Öuitmlanö, district de verkiezing- van een afgevaardigde plaats hebben. Vóór dien tijd beeft de heer Jonckbloet ruim schoots gelegenheid om zoo hij 't verkiest zijne houding in 't openbaar te rechtvaardigen. En in allen gevalle schijnt dat of dergelijk voorstel, zoo het wen- schelijk wordt geachtmeer eigenaardig te pas te komen bij het naderen der periodieke verkiezingen van 1873." Door de staatscommissie voor de geneeskundige exa mens, te Amsterdam zitting houdende, zijn nog tot arts bevorderd de heeren: dr. W. van der Heyden, d*. E. J. M. Nolet, L. P. J. Berens, te Nijmegen; dr. A. Sleeswijk en dr. W. L. Lehman, beiden te Amsterdam. Tot tijdelijk adsistent bij de rijkstelegraaf zijn met ingang- van den len Juli a. benoemd: J. P. Schlusen, te Amsterdam; H. J. K. Buwalda, te TVolvega; J. L. Heil, te Haarlem; G. J. van Dam, te Amsterdam; A. N. van Rooijen, te Amsterdam; A. Meilink, teBor- culo, en H. W. Huysman, te Amsterdam. KERKNIEUWS. De groot e kerkeraad der Evangelisch-Luthersche ge meente alhier heeft gisteren avond, ter voorziening in de bestaande predikants-vacature, het volgende drietal in alphabetische orde opgemaakt: de heeren J. L. Blee- ker, predikant te Brielle; C. F. Steil wag, predikant te Doetinchem, en F. W. Stutterheim, predikant te Stadskanaal. MARINE EN LEGER. De officier van gezondheid 3e klasse J. Messemaker, laatst gediend hebbende bij de zeemacht in Üost-Indië en tot herstel van gezondheid den Sel dezer in Neder land teruggekomenwordt met dat tijdstip op nonac tiviteit gesteld. GEMENGDE BERICHTEN. Naar de Arnhemsche courant met zekerheid ver neemt, heeft het college van burgemeester en wethou ders te Arnhem aan den commissaris van politie last gegeven om proces-verbaal op te maken tegen de heeren J. Verwaaijen Dz., J. J. van Braam, A. E. Cohen en hun architect den heer Dibbits, wegens het te laat aan vragen van rooiing en peil voor hunne in aanbouw zijnde huizen aan het stationsplein. Beide eerstgenoem- den zijn, leden van den gemeenteraad en van de com missie van fabricage. In het Handelsblad komt de volgende advertentie voor„De ondergeteekende betuigt zijnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, die hij bij zijn overlijden heeft ondervonden. Tot geruststelling zijner talrijke vrienden heeft hij de eer hun zijn volmaakten welstand te melden en tevens de verspreiders van het gerucht van zijnen dood te verzekeren, dat zij hem daarmede het ongekend genoegen hebben verschaft, te mogen ondervindenhoeveel deelneming en sympathie deze tijding heeft doen ontstaan. „13 Juni 1872. „N. JüDELS." De 76jarige gemeentebode te Oudewater, Zondag 2 Juni alleen te huis zijnde, was bezig een lessenaartje op te ruimen en vond daarin een met kruit ge vul den hoorn, dien hij nog bij den slag van Waterloo had ge bruikt. Juist terwijl hij dezen in de hand had, hoorde hij dat een pot, welke over het vuur hing, dreigde over te koken en begaf zich daarop naar achteren, waar het vuur zich aan het kruit schijnt te hebben medege deeld. De hoorn benevens eenige glasruiten sprongen aan stukken, en zijn rechterhand werd zoo deerlijk ver wond, dat een paar dagen later zijn duim geheel moest worden afgezet. Ook zijne kleederen geraakten in brand, zoodat, ware het hem niet gelukt de buitendeur te openen en om hulp te roepen, ook het huis zeker een prooi der vlammen zou geworden zijn. Dinsdag bracht „Tichborne" een bezoek aan Southampton, waar onder de toegestroomde menigte zulk een geestdrift heerschte, dat hij ter nauwernood zijn hotel kon bereikeneen groot aantal vlaggen en banie ren versierden de straten waar hij doortrok. Als een bewijs van de toeneming der dronken schap onder de lagere klassen in Rusland melden de Russische bladen, dat in Kasan, waar de Russische bevolking omtrent 30,000 inwoners bedraagt, gedurende de Paaschdagen van dit jaar 660 dronken mannen en 59 dronken vrouwen in volkomen bewusteloozen toe stand door de politie van de straat opgenomen zijn. Het grootste uurwerk van de wereld zal wel dat van het gebouw van het Engelsche parlement