MIDDELBÜRGSCHE COURANT. F 154. laandag 1872. 1 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2eB Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3 nr. franco is f 3. SO. Middelburg 29 Juni. Naar ons uit 's Gravenhage wordt gemeld, zou de heer de Vries geslaagd zijn in de samenstelling van een ministerie en den koning de volgende lijst aanbieden: voor buitenlandsche zaken mr. J. L. H. A. baron Gericke van Herwijuen, demissionair-minister van dat departe ment; voor justitie, mr. G. de Vries Azn., lid van den raad van state; voor binnenlandsche zaken rar. ,T. H. Geert- sema, lid van den raad van statevoor marine L. G. Brocx, demissionair-minister van dat departement; voor financiën mr. B. D. H. Tellegen, hoogleeraar te Gronin gen; voor oorlog A. W. P. Weitzel, generaal-majoor bij den grooten stat voor koloniën J. I). Fransen van de Putte, lid van de tweede kamer. Wij deelen deze combinatie echter onder streng voorbehoud mede. De plaatselijke commissie die zich te Vlissingen ge vormd heeft tot bevordering van het plan om eene nationale hulde te brengen aan de nagedachtenis van mr. J. R. Thorbecke, bestaat uit de heer en: mr. P. J. Callenfels, voorzitter; mr. A. E. Dronkers, secretaris; L. F. de Groof, J. I. P. Hector, W. de Kruijff, mr. W. van der Os jr.M. Pot, J. Verkuyl Quakkelaar, H. D. Slegt, P. Forbes Wels en H. P. Winkelman. Ten vervolge op het gisteren medegedeelde schrijft men ons uit Aardenburg het volgende „Het feestmaal, door den heer Strayer uit Brugge geleverd, droeg zeer de goedkeuring weg, terwijl de spijskaartvervaardigd door den heer D&velymede uit Bruggekeurig was uitgevoerd: aan den disch heerschte een zeer feestelijke stemming. Het presidium werd waargenomen door den wethouder Blonker, die, niettegenstaande zijn hooge jaren, zich goed van die taak kweet. Ik behoef niet te zeggen dat menige toast gedronken werd. De eerste was natuurlijk gewijd aan den koning, en met geestdrift werd beslotenzijne majesteit per telegram dien heilwensch te doen toeko men; maar nog hooger steeg de vreugd toen de heer Vorsterman van Oijen, herinnerende hoe Groningen evenals Aardenburg recht had dit jaar feest te vieren het volgende ontvangen telegram voorlas: „Groningen, deelnemende in de herdenking der gebeurtenis, weuscht bestuur en ingezetenen heil en voorspoed; de burge meester Feith". Eenparig werd het voorstel toegejuicht om den burgemeester van Groningen mede per telegram te bedanken. „Te 7 uren voerde het Middelburgsche muziekkorps het eerste gedeelte vau het concert uit, dat, naar ik verneem, zeer voldeed. Te 9 uren had door de leden van de Kamer van rhetorika de opvoering in de school plaats van het dramaDe verdediging van Aardenburg, vervaardigd door de heeren G. P. Roos en G. A. Vorster man van Oijen. Het lokaal was overvolzoo dat de warmte zeer groot was; de vertooners deden hun best; doch het late uur begon minder opwekkend op het publiek te werken en daarom werd het stuk aanmerke lijk bekort. Algemeen voldeed de slotscène: de bekro ning van de banier van Aardenburg met een lauwer krans door de maagd van Orleansweike zeer goed werd voorgesteld door mejufvrouw de Ligny. Inmid dels was het 2C gedeelte van het concert op de Markt aangevangenen na het einde van het drama werd het feestterrein onmiddellijk gevuld. Ook nu werd de uit voering door het publiek weder zeer geprezen. Jammer dat het weder zoo koud en guur was. „Na afloop van het concert werd in de school het tweede stuk, het blijspel: De neef als oom, opgevoerd. Hierbij was het publiek sterk verminderdwaarschijn lijk meenden de moesten dat zij krachten moesten ver zamelen