föuitenlanö. Mcngclnirrli. 3cctiiMngen. Éjan&eSsbertcIjtcn. ALGEMEEN OVERZICHT. Eindelijk is liet gerucht dat Amerika de eischen wegens indirecte schade heeft ingetrokken door do Engelsche regeering officieel bevestigd. De ministers Granville cn Gladstone "hebben gisteren avond in de beide par lemen ts- huizen mededeeling van dit gewichtig nieuws gedaan hetwelk door de vertegenwoordiging met groote geest drift vernomcu werd. Beide verklaringen komen in het kort hierop neder. De scheidsrechters hebben 111 hunne zitting van 19 Juni, na een ernstig onderzoek van alle door Amerika ingediende argumenten voor hunne eischen wegens indirecte schade, als hunne raeening te kennen gegeven dat volgens de beginselen van het volkenrecht deze eischen geen aannemelijken grondslag tot toekenning van schadevergoeding opleve ren en zij daarom geheel van de beoordeeling der scheidsrechters behoorden uitgesloten te worden, zelfs dan wanneer er te dien opzichte geen verschil van ge voelen over de competentie van het tribunaal tusschen de partijen bestond. De president Grant heeft deze beslis sing der scheidsrechters aangenomen en de eischen wegens indirecte schade onmiddellijk ingetrokken. Aan den geregelden loop van het internationale pioces valt wel niet meer te twijfelentenzij Amerika zich thans tegen het Éngelscho voorstel tot. verdaging dei- zittingen verzet, teneinde in de gelegenheid gesteld te worden om Engeland's bescheiden en bewijsstukken aan het tribunaal in te dienen. Alles wat lot dusverre met het tractaat van "Washington gebeurdemaakte zoozeer den indruk dat vooral door Amerika spijkers op laag water gezocht werden, dat men het zich nauwelijks voorstellen kan dat het tractaat eindelijk tot uitvoering komen zal. Disraeli verkeerde blijkbaar in deze stemming toen hij gisteren den minister vroeg, of Amerika niet later oj) die eischen zou kunnen terugkomen. Gladstone ant woordde dat hij dit onmogelijk achtte en niet geloofde dat het tractaat de hernieuwing van soortgelijke eischen veroorloofde. Het is niet te hopen dat de eerlijke, maar te lichtgeloovige Engelsche minister zich in Amerika's be doelingen bedrogen zal zien. Zeker zou dit niet de eerste maal wezen. Aan het slot der zitting beschreef de minister de houding welke de regeering tegenover de amende menten zou aannemen welke het hoogerhuis in de bal lot bill heeft aangenomen. Hoewel met hevigen tegen zin zal zij eenige dezer wijzigingen aannemen, maar enkele anderen, waaronder betreffende het stempelen van stembiljetten, grijpen zoo diep iu het beginsel der wet in dat de regeering zich daarmede onmogelijk ver eenigen kanzelfs al moest zij de geheele wet daar voor ten offer brengen. De discussiën over de amen dementen zullen lieden in het lagerhuis plaats hebben. In een groote bijeenkomst welke gisteren door den bond ten gunste van de geheime stemming belegd was, heeft men besloten den minister Gladstone en den secre taris van staat Forster dank te betuigen voor hunne pogingen om het beginsel der wet te redden. De verga dering nam ook eene resolutie aan waarin de houding dei- lords ten strengste werd afgekeurd. Ten slotte werd met bijna algeraeene stemmen de wensch uitgedrukt dat de regeei-ing liever de wet zo intrekken dan alle amendementen der lords aan te nemen. De verklaring van den minister Gladstone, gisteren in het lagerhuis afgelegd, zal dus zeker door deze voorstanders van het bedreigde beginsel met onverdeelde