eerstgenoemden polder en hij treedt afop het voor dezen bepaalde tijdstip." Van de belanghebbende besturen zijn geene bedenkingen tegen de voorgestelde wijzigingen ingekomenmaar de eigenaar en beheerder van den polder Nieuwe Zuidmoer heeft groot bezwaar, dat die polder als bijdragende zal aangemerkt worden, niettegenstaande daarin slechts vroon- of vrijlanden worden aangetroffen. Door het Provinciaal Utrechtsch genootschap van kunsten en wetenschappen zijn tot leden benoemd de heeren dr. P. de Boer, te Groningen, P. Caland, te 's Gra- venhage, dr. Doijer, te Leiden, F. W. van Eeden, te Haarlemdr. H. Hertzte Amsterdamdr. D. Huizinga, te Groningen, dr. S. S. Rosenstein, te Groningen, dr. J. E. Stark, te Utrecht, J. van der Toorn, te Go- rinchem, dr. H. de Vries, te Amsterdam, mv. C. Asser, te 's Gravenhage, mr. W. H. de Beaufort, te Amster dam, dr. C. C. van Hees, te Amsterdam, jonkheer mr. C. de Jonge, te Middelburg, mr. W. H. Cost Jor- dens, te Deventer, S. Gille Heringa, te Utrecht, mr. M. F. Lantsheer, te Middelburg, nr. J. J. Loke, te ;s Gravenhagemr. R. Melvil baron van Lijnden, te Utrecht, mr. M. Mees, te Rotterdam, mr. M. J. Pijn appel, te Amsterdam, inr. J. A. Sillem, te Amsterdam, jonkheer mr. W. H. de Watteville, te Utrecht, dr. J. G. R. van Acquoyte Zalt-Bommel, Charles Boissovain te AmsterdamC. J. Gonnette HaarlemCharles Guillon, te Roermond, G. W. van Heukelum, te Utrecht, O. Honigh, te Amsterdam, mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, te Oostkapelle, B. J. C. Mosselmans, te GroningenA. Perk, te Hilversumdr. L. W. E. Rau- wenhoff, te Leiden, dr. R. O. H. Romer, te Deil. H. J. M. Schaepman, te RijsenburgJ. Tideman, te :s Gravenhage, H. de Veer, te Amsterdam. In de eergisteren te Leiden gehóuden vergadering van de Nederlandsche maatschappij tot bevordering der geneeskunst is o. a. besloten dat de maatschappij een onderzoek zal instellen naar de wijze, waarop de dien sten van de geneeskundigen in Nederland zoo door par ticulieren als van gemeentewege en door diaconiën en ziekebussen worden beloond. Een voorstel om vanwege de maatschappij een adres te zenden aan de regeering, teneinde aan te dringen op verplichte vaccinatie bij de wet, werd met meerder heid van stemmen verworpen. Door de staatscommissie tot het afnemen der genees kundige examens, zitting houdende te Amsterdam, is bevorderd tot arts de heer J. J. Hoogeboorageboren te Leidenofficier van gezondheid 2C klasse bij het Oost- Indisch leger. Blijkens kennisgeving in de Staats-courant van heden zal het hof voor twee weken den middelbaren rouw aannemen, heden ingaande, wegens het overlijden van H. K. II. de aartshertogin Sophia, geboren prinses van Beieren, moeder van Z. M. den keizer van Oostenrijk. Met ingang van 1 Juli a. is tot klerk bij de rijks telegraaf benoemd W. E. H. Zitterstein, te 's Graven hage. BENT OSMIN GEN" EN BESLUITEN. kabinet des konings. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan mr. F. H. R. R. baron Fagel, uit zijne betrekking van referendaris bij het kabinet des konings, en als zoodanig benoemd mr. C. J. E. graaf van Bylandt, thans commies van staat bij den raad van state. staats-commissien. Benoemd tot lid en voorzitter der commissie gedurende den tijd van éen jaar, ingaande 1 Augustus a., belast met het afnemen der natuur kundige examens, dr. C. A. J. A. Oudemans, hoog leeraar te Amsterdam; tot lid en vice-president dier commissie dr. J. Bosscha jr.inspecteur van het middel baar onderwijs te 's Gravenhage; tot lid