GEMENGDE BERICHTEN. H. K. H. prinses Marianne heeft gisteren eenige uren te Haarlem doorgebracht. In gezelschap van den burgemeester, de wethouders en hunne dames heeft zij eerst de Groote kerk bezocht, terwijl de heer Bastiaans aldaar het orgel bespeelde, en vervolgens het stedelijk Museum op hot raadhuis bezichtigd. Na daarop in het hotel Funckler een dejeuner te hebben gebruiktheeft de prinses de verzameling schilderijen' op het Paviljoen be zichtigd en een rijtoer in den omtrek gemaakt. H. K. H. is vervolgens naar het hotel-Funckler teruggekeerd om te dineeren, en zij heeft zich in den avond met den spoortrein naar Voorburg terugbegeven. Uit Bergen op Zoom wordt gemeld dat het meeren- deel der visscliers van daar en Tholen hunne weeren reeds hebben opgetrokken, daar de ansjovisvangst dit jaar geheel mislukt is en niet 1/20 gedeelte van een gewone of middelmatige vangst op deze siroomen heeft opgeleverdmen berekent dat voor het geheel maar 36 tonnen (van 3.]- anker elk) gevangen en ingezou ten zijn. In 't belang van schipperij en handel heeft de Vereeniging Schuttevacr zich tot de regeering gewend, om op verbetering van de haven te Urk aan te dringen, en wel door1» verlenging van het Westerhoofd met 120 a 130 meter2" verwijding van de monding en verdieping van 'tgeheel: 3° plaatsing van verlichtende vuren op eiken monddam en voldoende drijf bakens op de keisteenige droogte en nevens den vuurtoren van 'teiland. Men schrijft uit Dresden aan de Arnhemsche cou rant: Gisteren zijn hier aan den dierentuin te Amster dam verkocht twee fraaie Javasche koningstijgers voor de som van f 3000. Is het feit op zich zelf reeds merkwaardig van dien aankoop van Javasche tijgers in Duitschland, bestemd voor Amsterdam, nog merk waardiger is, dat. beide tijgers, een mannetje en een wijfje, in Dresden geboren en opgekweekt zijn. De tijgers zijnofschoon niet ouder dan 16 maanden nagenoeg volwassenvolkomen gezond en beiden zeer fraaie exemplaren. Het is, naar men ons verzekert, voor de eerste maal, dat in Europa geworpeu tijgers met den besten uitslag zijn grootgebracht. Tegelijkertijd met deze tijgers neemt de reis naar Arasterdam aan hun voedster en pleegmoeder, een schoone witte jachthond. De liefde der zoogdieren tot de moeder is zoo groot, dat toen onlangs het zomerhuis hier in den Dresdener dierentuin werd opengesteld, beide tijgers volmondig weigerden hun winterwoning te verlaten dan voorafgegaan en begeleid door die pleegmoeder. Opmerkelijk is dat de voortteling van tijgers zulke groote bezwaren ondervindt daar de meeste jongen kort na de geboorte sterven, terwijl dit niet plaats vindt met de leeuwen, zijnde in den dierentuin te Dres den reeds voor een waarde van ruim f 15,000 aan leeuwen verkocht. De inspecteur-generaal van het muntwezen en de eerste essayeur van de Munt te Parijs hebben zich beiden, na de daartoe genomen proeventegen het gebruik van aluminium-muntstukken verklaard. Ter gelegenheid van de honderdste voorstelling van Ruy Bias heeft Victor Hugo Dinsdag aan de ar- tisten van het Odéon te Parijs en aan verscheidenen zijner vrienden een diner aangeboden, waaraan hij zelf als voorzitter deelnam. Gedurende dit feest werd echter de directeur van het Odéon, de Cliilydoor een beroerte getroffenwaaraan hij was overleden eer hij zijn woning had bereikt. The Levant times levert een verhaal van de kronings feesten van prins Cassa tot koning van Ethiopië, die te Axum hebben plaats gehad. De feesten hebben niet minder dan 14 dagen geduurd. Bij een groote rente op den 13en Januari waren 3000 Abyssinische priesters tegenwoordig. Toen, na de kroning in de kathedraal