Öuitcnlartïi, een jaarlijksche toelaag te verstrekken van 300, nadat hij zijn aandeel in de steigerschuit te Vlissingen aan de provincie zal hebben afgestaan- Door de staats-commisaie tot het afnemen der genees kundige examens, zitting houdende te Amsterdam, is gisteren bevorderd tot arts de heer Schols, geb, te Maastricht doctor aan een buitenlandse he universiteit. in de eergisteren te Utrecht gehouden algemeeue ver gadering van het 26* Nederlandsche landhuishoudkundig congres, zijn de rapporten der afdeelingen uitgebracht. In de afdeeling akkerbouw en veeteelt was door d«". E. M. von Baumhauer over mestverzameling met het oog op de belangen van de steden cn van den land bouw gesproken. Over de conclusie dezer afdeeling, waarbij de wensch wordt uitgesproken „dat de gemeen tebesturen in 't belang der gezondheid van de ingezete nen, een goed rioolstelsel invoeren, dat alle beerputten worden opgeruimd, dat het rioolwater onschadelijk worde gemaakt en alles zooveel mogelijk worde dienst baar gemaakt aan de belangen van den landbouw," werden in de algeraeene vergadering belangrijke discussiën gevoerd. Ten slotte is deze conclusie met algeraeene stemmen aangenomen. In de afdeeling Tuinbouw cn houtteelt was de invloed van den strengen winter 1871,72 op het houtgewas en andere planten ter sprake gekomen, en daarbij waren belangrijke opgaven van boomkweekers te Boskoop overgelegd. Voorts besprak men den invoer van vreemde coniferenden aanleg van kersenboomgaardende snoei- wijze van leiboomen en de houtteelt. Omtrent dit laatste stelde men het congres voorden wensch uit te drukken, „dat er gezorgd worde voor onderwijs in de houtteelt." Nog was voorgesteld den wensch uit te spreken, „dat met de dninbeplanting met dennen voortgegaan worde." De eerste conclusie is zonder, de tweede na eenige bespreking aangenomen. In de 3« afdeeling: Staathuishoudkunde en statistiek, lindbouwwetgeving, zijn discussies gevoerd over de stelsels van openbare eu van onderhandsche verhuring, over de voor- en nadeclen van pachten op lange termij nen en over de wenschelijkheid, om „proefstations" voor den landbouw op tc richten, gelijk in Duitschlaad. Men deed echter geen voorstellen. In deze bijeenkomst is het bestuur voor het volgende congres benoemdhet bestaat uit den burgemeester van Delft en de heeren M. A. M. van 's Gravensinde, Guicherit, G. A. Landmeter, dr. G. A. Oudemans, T. van Rijn en J. D. Viruly Tz. Na afloop der vergadering deden veleu der leden een rijtoer naar Zei3t en Driebergen, waarna zij het con cert van het muziekkorps der grenadiers en jagers in Tivoli bezochtenhetwelk buitengewoon druk bezocht was. Gisteren middag vereenigdon de leden zich aan een diner. Te 7 uren werd er eoa concert gegeven en te 10 uren vuurwerk afgestoken. Heden wordt nog maals een conceit in Tivoli aangeboden. Tot binnenlandsche leden der Maatschappij van Neder landsche letterkunde zijn benotmd de heeren P. J. Bachiene, lid van den raad van state; jonkheer uv. Y. E. L. de Stuers, advocaat te'sGravenhage; M. T. H. Perelair, kapitein der artillerie in Nederlandsch Oost- Indië, thans met verlof; jonkheer mr. J. E. van Përsijn, archivaris van de provincie Gflderland te Arnhem; W. Wessels, pastoor te Doetinchem; dr. J. C. Jlatthes, leeraar ia de Nederlandsche taal- en letter kunde aan de hoogere burgerschool to Groningen; G. Colmjon, secretaris bibliothecaris van Friesland to Leeuwarden; mr. J. A. Sdlein, advocaat