vreugde ver nomen worden. De Fransche nationale vergadering heeft het gisteren, blijkbaar niet zonder aarzelen, gewaagd eene nederlaag aan Thiers toe te brengen. Ondanks den tegenstand van den president der republiek, die gisteren weder zelf de tribune beklom om voor de financieele begin selen der regeering in de bres te springen, nam de kamer met geringe meerderheid de artt. 1 cn 2 van het voorstel tot het heffen eener belasting ad 2 pet. op de hypothecaire schuldvorderingen aan. Na afloop dezer stemming verzocht Thiers schorsing der debatten tot hedenblijkbaar om dan opnieuw een krachtigen aanval tegen het voorstel te ondernemen. De republikeinsclie linkerzijde en If union rcpublicaine hebben in hare bijeenkomsten van gisteren besloten tegen de regeeringsvöorstellen tot verhoogiug der zout- belasting en tot het heften van opcenten op de vier bestaande directe belastingen to stemmen. De Luxemburgscho kamer heeft gisteren zondereenig belangrijk debat met algemeene stemmen het Duitsch- Luxemburgsck spoorwegtractaat aangenomen. Dit is ontegenzeggelijk het beste wat de Franschgezinde kamer in de gegeven omstandigheden doen kon. Zij moge met het tractaat zelf, of misschien nog meer met de wijze waarop het tot stand kwam, weinig ingenomen zijn, zeer juist heeft zij ingezien dat Luxemburg's positie tegenover zijn machtigen nabuur door eene ver werping van de opgedrongen overeenkomst geheel on houdbaar zou moeten worden. De algemeene stemmen waarmede het besluit genomen werd zijn als zoodanig een waardig protest. De New-Yorksche politie heeft opnieuw verlof ver leend tot het houden der protestantsche processie op 12 Juli a. Zooals men zich waarschijnlijk herinnert, heeft de overbrenging dezer Iersche gewoonte der Orangemen naar New-York in het afgeloopen jaar tot ernstige ongeregeldheden aanleiding gegeven. ADOLPHE THIERS. (Uit eene Chronique de Paris") Wanneer mij een dagblad of een pamflet uit den tijd van Louis Philippe in de handen valtben ik vaak verwonderd over de weinige verandering welke er ge komen is in de wijze om zekere personen te critiseeren, aan te vallen en te dwarsboomen. Men beschuldigt ben van dezelfde intriges of van dezelfde misdaden 5 men spot met dezelfde fouten en maakt zich over het zelfde vroolijk als voorheenzonder te bedenken dat dit alles een zeer gering resultaat moet opgeleverd heb ben, omdat men blijkbaar gedwongen is om opnieuw van voren af aan te beginnen. Ik ken geen man die meer beleedigingen cn meer laster ondergaan heeft, van wien meer caricatures ge geven zijn dan van Thiers. Het schijnt dat hem dit niet veel in zijne politieke loopbaan geschaad heeft- Men zal toch niet beweren dat hij daardoor veranderd iswant geen enkele zijner denkbeelden, noch ten aan zien van buitenlandsche politiek of binnnenlandsche administratienoch ten aanzien van staathuishoudkunde of zelfs van strategie, heeft hij laten varen. Reeds tal van lustra heeft, hij ongeveer dezelfde zaken gedacht en uitgesprokenen even zoovele lustra denken en zeggen de kleine dagbladen hetzelfde over hem. Hij zelf lacht er van ganscher harte over. Voor eenige jaren zeide hij in de Salie des Pas-Perdus van liet wetgevend lichaam „Ik ben een oude paraplnie waarop het reeds 40 jaren aanhoudend regent, en toch kan ik niet zeggen dat het mij schaadt." Inderdaad die parapluie heeft ons reeds dikwijls beschut en beschut ons nog steeds tegen tal van stortregens. Het zou waarlijk amusant