r 145. MIDDELBURGSCHE Donderdag 1872. C 0 IRAN T. 20 Juni. Dit "blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs pex* 3/m.franco is f 3.£50. Middelburg 19 Juni. De plaatselijke commissie die zich voor deze ge meente heeft gevormd tot het ontvangen van bijdragen voor een nationale hulde aan de nagedachtenis van mr. J. R. Thorbecke, bestaat uit de heeren mr. Ph. van den Broecke, mr. G. A Fokker, E. II. F. .W. Mathon, mr. W. C. Borsius, jonkheer in1'. A. van Reigersberg Yersluijs, jonkheer mr. J. W. M. Schorer en jonkheer mr. D. G. van Teijlingen. Onze Ilaagsche correspondent schrijft ons van 17 dezer: „Er is van hier niets anders te schrijven dan dat er niets te schrijven is. In zekeren zin althans; want het mooie weer is op zich zelf een nieuwtje, en do viering van den verjaardag der koningin niet de duizenden Hagenaars en duizenden vreemdelingen, die bijeenge stroomd zijn om al de lichtjes van de officieele vetpot ten aan de verschillende ministeriën te bekijken, naar de lioornmuziek te luisteren waarop 's middags en 's avonds ons allerlei muziekkorpsen onthalen en naar de zwermpotten en luchtkaarsen en dergelijke pyrotech- nisehe fraaiigheden te zien, die ons lichtlievend trouwens uitsluitend op materieel terrein gemeente bestuur bezig is op dit oogenblik of binnen weinige minuten bezig zal zijn met te doen ontsteken, dat alles zou al voor een kroniekschrijver heel wat stof leveren. Op politiek gebied daarentegen is het stilzeer stil. Of het aan de warmte ligt die ons allen loom en vadsig en onlekker maakt, of het toe te schrijven is aan de afwezigheid van Z. M. die zijne eerste offi cieele visite na eene vierentwintigjarig enifernte Bekannt- schaft voor een paar dagen aan zijne Luxemburgse he onderdanen maakte, ik weet het niet. Maar wat ik weet is, om met den Griekschen wijsgeer te spreken, dat ik niets weet; en het eenige gewichtige politiek nieuws is: dat er geen politiek nieuws is. „Velen hadden reeds een einde van de ministerieele crisis gewacht; voor een paar dagen vertelde men elkander algemeen dat de combinatie gereed was, maar niemand wist welke combinatie dan toch eigenlijk zou gereed gekomen zijn. In de sociëteiten kwamen des avonds de belangstellenden in meer dan gewonen getale op om het geheimzinnige nieuws te vernemen; op de Staats-courant werden aanvallen gedaan zuodra zij zich in de lokalen vertoonde; maar het deftig orgaan der "Nederlandsche regeering zweeg als een mot. Het hield zich even voornaam onverschillig (of „neutraal", zooals men 'thier noemt) over de ministerieele crisis als over het overlijden van zijn eigen minister en als tegenover de groote populaire demonstratie bij het graf van Thor becke, en dat niettegenstaande het voor eenige jaren het feit van het „ontslapen" van den minister Borret, met dag en uur en minuut bijnaaan den volke ver kondigde. „Nog geen ministerie! Zie, ik heb groote lust om aan 't fantaseeren te gaan en in het groote: raad! raad! mede te doen, waarin onze politieke toestand ieder geboren of genaturaliseerd Nederlander het recht geeft zijn geluk te beproeven. Ik hen echter wel een beetje bevreesd om op mijne vingers getikt te worden; er loopen er in onze pers een paar rond met een groote liniaal, en wee den man, die zich vermeet een naam in verband met een der zeven disponibele portefeuilles te spellen! zijne kneukels zullen 't erg te ontgelden hebben. Maar komaan, laat mij maar hopen dat de groote liniaal niet tot Middelburg reikt; hier ben ik gelukkig ook buiten het bereik der censuur ik begin mijne gissingen dus. „Ik geloof dat de lange duur van de ministerieele crisis een liberaal ministerie kan doen verwachten; hadden de vice-president van den raad van state en de presidenten der kamers eene andere oplossing aange raden, dan ware hoogst waarschijnlijk het conservatief ministererie reeds samengesteld. Het