de teekeningen en plannen van den heer Maarschalk, die ze bovendien dooi- uitvoerige nota's zoodanig' wist toe te lichten, dat zij den bijval verwierven niet alleen van de andere deskundigen, maar ook van de regeering, die de noodige fondsen aan het opperbestuur tot uit voering van die plannen aangevraagd en beslist heeft, dat intusschen de noodige opnamen en peilingen gedaan en definitieve plannen en begrootingen ingediend zullen worden, een en ander in overleg met den heer Maarschalk. De kamer koestert de hoop dat geene onverwachte gebeurtenissen tusschenbeiden zullen treden, om eene langgevoelde behoefte tot cene bevredigende oplossing te brengen." Den leD Mei tusschen 4 en 5 uren werden de Sama- rangers wederom verrast met een stortregen gepaard met hevige donderslagen. Natuurlijk liep de rivier weder buiten hare oevers; ook ontstond er bij Dandoesari weer een dijkbreuk; zeer vele erven werden daardoor over stroomd en beschadigd; langs den Bodjongschen weg stonden talrijke kampongs onder water; op Karang- Bidara, Nieuw Holland, Melaten en andere buurten rees de vloed tot boven de 3 voet; bij Boeloe tot 4; er is weder ook door Europeanen veel geleden. De bandjir duurde den geheelen nacht en een groot gedeelte van den ochtend. In de maand Mei bandjir Dit is voor den oudsten burger dezer stad een nog niet gekende ge beurtenis. Men meldt van Boijolalie, dat van de overgeble ven gelden van den watersnood in 1871, f 5000 zijn gegeven ten behoeve der noodlijdenden van de uitbar sting der Merapi en dat bedrag reeds zou zijn verdeeld geworden. Yoor Soekaboemie alleen bedraagt het ver lies der bevolking meer dan f 25,000. De directie der Nederlandsch-Indische stoomvaart maatschappij heeft zich tot het gouvernement gewend, met verzoek om concessie voor een dienst van stoom schepen tusschen BataviaAdelaideMelbourne en Syd ney, en tegen genot van subsidie van p. m. 11 ton gouds 's jaars (12000 pond sterling.) Om de 75 dagen zou van Batavia een boot vertrekken. Het hoofddoel dezer stoom- gemeenschap is het handelsverkeer, in afwijking van vroegere plannen van postvervoer; want om de post- communicatie sneller te verrichten dan tegenwoordig geschiedt, zou de maatschappij een afzonderlijke vloot van stoomschepen moeten laten bouwen. GEMENGDE BERICHTEN. Heden namiddag had een 17jarig jongeling van het hier in de kaai liggende Noord-Duitsche schoonerschip Jacobine het ongeluk van het dek in het ruim te vallen, tengevolge waarvan hij een schedelbreuk be kwam. Voor het behoud van zijn leven bestaat zeer groote vrees. De groothertog van Luxemburg heeft tot officieren der orde van de Eikenkroon benoemd de heeren: Tauch- nitz, boekhandelaar te Leipzig, en professor Spiesz, directeur van het gymnasium te Dillenburg; en tot ridders van die orde de heeren: Trautretter, predikant te Luxemburg, Riemann, hofrentmeester te Weimar, en G. C. van Sprang, lc commies aan de afdeeling alge- meene zaken ter gemeente-secretarie van Amsterdam. Jl. Dinsdag heeft de bliksem in een huis te Die ver een lójarig meisje, die voor het venster zat te naaien, gedood. Te Ootmarsum sloeg hij in een molen, die korten tijd daarna, met een groote partij korengeheel was afgebrand. Te Noordhoek stichtte hij brand in eene boerenhuizingdie echter vrij spoedig gebluscht werd. Te Usselo legde hij de hoeve van een landbouwer in de asch. Nabij Rijssen heeft hij een boerenwoning met al wat zich daarin bevond door brand vernield; ook zijn twee varkens in de vlammen omgekomen. Onder Metslawier trof hij een boeien- huizing, die, met uitzondering van het woonhuis, is