MIDDELBURGSCHE COURANT. 1° 146. Vrijdag 1872. 21 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen, jDe prijs per 3/m.francois f 3.50. Middelburg 20 Juni. Jl. Maandag is tc Heerenveen een vergadering ge houden van leden der staatkundige vereeniging Staats burgerschap en andere vereerders van Thorbecke, ten einde ook daar mede te werken tot het brengen van een blijk van nationale hulde aan Neerland's grooten staats man. De talrijke opkomst getuigde van de warme sym pathie voor het plan. Nadat jonkheer m<\ F. P. H. van Beijma thoe Kingraa in warme bewoordingen de verdiensten van den overledene had in herinnering gebracht, werd op uitnoodiging van het bestuur bij acclamatie besloten onmiddellijk over te gaan tot de benoeming eener subcommissie, om tot het algemeen gewenschte doel mede te werken. Bij stemming werden hiertoe gekozen deheeren: A.Binnerts, jonkheer m<\ F. H. van Beijma thoe Kingmamr. 'Bh,, x&ti Blom, B. Sievers, mr. G. A. van Ilamel, d\Corstius, Luipers en N. Lublik, welke heeren ver klaar detf^gaarne de commissie te aanvaarden. Na afloop der stemming wees mr. G. A. van Hamel op het groote verliesdat vooral de liberale partij hier te lande door den dood van Thorbecke lijdt, en op de groote behoefte aan eensgezindheid, teneinde die hervormingen tot stand te brengen, die voor moeder land en koloniën zoo hoogst noodzakelijk zijn. Ilij wenschte dat deze gedachte in het openbaar werd uit gesproken, en stelde daartoe, mede namens den heer mr. J. J. Kuipers, het volgende besluit voorj: „De ver gadering, overwegende dat de liberale partij door den dood van mr. J. R. Thorbecke haren uitstekendsten ver tegenwoordiger heeft verlorenuit den wenschdat deze partijin het land zpowel als in de volksvertegen woordiging voortbouwende op de grondslagendoor den grooten staatsman gelegd, eensgezind en krachtig ar- beide aan het tot stand brengen van die hervormingen, aan welke Nederland met zijne koloniën zoo groote behoefte heeft." Dit voorstel werd bij acclamatie aange nomen. De kiesvereening Vrijheid en orde te Deventer heeft na hare oproeping van 7 dezer aan alle vereerders van Thorbeckebesloten zich terug te trekken en allen die haar reeds bewijzen van adhaesie gegeven hebben of zulks nog zouden willen doen uit te noodigenzich aan te sluiten bij de centrale commissie welke zich jl. Zaterdag te 's Gravenhage, onder leiding van mr. W. H. Dullerttot hetzelfde doel gevormd heeft. Dit besluit is genomen, teneinde elke versnippering van krachten te voorkomen en uit overweging dat samen werking van allen alleen een Thorbecke waardig ge- denkteeken kan tot stand brengen. Uit Dordrecht wordt ons gemeld, dat het nog ontbrekende aantal aandeelen iu de maatschappij van de heeren J. van Drunen c. s. voor een stoombootdienst tusschcn LondenHuil en den Boven-Rijn met over lading te Dordrecht, is volteekend, zoodat die maat schappij kan worden beschouwd als tot stond te zijn Eergisteren avond is te Utrecht het 26e Nederlandsch landhuishoudkundig congres door deu eerevoorzitter E. C. U. van Doorn, commissaris des konings in Utrecht, geopend met eene rede die door de vrij talrijke aanwe zigen met warmte werd toegejuicht. Vervolgens bega ven de leden zich naar de verschillende afdeelingen. Voor de eerste afdeelingakkerbouw en veeteelt, wer den gekozen tot voorzitter: d«". Vogelvanger van Hulst onder-voorzitterJ. M. Kakebeeke van Goes: le secreta ris, Mariënhoff van Wijk bij Duurstede; 2e secretaris Mac Gillavry. Voor de tweede afdeeling: tuinbouw en houtteelt, werden gekozen tot voorzitter: d«\ Staring; le secreta ris J. Nagel jr. van Arnhem; 2esecretaris, mr. W. J.F. baron van Lynden, advocaat te Utrecht. Voor de derde afdeeling: