föirifcetilant). AXGEMEEN OVERZICHT. Tweemalen kwamen gisteren (1e scheidsrechters te 'Genève bijeen en opnieuw bepaalden zij een derde zit ting op morgen namiddag te 2 uren, en nog verkeert men in onzekerheid wat omtrent het tractaat van Wash ington beslist is. Blijkbaar is het definitieve besluit nog niet genomen, hoewel de kansen voor het behoud van het tractaat uiterst gering zijn. De minister Gladstone heeft gisteren avond in het parlement medegedeeld dat Engeland geene contra-memorie ingediend en evenmin nieuwe argumenten aangevoerd had, maar alleen door zijn vertegenwoordiger de verdaging der zittingen had verzocht. Dat verzoek steunde op de verklaring van den Amerikaansehen minister Fish, dat de arbiters hunne zittingen op voorstel van een hunner konden verdagen en Amerika zich hiertegen niet verzetten zou. Wanneer de Amerikaansche minister in de verdaging toestemde voor het geval dat van beide zijden de bewijsstukken zouden zijn ingediend, was meende de Engelsckc minister hiermede nog geenszins gezegd dat Amerika zich in het tegenovergestelde geval tegen het voorstel van Engeland zou verzetten. De tijdingen van gisteren uit New-York zullen Glad stone uit zijn optimistischen droom helpen. Zeer terecht maakt de Amerikaansche regeering een verschil tus- schen eene niet vastgestelde bevoegdheid der arbiters en een essentieel gedeelte van het tractaat van Wash ington. De scheidsrechters zijn volkomen vrij in de bepaling van den tijd en den duur hunner zittingenen als consciëntieuss rechters zullen zij hierin handelen overeenkomstig de belangen der partijen. Amerika be hoeft, hierop vertrouwende, zich dan ook niet tegen een vooz-stel tot verdaging te verzetten. Met den tijd der indiening van de bewijsstukken en meraoriën is het ech ter anders gesteld. Het tractaat van Washington bepaalt uitdrukkelijk dat dit uiterlijk den 15™ Juni moet plaats hebben, zoodat de weigering van Engeland om zijne memoriön thans reeds in te dienen in strijd is met de bepalingen van bet tractaat. The New-York Herald verzekert dan ook, dat de Amerikaansche regeering onder deze omstandigheden hare toestemming tot de verdaging der zittingen weigert en aan het Engelsche gouvernement heeft medegedeeld dat de instmetiën, aan hare vertegenwoordigers gegevenimperatief zijn. Het hoogerlniis heeft zich gisteren avond met de tweede lezing der wet op de geheime stemming bij de verkiezingen bezig gehouden. Met 162 tegen 91 stem men werd, ondanks de krachtige bestrijding der regee ring, een amendement van lord Richmondaangenomen, het stempelen der kiesbiljetteu voorschrijvende, dat, volgens de uitspraak van lord lliponnoodlottig voor het beginsel der wet geacht moet worden. Het minis- terie-Gladstone kan veilig zeggen dat zijn gelukster zeer aan het zinken is. Aan den gemoedelijken raad der Frausche regeering om toch vooral bij dc debatten over de legerwet iedere aanleiding tot ergernis in het buitenland of tot partijtwis ten in het binnenland te vermijden, houdt geen enkel lid der nationale vergadering zich slechter dan Thiers zelf. Waar het een zijner lievelingsdenkbeelden geldt, al staat hij daarin ook alleendaar bekommert hij zich niet om de meeningon van anderen, maar gaat met blinden ijver recht op zijn doel af. Gisteren weder ver keerde een dezer denkbeelden in gevaar en zonder aarzelen beklom hij de tribune om door het gewicht van zijn persoon de schaal naar zijne zijde te doen overslaan. Met 347 tegen 248 stemmen nam daarop de kamer in de wet welke in naam den algemeenen dienstplicht van vijf jaren invoert, de bepaling op dat de minister van oorlog in vredestijd den soldaten, die kunnen lezen en schrijven, na