MIDDELBURGSCHE COURANT. 1° 143. Dinsdag 1872. 18 Juni. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. 33e prijs per 3,/m.franco is f 3.50. Middelburg 17 Juni. De gemeenteraad alhier zal op Woensdag a., des na middags te half twee uur eene openbare zitting houden, ter behandeling der volgende zaken: missives gedepu teerde staten, goedkeuring suppletoire gemeentebegroo- ting 1872; adres G. K. Allaard en eenige andere hulp onderwijzers verhooging hunner jaarweddenvoordracht regularieatie posten van uitgaaf gemeen tebogrooting 1871; beschikking adres Kuiler c.s., en voorstel tot opheffi::g der school D voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijsmededeeling verkoop weverijgebouw ,en voor stel te geven bestemming aan de opbrengst daarvan; benoeming marktmeester. De 54e jaardag van H. M. de koningin werd heden alhier gevierd met klokkenspel, het uitsteken van vlaggen, inspectie van de schutterij en parade van het garnizoen. Heden avond heeft eene muziekuitvoering plaats door het muziekkorps der schutterij in een in het midden dei vest geplaatste kiosk. Een gedeelte van den nieuwen aanleg en singel tusschen de voormalige Noord- en Koepoorten zullen geïllumineerd zijn en ter afwisseling zal Bengaalsche verlichting ontstoken worden. Het laat zich aanzien dat het prachtige weder velen tot bijwoning dezer, floor de Vereeniging „Uit het volk voor het volk" georganiseerde, feestviering zal uit lokken. Te Vlissingen is de jaardag der koningin mede her dacht door klokkenspeluitsteken van vlaggen en parade van het garnizoen. Z. M. de koning en Z. K. H. prins Alexander zijn eergisteren namiddag uit Luxemburg te 'sGravenhage teruggekeerd. Jl. Donderdag avond vergaderde te Zwolle de onlangs geconstitueerde vereeniging tot het brengen van eene blijvende hulde aan de nagedachtenis van Thorbecke. Nadat het voorloopig bestuur eene definitieve benoe ming als zoodanig had ontvangen en aangenomen, werd door de deputatie, welke bij de begafenis van den staatsman was tegenwoordig geweest, bij monde van den heer van Diggelen verslag uitgebracht van den afloop der haar opgedragen missie. Hieruit bleek onder anderen, dat, voor zoover de afgevaardigden te 'sGravenhage bij samenspreking met vertegenwoordi gers uit andere plaatsen hadden kunnen bemerkende lust om Zwolle als de meest geschikte stad voor de vestiging eener hoofd- of centraalcommissie te erkennen, over het algemeen niet zeer groot was. Op voorstel van het bestuur besloot de vergadering dan ook, het denkbeeld om eene centraal-vereeniging uit te maken te laten varen, en zich liever, zoo mogelijk, aan te sluiten bij de pogingen, welke tot bereiking van het beoogde doel worden in het werk gesteld door eenige geestverwanten en persoonlijke vrienden van den over leden minister, zooals de heeren DuIIert, Bachiene, van der Linden, Viruly, Verbrugge, enz. Door onderscheidene sprekers werden verschillende denkbeelden ontwikkeld over den meest gepasten vorm, waarin men aan Thorbecke's nagedachtenis buide zou kunnen brengen. Bet stichten van een „Thorbecke's fonds"; bet oprichten van een standbeeld; het stichten van een nieuw academiegebouw te Leiden of van een gebouw voor het departement van binnenlandsche zaken het doteeren der nagelaten betrekkingen van den ont slapene, al deze plannen werden ter sprake gebracht, verdedigd en bestreden. Aan het Handelsblad ontleenen wij het volgende „Op 15 Juni 1872 hebben zich een aantal vrienden en vereerders van Thorbecke uit alle deelen des lands te '8 Gravenhage vereenigdom te overwegen op welke wijze eene waardige hulde zoude kunnen worden ge bracht aan den overleden staatsman. „In deze bijeenkomst is op voorstel van den hooglee raar Rijke aan mij de leiding der vergadering opge