staathuishoudkunde en sta tistiek, landbouwwetgeving, werden gekozen tot voor zitter baron Sloet tot Oldhuison der-voorzitter mr. W. R. Boer; lc secretaris. mr. W. H. de Beaufort, advocaat te Amsterdam; 2e secretaris, mr. A. Telders, advocaat te Utrecht. Na afloop dezer werkzaamheden begaven de meeste leden zich naar Tivoli, waar het muziekkorps van den heer Coenen een concert gaf. Gisteren morgen te 9 uren kwamen de afdeelingen weder bijeen, en te 12 uren werd de eerste algemeene vergadering gehouden, welker werkzaamheden door den voorzitter mr. W. R. Boer met een opwekkende toe spraak werden aangevangen. Inmiddels werden dc beide aangekondigde tentoon stellingen van vee, bloemen, landbouwwerktuigen enz. geopend. Er heeft een ruime inzending plaats gehad. In Tivoli werd een ochtend- en in de zomer-sociëteit een avond-concert gegeven. In het geheel hebben zich voor het huip-apothekers- examen dat thans te Utrecht gehouden wordt, 53 deel nemers aangegeven, en zijn voor het examen van apo theker, dat jl. Maandag practisch aangevangen is en on geveer anderhalve week duren zal, 12 sollicitanten ver schenen, zoodat het getal candidaten in het geheel 65 is. Van de 14 candidaten, die voor het hulp-apothekers examen waren opgeroepen, is 1 niet verschenen; 2 hebben zich tijdens het examen teruggetrokken7 zijn afgewezen en 4 toegelaten, nl. de heeren O. H. Smits, van Rotterdam; J. Th. B. v. d. Roest, van den Ilelder; W. W. v. d. Vegt, van Assen, en J. GUtoy jr., van Dordrecht. Gisteren werd het examen voortgezet. Door eene commissiesamengesteld uit eenigea der ontwerpers, is eergisteren aat» den minister van finan ciën het adres aangebodenwaarbij 587 inwoners van Dordrecht aan zijne excellentie hun teleurstelling kenbaar maken, dat door de meerderheid van deleden der tweede kamer van de sta ten-generaal het beginsel van een inkomstenbelasting is verworpenmet dankbe tuiging voor den moed en de energiedoor den minis ter betoond, zoo door de indiening als bij de verdedi ging van het betrekkelijke wetsontwerp. Zij protestee ren daarbij ten sterkste tegen de door sommige leden der kamer geuite meening, als zou die belasting im populair zijn geweest, hopende dat eindelijk het recht vaardig beginsel eener inkomstenbelasting moge zege vieren en geven de verzekeringdatwat ook de ver dere politieke loopbaan van Z. Exc. moge zijn een groot deel der natie nooit zal vergeten, welke krachtige po gingen door den minister zijn aangewend ter hervor ming van ons belastingstelsel op de grondslagen van billijkheid en recht. {Dordrech(sche cour.) Bij ministcrieele beschikking van 17 dezer is aan J. Verwaaijen Dz., te Arnhem, en J. Kooy, te Amster dam, tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoomsleepdienst in de provinciën Noordbrabant, Gel derland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Friesland, Overijsel en Groningen. Blijkens bericht van Zr. M>. consulaat te Shangae zal daar te lande de restitutie van rechten op goederen, die weder uitgevoerd wordenwelke vroeger slechts voor ëen jaar werd toegestaan, in het vervolg, behou dens eenige nadere bepalingen of verordeningenworden verleend voor een tijd van dertig maanden na den datum van invoer. Staals-co/ir BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan jonkheer J. J. de Geer van Oudegein en het Gein te Utrecht tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder dei- orde van Frans Joseph en van die der koninklijke kroon orde 4e klasse, hem respectievelijk door Z. M. den keizer van Oostenrijk, koning van Hongarije, en Z. M. den keizer van Duitschlandkoning van Pruisen, geschonken aan J. F. H. Lommen, letterkundige, tijdelijk wonende te