in de werken van de afsluiting bij Schellingwoude, waardoor de dienst op de sluizen en het werk aan die afsluiting dikwijls belemmerd wordt, is de directie der Amsterdamsche kanaalmaatschappij verplicht geweest den toegang tot den dijk en de sluizen door hekken af te sluiten. Het publiek wordt thans niet zonder ver gunning te hebben verkregen op het werk toegelaten. Blijkens ontvangen telegram is het stoomschip Prins van Oranje in den avond van den 14cn Juni van Aden naar Suez vertrokken, na nieuwe schroefbladen te hebben aangezet. Het stoomschip Prins Hendrik is Zaterdag morgen te 3 uren te Port Saïd aangekomen. Voor de rechtbank te Rotterdam stond verleden Woensdag terecht een 47jarig persoon, smidsknecht te 'sGravenhage, aangeklaagd van op 7 Mei jl. drie diefstallen te Overschie te hebben gepleegd. Een daar van, het wegnemen van een hamer uit eene schuur, bekende hij. Den tweeden diefstal, van een broek uit een stal, ontkende hij halstarrig en „wenschte nooit gezond de gerechtzaal te verlaten, indien hij dien dief stal had bedreven." Toen twee getuigen echter mede deelden, dat zij den beklaagde in het bezit van die broek uit den stal hadden zien komen en hem aangehouden bekende hij zijne schuld ook aan dit feit. Maar van den derden diefstal, van een offerbus uit de roomsch katholieke kerk, „wist hij hoegenaamd niets af en kon dien niet erkennen al moest hij voor de voeten der rechters sterven." Deze ontkentenis hield hij vol, ook na het verhoor van 9 getuigen, die de meest afdoende verklaringen aflegden; zij hadden hem in het bezit van het gestolene gezien en aangehouden; hij had aan drie hunner zijne schuld beleden, en op de knieën om ver giffenis gesmeekt. Niettemin bleef hij pertinent ontken nen; doch nadat de officier twee jaren gevangenisstraf had geëischt en de voorzitter hem ernstig voor het laatst had vermaand de waarheid te zeggenbekende hij ook den laatsten diefstal te hebben gepleegd. Deze man houdtvolgens een der getuigengodsdienstoefe ningen en bijbellezingen. De rechtbank heeft den be klaagde veroordeeld tot gevangenisstraf van éen jaar. De Arnhemsche courant verneemtdat van de 36 post-ambtenarendie examen gedaan hebben voor de telegraphie, slechts zes, althans zeer weinig, geslaagd zijn. Het examen van telegrafisten voor de posterijen is in vollen gang. Van beide zijden worden hooge eischen gesteld. Jl. Woensdag heeft, naar men aan Het nieuws van den dag meldtde ex-keizer Napoleon eenige uren te Haarlem vertoefd en in het hotel Funckler een collation gebruikt. Hij was vergezeld van 2 heeren. Op den spoorweg tusschen Spa en Luxemburg had Woensdag avond een ongeluk plaats dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een treinbestaande uit 17 kolenwagens, 2 goederenwagens en 2 wagons voor passagiers, derailleerde bij de brug van Amblève in de gemeente Stavelot. De 17 kolenwagens zijn van de aardenbaan naar beneden gevallenterwijl degeheele weg werd vernield. De locomotief en de personen- wagons bleven op den weg staan, zoodat slechts een baanwachter een lichte kneuzing bekwam. De schade aan het materieel wordt op 100,000 francs geschat. Het Oostenrijksche stoomschip Admiraal Tegethoff, bestemd voor de Noordpool-expeditie, vertrok Donder dag uit Bremennadat den vorigen dag te Geestemunde een afscheidsmaal had plaats gehad, waaraan ook graaf Zichy en dr. Peter mann deelnamen. Het aantal handteekeningen, door het Schoolver bond en de dagbladen in Frankrijk verzameld ten gunste van het verplicht schoolonderwijs, bedraagt 1 millioen. De Londensche Times deelt eenige bijzonderheden mede uit een rapport van kolonel Meritt aan het mini sterie van oorlog te