te Amsterdam; jonkheer mr. J. K. W. Quarles van Uifordoud-refe rendaris bij het departement van koloniën te 'sGraven- hageS. Suoanleeraar in de Hoogduitsche taal- en letterkunde te Groningen; F. L. A. de Jagher, ambte naar bij het departem-nt van financiën te'sGravenhage; mr. D. J. baron Mackay, lid van de tweede kamer der staten-generaaldr. J. P. N. Land, hoogleeraar in de Oostersche talen en wijsbegeerte te Amsterdam; mr. J. van Hall, te Utrecht; G. J. Spoor jr., ambtenaar aan de Rotterdamsche bank to Rotterdam; W. van der Aa, letterkundige te Arasterdam; P. Galand, hoofdingenieur van den waterstaat, te 's GravenhageC. A. Nairac, te Barneveld; dr. G. F. van Dommelen, oud officier van .gezondheid le klasse te 'sGravenhagemr. M. S. Pols, auditeur militair in de provincie Zuid-Holland, te 's Gra venhage; J. J. van Kerkwijk, lid van de tweede kamer der staten-generaal; m>\ J. P. R. Taklid van de tweede kamer der staten-generaal; J. Beckering Vinckers, leer aar in Nederlandsche taal aan het gymnasium te Kam pen; mr. G. van Tienhoven, hoogleeraar in de rechten te Amsterdam; mr. H. J. Smidt, griffier der staten vau Drenthe,B. ter Haar, predikant te NijmegenC. H-inigb, te Amsterdam; d«. J. H. Gunning jr., predikant te 's Gra venhage, Jer. de Vlies, predikant te Wormerveer; P. H. Witkamp, te Amsterdam. Tot buitenlandsche leden zijn benoemd de heeren: D. van de Casteele, te Brugge; W. A. P. Verkerk Pistorius, te Palembang; dr. Carl, van Noorden, hoog leeraar in de letteren te Marburg; J. K. Ternest, te Wetterenm»\ J. Loudongouverneur-generaal van Neder landsch Indiö; dr. J. J. van Limburg Brouwer, inspec teur van het lager onderwijs in Nederlandsch-Iudie. BENOEMING-EN EN BESLUITEN. eereteekenen. Vergunning verleend aan J. W. Schubart, oud officier van gezondheid 2C klasse, prae- tiseerend geneesheer te Utrecht, tot het aannemen en dragen van het herinneringskruis voor vrijwillige ver pleging van gewonde krijgslieden, gedurende den oorlog van 18701871, hem door Z. K. II. den groothertog van Baden geschonken. posterijen. Benoemd tot directeur vau het post kantoor Zevenaar B. Boom, thans directeur van het postkantoor te Tholen. ministerieele departementen. Benoemd bij het departement van financiën: tot hoofdcommies, A. J. W. van Diepen, thans commies; tot commies, tevens con troleur magazijnmeester der postzegels, G.Blom, thans adjunct-commies. nationale schuld. Bevorderd bij de directie van de grootboeken der nationale schuld te Amsterdam tot den rang van: hoofdcommies, do verificateur J. F. Drughorn, thans commies; commies, de adjunct-verifi cateur II. J. de Bijll Nacheniusthans adjunct-commies. betaalmeesters. Benoemd tot betaalmeester te Utrecht J. Gordon Spandaw, thans betaalmeester te Breda. marine. Eervol uit den zeedienst ontslagenop ver zoek de officier van gezondheid 2e klasse bij de zee macht dr. J. F. Manikus. KOLONIËN. Benoemd tot lid iu den raad van Neder- landsch-Indië, met herstelling in zijne vorige ancienne- teit, mr. F. M. C. Pels Rijcken, laatstelijk lid van dat collegethans onder genot van wachtgeld hier te lande. KERKNIEUWS. Uit het vroeger vermelde zestal predikanten heeft het kiescollege der Nederduitsche hervormde gemeente te Zierikzee gist ren het volgende drietal samengesteld: de heeren E. A. Reiny, te Renswoude; J. A. Tours, to Santpoort, cn d'. B. A. Lasonder, te Acquoy. Hieruit zal 1 Julia, het beroep worden gedaan. liet kiescollege der