en secretaris dr. A. Heynsius, hoogleeraar te Leiden; tot leden; dr. P. J. van Kerckhoff, hoogleeraar te Utrecht; dr. J. P. van Braam Houckgeest, officier van gezondheid 2e klasse te Amsterdam; dr. W. Berlin, hoogleeraar te Araster dam; P. J. Haaxraan, apotheker te Rotterdam; tot plaatsvervangende leden: dr. F. W. Donders, hoogleer aar te Utrecht; dr. H. G. van de Sande Bakhuyzen, hoogleeraar te Delft; dr. R. S. Tjaden Modderman, hoogleeraar te Groningendr. W. F. R. Suringarhoog leeraar te Leiden; dr. P. Zaaijer, hoogleeraar te Leiden dr. D. Lubach, inspecteur voor het geneeskundig staats toezicht, te Kampen; F. J. Swartwout, apotheker en lector aan het athenaeum te Amsterdam; tot lid en voorzitter der commissie gedurende den tijd van éen jaar, ingaande 1 Augustus a.belast met het afne men der geneeskundige examens, dr. G.J.Loncq C.-Jzn., hoo°-leeraar te Utrecht; tot lid en vice-president dr. F. Rienderhoff te Rotterdam; tot lid en secretaris dr. A. II. Israels lector aan het athenaeum te Amsterdam; tot leden: dr. M. Polano, hoogleeraar te Leiden; dr. W. Kos ter, hoogleeraar te Utrecht; dr. W. M. TI. Siinger, hoogleeraar te Groningen; dr. H. A. Kooijker, officier van gezondheid 1« klasse, te Amsterdam; D. Pas, oud-apotheker te Amsterdam; tot plaatsvervangende leden: dr. S. S. Rosenstcin, hoogleeraar te Gronin gen; dr. J. L. Chanfleury van IJsselstein, hoog leeraar te Amsterdamdr. J. Zeemante Amsterdam dr. J. Hissink Jansen, hoogleeraar te Groningen dr. L. C. van Goudoever, hoogleeraar te Utrecht; dr. J. A. Boogaard, hoogleeraar te Leiden; dr. A. E. Simon Thomas, hoogleeraar te Leiden; A. Stellïngwerff, oud-apotheker te Amsterdamtot lid en voorzitter der commissie, gedurende den tijd van éen jaar, ingaande 1 Augustus a., belast met het afnemen der examens van hulp-apothekerdr. J. W. Gunninghoogleeraar te Amsterdam: tot lid en vice-president J. van Rijn van Alkemade, le apotheker aan 's rijks magazijn van ge neesmiddelen te 's Gravenhagetot lid en secretaris dr. P. de Boer, hoogleeraar te Groniugen; tot lid dr. H. van de Stadt, leeraar aan de hoogere burger school te Arnhem; tot plaatsvervangende leden: dr. F. van Calker, leeraar aan 's rijks hoogere burgerschool te Tilburg: J. D. van der Waals, hoogleeraar aan de hoogere burgerschool te 's Gravenhage; dr. N. W. P. Rauwenhoff, hoogleeraar te Utrecht; CJ. H. van Ankum, apotheker te Groningentot lid en voorzitter der com missie, gedurende den tijd van éen jaar, ingaande 1 Augustus a.belast met het afnemen der examens van apotheker, dr. J. W. Gunning te Amsterdam; tot lid en vice-president J. van Rijn van Alkemade, lc apotheker aan 's rijks magazijn van geneesmiddelen te 's Gravenhage; tot lid en secretaris dr. P. de Boer, hoogleeraar te Groningen; tot leden: dr. J. E. de Vrij, te 's Gravenhage; J. Polak, apotheker te Amsterdam; tot plaatsvervangende leden: dr. F. van Calker, leeraar aan !s rijks hoogere burgerschool te Tilburgdr. N. W. P. Rauwenhoff, hooglecraar te Utrecht; C. H. van Ankum, j apotheker te Groningen; A. C. Cramer, apotheker te Rotterdam; P. M. de Ligny, apotheker te Middelburg. ONDERWIJS. De uitslag der examens tot liet verkrijgen van akten voor het middelbaar onderwijs is geweest, dat van de vrouwelijke candidaten, ten getale van 44-, zijn toege laten 25 en afgewezen 19; 2 waren niet opgekomen. Van de 79 mannelijke candidaten zijn 37 toegelaten en 39 afgewezen3 hebben zich teruggetrokken en 6 waren niet opgekomen. {Hel Vaderland Door het ministerie van koloniën wordt in