van Axum, de koniDg in een opzettelijk voor hem ge bouwd paleis in de troonzaal verscheen met de kroon op het hoofd was de vreugde van zijne onderdanen zoo groot, dat zij hunne geweren in de zaal afschoten, waardoor het plafond bijna geheel werd vernield. Het feest werd drie dagen achtereen in die zaal voortgezet zonder dat de koning die verliethet volk kwam beur telings bij groepen van 400 man binnenen de groote brasserij eindigde eerst toen 4000 stuks vee en onge veer 12,000 kilogrammen honing, waaruit men de honing drank had bereid, waren verbruikt. De heer Savileeigenaar van het paard Cremorne, dat te Longchamps den eersten prijs behaalde, heeft aan den heer Grandhomme, secretaris der Panische Jockey-clubeene som van 10,000 francs ter hand ge steld om onder de armen der 20 arrondissementen van Parijs te worden verdeeld. THERMOMETERS? AND. 14 Juni 'sav. 11 u. 61 gr. 15 'smorg. 7u.Q4gr.'smidd. lu.76gr.'sav.6u.72gr. ÖuttfnlaniX ALGEMEEN OVERZICHT. Op schitterender wijze kón het verhaal omtrent het monsterverbond der ontevredene partijen in Spanje niet gelogenstraft worden dan door liet. telegrafisch be richt van gisteren uit Madrid, dat de koning zich tot zijn oude vrienden gewend heeft en een zuiver progres- sistisch ministerie onder voorzitterschap van Zorilla be noemde. De voornaamste leden der radicale partij zijn in dit kabinet opgenomen. Het ministerie is uit de'vol gende personen samengesteld: Zorilla binnenlandse he zaken, Martos buitenlandsche zaken, Cordoba oorlog, Montero Bios justitie, Ruiz Gomez financiën, Beranger marineEchegaray handel en Casset koloniën. De geest drift te Madrid is buitengewoon groot en het radicale kiescomité heeft besloten eene manifestatie ter eere van Zorilla te doen plaats hebbendie van Madrid afwezig heden in de hoofdstad zal aankomen. Van onlusten is tot dusverre niets vernomen, zoodat men voor het oogen- blik tenminste nog zeggen kan dat de ministerieele cri sis een gunstig einde nam. Doch hoe lang zal men dit kunnen zeggon De geschie denis leert hoe in Spanje niets onmogelijker is dan besten digheid. Reeds eenmaal zag men het gebeuren dat Zorilla voor anderen moest plaats maken juist op het oogen- blik toen hij het toppunt van roem scheen bereikt te hebben. Aan rust valt natuurlijk ook voorloopig niet te denken. De cortes zullen geschorst en na den grond- wettelijken termijn ontbonden worden en het land dus weder al de woelingenaau Spaansche verkieziugen eigen, moeten doorstaan. Verscheidene gouverneurs van provinciën, die de tegenwoordige cortes in het leven riepenhebben reeds per telegraaf hun ontslag ingediend. Anderen zullen iu hunne plaats moeten benoemd worden, die misschien op hunne beurt wederthans ter wille van de progressistisehe partij zich aan onderdrukkingen en daden van geweld zullen schuldig raakeu om der nieuwe regeering de meerderheid in de vertegenwoordiging te verzekeren. In éen woord, met het. optreden van Zo rilla is niet op eens verbetering in den toestand gekomen, al mag men van hemden eenigen eerlijken minis ter-president die den jongen koning sedert zijne troons bestijging ter zijde stond, verwachten dat die weg ten minste zal worden ingeslageu. Ondanks al hun vragen worden de leden van het Engelsche parlement toch niet wijzer. Vriend en vijand laten den ministers geen rust, en geene aanleiding, hoe gering ook, wordt verzuimd om inlichtingen te vragen of bekentenissen af te persen, omtrent- zaken, die vaak den ministers zeiven niet bekend zijn. Zio weigerden de ministers Granville en Gladstone Donderdag en gis teren enkele vragers te beantwoorden, aan anderen ga ven zij ontwijkende