afgebrand. Te Sint Anna-parochie sloeg hij eene koe in de weide dood. Te Meteren is de bouwhoeve den Bergakker, met het zic.b daarin bevindende stroo, brandhout, vijf varkens, eenig pluimgedierte en een roeiboot, afgebrand. Te Doetinchem heeft een hagel bui met steenen als een duivenei het veldgewas en honderden glasruiten vernield. Ook te Zelhem zijn onderscheidene boekweit- en aardappelvelden door hagel erg beschadigd. Eergisteren heeft de gemeente Edam op recht fees telijke wijze gedachtenis gevierd van de bevrijding der Spaansche heerschappij in 1572. Zanguitvoering, his torische optocht in costuumbenevens een triomfwagen voorts volksspelen, vuurwerk, afgewisseld door elec- trisch licht, maakten de bestanddeelen van het feest uit. Jl. Woensdag ontvingen volgens aloud gebruik de lord mayor van Londen en zijn eerste klerk, de heer Okeieder een paar witte glacé handschoenenomdat er, wat hoogst zelden gebeurtgeen enkele strafzaak of dagvaarding tot onderzoek op de rol van Mansion- Ilouse was ingeschreven. Volgens de Crefelder Zeitung heeft graaf Hons- broech zijne landgoederen Blijenbeek en Honsbroech, het laatstgenoemde nabij Roermondbeschikbaar gesteld tot opneming van uit Duitschland verdreven jezuïeten. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Bij de eergisteren door de heeren Olivier en c°. te Zierikzee gehouden aanbesteding van het bouwen eener meekrapfabriek, is aannemer geworden de heer J. van der Lindente Zierikzeevoor 9,900. THERMOMETERSTAND. 28 Juni 'sav. llu. 59 gr. 29 'smorg. 7 u. 62 gr. 's mi dd. 1 u. 65 gr. 'sav. 6 u. 63 gr. öuitmlattïr. ALGEMEEN OVERZICHT. In hunne bijeenkomst, van gisteren hebben de scheids rechters te Genève de Amerikaansche eisclien wegens indirecte scha de en het verdagingsvoorstel van Engeland definitief afgewezen. De commissarissen der beide par tijen hebben zich namens hunne regeeringen met deze uitspraak vereenigd. De vólgende zitting is daarna op den 15c" Juli a. vastgesteld. Na de officieele mededeelingen van de ministers Gran ville en Gladstone, Donderdag aan het parlement gedaan, bleef slechts deze quaestie onopgehelderd of Engeland terstond gereed was zijne bescheiden en bewijsstukken aan het tribunaal over te leggen. Dit alleen kon nog, zooals wij gisteren vermelddenaanleiding geven tot een verschil van meening dat, evenals de indirecte schade, uitgeplozen en op de lange baan geschoven kon worden en derhalve het geheele tractaat in gevaar had kunnen brengen. De Engelsche dagbladen meldden echter reeds gisteren avond dat de overlegging der stukken door de En gelsche commissarissen terstondna de uitspraak der arbiters had plaats gehad, zoodat ook in dit opzicht aan de bepalingen van het tractaat is voldaan. Niet zonder rechtmatigen trots beroemt the Echo er zich op dat in eiken stand der onderhandelingen in zijne kolommen steeds de zekere verwachting is uitgesprokendat het tractaat van Washington tot uitvoering zou komen, omdat zoowel Amerika's als Engeland's belang zulks vorderde. De andere bladen van verschillende kleur geven hunne vreugde te kennen over dit gunstige einde van het Amcrikaansch-Engelsche geschil en wenschen beide natiën geluk met deze gewichtige gebeurtenis. De zitting der Fransche nationale vergadering van gisteren leverde een geheel ander resultaat op dan men verwacht zou hebben. Thiers heeft van het woord af gezien. De kamer heeft dan ook niet geaarzeld haar votum van den vorigen dag te bekrachtigen door de belasting op de hypothecaire schulden met 327 tegen 261 stemmen aan te nemen. Slechts eene meerder heid van 22 stemmen verklaarde