zijn om lieden weder eens een oude collectie van den Charivari te doorloopen. Ik ben er van overtuigd dat de geestige teekenaar Cham toen reeds in het bezit was van die pliysionomie a la Joseph Prudhommetintelende van vernuft en schalksch- heid, met die jas met beweeglijke panden, die ons deed lachenminder om Thiers dan om zijn tegenstanders. Daar komt mij b. v. de Revue parisienne van Balzac in. handen. De collectie is niet grootslecht3 drie nora- raers verschenen in Juli, Augustus en September 1840. Ieder nommer begint met een litterarisch stukjedan komt eene critiek over de nieuwste uitgaven, het theater of de schoone kunsten, en eindelijk een soort politieke beschouwing in het genre van een pamflet, en soms nog een dichtstukje van Balzac aan een zijner vrien den en geestverwanten opgedragen. Ik behoef nauwe lijks te zeggen dat dit laatste gewoonlijk verreweg het minst beteekende. Het geheel was gedrukt in den vorm van La lanterne, maar nauwer in elkaar en met veel kleiner letter. In het eerste nommer schrijft Balzac een politieken brief aan een Russischen prinsdie ondersteld wordt aan hem opgedragen te hebben om de politiek nauwkeurig gade te slaan. Deze brief is origineel, soms zeer scherp, en getuigt, wat inhoud zoowel als vorm betreft, van een forschheid van gedachte die ook inden tegenwoordigen tijd nog attentie trekt. Overigens spreekt hij als ieder ander over het komen en heengaan van ministers, en al is hij in zijne beoordeelingen zeer per soneel, zijn manier van schrijven verschilt, niet veel van hetgeen men in de cereles en dagbladen van die dagen zeidc of schreef. In 1840 was Thiers natuurlijk aan de beurt om ge plukhaard te worden. De familie van Thiers, de arabt- genooten van Thiers, zijne intriges cn kleine complot ten, zijn burgerlijke trots en zijne onbeschaamdheid als parvenu, dit alles vindt men er in terug, hetzelfde wat gij thans nog in de salons der legitimisten kunt hooren. Ik zou niet gaarne zweren dat zelfs de heer Barthélcmy- Saint-Eilaire ook mais ne relownons pas le poignard dans le coeur des délégués. Men was aan de tiende minis- terieele combinatie: Balzac voorspelde reeds de twintig ste „die, zooals hij zeide, waarschijnlijk weinig meer dan een stuiptrekking zal wezen." Hij heeft juist voorspeld, maar ik betwijfel of zijne motieven iu een enkel opzicht met de geschiedenis overeenstemmen. Ziehier den aanvang zijner beschouwing „In die negentien opvolgende combinatiën vindt men elf keer denzelfden naam terug. Elf van de negentien malen hebben de koning en de beide kamers, heeft de regeering derhalve uitgemaakt dat die man noodig was. Die man is Adolphe Thiers, zoon van een hoefsmid in de stad Aix in Provenceeen bourgeois die eene bourgeoise M"e. Dosne, gehuwd heeft. De heer Thiers, deze bloem van alle ministers, geboren op die politieke mesthoop welke door de overblijfselen van achttien ineengestorte ministeriën ontstaan isgehard tegen wind en storm, gewoon te buigen zonder te breken, is een klein nietig mannetje, nog geen vijf voet lang, en doet u aan een kind denkenThiers zocht de vriendschap van Talleju-anddie in hem verscheidene zijner eigene be kwaamheden terugvond, die hem personen en gebeurte nissen in het ware licht deed kennen. Thiers, begaafd met een ongelooflijke gevatheid, beoefende in korten tijd de financieele kunst bij den heer LaffitteBij zijn eerste debut op de tribune poseerde hij als revo- lutionnair cn ontwikkelde als