of onbeteekenende inlichtingen en in hoofdzaak kwamen hunne verklaringen op hetzelfde neer als beide huizen van het parlement reeds een of meer malen uit hunnen mond vernamen. Iïet eenige be langrijke nieuws omtrent de Alabama-quaestie is, dat lord Granville gisteren de tusschen Amerika en Enge land gevoerde correspondentie aan het huls der lords overgelegd heeft en Gladstone de overlegging derzelfde stukken aan het lagerhuis heeft toegezegd. De groote belangstelling, welke het Eugelsche parle ment voor het tot stand komen van de arbitrale uit spraak aan den dag legt, moge verkiaaibaar zijn, het is niet te ontkennen dat die aanhoudende vragen ook een nadeeligen invloed kunnen uitoefenen. Tegenover de kalme overschillighcid der Amerikanen geeft het Engelsche parlement maar al te zeer blijken van onge rustheid en angst over de mogelijke mislukking van het tractaat van Washington. Amerika is er reeds vol doende van overtuigd dat. in dit geval de nadeelen voor Engeland grooter zouden zijn dan voor Amerika, tenzij men er een casus belli van maakte, hetgeen van geene van beide partijen verwacht kan worden. Hoe minder Engeland zijne onrust verbergtdes te brutaler houding zal Amerika aannemen eu des te liooger eischen zai het zijnen tegenstander stellen. De politieke voorzichtigheid eischt dns dat de Engelsche vertegen woordigers hun ijver en nieuwsgierigheid een weinig temperen. De quaestie der substitutie, gelijkstaande met een vermomde' plaatsvervanging, is in de zitting der Fran- sche nationale vergadering vau gisteren nog niet beslist. Een amendement van den heer de Belcastel, die aan dit beginsel nog meer uitbreiding wilde geven dan de regeering en de commissie,is met 547 tegen 38 stera men verworpen. De discussiën zullen heden worden voortgezet. Le Temps verzekert dat Donderdag avond een koe rier aan de Duitsche ambassade te Parijs is aangekomen, belast met de overbrenging van het antwoord der Duitsche regeering op de voorstellen van den heer Thiers tot ontruiming van het grondgebied. De heer von Arnim heeft gisteren morgen terstond den president der republiek van deze aankomst 'kennis gegeven. Le XIX" Siècle zegt dat Duitschland in beginsel toegestemd heeft ooi de ontruiming in verkonding tot de betaalde sommen te doen plaats hebbsn. De bondscommissaris dr. Friedberg heeft in de zitting van den Duitschen rijksdag van gisteren het wetsont werp tegen de jezuïeten mondeling toegelicht. Hij deed vooral uitkomen dat het ontwerp slechts een voorloopige maatregel was waartoe de regeering door de gevaarlijke woelingen der jezuïeten genoodzaakt werd hare toevlucht te nemen. Met kracht verzette hij zich tegen het ver wijt dat de wet tegen de katholieke kerk gericht was, welke de regeering geenszins met. de orde der jezuïeten vereenzelvigen wilde. Als verwante congregatiën der je zuïeten-orde wijst de heer Friedberg o. a. de J'rcres ignoran- tins (eene orde door I. B. de La Salle in 1681 te Reims gesticht), de beide orden der frèrss des écoles chrétiennes (welke hun zetel te Rome hebben) enz. aan. Blijkbaar is dc eerste lezing gisteren nog niet ten einde gebracht, tenminste in het telegrafisch bericht wordt van geene discussie en stemming gesproken. De nationale rijkspartij, de fractie der conservatieven welke het naast aan de nationaal-liberalen grenst, is zeer weinig met. het regeeringsvoorstel ingenomenniet omdat zij daarin eene verkorting der vrijheid en der rechten van een deel der staatsburgers ziet, maar al leen omdat het regeeringsont werp een te mil den geest ademt!! Zij is voornemens een amendement op de wet voor te stellen, inhoudende: 1« opheffing