zich Donderdag voor art 1, zoodat men wel mag aannemen dat het Thiers niet moeilijk zou gevallen zijn om door zijn persoonlijk optreden de meerderheid naar de andere zijde te doen overslaan. Waaraan deze onverwachte wijziging in Thiers' voornemens moet worden toegeschreven, is voor het oogenblik nog moeilijk te zeggen, maar dit blijkt nu reeds met zekerheid, dat de tegenstanders der financieele regeeringsvoorstellen meer en meer een gedecideerde houding beginnen aan te nemen en op de meest ondubbelzinnige wijze hun voornemen aan den dag leggen om aan de regeering krachtig het hoofd te bieden. Misschien heeft Thiers zich hierdoor genoopt gezien om nog bij tijds eenigszins van front te veran deren. De commissie voor de tarieven had o. a. het voor nemen gisteren of heden aan de vergadering mede te deelen, dat zij de belasting der grondstoffen onuitvoer baar acht en bovendien, in strijd met de verwachtingen van Thiers, van oordeel is dat de onmiddellijke op brengst dezer belasting niet 42 millioen, maar hoog stens 6 millioen zou zijn. De commissie voor het budget van 1872 van haren kant heeft gisteren met algemeene stemmen min drie het voorstel tot belasting der valours mohililres verworpenhet eenige door afgevaardigden in gediende voorstel, waarmede de regeering zich zou vereenigen teneinde eene schikking tusschen de regee ring en de kamer in de hand te werken. De regeering wenschte het beginsel slechts in anderen vorm ge goten te zien en onderwierp haar voorstel aan liet onderzoek der commissie. Hare. poging tot conci- liatie wanneer men het voorstel in ernst zoo noemen mag heeft echter weinig vruchten gedragen. Slechts de commissie voor het budget van 1873 is er in ge slaagd een gedeeltelijk vergelijk met de regeering tot stand te brengen. De rapporteur, de heer Deseilligny, heeft gisteren aan de kamer medegedeeld dat omtrent het heffen eener belasting ad 3 pet. op de valours immo- UUeret overeenstemming met de regeering bestaat. Opmerkelijk is het dat Thiers zich met geweld tegen eene inkomstenbelasting blijft verzetten, terwijl hij zich in beginsel met eene belasting der valours mobilières en immobilieres vereenigt, welke gevoegd bij de bestaande patentwet au fond weinig van eene income-tax verschilt. Het ontwerp-tractaat tusschen Duitschland en Frank rijk betreffende de vervroegde ontruiming van het grondgebied is Donderdag avond te Versailles uit Ber lijn teruggekomen. De onderteekening zal spoedig plaats hebben, waarna het tractaat terstond aan de kamers zal worden overgelegd. Zoo tenminste meldt Ie Temps. Do officieuse Bien public acht het voorzichtig geene inlichtingen over het tractaat of de aanstaande leening te geven. Behalve dat men onmogelijk vol komen juist kan ingelicht zijnzegt het bladzijn de ouderhandelin gen zóo ver gevorderd, dat een onhandig woord of een onbescheidene opmerking zoo licht nadeelig zou kun nen werken. De indruk dien men van de ondeihande lingen heeftis niettemin over het geheel zeer gunstig." Te Madrid verzekert men dat de koning aan den wensch van zijne ministers heeft toegegeven en het be sluit tot ontbinding der cortes heeft onderteekend. Den 3ff" Juli zou het in de officieele Gazetta verschijnen. Varia uit het buitenland. Duitschland. Alle oificieuse organen stemmen hierin overeen dat aan het gunstige resultaat der onder handelingen te Versailles niet meer getwijfeld kan wor den en het sluiten eener overeenkomst ten spoedigste ver wacht wordt. De Weser-Zeitung waarschuwt echter tegen het onvoorwaardelijk aannemen van alle desbetreffende in Frankrijk loopende geruchten. Zoo