een actieven diensttijd van 6 maanden met onbepaald verlof naar hunne haardsteden kan zenden. Na een debat van zeven uren werd gisteren dooi den Duitschen rijksdag met 183 tegen 101 stemmen het wetsontwerp tegen de jezuïeten-orde in tweede lezing- aangenomen in den vorm welke daaraan door de ver schillende fractiën van den rijksdag gegeven is en zooals wij het gisteren aan onze lezers mededeelden. Slechts is' de zinsnede in de derde paragraaf, betreffende de bezwaren over de uitvoering der wet, op voorstel der rijkspartij weggevallen. Behalve het centrumdat over omstreeks 80 stemmen beschikt hebben dus nog onge veer 20 leden zich tegen het wetsontwerp verklaard. Wanueer het waar is dat, zooals een Berlijnsch coires pondent der Kölniscbe Zeitung meldt, een groot, deel der Fortschriltsparlei zich ten slotte met het gewijzigde wetsontwerp vereenigd heeft, dan blijkt uit deze stem ming dat ook onder dö blinde volgers der regcering no0- enkelen gevonden worden, die deze reactionnaire en willekeurige behandeling van een deel der burgers ten strengste afkeuren. Zorilla is voor de dringende vertoogen zijner vrien den bezweken en heeft het minister-presidentschap aan vaard. Zondag namiddag i3 hij te Madrid aangekomen en met groote geestdrift ontvangen. Zijn tocht door de hoofdstad was een ware triomftocht. De stedelijke raad en tal van vereenigingon en vrienden begeleidden hem naar het paleis des konings. Desniettemin schijnt de toe stand nog zeer gespannen. Wel hebben 198 afgevaardigden en 84 senatoren der meerderheid een manifest geteekend waarbij zij zich bereid verklaren om het budget en dc wet tot vaststelling van het contingent in behandeling te nemen, doch het radicale blad l'Imparcial verzekert aan den anderen kant dat te Geiona ernstige ongeregeld heden door toedoen der ï-epublikemen hebben plaatsgehad. Daarbij komt nog, naar aanleiding van den opstand op Cuba, een dreigend conflict met Noord-Amerika, hetwelk reeds zulk een omvang gekregen heeft dat de Ameri kaansche gezant te Madrid, de heer Sickles, wel is waar op verzoek der Spaansche regeering, teruggeroepen is, maar toch door niemand opgevolgd zal worden voordat de hangende quaestiën opgelost en cle billijke eischen der Amerikaansche regeering bevredigd zullen zijn. Onder gunstige auspiciën aanvaardt dus Zorilla zijn tweede ministerschap niet. Belgische "brieven, Brussel 11 Juni. Uii clou chassc 1'autre, zegt het spreekwoord. Men zou op het oogenblik hetzelfde van de verkiezingen in België kunnen zeggen. Yoor acht dagen nog vroeg men zich niet zonder angst en zorg af, welken afloop dc verkiezingsstrijd te Brussel zou hebben, heden, nu de liberale partij een be slissende overwinning behaalde die een schoone toekomst voorspelt, heden hoort men er nauwelijks meer van spreken. Dc aandacht is reeds van 3toncien aan op de gemeenteraads-verkiezingen van den le" Juli a. gevestigd, den grooten dag waarop de helft der leden van alle ge meenteraden in het koninkrijk zich aan een nieuwe be oordeeling der kiezers moeten onderwerpen. Vergun mij echter dat ik voor het oogenblik tenmin ste deze zaak ter zijde stel/ waarbij als van zeiven zeer belangrijke politieke quaestiën, maar niet minder locale belangen in het spel zijn, vergun mij dat ik opdenge- wichtigen dag van den llen Juni terugkom. Die dag is een moment in de Belgische geschiedenis. Later zal men van dien dag zeggen, dat den 11°" Juni 1872 de liberale partij in België, welke ontmoedigd, ver slagen en bijkans ontwapend scheen, zich heeft aange gord en met kracht en energie ten strijde is getogen tot een wettelijke verovering van het gezag. Ik erken het volmondig: de liberale beweging te