een echte zoon van het Zuiden eene welsprekendheid a la Dunton. Maar hij heeft weldra zeer juist ingezien dat die groote phrases weinig passen bij zijn schrale en schorre stem en bij zijn kleine postuur. Zonder twijfel op raad van Talleyrand veranderde hij den toon van zijn eerste oratorische debut geheel. Plotseling legde hij zich op een helderen, duidelijken en schijnbaar kouden conversatie-toon toe, die echter veel warmte verbergt en in waren gloed overgaat wanneer hij pathetisch wordt. In zijne redevoeringen daalt hij gemak kelijk tot een huiselijke goedmoedigheid af, maar den gebruikelijken staatsmanstoon van koude waardigheid weet hij niet aan te slaaneenvoudig omdat hij te veel spreekt. Hij volgt gekscherende en spelende den loop der dingen met stipte nauwkeurigheid. Hij ontvangt of slaat zijn vijand af met een glimlach om de lippen, zonder eenigen trots of schaamte. Het is niet de minachting voor de menschen, welke Napoleon zoo sterk maakte, het is niet de Engelsche huichelarij van Cromwell, het is niet het onder corruptie verborgen karakter van Walpole, neen bij Thiers is 't het gevolg van een eigenaardigen Provencaalsehen karaktertrek, welke eene combinatie is van heterogene bestanddeolen: brutaliteit, fijngevoe ligheid en onverschilligheid." Zoo werd Thiers in 1840 door Balzac van zijn voetstuk gerukt en verpletterd. Ziet gij veel verschil tusschen hem en de hedendaagsche af brekers? Maar herkent gij in dit schotschrift niet tevens de volmaakte identiteit van den president der Fransche republiek met den minister van 1840? Gisteren is ter reede van Yeere gekomen de bark Riga, gezagvoerder C. Tobiassen, van Riga, met hout bestemd voor Middelburg. Schip en equipage waien in goeden staat. Heden is in de haven van Vlissingen gekomen de Engelsche schooner Intrepid, gezagvoerder A. "Wood, met steenkolen bestemd voor die stad. GRAANMARKTEN ENZ. Gent, 28 Juni. Roode en witte tarwe fr. 29.75; rogge met beteren voorraad fr. 15.25; gerst fr. haver fr. 17.50; boekweit fr. 17.paardenboonen fr. 15.50; koolzaad fr. 40.lijnzaad fr. 36.50; lijnkoeken fr. 25. koolzaadkoeken fr. 17.50; boter met veel aanvoer fr. 2.35, per kilogram met afslag; eieren fr. 1.65 per 26 stuks. "Vlissingen, 28 Juni. Boter f 0.98 a ƒ1.02per kilo gram. Amsterdam, 28 Juni. Raapolie op zes weken 42, Lijnolie op zes weken 42}. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Arasterdam 28 Juni 1872. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2} pet. 56} ♦dito dito dito 3 66-^ ♦dito dito dito 4 Sö^ ♦Aand. Handelmaatschappij 4} 141 :j ♦dito exploitatie Ned. staatssp.123} Frankrijk, inschrijvingen3 B 5l| ♦dito 5 „80 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 99 ♦Certific. adm. Hamburg 5 „73 ♦dito Hope C°. 18556 vserie 5 85} ♦Cert. f 1000 1864 5 „98 ♦dito f 1000 18665 97ff ♦Loten 18665 153} ♦Oblig. Hope C°. Leening 1860 4} 89| ♦Certific. dito4 75} ♦Inscript. Stieglitz C°. 2«a4«L. 4 75} ♦Obligatiën 186769 4 75} ♦Certificaten6 45}} Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 235 Obl. spoorweg Poti-Tifiis. 5 93} dito dito CharkowAzow. 5 92 Polen. ♦Scbatkistobligatiën 4 73} Oostenrijk. *Oblig. metallin zilver Jan./3 uli. 5 63 f} ♦dito dito April/Oct. 5 64 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 57-,\ ♦dito dito Febr/Aug. 5 56}-} Spanje. ♦Obxigatiën.Buitenl. 186770. 3 30 dito 18713 30 dito Binnenlandsche 3 24}}

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3