voor den volgenden dag." H. M. de koningin zal, naar men verneemt, heden van Muscau naar Dresden vertrekken, om een bezoek te brengen aan het Saksische hof. Vandaar begeeft H. M. zich naar Bonn. Dc Staats-courant van heden bevat het bericht dei- bevalling van de prinses von Wied in de volgende bewoordingen„Hare koninklijke hoogheid mevrouw de prinses Marie der Nederlanden, gemalinne van Z. D. H. den prins von Wied, is heden, te Neuwied, van een zoon bevallen." Bij de herstemming voor een lid van den gemeente raad van Sluis, tusschen de heeren A. de Priester jr. en P. J. Cauwels, bleek bij de opening der bus op jl. Woensdag, dat ingeleverd waren 67 stembiljetten, waarvan 1 van onwaarde werd verklaard. Van de 66 geldige stemmen verkregen de heer A. de Priester jr. 38 en P. J. Cauwels 28, zoodat eerstgenoemde is ge kozen. In de Staats-courant van heden zijn opgenomen de wetten van den 16en dezertot onteigening ten behoeve van den aanleg van straten en een weg in het zuide lijk deel van de gemeente Groningenalsmede tot goedkeuring der dadinggesloten met jonkvrouw C. E. C. Schorer van St. Philipsland, echtgenoot van mv. D. Weerts, te Arnhem, over buitengronden in het Slaak onder de gemeente St.. Philipsland. De uitslag van het hulp-apothekersexamen voor het natuurkundig gedeelte is de volgende1 candidaat heeft zich tijdens het examen teruggetrokken, 4 zijn afgewe zen, terwijl er 5 zijn toegelaten, nl. dc heeren Alb. Gerding, geboren te Paramaribo; Alex. Hoogbruyn, geboren te Beverwijk: Joh. Fr. Eykman, geboren te Nijkerlc op de Veluwe; W. - Fr. Dickergeboren te Enk huizen en Ant. Chr. van der Bijlaardt jr., geboren te Zwolle. Het examen duurt voort. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan e. r. baron Taets van Amerongen, hofmaarschalk van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur met de ster der orde van de Waakzaamheid of den Witten valk en van die der 2e klasse van de orde van Medjidieh, hem respectievelijk door Z. K. H. den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach en Z. M. den sultan van Turkije geschonken. belastingen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan A. W. Berends, uit zijne betrekking van ontvan ger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Tiel, behoudens aanspraak op pensioen, met dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen gedurende een tijdvak van bijna vijftig jaren. MARINE. Eervol uit den zeedienst ontslagen, op verzoek, de luitenant ter zee 2e klasse H. J. F. Miran- dolle. ONDERWIJS. Bij den gemeenteraad van Utrecht is ingekomen de voordracht van een tweetal voor de benoeming van een rector aan het gymnasium. Daarop zijn geplaatst dr. A. R. G. P. van den Es, conrector te Groningen? en dr. .T. J. Cornelissen, conrector te Deventer. Het examen B der polytechnische school is gisteren afgeloopen. Van 27 candidaten, die tot het einde aan dit examen deelnamen, verwierven 19 het getuig schrift, te weten, de heeren 0. van Deinse, N. A. M. van den ThoornE. II. StieltjesJ. C. RamaerH. W. J. 's Gravesanile GuicheritE. A. C. T. von EssenJ. P. Hengeveld, H. F. Beijerman, C. A. Jolles, J. G. Erme- rins, II. J. Verdam, H. P. W. Bartelink, H. van Sche- vichaven, B. P. Bilheimer, J. J. Pennink, T. H. Roux, J. A. Wagner, H. Stolp D. J. Steyn Parvé. Vier can didaten hadden zich gedurende het examen terugge trokken. De gemeenteraad te Breda heeft besloten met 1 September a. een vijfden cursus aan de hoogere bur gerschool toe te voegen en nog een leeraar voor de li terarische vakken te benoemen. RECHTZAKEN. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft gisteren Carisse Piessens, huisvrouw van P. Polvliet, 49 jaren oud en te Sint Jansteen wonende, schuldig verklaard aan moedwillige brandstichting in gebouwenwaarbij te voorzien was dat menschenlevens in gevaar konden ge bracht worden, en haar veroordeeld tot 5 jaren tucht huisstraf en in de kosten, met bevel tot aanplakking van een uittreksel van het arrest te Sint Jansteen en te Middelburg. De veroordeelde heeft namelijk in deu avond van 7 April jl. eene lont van vodden gemaakt, gemengd met kruit, deze met een lucifer aangestoken en vervolgens gelegd in de schuur der hofstede van A. Piessenste Sint Jansteenop een hoop afval van vlas. Een gelijk soortige lont beeft zij ook aangestoken en gelegd op den zolder van het woonhuis dier hofstede onder het dak. Het doel om die gebouwen te doen verbranden heeft zijzooals wij vroeger reeds gemeld hebbenvolkomen bereikt. Voorts heeft hetzelfde hof den arbeider Cbristiaan Hoebeke, 31 jaren oud en te 'sHeer Arendskerke wo nende schuldig verklaard aan diefstal bij nacht in een bewoond huisen hemonder aanneming van verzach tende omstandighedenveroordeeld tot een correctioneele gevangenisstraf van 45 dagenin eenzame opsluiting te ondergaanalsmede in de kosten. In den nacht van 3 op 4 Maart jl. heeft hij uit den winkel van G. Nagel- kerke, te Heinkenszand, arglistig een flescli met aman delen, ter waarde van /'2.50, weggenomen en zich toe geëigend. KOLONIËN. Aan de berichten uit Nederlandsch-Indiëloopende tot 11 Mei jl., ontleenen wij o. a. het volgende: De kamer van koophandel en nijverheid heeft ten laatste zoo spreekt de Java-bode publiciteit gege ven aan eene zaak, welke sedert lang geen geheim meer was, doch waarover men uit vrees van door onbescheiden mededeelingen iets goeds te zullen beder ven of vertragen, in het openbaar het. stilzwijgen be waarde. Het geldt niet meer of minder dan een door de kamer van koophandel, met aansluiting aan een denkbeeld van den heer Kloppenburg ontworpen, door den heer Maarschalk uitgewerkt en door de regeering goedge keurd plan tot aanleg eener haven, ingericht naar de behoeften van de grootste stoomschepen. In de mede- deeling, aan de Bataviasche dagbladen verstrektleest men o. a.: „Wie met aandacht de verslagen heeft gelezen van de kamer van koophandel en nijverheid alhierzal het niet onbekend zijn, dat de heer J. Kloppenburg, reeds voor eenige jaren het denkbeeld voorstond van het aanleggen eener haven alhier, aan de oostzijde van het bestaand kanaalmeer speciaal bestemd voor de stoom-, kust- en inlandsche prauwvaart. „Toen de kamer in den loop van het jaar 1871 door de regecring werd geraadpleegd over den bouw van een zeebreker ter reede Batavia, om aan haar meer veilig heid te verschaffennoodigde de kamer eenige deskun digen uit om haar van raad en voorlichting te dienen. Het waren de heeren Kloppenburg, de Bruijn Kops, Maarschalk, de Lange en van de Velde, waaraan zich op verzoek der kamer later nog aansloten de heeren Landberg sr. en van Hulstijn. „Het plan van een zeebroker moest echter in de met die heeren gehouden vergaderingen wijken voor dat van eene haven, oostwaarts van het kanaal, maar op eene meer beduidende schaal dan het vroegere ontwerp van den heer Kloppenburg. Immers de haven moest voldoende ruimte aanbieden voor de grootste stoom schepen en aan een ruim aantal vaartuigen veilige lig-, los- en laadplaats schenken. „Daartoe door de voorlichting van genoemde heeren in staat, gesteld, kon de kamer met gerustheid de noodige voorstellen douü aan de regeering. „Die voorstellen werden aanschouwelijk gemaakt door

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1