Brussel heeft mij bovenmate verrast. Niet dat ik twij felde aan den uitmuntenden geest die de groote meerder heid der bevolking bezieltmaar ik vreesde dat zij thans hare onverschilligheid nog niet zou afschudden. Wat de manifesten der Association libérale niet ge daan konden krijgen, wat de liberale pers niet vermocht, de brutale uitdaging der tegenpartij dat zij thans ook in de hoofdstad het ultramontanisme wilde planten en de tergende handelwijze der regeering om infanterie, artil lerie en cavalerie voor de poorten van Brussel op te lioopen, alsof zij waarlijk ongeregeldheden vreesde, dit en niets anders heeft dc liberalen wakker geschud en de schitterende overwinning ten gevolge gehad. De Brusseische kiezers hebben zich in hun volle kracht vertoond. Dit was blijkbaar niet eens noodig om aan de clericale lijst mot al hare invloeden van wijkwast en biechtstoel een volslagen nederlaag toe te brengen. Tevergeefs kwamen pastoors en kapelaans van de om gelegen plaatsen aan het hoofd hunner bataljons naar Brussel, die als éen man stemden onder het scherp en zorgvuldig toezicht hunner zielverzorgers 3000 stemmen meerderheid hebben hen geantwoord dat Brussel zich niet door het platteland laat overstemmen. Maar van bijna nog meer beteekenis dan de herkie zing"] der 13 liberale afgevaardigden was de weerklank welke deze politieke herleving- der Brusseische kie zers in het geheele land vond. De lieer van Iliinibeeckpresident der Association libérale, ontving van alle liberale kiesvereenigingen brie ven van gelukivenschingallen beloofden dat op het voorbeeld van Brussel het liberalisme overal weder naai de wapenen zou grijpen. Men moest zelfs van hier uit de geestdrift temperen. Dc Antwerpenaars wilden in massa naar Brussel komen om getuigenis van hunne vreugde af te leggen. Men gaf hun te kennen, dat het uur van den triomf nog niet gekomen was. Waarlijk, de Antwerpenaars hebben trouwens wel wat beters te doen! Laten zij onvermoeid arbeiden, laten zij «alle geestkracht aanwen den, laten zij al hun invloed doen gelden om het stede lijk bestuur van Antwerpen weder in handen te geven van liberale en bekwame mannen, teneinde over vier jaren te kunnen strijden, en met voordeel te kunnen strijden, om zich van hunne clericale afgevaardigden te ontdoen. Een krachtige en gematigde oppositie in de kamer, een ijverige propaganda in het land zullen misschien over twee jaren de liberalen vergunnen opnieuw de meerderheid in de vertegenwoordiging te verkrijgen. Van Gent vooral hangt het af om den grooten slag voor te bereiden en bijtijds te slaan. Daar evenals te Brussel moet het liberalisme eens gezind worden, teneinde zijn invloed te kunnen doen gelden op de clericale districten, waar de geestelijkheid steeds met toenemend succes den scepter zwaait. Intusschen, het resultaat der jongste verkiezingen is reeds boven verwachting groot. De regeering zal er zich wel voer wachten om zich te laten medeslepen door de inblazingen van een Bien public of een Cour- rier de Bruxelles. Uit zeer vertrouwbare bron verneem ik zelfs dat de chef van het kabinet, de heer Jules Malou, au fond, zeer verheugd is dat Brussel ook niet eenige clericalen naar de kamer heeft afgevaardigd. Onze meerderheid is groot genoeg, zou de heer Jules Malou gezegd heb ben, te groote bataljons doen vaak het gevaar ont staan in plaats van het te bezweren. Van de verkiezingen in de provinciën valt weinig of niets te zeggen. Opmerking verdient echter de her kiezing van den liberalen oud-minister Vandenpeere- boom, wiens nederlaag verwacht werd, nu de geeste lijkheid te Yperen, die hein vroeger tolereerde, tot zijn val besloten had. Al was het ook met