dragen. De vergadering besloot tot het benoemen van eene centrale commissie voor het geneele rijk, tot leiding van de zaak en benoemde daartoe de heeren: mr. D. van Akerlaken, lid der tweede kamer der staten- generaal, Ankersmit (Deventer), Altema (Leeuwarden), J. H. van Beijma, Blaupot ten Cate, mr. J. A. van der Burgh, mr. K. L. J. Cornells, oud-kamerlid, m^. E. J. J. B. Cremers, lid der tweede kamer, Dikkers (Almelo), mr. W. H. Dullert, voorzitter der tweede kamer, mr. J. Domela Nieuwcnhuis, voor zitter van Burgerplicht te Amsterdam, mr. A. J. Duy- maer vau Twist, lid der eerste kamer, Dyserinck (Haarlem), jonkheer W. A. van der Feltzburgemeester van Assen, mr. G. A. Fokker, oud-kamerlidprofessor A. J. Fruin, J. Fransen van de Putte, lid der eerste kamer, professor J. E. Goudsmit, Gul jé, oud-kamerlid, G. J. van Heek, te Enschede, mr. L. Hertzveld (Zwolle), mr. W. van der Kaaij, rechter te Alkmaar, luitenant- generaal W. J. Knoop, mr. D. J. C. van Lennep, mr. H. van Lier (notaris te Assen), mp. G. M. van der Linden, lid der tweede kamer, mr. P. T. van der Maesen de Sombreff, idem, J. B. Maxwills, voorzitter der kamer van koophandel te 's Gravenhage, W. C. Mees, president der Nederlandsche hank, mp. van Meeuwen, ('sIlertogenbosch), mp. K. A. Meeussen ('sGravenhage), generaal van Muikenoud-minister, dp. J. Penn, inspec teur geneeskundig staatstoezicht in Noord-Holland, mp. Aug. Philips, L. Pincoüs, F. Plate sr., mp. van Reesema, mr. C. H. van Rhemen van Rhemenshuizen, lid der eerste kamer, P. A. M. baron van Rijckevorsel van Rijsens, professor Rijke, mr. W. Sieverts van Ree sema (Rotterdam), mr. Sloet van de Beele, oud-lid der tweede kamer, J. A. R. Stoffels, C. F. Stork, lid der eerste kamer, luitenant-generaal van Swieten, jonkheer G. R. C. van Swinderen, lid der eerste kamer, professor Teilegen, mr. H. Trostorff, president van Burgerplicht, te Rotterdam, baron van Veischuer (Arnhem), W. A. Vi ruly Verbrugge, lid der tweede kamer, professor Visse ring, mr. G. de Vries Az., lid van den raad van state, Winlcler Prins en Joh. C. Zimmerman. „De vergadering achtte het wenschelijk, dat plaatse lijke commissiën voor hetzelfde doel, die zich reeds ge vormd hebben of nog vormen zullen, zich als sub-com- missiën aan de centrale commissie aansluiten en met haar in betrekking stellen; dat plaatselijke sub-com- missiën in alle deelen des rijks bijdragen verzamelen om de kosten te bestrijden van eene nationale hulde aan Thorbecke's verdienste jegens het vaderland. De vergadering was van oordeel, dat over de keuze van het meest gepaste blijk van hulde zal worden beraad slaagd door de centrale commissie en dat het voorstel van deze moet worden onderworpen aan de goedkeuring eener bijeen te roepen algemeene vergadering van be langstellenden. De centrale commissie besloot daarna op 29 Juni a. bijeen te komen tot vaststelling van een ontwerp. „W. H. Dullert." Het Utrechtsch studentenkorps heeft in zijne verga dering van jl. Zaterdag besloten de pogingen, die alom in den lande worden in het werk gesteld, om een blij vend teeken van hulde en dankbaarheid te stichten voor mp J. R. Thorbecke, te ondersteunen. Aan drie leden van den senaat, de heeren J. L. Stern, N. de Ridder en H. de Cock is opgedragen om als sub-commissie voor het studenkorps werkzaam te zijn. BEN"OEMENGEN EN BESLUITEN. consulaten. Erkend en toegelaten als vice-consu- van Oostenrijk-Hongarijete Rotterdam Hendrik van Vollenhoven, en zulks op den voet van Nederlandsch onderdaan. [Herplaatsing ter verbetering eener misstel ling in de Staats-courant.] ONDERWIJS. Jl. Vrijdag zijn te Wemeldinge de belooningen voor getrouw schoolbezoek in 1871, waarvoor door de pro vinciale staten van Zeeland eene subsidie wordt ver