Nederduitsche hervormde ge meente te Noordwijk-binnen heeft het. volgende viertal van predikanten opgemaakt: de heeren F. Hage, te WolfaartsdijkD. Rijnders, te Alkmaarli. Tinholt, te Koudura, en P. J. Hoedemakerte Veenendaal. Eergisteren is te Zwolle de jaarlijksche reünie van afgevaardigden der Waalsche gemeente geopend met eene rede van d m heer vau Hamel, predikant te Rot terdam, naar aanleiding van Handelingen 2 vers 11. RECHTZAKEN. Bij arrest van den hoogen raad van gisteren is ont zegd de eisch in revisie der Zeeuwsche stoomvaart maatschappij, te Middelburg; tot schadevergoeding van den staat, wegens het verongelukken van de stoomboot Stad Vlissingen n\ 2 nabij Stavenisse. Do hooge raad besliste dat de ctaat niet verantwoor delijk was voor de onnauwkeurigheden eener kaart, waarop het vaarwater, waar de boot verging, was aan gegeven als bevaarbaar, en dat verder de gedaagde ook niet gehouden was do aanwijzing dier kaarten te volgen, maar zelve gerechtigd om dien weg te houden welke haar het geschiktst voorkwam. GEMENGDE BERICHTEN. Voor het Zeemanshuis te Brielle is, volgens het Utreehtsch dagbladtot dusver eeno som van onge veer ƒ70,000 bij do verschillende comraissiën ontvangen. Volgens door de Arasterdamsche courant ingewon nen informatiën zijn do berichten van het bezoek van keizer Napoleon III te Amsterdam onjuist. Eenige ge lijkenis van den peisoon, die, van twee anderen verge zeld, sommige plaatsen van ons lar.d bezocht, op don ex-keizer der Franschen, heeft tot het onjuist bericht aanleiding gegeven. Di goederentrein, die gisteren avond te 81 uur uit Arasterdam naar Utrecht is vertrokken, is bij laatstge noemde plaats tegen een zandwagentrein aangereden, met het gevolg dat van dezen trein een paar wagens ia het water geraakt en van den goedertntreineen paar waggons verbrijzeld zijn. Omtrent de arrestatie van den conducteur "Dik kens verhaalt men aan de Arnhem cho courant het volgende: „De heer de Klopper, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, had, waarschijnlijk uit on- voorzicktige woorden van Dikkcns' vrouw, venomen dat haar mandie verdacht werd de brieven met waarde bij het vervoer met den spoorweg te hebben gestolen, zich te Londen bevond. Hij reiide derwaarts, maar Dikkens was reeds naar Liverpool vertrokken en be vond zich op ecne stoomboot, welke een paar uren later naar Amerika vertrokken zou. De heer de Klopper begaf zich aan boord en ontdekte weldra den persoon dien hij zocht. Ilij sprak dezen in het Engelsch aan, waarop de ander in het Hollandsck antwoordde, dat hij geen Engelsch verstond, dat hij Hollander was en zich naar New-York begaf. De heer de Klopper be tuigde zijn genoegen, dat zij nu samen de reis konden maken; maar eenige oogenblikken later, na met iemand van het stoombootpersoneel te hebben gesprokendeelde hij hem mede, dat zij op eene verkeerde boot waren. Dikkens trok dit eerst in twijfel, maar eindelijk sloeg hij geloof aan de verzekering. Zij gingen nu op een andere boot over en toen de hoofd-commissaris zich daar met den conducteur bevond, werd deHollandsche vlag geheschen want het was eene Hollandsche boot eu Dikkens word op Hollandsch terrein gearresteerd." Het Nieuws van den Dag meldt echter omtrent de arrestatie van Dikkens het volgende: „Door een be zadigd commissaris, daartoe naar Londen afgevaardigd is Dikkens overreed geworden naar Nederland terug te keeren. De man, die geen woord Engelsch kendege