was daar maar le premier pas qui coule geweest, en een conservatief zevengesternte, 't zij conservatief-ultramontaansch, 'tzij onservatief-antirevolutionair, 't zij conservatief-conserva- tief, zou reeds sedert eenige dagen aan onzen politieken hemel hebben post gevat. Maar de vorming van een liberaal ministerie heeft vrij wat meer voeten in de aarde. Tot nogtoe waren er in zoodanig geval altijd zoowel te veel als te weinig lielhebbers; geschikten in eigen oog meer dan genoeg, absoluut geschikten verre beneden de behoefte. Ik vermoed dat sedert het over lijden van den heer Thorbecke de eerste categorie zich nog aanzienlijk zal uitgezet hebben en vrees dat de tweede er niet talrijker op zal geworden zijn. „Behalve deze persoonsbezwaren zijn er nog anderen, die voor de oplossing der tegenwoordige ministerieele crisis in liberalen zin een meer dan gewone wijsheid vorderen. Schoon er nu luidkeels betuigd wordt dat er geenerlei verschil omtrent beginselen tusschen de liberalen bestaat NB. de geschiedenis der inkomsten belasting spreekt dit dunkt mij wel min of meer tegen! verlangt men toch dat het ministerie gere construeerd, of een nieuw ministerie benoemd wordt uit alle fractiën der liberale partij, van welke fractiën de leden alleen persoonlijk niet best met elkander over weg zonden kunnen maar t over de zaken volmaakt eens zouden zijn. Zij die dit verlangen, doen dan meteen een beroep op de medewerking en eensgezindheid van alle liberalen. „Het zal niet gemakkelijk zijn een ministerie naar dit patroon te knippen. Men kan toch bezwaarlijk de leiders van die fracties naast elkander zetten, want dan krijgt men een gezelschap, eenstemmig misschien ten aanzien van alle politieke quaesties, maar door persoonlijke antipathie verdeeld, en met zulk een gespan zal men de kar van den staat niet ver. vooruit krijgen. Dit is trouwens in mijn oog het ceu<ge bezwaar dat er tegen de opneming van zoogenaamde geavaneeerden in het kabinet bestaat. De geavanceerdheid zelve overleeft gewoonlijk het gewenschte avanceraent niet lang, ener bestaat alle reden om aan te nemen dat, niettegenstaande al den ijver van de liberale oppositie tegen het liberale ministerie, de voortvarendheid van den heer de Roo onze defensie evenmin zal in orde brengen, als de vertoogen van den heer van Houten ons een nieuw be lastingstelsel zullen bezorgen of de welbepraaktheid van den heer Kappeijne ons rechtswezen zal doen her vormen, gesteld dat deze drie afgevaardigden eenmaal in een ministerie werden opgenomen. „Het merkwaardigste van alles is het beroep op mede werking en eensgezindheid van alle liberalen, dat thans met zooveel gemoedelijkheid door de geavanceerde fracties wordt gedaan. Had men daarvan de behoefte in 1865 en in 1871 wat beter gevoeld, had men toen gelieven te leeren van de ondervinding in 18491853, dan waren aan ons land heel wat onvruchtbare jaren bespaard, dan zou de liberale partij meer hebben tot stand gebracht en zichzelve vaster gevestigd hebben in de achting der natie, dan hadde een veel betere geest geheerscht in ons parlement, dan waren wij nu niet in dezen treurigen toestand, waaruit bijna geen fatsoenlijke uitweg te vinden is." BENOEMINGEN EN BESLUITEN. burgemeesters. Herbenoemd tot burgemeester der gemeente Nieuwerkerk, provincie Zeeland F. Bouraan. posterijen. Benoemd bij de administratie der pos terijen tot commies lc klasse de commiezen 2e klasse G. A. Abbema en F. H. H. Doffegnies; tot commies 2e klasse de commiezen 3« klasse W. Bijl de Vroe J. M. J. Bast, L.