de Staats courant van heden kennis gegeven dat voor den dienst in Nederlandsch Indië noodig zijn tien onderwijzers, bij voorkeur ongehuwddie in het bezit zijn eener akte. van bekwaamheid als hoofd- of hulponderwijzer, en van eene aanteekening voor eene vreemde taalbij voor keur de Fransche. Voor het examen A zijn als ambtenaren bij den burgerlijken dienst tot nog toe toegelaten de heeren: J. A. Wilier, W. F. H. van Amerom, 0. Netscher en F. Ketner. KERKNIEUWS. Dinsdag jl. is de reünie der Waalsche gemeente te Zwolle gesloten. In plaats van de belde aftredende leden der Waalsche commissie, de predikanten Gerlach van Middelburg en de Greef van Maastricht, zijn be noemd de predikanten Cronenberg van Arnhem en Luti van Middelburg; ais plaatsvervangers zijn voorts benoemd de predikanten Perk van Amsterdam, Faure van Zwolle, Gerlach, en Reville van Rotterdam. GEMENGDE BERICHTEN. Gisteren morgen, toen men bezig was met het zeil op te halen op den vischlcotter van Jac. van Belzen liggende voor de haven van Arnemuidenviel een gioote blok uit den mast en kwam neer op het hoofd van eeu der matrozendie zoodanig getroffen werd dat hij wei nige oogenblikken daarna overleed. De overledene Iaat eene weduwe met een kind na. Gisteren morgen te half acht uur is te Ouwer- kerk de bliksem geslagen in de woning van den dyk- baas H. Heule en de daarnevens staande woning van de wede. de Graaf. In eerstgenoemde woning heeft hij in den gevelmuur twee gatenter grootte van 4 vierkante decimeter, gemaakt, een spiegel vergruisd en eenige papierenwaaronder een gemeentebegrootingin dui- zende stukjes vernield. In de woning van laatstge- melde heeft hij den schoorsteen doen barsten, en in het woonvertrek eenig aardewerk verbrijzeld en de vloermatten verkoold. De bewoners hebben geen let sel bekomen. Het stoomschip Prins van Oranje, gezagvoerder Braat, heeft volgens telegrafisch bericht uit Alexandrië in het Suezkanaal drie schroefbladen gebroken, hetwelk eenig oponthoud te Port-Saïd zal veroorzaken. Het stoomschip Conrad, gezagvoerder E. Oort, 8 Juni van Batavia naar Nieuwediep vertrokken, is 26 Juni bij het aanbreken van dien dag Aden gepasseerdalles was wel aan boord. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergade ring van de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen is het voorstel om lief bedrijfskapitaal met /blOJXX) te vermeerderen, aangenomen. De statuten zijn in dien zin gewijzigd. De vergadering heeft de directie gemachtigd de voorwaarden der uitgifte vast testellen. In het Deventer weekblad bericht de heer van Vlotendat hij te Brussel een woonstee zal gaan zoeken, doch dat hij alvorens hiertoe over te gaan,het in zake den heer Mosselmans door de arrondissements rechtbank te Deventer uitgesproken vonnis aan het oor deel van een ander rechtslichaam zal onderwerpen en de daartoe vereischte voorbereidende stappen zal doen. Met. dit laatste halfjaarsche weekbladnommer zal de heer van Vloten de pen daarin voorgoed neerleggen en zal voortaan te Deventer niets anders van hem ter perse worden gelegd, dan hetgeen in uitgave bij den heer ter Gunne van hem verschijnt. De passagierstrein welke des morgens 9.26 uit Venlo vertrekt en 10.26 te Eindhoven aankomt, is Maan dag morgen, toen hij even de brug over de groote Aa, nabij het station gelegen, gepasseerd was, tengevolge van het niet behoorlijk stellen van den wissel, op ver keerde rails terecht gekomen en gestooten tegen eenige daarop staande goederenwagens: de machinist, hoewel het gevaar