. Benoemd tot betaalmeester te Breda P. graaf van Hogendorp, thans te Alkmaar; te Alkmaar jonkheer J. G. F. van Spengler, thans te Win schoten; te Winschoten O. G. Lotsy, thans te Sas van Gent; te Sas van Gent jonkheer G. J. M. Bouvier,thans ontvanger der directe belastingen enz. te Montfoort c. a. belastingen. Benoemd tot onvanger der registratie en domeinen te Eindhoven J. E. J. Jordaan, thans ont vanger te Terborgb. ONDERWIJS. Bij de voortzetting van het examen B voor de aan staande Oost-Indische ambtenaren zijn van de serie volgens de bepalingen van de wet toegelaten de heeren P. W. van Berckel Bik, P.T. Couperus, W.H. Voute, A. H. A. LabaarJ. A. van Delden en J. T. Hamaker. Voldoend examen A is afgelegd door den heer R. Weijnschenk. KERKNIEUWS. In de voormiddag-godsdienstoefening der Neder- duitsche hervormde gemeente te Zierikzee predikte gis teren de heer J. D. Stetterooge, wiens emeritaat op 1 Juli ingaatzijn afscheid, naar aanleiding van 1 Cor. 3: 11. Ook had de bevestiging plaats van ruim een twin tigtal lidmaten, bijna allen zijne leerlingen. Bij het einde der godsdienstoefening zong de gemeente Gezang 2165 met een kleine verandering in de eerste twee regels. Aan het doopsgezind seminarium te Amsterdam zijn tot proponent bevorderd de heeren C. R. van Dok- kum, H. Ens, P. Feenstra, S. Lulofs en A. Mulder. Door de christelijk gereformeerde gemeente te Schiedam is andermaal tot predikant beroepen de heer A. Brinkthans predikant bij die gemeente te Neuzen. MARINE EN LEGER. De majoor I. M van der Star en de kapitein J. N. A. baron Taets van Amerongen en W. H. L. van Helden? allen van den generalen staf, zullen eerstdaags in com missie naar het kamp van het Belgische leger te Bever voorde vertrekken. KOLONIËN. Bij beschikking van den minister van koloniën, van den 27cn Juni jl., litt. Apz., n°. 23, is A. Ruyter, gewezen kweekeling van de kweekschool voor de zee vaart te Amsterdam, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouverne- ments-marine daar te lande. RECHTZAKEN. De hooge raad heeft jl. Vrijdag verworpen de voor ziening in cassatie van den ontvanger-griffier van den polder de Breede watering in Zeelandtegen den ont vanger der subsidiën in het polder-arrondissement Zuid- Beveland. Voor de rechtbanken te Goes en te Middel burg hangen vele zaken, zoowel cassatiën als verzet ting tegen dwangbevelen en aan dien oorlog tegen de betaling van subsidiën voor calamiteuze polders zal waarschijnlijk nu wel een einde komen. Eerst is de quaestie bij den hoogen raad te sprake gekomen ter zake van het subsidie van den Lovenpolder in het ar rondissement Axel. Tegen den ontvanger-griffier voor de subsidiën, mr Bronkers, was door de rechtbank te Goes, de heer Sturm, ontvanger-griffier van Loven- polder goed opposant verklaard en het dwangbevel vernietigd. Dat vonnis echter is op de pleidooien van de heeren de Pinto en van der Linden vernietigd dooi den hoogen raad bij arrest van 24 Maart 1871 en het dwangbevel gehandhaafd. Voor den Lovenpolder kwam toen op mr D. van Eek. Daarna is het vonnis van de rechtbank te Middel burg, dat, in April 1870 eveneens hec dwangbevel van den ontvanger der subsidiën, mrBlaaubeen, had ver nietigd en den ontvanger van den polder de Breede watering, mr Kakebeeke, goed opposant had verklaard, teniet gedaan bij arrest van het hof van Zeeland van 20 Juli 1871. Het arrest van den hoogen raad van Maart 1871 in de zaak van den Lovenpolder was vooraf aan eene strenge critiek onderworpen in eene brochure van mr. de Kanterprocureur te Goes. Het arrest van het hot te Middelburg is daarop in cassatie behandeld door den advocaat Kappeijne van de Coppello; terwijl voor den ontvanger der subsidiën opkwamen de heeren de Pinto en van der Linden. De hooge raad heeft ook thans Aveder zijn vroeger stelsel vastgehouden, en den eisch in cassatie verworpen. Voor het fonds der callamiteuse polders is deze uitspraak