Washington over de aanranding van een spoortrein te Howard's Wells bij het oude fort Lancastre door een bende Indianen. De trein moesteen aanzienlijken voorraad van verschillende behoeften over brengen van San Antonio naar fort Stockton, terwijl zich 17 personen, waaronder vrouwen en kinderen, op den trein bevonden die, met uitzondering van éene vrouw, allen werden gedood of gewond. De kolonel, die met de cavalerie waarover hij te Howard's Wells het bevel voerde, eenigen tijd na het plegen van de mis daad op het terrein kwam, verhaalt de vreeselijkste voorbeelden van de door de Indianen gepleegde wreed heden. De geheele trein was verbrand. Terstond wer den de Indianen vervolgd en weldra ingehaald; er ontwikkelde zich een gevecht waarbij een luitenant sneuvelde en de kapitein gewond werd, zoodat door gemis aan aanvoerders zoowel als door gebrek aan munitie en door de overmacht der Indianen het niet gelukte dezen, die 6 man dooden telden, te verdrijven en hun buit weder terug te nemen, In The Manchester Guardian komt eene uitvoe rige opgave voor van de gevolgen der laatste aardbe ving te Antiochië. Van de 3003 huizen werden 1960 geheel verwoest en daarenboven 849 meer of minder beschadigd; van de 1183 winkels of magazijnen werden 734 geheel vernield en 100 beschadigd. Reeds zijn 800 lijken uit de puinhoopen opgedolven en nog worden iederen dag nieuwe slachtoffers gevouden; het aantal verminkten is nog onbekend. Na 8 dagen onder het puin te hebben gelegen zijn nog twee personen levend wedergevonden; de een stierf echter terstond, de ander, een jong meisje, is behouden. Ia de dorpen tusschen Antiochië en Alexandrette zijn 699 huizen verwoest en 68 personen gedood of gewond. Te Suadia en in de omliggende dorpen werden 2150 huizen vernield en 440 personen gedood of gewond. De steden Riga, Wenden, Wolmar en omstreken werden op het einde van de maand Mei door een natuur verschijnsel geteisterd, dat aan zeven raenschen het leven kostte. In een brief uit het dorp Allasch worden dienaangaande nadere berichten medegedeeld. Kort na een geweldig onweder werd in het zuidwesten een don kere wolk, veel gelijkende op een rookkolom, opgemerkt, die in den beginne voor den walm uit de vuurzuil van een brandend dorp werd gehouden. De kolom bewoog zich echter van het zuid-zuidwesten naar het noord noordoosten, zonder van vorm te veranderen. Plotse ling ontstond een hoos, en zware wolken vlogen door de lucht. Op een kerkhof waar eenige personen de begrafenis van een kind hadden bijgewoond, werd een 12jarig meisje door den wind opgenomen, medegesleurd en met zooveel kracht tegen den grond geworpen, dat het hoofd geheel verpletterd werd. Andere vrouwenen kinderen werden óf gedood, óf zwaar gekwetst. De sterkste boomen vielen om, geheele daken werden weg gerukt, een paard werd met den wagen, waarvoor het gespannen was, over een 5 voet hoogen muur gewor pen. Kort nadat de hoos voorbij was, werd het ondra gelijk zoel eu warm. Noch regen, noch hagel waren merkbaar. THERMOMETERSTAND. 15 J uni 's av. 11 u. 63 gr. 16 'smorg.7 u. 69 gr. 'smidd. 1 u. 77 gr. 'sav. 11 u. 65 gr. 17 'sinorg. 7 u. 69 gr. 'smidd. 1 u. 77 gr. 