twijfelt het blad of Duitschland wel ooit geheel zijn territoriale waar borgen zal opgevenvóórdat de geheele schuld in baar geld betaald is, en zich tevreden stellen zal b. v. met het endossement van de eerste Europeesehe bankiers huizen. De Justiz-Ausschusz van den bondsraad heeft de volgende bepalingen tot uitvoering der wet tegen de jezuïeten voorgesteld: 1° Verbod der door de jezuïeten orde voorgeschreven werkzaamhedenvooral ten op zichte van de school, de kerk en de zendingszaak: 2° Over de andere maatregelen tot uitvoering der wet be slissen de hooge ambtenaren der landspolitie; 3° Aan de verschillende regeeringen wordt dringend aanbevo len om de aanwijzing eener verblijfplaats tot die ge vallen te beperkenwaarin de bedoelde jezuïet wei gert zijn verblijf op een niet verboden plaats vrij willig te vestigen; 4° De regceringen te verzoekena aan de rijkskanselarij iedere ontbinding of opheffing van stichtingen der orde binnen den bij de wet bepaalden termijn mede te deelen, b zoo spoedig mogelijk op gave te doen der namen van buitenlandsche jezuïeten die over de grenzen gezet, en Duitsche jezuïeten die geïnterneerd zijn, c onderzoek te doen naar het bestaan van de jezuïeten orde en andere verwante congregatiën op het gebied van den staat en het resultaat van dit onderzoek bin nen drie maanden aan dc rijkskanselarij op te geven. Als een bewijs dat de macht, waarover in Duitsch land nog de kerk en hare dienaren beschikkenniet. alleen nadeel aan den staat en zijne burgers berokkent wanneer de katholieke kerk, maar ook wanneer de orthodoxe pro- testantsche kerk van die macht gebruik maakt, kan het volgende dienen. Te Lippspringe had een protes- tantsclie bruid van een katholiek de gelofte aan den pastoor gedaan, dat hare kinderen allen Iloomsch ge doopt zouden worden. De predikant Schneider eischte dat zij die gelofte zou intrekken. Bij hare weigering wilde dc predikant niet alleen haar huwelijk niet inze genen en sloot hij haar uit van de kerkelijke gemeenschap en het heilige avondmaal, maar las ook den volgenden Zondag zijne protestantsche „excommunicatie" van den kansel af. De katholieke Gerraania vraagt, wat de minister thans tot herstel der burgerlijke eer dezer bruid doen zal. De billijkheid eischt dat de Pruisische regeering met niet minder gestrengheid de protestant sche als de katholieke burgers tegen het misbruik van gezag der geestelijken, onverschillig van welke kerkelijke gezindte, in bescherming neemt. Frankrijk. Dc drie jongste belastingvoorstellen der regeering zijn Donderdag aan dc afgevaardigden rondgedeeld. Volgens het eerste voorstel zou het ver- bruikarecht op het zout van 10 op 20 francs per 100 kilo gebracht worden. Deze verhoogde belasting zou reeds geheven worden cp alle zout hetwelk zich bij de uitvaardiging der wet in entrepot, in particuliere pak huizen, in transito, in de zoutkeeten enz. op liet grond gebied bevindt. Het tweede voorstel vraagt voor 1873 als buitengewone heffing 15 opcenten op de hoofd som der grond-, personeele en patentbelasting, en der belasting op deuren en vensters. De hoofdsom der vier directe belastingen is op het budget geraamd op 318 millioen, zoodat deze opcenten 47,739,000 francs zouden opbrengen. Het derde beoogt het tegengaan van fraude in de werking der belasting op geestrijke dranken en vochten. Ook op den wijn wordt een recht geheven van 25 francs per hectoliter. In de memorie van toelichting wordt gezegd dat door de ontduikingen der likeursto kers de belasting op de geestrijke dranken en vochten

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2