van de orde eu hare gestichten eu instellingen, 2° facultatieve uitzet ting door de bevoegde autoriteit van vreemde eu in- terneering van in Duitschland geboren jezuïeten, en 3° schorsingzoo noodigder burgerlijke en burgerschaps rechten en andere soortgelijke maatregelen. Be politiek ia Amerika. De Alabaraa-quiie3tie en de verkiezing van een pre sident voor de republiek zijn tegenwoordig de politieke onderwerpen die in de Vereenigde staten aan de orde van den dag zijn. Nu de senaat is uiteengegaan zonder omtrent het additioneele artikel eene beslissing te nemen, zal de eerste quaestie nog langen tijd op het politiek programma kunnen figureeren en men ratusscbeu al den tijd hebben om te overleggen welke houding de senaat ten opzichte van het additioneel artikel zal aan nemen. Volgens den New-Yorkschen correspondent van le Temps was de publieke opinie van oordeeldat er meer kans voor de verwerping dan voor de aanneming bestond, hoewel dit niet in het belang van den handel zou wezen waarom dan ook handelscorporatiëu manifestaties houden ten gunste van de aanneming. Zoo heeft b. v. de kamer van koophandel te New-York zich officieel tot deu senaat gewend en verzocht dat hij het artikel zou aan nemen en ratificeeren. De oppositie bezigt het additioneele artikel als een wapen tegen de regeeringen beschuldigt haar, dat zij aan het verlangen van Engeland toegeeft en uit vrees voor dat laud terugdeinst. Daarom is het, volgens de op positie noodig dat voortaan een andere politiek worde gevolgd en om daartoe te geraken moet men den presh dent Grant loslaten en een anderen president kiezen. De candidatuur van Grant's tegenstander, den heer Horace Greeley, wordt dan ook op alle mogelijke wijzen door de oppositie gesteund en bevorderd. Evenwel is nog onmogelijk te voorzien welke de afloop van den verkiezingsstrijd zal wezen, daar door verscheidene zeer invloedrijke kiesverenigingen nog geen candidaat is ge kozen. Belangrijk zal de beslissing zijn van de nationale democratische conventie die den 9" Juli te Baltiunrc zal bijeenkomen. De candidatuur namens de nationale conventie van Cin cinnati, op den 3'° Mei den heer Greeley aangeboden, heeft deze den 20in Mei aangenomen en daarvan kennis gegeven in een brief waarin hij verklaart zijn volkomen adhaesie te schenken aan het door dc conventie vastgestelde pro gramma en waarin hij vijf punten van het programma bespreekt. De beide eerste punten worden doorniemand betwist: nl. 1° de handhaving der rechten die uit den bevrijdingsoorlog zijn voortgevloeid, te weten de aan de negers toegekende politieke gelijkheid, en 2° de her stelling door een volkomen amnestie in de rechten die ten gevolge van dien oorlog zijn verloren, ook vow de zuidelijke opstandelingen. In het derde punt over de politiek die ten aanzien der binuenlandscbe administratie moet worden gevolgd, verklaart de heer Greeley zich uitdrukkelijk tegen alle centralisatie en ten gunste van een volkomen onafhankelijkheid der plaatselijke besturen. „De bondsregceringzegt hij, moet de politiek die de verschillende, staten en gemeenten ten opzichte van hun inwendige aangelegenheden willen volgen, niet belemme ren; deze moeten vrij blijven om de rechten van hunne inwoners te handhaven en hun welzijn te bevorderen op de wijze als zij zullen goedvinden." Verder richt de heer Greeley zich voornamelijk tegen de regeering van generaal Grant, zijn tegenstander. Hij verlangt dat do president niet meer zal worden herko zen, opdat deze niet meer in de verzoeking zal komen in zyu eigenbelang sommige personen tot ambtenaren

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2