ziende, bleef op zijn post en stopte zooveel mogelijk, de schok was evenwel zoo hevig, dat hij met de borst tegen het gangrad terecht kwam en van de locomotief werd afgeworpen, zonder uiterlijke tee ltenen van kwetsuur, ofschoon hij over pijn op de borst klaagde. Was hijevenals de conducteurs gedaan heb ben van den trein afgesprongendan waren de ongeluk ken niet te overzien geweest, want tengevolge van den grooten marktdag waren er ruim 150 pasagiers te DeurneHelmond en Neunen op den trein gekomen, van wie er nu velen met den schrik, en eenige met lichte verwondingen zijn afgekomen. Voor de maatschappij is het echter anders gelegen; enkele wagens stonden recht overeind tegen elkander; 3 geladen kolenwagens werden totaal verbrijzeld; de trein zeil derailleerde;de locomotief zat 1 meter diep in het zand en kwam dus spoedig tot stilstaml. Men berekent de schade op p. m. 6000. Te Holthonegemeente Gramsbergenhadden bij het onweder van jl. Dinsdag 23 arbeiders beschutting gezocht in een keet. Een bliksemstraal sloeg in, en twee arbeiders, waarvan de een pas gehuwd was, werden doodelijk getroffen. Een derde gevoelde hevige pijn in den rug, die hem aanvankelijk het gaan belette. Nog twee anderen vielen bewusteloos neder, doch kwamen spoedig weder bij. Ook te Raalte sloeg de bliksem in en doodde een persoon terwijl drie anderen bewusteloos neervielen. De Revista dell' inondazione, een bladuitsluitend aan de overstroomingen in Italië gewijd, deelt mede, dat het getal verpleegden den 14™ dezer 16,781 bedragende, thans tot 19,000 gestegen is. Het water zakt langzamer hand, doch c!e ellende neemt reusachtige afmetingen aan. De troepen zijn ijverig bezig om de dijkbreuk, die zich tot een lengte van 300 meter uitstrekt, te herstellen. Welk een zware arbeid dit is zal men begrijpen als men weet dat de waterspiegel 7 meter hooger is dan het omliggende land. Drie districten, 32 plaatsen, 44,000 menschen zijn door de ramp getroffenwaaronder 20,000 daglooners, die door den nood licht tot gewelddadighe den aangezet kunnen worden. Uit Weencn wordt aan de Nieuwe Rotterdamsche courant geschrevendat eenige dagen geleden onder de handschriften in de hofbibliotheek aldaar een manus cript gevonden is, hetwelk voor de Nederlandsche let terkunde niet van belang ontbloot is. Het is een frag ment van eenige duizende verzen uit Jacob van Maerlant's Naturenbloerae. Het is bekend, dat van dit gedicht tot nogtoe slechts de helft in het licht was gegeven en wel door professor J. H. Bormans (uit gave Brussel 1857)terwijl thans dr. E. Verwijs zich bezig houdt met de uitgave van het overig gedeelte, waarvan ook reeds eene aflevering het licht ziet. Het thans gevoaden fragment behoort tot het gedeelte, hetwelk door professor Bormans is uitgegeven. Reeds bij eene oppervlakkige inzage bemerkt men echter, dat de tekst van het Weener handschrift op onderschei dene plaatsen, en wel tamelijk ver, van de tegenwoor dige lezing afwijkt. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Gisteren is alhier te koop aangeboden een huis en erve met pakhuis, in de Verwcrijstraatwijk N n° 132. Verkocht voor f 874. verbetering. De gisteren vermelde aanbesteding betrof niet den bouw van een vereenigd post- en telegraafkantoor te Rotter dam, maar het maken van den onderbouw van het ge deelte spoorweg van de Boompjes tot het postkantoor te Rotterdam. THERMOMETERSTAND. 28 Juni 'sav. 11 u. 59 gr. 29 'smorg.7u.59gr.'smidd. 1 u.67gr.'sav.6u.63gr.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2