van zeer groot gewicht. (Het Vaderland GEMENGDE BERICHTEN. lieden morgen omstreeks 8 uren is de boot van den veerschipper tusschen Veere en Camperland, C. Schip per, op de reede van Veere gezonken, doordat het vaartuig te zwaar Avas geladen. De in de boot aanwe zige personen kAvamen met den schrik vrij. Naar Avij vernemen, heeft zich als schrijver van het antwoord op de zoölogische prijsvraagdat onlangs door de hoogeschool te Groningen met een zilveren medaille bekroond isbekend gemaakt de heer J. Rit- zema Bos, candidaat in de wis- en natuurkunde, leer- aar aan de hoogere burgerschool te Warffum. De burgemeester van de Lier bericht, dat volgens aangifte, door F. Dissel koente de Lier, den 25£n Mei jl., des morgens te 8 uren, aan den hoodschaplooper Jan Dijkshoorn is ter hand gesteld e>.u blief, welke deze te Delft in de brievenbus aan het station van den spooi'AV eg heeft gestoken. Die brief hield in 3 muntbil jetten, ad f 10, n° 453, 609 en 717 en is aan het adres van J. Sluiter in de Crispijnlaan n° 132 te Rotterdam niet bezorgd. Behalve aan den heer J. H. Weissenbruch zijn door de Société l'union des artistes te Luik medailles toegekend aan de volgende kunstenaars, wegens hun krachtige medeAverking ora den luister van de in 1871 aldaar gehouden tentoonstelling van aquarellen door hunne inzendingen te verhoogen. Oh. Rochussen, te Rotterdam, mejufvrouw G. J. van de Sande Bakhuyzen, Julius van de Sande Bakhuyzen, Josef Israëli, S. Ver veer, P. Stortenbeker, J. G. Vogel, W. J. van Borselen, J. M. Smidt Crans, W. C. Nakken, J. G. S mits C. S. Stortenbeker, L. Apol, K. Klinkenberg en C. de Cocq, te 's Gravenhage. Den heer P. Stortenbeker werd tot honorair lid van genoemde sociëteit benoemd. (Dagll. van Z.-H. en 's Grav.) Uit Hannover Avordt gemeld, dat de mijnAverkers te Barsinghausen den arbeid hebben gestaakten dat de directie heeft verklaard aan hun eisch om loon ver hooging niet. te kunnen voldoen. Zaterdag is te Dillenburg, onder groote geestdrift van de ingezetenen en de vele tegenAvoordig zijnde Nederlanders, de eerste steen gelegd voor den aldaar te bouwen Willemstoren. De heeren Franckcn, predi kant te Rotterdam en proffesor Spies te Dillenburg hebben bij die gelegenheid het woord gevoerd, terwijl in den steen eene oorkonde is geplaatst, onderteekend door al de leden der Nederlandsche hoofdcommissie. De NeAV-York Times bericht, dat een ijsveld, bijna 2000 Engelsche mijlen lang en van 50 tot 200 Engelsche mijlen breed, nabij Newfoundland in den Golfstroom ge dreven is. Ofschoon men verwacht dat deze Avarme stroom het spoedig zal doen smelten, ducht men echter van de schotsen veel gevaar voor de pakketbooten tus schen Engeland en Amerika. Te Tschung Sing is een hevige brand in een uit gestrekt bamboezen gebouw uitgebarsten, terwijl er feesten ter eere cener godin Averden gegeven. De ver warring, hierdoor ontstaanwas zoo groot, dat ongeveer 600 personen, meerendeels vrouwen, in het gedrang werden gedood of venvond. STATEN-GENERAAL. tweede kamer. Bij de tweede kamer i3 een wetsontwerp ingediend houdende de bepaling dat, tengevolge van de overwe ging dat de door mr. J. R. Thorbecke gedurende een lange reeks van jaren aan den koning en den lande be- wezene diensten op buitengeAvone wijze behooren te worden erkendaan beide dochters van wijlen den lieer mr. J.R. Thorbecke levenslang een jaarlijksch pensioen van vierduizend gulden wordt verzekerd. THERMOMETERSTAND. 29 Juni 'sav. 11 u. 55 gr. 30 'smorg.7u. 61 gr. 'smidd. 1 u. 70 gr. 'sav. 1111.61 gr. 1 Juli 'smorg.7u.63gr.'smidd.lu.68gr.'sav.6u.65gr. ALGEMEEN OVERZICHT. Zaterdag avond te ongeveer uur is het tractaat betreffende de vervroegde ontruiming van het grond gebied te Versailles door den heer von Arnim namens Duitschland en den heer de Rémusat namens Frankrijk onderteekend. Volgens officieuse berichten uit Versailles,

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2