geringe meer derheid, de toeleg mislukte toch. Ook de heer Tescli werd niettegenstaande alle intriges herkozen. Wat den heer Bouvier betreft, zijne verwij dering uit de kamer doet de liberale partij éene stem verliezen en als zoodanig is zij voor het oogenblik betreurenswaard, maar daarentegen mist zij gelukkig in hem geen uitstekend talent en geen politiek karak ter, waaraan zij in den tockomstigen strijd zoo groote behoefte heeft. De clericalen maken nog volstrekt geen toebereidselen om eene candidaten-lijst voor de gemeenteraadsverkie zingen te stellen. Dit laat zich hierdoor zeer goed verklaren, dat zij zonder de omliggende plaatsjes slechts een uiterst geringe minderheid in de hoofdstad uitmaken. Bijna alle aftredende gemeenteraadsleden, de burge meester Anspach aau het hoofd, zullen herkozen worden Men zal er zich toe bepalen den heer Bochard te vervangen, die indertijd tengevolge van een onvergeef lijke aardigheid, waarvan alleen hij de dupe was, geko zen werd, en een of twee andere leden die men niet zonder reden van clericalisme verdenkt. Op deze wijze gelouterdzal de gemeenteraad vau Brussel blijven wat hij sedert geruimen tijd was, name lijk het meest verlichte, het meest liberale en het meest ontwikkelde college, dat in het geheele land door de kiezers in het leven wordt geroepen. Hoe hevig de woede der clericalen ook zij tegen den heer Anspach, die hen in November 1871 belette om de troepen in de straten van Brussel te laten huishou den, het ministerie is niettenmin verplicht om de her benoeming van den heer Auspach als burgemeester van Brussel aan den koning ter onderteekening aan te bicden. De koning zelf wil niets liever dat dital heeft ook de nieuwe minister van staat, de heer Barthelémy Dumortier den heer Anspach bij Lafayette vergeleken, die Lodewijk XVI aan de woede der revolutie over leverde! Sjanïretshmd)tcn. GRAANMARKTEN ENZ. Rotterdam 17 Juni. Tarwe. De markt was schraal voorzien, doch er waren ook weinig koopers, zoodat het aangevoerde Langzaam opruimde tot ongeveer vorige prijzen; puike Vlaarasche en Zeeuwsche van f 12.50 a f 13; mindere alsmede Flakkeesche en Ove:;maasche van f 11.20 a 12.30; geringe en blauwe 10 a /ll; zoraer-tarwe bij kleinigheden van 10 a 12: voorts per 100 kilo *129/130 pond Zeeuwsche f 15.50. Rogge. Inlandsche ondervond tot vorige prijzen vrij goeden aftrek. Vlaamsche en Zeeuwsche 7.80 a 8^20min dere, «alsmede Flakkeesche, Overmaasche en Noord-Bra- bantsche /7a/ 7.60; met boekweit was het flauw, waardoor tot zelfs een paar gulden lager niei «alles kon opruimen. Noord-Brabantsche 211223228F/an- scke/185, per 2100 kilo. Gerst. Van beide soorten was de aanvoer zeer matig, doch moesten toch 10 cents lager worden afgegeven; VlaamscheZeeuwscheFlakkeesche en Overmaasche van 4.60 a 5.60; zomer dito van 4.20 a 5.20; voorts per 100 kilo: 102/104 pond Zeeuwsche zomer 7.75 a 7.60; 100/103 licht dito dito f 7.30haver ging tot vorige prijzen goed van de hand; korte van f 4 «a f 4.80; lange van 2.80 a3.80; voorts per 100 kilo: 82/86 pond inlandsch voer 7.75: 76/80 pond dito f 7.50; 70/74 pond dito 7.25 a/7.50; paardenboonen werden 10 cents kooger gaarne geno men de beste van f 6.60 a 6.90mindere /6a/ 6.50, en per 100 kilo 9 a ƒ9.10; duivenboonen van f 7.20 a 8.20schapcnboonen van f 6.50 a 7voor bruine- boonen was weinig vraagdoch ook de toevoer was gering; tot en eenigszins beneden vorige prijzen \vaser wel aan te komenWalcherscke en puike grove Zeeuw sche van /12 a ƒ13, gewone Zeeuwsche /"10.20 a/10.50; mindere en geringe van 6 a f 10; witteboonen inéén doen: Walchersche 10.50 a f 11.50; Zeeuwsche 9 3.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3