voelde zich in het vreemde land niet op zijn gemak en volgde den ontvangen raad op, niettegenstaande hij met een revolver in den zak liep. Van de ontvreemde som is slechts een klein gedeelte in zijn bezit gevonden. Wellicht zal 't nader blijken of hij nog meer hier of daar verborgen heeft dan wel aan anderen toevertrouwd." Een bediende van de heeren J. Havolaar zoon, kassiers te Rotterdameen wissel moetende incasseeren aan boord van een schip, viel van de loopplank in het water, waaruit hij spoedig werd opgehaald; de porte feuille met wissels en geldswaarde was echter gezonken, en toen zij en de daaruit gevallen bankbiljetten en \vis9els werden opgevischt, vermiste men nog verschei dene wissels en eene waarde aan bankbiljetten van iuim 2000. (N. Rott. cour.) Gisteren morgen is te Leiden op het voetstuk geplaatst het standbeeld van Boerhave, 12 voet groot cn 4000 kilo zwaar. Bij den laatsten brand te Yeddo, op 3 April jl. zijn 5117 gebouwen vernield, waaronder 00 tempels en 204 openbare gebouwen; de schade wordt op 4,044,700 geschat; 8 personen werden gedood, 07 gewond en 20,000 bevinden zich zonder dak. Onder de gewon den telt men 65 pompiers. De grocte stad Hamada, hoofdstad van Serichuis, volgens de laatste berichten, eveneens door den brand verwoest, die tengevolge van een hevige aardbeving was uitgebroken. Men verze kert dat aldaar 500 personen zijn verdwenen, verplet terd of verbrand. De laatste berichten uit China melden hetgeheele verlies van de Engelsche stoomboot Rona tengevolge van een geweldige aanvaring met de pakketboot Ava van de Messageries maritiraes frangaises. Het ongeluk had plaats tusschen Shangaï en Swatow, 20 kilometers ten noorden van Hoksen. De schok was zoo hevig dat binnen 20 minuten niets meer van het schip was te zien. Alle opvarenden zijn omgekomen, met uitzon dering van den kapitein, die zich door een geweldigen sprong heeft gered. Aan boord van het verongelukte vaartuig bevonden zich 60 of 80 Chineesche passagiers, dr. Thompson, attaché van de geneeskundige missie te Swatow en een Europeesche vrouw. De Ava was zeer beschadigddoch de equipage of de passagiers bekwamen geen letsel. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Te Vlissingen is eergisteren te koop aangeboden een huis en erf, waarin logementhouders-en herbergiers affaire wordt uitgeoefend, in de Palingstraat, wijk K. n®. 172. Verkocht voor f 3005. THERMOMETERS TAND. 21 Juni'sav. 11 u.63gr. 22 'smorg. 7 u. 61 gr. 'smidd. I u. 66 gr. 'sav. 6 u. 65 gr- ALGEMEEN OVERZICHT. Sedert eergisteren hoort men te Parijs van niot3 anders spreken dan van het onderhoud der afgevaar digden van alle fraction der rechterzijde met Thiers. De legerwet is door dit incident geheel ter zijde gescho ven en met spanning ziet men de verdere stappen der mooarcbalen tegemoet. Het is toch nk taan to nemen dat zij zich door eene weigering van Thiers om aan hunne wetiscben te voldoen geheel uit het veld zouden laten slaan. liet belangrijke onderhoud heeft, volgens het Journal des déhats dat zeker zeer goed ingelicht is omdat de heer St. Marc Girardin deel uitmaakte van de com missie ongeveer twee uren geduurd en geloopen over den binnenlandschen toestand, het resultaat der laatste verkiezingen, de uitbreiding der radicale beginse'en en de reclitm itige zorg der conservatieve partijen over het gevaar hetwelk daarin voor het land gelegen is. In

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2