's$v. 6 u. 74 gr. öuitrnlanö. ALGEMEEN OVERZICHT. Zaterdag middag te 12 uren zijn de zittingen van de arbitrale vierschaar te Genève geopend. Reeds spoedig ging zij weder uiteen en verdaagde hare zittingen tot heden namiddag te 2 uren. Het eenige wat van deze eerste zitting bekend is geworden is dat men beslo ten heeft de werkzaamheden der scheidsrechters ten strengste geheim te houdqn. De Londensche Observer verzekert dat de heer Tenderden het verzoek der En- gelsche regeering tot verdaging der zittingen aan de arbiters heeft overhandigd„omdat Engeland zijne me morie niet kan indienen voordat de quaestie der indi recte schade definitief geregeld is." Zooals men weet, zal Amerika zich niet tegen dit verzoek verzetten, zoodat het alleen van de scheidsrechters afhangt of zij deze verdaging vereenigbaar achten met de wet die hen bindt, namelijk met het tractaat van Washington. Heden derhalve wordt misschien over het lot van het tractaat beslist. Doch niet slechts van die zijde dreigt gevaar voor de vernietiging van het tractaat van Washington. Ook de Engelsche regeering schijnt in te zien dat de hoog hartigheid en onverschilligheid van Amerika aan hare toegevendheid en haar geduld weinig beantwoorden en Engeland's eergevoel ten diepste krenken. Uit New-York tenminste verneemt men dat te Washington eene nota van lord Granville is ontvangen, waarin de Engelsche minister dreigt dat Engeland zich aan het tractaat ont trekken zalwanneer Amerika weigert de onderhande lingen over de quaestie der indirecte schade voort te zetten. De Londensche Times heeft zeer weinig hoop op het behoud van het tractaat van Washington en noemt Engeland's toestand tegenover de internationale scheids rechters te Genève hopeloos. Eene motie tot afkeuring van lord Granville's politiek tegenover de protectionistische maatregelen der Fransche regeering, welke reeds nu onbeschrijfelijke nadeelenaan handel en scheepvaart berokkenen, werd Zaterdag door den heer Graves in het lagerhuis voorgesteld. Na eene krachtige bestrijding van Gladstone en lord Enfield trok de voorsteller zijne motie inmet de verklaring het niettemin te betreuren dat lord Granville de onderhan delingen had afgebroken. Lord Enfield deelde o. a. mede dat de regeering geene represailles nemenmaar waarschijnlyk aan haar voornemen gevolg geven zou om de inkomende rechten op de wijnen uit andere landen geheel af te schaffen. Door dezen maatregel alleen zal aan den Franschen handel onberekenbaar nadeel worden toegebracht. De Fransche nationale vergadering heeft zich Zater dag met eenige wetjes van ondergeschikten aard bezig gehouden en de voortzetting der beraadslagingen over de legerwet tot heden uitgesteld. De commissie heeft die verdaging verzócht pin dat zij vóór de openbare discussie twee artikelen wyzigen en eén onlangs inge komen amendement aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpen wilde. De mededeeling omtrent het gunstige antwoord der Duitsche regeering op de Fransche voorstellen tot ver vroegde ontruiming van het grondgebied door de Duit sche troepen, wordt nader uit Versailles bevestigd. Dtiitsehland stemt er in toe om die ontruiming te doen plaats hebben naar gelang van de gestorte betalingen. Voor iedere gestorte milliard zullen twee departemen ten ontruimd worden. Le Temps zegt naar aanleiding daarvan dat „het eenige systeem dat als consequent gevolg van dit antwoord aangewezen schijnt te zijn, eene leening is van drie milliarden met trapsgewijze stortingen tot in 1874." Ook de Duitsche rijksdag besteedde zijne zitting van Zaterdag tot het afdoen van eenige kleine onderwerpen, voor het meerendeel van ondergeschikt belang. Slechts verdient bijzondere vermelding, dat de rijksdag bij de tweede lezing van het regecringsvoorstel betreffende het gebruik van de Fransche oorlogsvergoeding zijn budgetrecht ongeschonden handhaafde door de sommen te weigeren welke voor den aanbouw en de verbetering van militaire gebouwen eu inrichtingen te Berlijn en op andere plaatsen, behalve iu Elzas-Lotharingen, waren uitgetrokken. De rijksdag zal waarschijnlijk Donderdag a. door den keizer in persoon gesloten worden. In de