| Fockens, C. van der Veen en P. Polvliet, en tot commies 3e klasse de surnumerairs F. II. de Meester, II. J. Mahieu, H. A. Hoxel, A. van Raab van Canstein, H. Arntzenius, J. A. H. A. Jansen, W. G. Kriisemann en W. E. Carp. leger. Benoemd bij het wapen der artillerie van het leger in Oost-Indië, tot 2«n luitenantde cadet B. J. Mensing, herkomstig van de koninklijke militaire aca demie. ONDERWIJS. Tot leeraar in de Fransche taal- en letterkunde aan de inrichtingen van hooger en middelbaar onderwijs te Deventer is benoemd de heer G. L. Nicoud, vroeger leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Zwolle, thans verblijf houdende te Nizza. De voordracht voor hoofdonderwijzeres aan de te Groningen op te richten meisjesschool voor meer uitge breid lager onderwijs bestaat uit de dames: A. M. L. Birnie, van Kampen, M. L. Schuurman, van Alkmaar en M. Frackers, van Vcendam, die bij het gehouden vergelijkend examen de meeste punten' bekwamen. De Staats-courant van heden bevat het programma der lessen, welke gedurgödtrhQt jaar 1872/1873 aan de polytechnische schoolyCullen gegeven worden. KERKNIEUWS. In de groote vergadering der remonstrantsche broe derschap, van 46 Juni tc Amsterdam gehouden, werd, na zeer uitvoerige discussiënbesloten het remon- strantsch seminarium naar Leiden over te plaatsen en, onder voorbehoud van de goedkeuring der regeeringde voorbereiding van dien maatregel aan het college van professoren en curatoren iu vereeniging met de commissie tot de zaken der broederschap op te dragen. Aan den hoogleeraar dr. J. Tidemanwerd, op zijn verzoek, reeds vóór het genoemd besluit gedaan, eervol ontslag uit zijne betrekking verleendop grond van 4-2jarigen dienst bij de broederschap en toenemend lichamelijk beletsel. Dit ontslag gaat iu met den aanvang van 1873. MARINE EN LEGER. De officieren van administratie 2ü klasse L. F. C. Seel- k'ng en C. J. Lagaay worden met den lcn Juli aanstaande geplaatst respectievelijk aan boord van Z<\ M«. schroef- stoomschip Citadel van Antwerpen en rarnschip Schor pioen. GEMENGDE BERICHTEN. De met hout geladen kof Jantina, gezagvoerder J. A. Schuringdie heden middag te ongeveer 12 uren voor deze stad aankwam, werd in zulke vaart door den vloed en den sterken oostenwind voortgestuwddat zij eenige aan wal liggende schepen met een sterke aanvaring bedreigde. Nadat reeds een maal een dikke kabel afgekuapt was, gelukte het den opvarenden eindelijk het schip in zijn vaart te stuiten. De kanaalloods Kuijt, die zich aan boord bevond, had daarbij echter het ongeluk om met de rechterhand tusschen den tros en de spil te geraken, waardoor de duim bijna geheel afgesneden werd. De groothertog van Luxemburg heeft tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd den heer J. G. Blum, archivaris van het secretariaat voor de Luxem- burgsche zaken te 's Gravenhage. De republiek San Salvador in Middel-Amerika heeft het vervoer van koeli's uit China onder hare vlag verboden. In dit verbod wordt tevens een scherpe veroordeeling uitgesproken over dezen moder nen slavenhandel en menschenroof. Vrijdag werden de gala-rij tuigen der stad Parijs ten getale van 32 verkochtofschoon zij elk 7 a 8000francs hadden gekost en nog zeer weinig in gebruik geweest waren, brachten zij niet meer dan gemiddeld 3000 francs per stuk op. Omtrent het springen van den stoomketel van het Spaansche schip Guadayra, komende van Sevillawordt van den 16<n uit Marseille gemeld dat het ongeval ge beurd is bij de Planier een rots op 8 mijlen ten zuid oosten van de haven van Marseille gelegen en voorzien van een draaiend licht. Onder de 55 dooden telt men 11 man van de equipagewaaronder de kapitein Gomez, en 44 passagiersonder wie verscheidene vrouwen zich bevonden. De overige opvarenden zijn opgenomen door het stoomschip Préféré. De Guadayra is onmiddellijk gezonken. Zaterdag avond werd de uitgestrekte katoen- fabriek van de heeren Armitage en Rigby te Warring- ton, benevens een groote hoeveelheid katoen, in het gebouw aanwezig, door brand vernield; de schado beloopt 80,000 pd. st.doch alles was geassureerd. Zondag morgen werd de groote papierfabriek van

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1