Antwerpen, tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder der orde van Nichan Iftiharhem door Z. M. den bey van Tunis geschonkenaan dr. J. Th. Wartmann, arts, te Arnhem, en aan den officier van gezondheid 2« klasse H. E. Korndörfter, van het 7° regiment infanterie, tot het aannemen en dragen der versierselen van de Pruissische Kroon-orde 4e klasse, aan het herinneringsliat met het roode kruis, hun door Z. M. den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, geschonken. koloniën. Eervol ontslag uit 's lands dienst ver leend, op verzoek, aan den 0o3t-Indischen ambtenaar C. P. F. van Bosstraeten, gewezen klerk op het kan toor van den adsistent-resident van Magethan (Madioen), thans met verlof hier te lande. leger. Benoemd tot kapitein 3« klasse bij de ves ting-artillerie jonkheer A. D. J. Calkoenthans 1« lui tenant bij het regiment vcld-artillerietot lea luitenant bij het regiment rijdende artillerie de 2fi luitenant M. W. de Jonge van Ellemeet van het korps. Overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers dc kapitein baron Taets van Amerongen. ONDERWIJS. Bij besluit der provinciale staten van Zeeland van den 5fU November 1869 werd eene som van /2000 ter beschikking van gedeputeerde staten gesteld, teneinde bijwijze van proefneming voor het jaar 1870 door de schoolopzieners, in overleg met den inspecteur van het lager onderwijs, te doen strekken tot bevordering en aanmoediging van het schoolgaan en meer getrouw schoolbezoek, zoowel op de openbare als bijzondere scholen in deze provincie. Naar aanleiding daarvan werd door den inspecteur iu overleg met de schoolopzieners in hoofdzaak voorge steld, om uit gemelde som door de schoolopzieners tot bestrijding van het schoolverzuim kleine toelagen in geld of spaarbankboekjes of boekgeschenken te doen uitreiken aan leerlingen van openbare en bijzondere scholen, en wel voornamelijk aan kinderen van on- of minvermogenden die in 1870 zich door getrouw school bezoek zouden onderscheiden, en om de verdeeling der som voor de verschillende districten te regelen naar het aantal scholen of der leerlingen in elk district; een en ander onder nader overleg en verantwoording van het gebruik en voor zooveel mogelijk, van de verkregen uitkomsten. Daar gedeputeerde stoten zich met dat voorstel ver- eenigden werd de toelage betaalbaar gesteld en is op het einde van het vorige jaar aan hen verslag en ver antwoording gedaan, waaruit zij thans een en ander aan de provinciale staten mededeelen. Naar den voor de verdeeling aangenomen maatstaf beliep het aantal uit te reiken premiën 534. ieder bere kend tot een bedrag van 3.75, en ontvingen de school opzieners de volgende uitkeeringen die in het le schooldistrict f 436.25 2' 292.50 3e 150.00 4e 435.00 5* 296'.25 6e 390.00 te zamen 2000. Behalve tien bijzondere scholen, wier onderwijzers, onderwijzeressen of bestuurders daarvoor bedanktenen enkele scholen voor kinderen van meergegoedenhebben al de openbare en bijzondere scholen in Zeeland een aandeel uit die gelden genoten. In het vierde schooldistrict zijn de gelden grooten- decls besteed tot het verleenen van kleine toelagen in geld aan enkele leerlingen en verder tot het uitreiken van getuigschriften aan deze en andere leerlingenin vijf gemeenten voor den aankoop van boek- of andere ge schenken, en in eene voor een schoolfeest, terwijl ƒ50 aan het comité tot wering van het schoolverzuim te Goes zijn uitgekeerddat daaruit spaarbankboekjes van f 3 aan eenige leerlingen heeft verstrekt. In de overige districten was men minder ingenomen met het verleenen van premiën in geld, en zijn de gel den, op enkele uitzonderingen na, geheel aangewend

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1