leend, op feestelijke wijze uitgereikt. Uit menige woning wapperde bij die gelegenheid de vlag als blijk van belangstelling, die zich ook openbaarde bij den door 193 schoolkinderen gehouden optocht en in de aanwe zigheid van het gemeentebestuur, het bestuur en leden van het Schoolverbond en anderen in de met groen en bloemen versierde school. Door den onderwijzer wer den 13 getuigschriften en daarbij yoor 6 kinderen van mingegoeden eene gift van f 2.50, en door den voor zitter van het Schoolverbond een GOtal prijzen uitge reikt aan die leerlingen die wegens getrouw schoolbe zoek daarop aanspraak hadden. Een en ander werd afgewisseld door toepasselijk gezang der kinderen en toespraken van vele aanwezigen. Alvorens het onthaal der kinderen op chocolaad en koek een aanvang nam, werd den onderwijzer namens 23 kinderen door twee zijner oudste leerlingen als blijk van toegenegenheid een fraai inktstel met toebehooren aangeboden. Het feest werd ten deele ook door den inspecteur van 't lager onderwijs in Zeeland bijgewoond. Aan het litterariseh mathematisch gedeelte van het natuurkundig examen, op 11, 12, 13 en 14 dezer te Leiden gehouden, is door 31 candidaten deel genomen. Aan 18 hunner is het diploma uitgereikt, zijnde de heeren J. C. StoltzG. A. Schmedes, W. H. F. C. Ileppener, H. J. van Rhijn, W. Meyboom, W. Stol, J. C. Th. Bast, W. Blaakhert, C. E. Paling, J. A. Wijnhoff, A. J. Prins, L. A. H. Jansen, A. D. van Steenbergen, A. J. SeverynA. E. Veriney, E. H. Bim- mermann, J. Rentmeester en D. G. Boerma. Voor het eigenlijk natuurkundig examen hebben zich 21 candi daten aangemeld. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep tot predikant te Beauvais, departement de l'Oise in Frankrijk, door don heer G. Bonet-Maury, predikant bij de Waalsche gemeente te Dordrecht. MARINE EN LEGER. Gisteren middag is Zp. M» schroefstoomschip Citadel van Antwerpen van de Kust van Guinea te Nieuwediep binnengekomen. Volgens een bij het departement van marine ingeko men bericht is Zp. M>. schroefstoomschip Kijkduin, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse W. F. H. Cramer, den 14cn Mei jl. te Curasao aangekomen. Aan boord was alles wel. Staats-cour GEMENGDE BERICHTEN. Eergisteren namiddag gingen eenige miliciens van het garnizoen te Neuzen in de Oost-waterlei ding aldaar baden; een hunner, C. Kirkenir, van Beesterzwaag, die niet kon zwemmen, geraakte in de. diepte en verdronk, terwijl zijne kameraden niets tot zijne redding konden toebrengen; eerst eenige uren later slaagde men er in het lijk op te halen. De firma Moes, Molière en Tromp te Arasterdam is houdster van een wissel op de Union-bank te Londen, getrokken door de Rotterdamsche bank en door een harer directeuren onderteekend. Deze wissel is te Lon den wegens «o«-betaling geprotesteerd. De houdster van den wissel vordert alsnu van den trekker de voldoe ning van het bedrag van dien wissel ad 3000 p. st. of f 35,895, benevens de daarop gevallen zegelkosten en zegelboeten ad f 4930.26. De Rotterdamsche bank erkent de op den wissel staande handteekening van een harer directeuren, maar beweert dat de som, in den wissel vermeld, vervalsckt is; dat zij een wissel groot 5 p. st. beeft verkocht en waarschijnlijk de som in dezen wissel in 3000 p. st. is veranderd. Zij beweert voorts dat de nemer van den wisselna bij de eischeresse een deel van de 3000 p. st. te hebben opgenomenspoor loos is verdwenen. Deze zaak is voor de arrondisse- ments-rechtbank te Rotterdam aanhangig gemaakt, die drie deskundigen heeft benoemd om over de echtheid of onechtheid van het in den wissel geschreven bedrag een onderzoek in te stellen. Door den grooten toevloed van belangstellenden

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1