Norddeutsche Allgemeine Zeitung leest men het volgende: „Daar de bisschop van Ermeland de ini- nisterieele aanschrijving van den21cn Mei onbeantwoord liet, is hij den 11e" Juni opnieuw aangeschreven om zijn antwoord onverwijld aan den minister te doen toekomen. De minister heeft tevens verklaard dat, wanneer dit niet binnen éene week plaats heeft, de regeering zijn stilzwijgen als een weigerend antwoord beschouwen en daarnaar handelen zal." De politieke hemel is voor het oogenblik in Spanje nog niet zoo helder als men Zaterdag uit de Madridsche berichten zou opmaken. De geestverwanten van Zorilla zijn er tot dusverre nog niet in geslaagd om hem tot de aanneming van de koninklijke benoeming tot minis ter-president te bewegen. Zijn aarzelen laat zich trouwens zeer goed verklaren. De toestand van Spanje is van dien aard dat het voor een rechtschapen man als Zorilla, die naar meer streeft dan alleen naar de bevrediging zijner eerzucht, bijna onmogelijk is om de benoeming aan te nemen. In het Noorden zwerven nog gewapende Carlistische benden rondin het Zuiden en Oosten wor den gevaarlijke woelingen der republikeinen waargeno men, de militaire en burgerlijke hooge waardigheden zijn bijna uitsluitend in handen van unionisten, de repu- blikeinsche afgevaardigden hebben te kennen gegeven dat zij hun steun niet aan het progressistische kabinet zouden verleenen en de meerderheid der cortes is der partij van Zorilla vijaudig gezind. Deze meerderheid weigert daarenboven om zelfs tot de regeling der finan- cieele moeilijkheden mede te werken en de grondwet verbiedt een tweede ontbinding der cortes binnen den termijn van zes maanden, zoodat het ministerie-Zorilla tot geheele werkeloosheid gedoemd is. De minister-president blijft dan ook, volgens de laatste berichten, hardnekkig weigeren. Zijne ambtge- nooten daarentegen schijnen minder kiesch en consciën tieus te wezen, tenminste reeds vóór de beslissing van hun president hebben zij hunne portefeuilles aanvaard en den eed in handen des konings afgelegd. Zij hebben ter stond de stedelijke garde te Madrid onder de wapenen geroepen en het geheelegarnizoen naar de provinciën ge zonden, om in de eerste plaats den Carlistischen opstand met geweld van wapenen geheel ten onder te brengen. De wet tegen de jezuïeten-orde. Hoewel de meeningen der verschillende fraction van den Duitschen rijksdag over het regeeringsvoorstel tegen de jezuïeten-orde zeer uiteen loopen, heeft de rijksdag Vrijdag toch met algemeene stemmen, behalve het ge heele centrum, besloten om het wetsontwerp tot de tweede lezing toe te laten. Uit de algemeene beraad slagingen kan reeds thans met zekerheid afgeleid wor den dat de wet tegen de jezuïeten tot stand zal komen, al is het ook niet in den vorm welken de regeering daaraan gegeven heeft. Deze heeft gemeend door be trekkelijk milde bepalingen een groote meerderheid voor de wet te kunnen winnen, doch de rijksdag wil blijk baar verder gaan en voor alles de jezuïeten-orde in Duitschland verbieden en waar zij thans bestaat haar ontbinden, met facultatieve uitzetting over de gren zen van het rijk. Slechts bij het centrum en bij de Fortschriüpartei vond de wet hevige tegenkanting, doch deze stemmen te zamen geteld zijn onvoldoende om de aanneming van een repressieve, onrechtvaardige en reactionnaire wet tegen te houden. In eene bijeenkomst door gedelegeerden van de ge zamenlijke fractiën uit den rijksdag, behalve van het centrum, Zaterdag avond gehouden, is thans hot vol gende ontwerp van wet tegen de jezuïeten-orde voor gesteld, waarmede de regeering zich waarschijnlijk ver-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2