te Londen wezen. Ieder der vier wijzerplaten heeft een middellijn van ruim 6| meter. Ieder halve minuut beweegt zich de punt van den minuutwijzer 17 centimeters vooruit. Het uurwerk loopt 8i dag, doch slaat slecht3 7^- dag zonder te worden opgewonden, zoodat als het niet meer slaat dit een teeken is dat men heeft verzuimd het op te winden. Twee uren heeft men voor de opwinding noodigterwijl de slinger een lengte heeft van 4jr me ter. De raderen zijn van gegoten ijzer. De klok is 2| r meter hoog, heeft een middellijn van 2.70 meter en weegt ongeveer 16,500 kilogram; de hamer weegt bijna 200 kilogram. liet uurwerk slaat alle kwartieren, waar naar de verslaggevers in het parlement hun arbeid regelen. De Londensche politie heeft in een oud huis in Highbury een ware „fabriek van gebrekkigen" ontdekt, waardoor de meest schandelijke zaken aan het licht zijn gekomen. Men bracht er nog jeugdige kinderen in om op de eene of andere wijze te worden misvormd; de beenen werden scheef gedraaid, de hersenpan plat gedrukt, het figuur mismaakt, de leden omgebogen, teneinde bijv. eenhandig te schijnen enz., alles, volgens vast tarief, zooals de ouders die hun kinderen brachten verlangden. Zoo kostte bijv. de misvorming van een been bij aanbesteding zonder voeding dertig shillings en als het kind jonger dan een jaar was twee pond sterling. Om eenarmig of scheef hoofdig te worden moest vier pond sterling worden betaald. Daarenboven werd onderricht gegeven in het aanwenden van allerlei kunst grepen om ongelukkigen na te bootsen. Ieder jaar ver lieten een aantal valschc blinden, dooven, lammen, aaui- borstigen enz. dit fraaie gesticht, dat onder de firma Willis Willis Batnan c°. onder de bandieten van Londen algemeen bekend was. De compagnons zullen weldra, met een twaalftal bedienden terecht staan. Uit Athene wordt gemeld dat door het springen van den ketel de stoomboot Amphitrite is verbrand, waardoor verscheidene raenschen het leven verloren. De groote eeremedaille is door de jury van de Parijsche tentoonstelling met 27 van de 41 stemmen toegekend aan den heer Jules Breton. Slechts twee van de vier voor beeldhouwkunde beschikbare eerste medailles zijn toegekend en wel aan de heeren Bar- rias en Mercié. Men had algemeen gedacht, dat ook aan de heeren Leenholï (Nederlander) en Ludovic Durand die onderscheiding te beurt ware gevallen, maar de jury heeft hun slechts de tweede medaille toegekend. De overige bekroonde beeldhouwers zijn de heeren Ad. ThabardE. F. Kaptier, G. Clére, Ch. De- george, Ch. Pêtre, Emile Hébert, Antony Noël. De beste zwemmer ter wereld is te Parijs aange komen. 't Is een Amerikaan, kolonel Rips; hij is de „kampioen van het zwemmen" in de Vereenigde staten, en draagt in die hoedanigheid een eeregordel. Hij is voornemens al de zwemmers van Frankrijk uit te dagen. Hij wil 10,000 dollars verweddendat hij vlugger en langer dan iemand zal zwemmen. Het was altijd nog een onoverkomelijk bezwaar Chineesche telegrammen over te brengen daar er omtrent vijftig duizend afzonderlijke teekens in de Chineesche taal bestaan. Dit vraagstuk is echter opgelost. Op houten blokjes is aan de eene zijde een Chineesch karak ter en aan de andere - zijde een doorloopend nommer gesneden; elk station heeft een stel. Wordt nu een Chineesch telegram gepresenteerd, dan drukt een Chi nees de nommersdie met de karakters een geheel uitmaken, achtereenvolgens op een strook papier, de telegrafist brengt de nommers over en op het station van ontvangst wordt eveneens gehandeld, met dit ver schil, dat hier de karakters op papier worden afgedrukt dat aan de belanghebbenden wordt afgegeven. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Gisteren zijn alhier in het openbaar te koop aange boden: de Sebastiaan de Lange polder, ingedijkt ten jare 1847, en de Calandspolder ingedijkt ten jare 1857, beiden met het recht van jacht, samen groot ruim 142 hectaren, liggende tegen elkander tusschen Walcheren en Zuid-Beveland onder de gemeente Arne- muiden. Deze verkooping geschiedde in drie per- ceelen. Het eerste perceel werd ingesteld op f 52,826 het tweede op 52,347het derde op f 37,487samen alzoo f 142.660. Al de perceelen zijn echter opgehou den. Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben heden in het openbaar aanbesteed: 1® Het maken van de ijzeren bovenbouw eener bas- culebrug met daarbij behoorende werken. Hiervoor zijn 7 biljetten ingekomen, te weten van: de directie der Commercie-compagnie alhier, voor f 11,700; D. A. Schretlen cic. te Leiden, voor f 11,100; Penn Bauduin, te Dordrecht, voor f 10,276; L. J. van Pagé alhiervoor f 10,250L. J. Enthoven comp., te 's Gravenhagevoor f 10,096W. van Uije JJz. alhier, voor f 9,850, en de directie der ijzergieterij De prins vamOranje, te 'sGravenhage, voor 9,746. 2° De levering van 40,000 stuks klinkers (Waalvorm). De 2 hiervoor ingekomen biljetten zijn vanEewoud van Holst, te Beuningen, voor15.34 per 1000, ofƒ613.60, en W. van Uije JJz. alhier, voor/14.10 per 1000 of/ 564. 3° Het herstellen van eenige gemeentegebouwen. Hiervoor zijn 5 biljetten ingeleverd., te weten van de volgende allen hier wonende inschrijversH. P. van de Reevoor f 550,; K. J. Kuiler, voor 520J. M. Mulder, voor f 410W. P. van Pagévoor 355en J. F. M. van der Heil, voor f 317. Al de genoemde werken zyn voorloopig aan de laagste inschrijvers gegund. Te Zierikzee is gisteren door het dagelijksch bestuur van het waterschap Schouwen aanbesteed: het herstellen cn onderhouden der schutsluizenheulenbruggen, duikers, enz. gedurende 1872. Daarvan is aannemer geworden de laagste inschrijver Anthonij Franken, te Noordwelle, voor /2460. Voorts is aanbesteed: het herstellen en onderhouden der gebouwen, waarvan aannemer is geworden de eenige inschrijver J. Yammerste Zierikzee, voor f 390. THERMOMETERSTAND. 13 Juni 'sav. 11 u. 56 gr. 14 'smorg. 7 u. 61 gr. 'smidd. I u. 73 gr. 'sav. 6 u. 69 gr. ALGEMEEN OVERZICHT. Een nieuwe miuisterieele crisis in SpanjeDe treurige gevolgen van Sagasta's politiek zijn niet uitgebleven. Aan het einde van den weg die Spanje meer en meer van de mannen der revolutie van 1868 verwijderde wachtte ecu oude kwelgeest van het ongelukkige land: de reactie, en aan dien eindpaal schijnt het thans te zijn aangekomen. De heerscbzucht van een Sagasta voerde het verjongde land en zijn jongen koning in de armen van beider vijanden, en de toenemende ontevre denheid der liberalen en republikeinen de woelingen dor Carlisten, de onhandigheid en eerzucht der unionisten al deze omstandigheden noodzaakten de regeering tot het verscherpen barer reactionnaire maatregelen, tot haar eindelijk geen ander middel overbleef dan de schorsing der constitutioueele garantiën voor de vrijheid en veiligheid van personen en eigendommen. De koning, die tot dusverre, hoewel misschien niet dan schoorvoe tend, zijne raadslieden volgde, heeft echter geweigerd tot zulken staatsgreep mede te werken en Spanje bloot te stellen aan de herhaling der ellendewaaronder het ongelukkige land tijdens den zedeloozen en Iaaghartigen Ferdinand VII gebukt ging. De ministers hebben daarom collectief hun ontslag aangeboden, en wanneer deze crisis niet het seiu is voor de verschillende par tijen om met de wapenen in de hand voor hare belan gen op te treden, dan zal Amadeo 1 voor deze éene maal tenminste nog Spanje behoed hebben voor dicta turen als van een Gonzales Bravo of een Narvaez. De koning heeft den ministers op fleren toon geantwoord dat zijn eed op de constitutie afgelegd hem zulken maatregel verbood. Ofschoon nog nergens onlusten uitgebroken zijn, voor spelt de Madridsche Iieria de spoedige uitbarsting van een gewapenden opstand aan allen die geen vrede met den bestaanden toestand hebben. Het blad beweert dat radicalen cn Carlisten, republikeinen en socialisten een verbond gesloten hebben tot omverwerping der regee ring en verjaging der heerschende unionistische partij. Natuurlijk speelt het Spaansche schrikbeeld, de Inter nationale, een hoofdrol in dit monsterverbond. Iutusschen zal dit monsterverbond wel alleen bestaan in het over spannen brein van eenige politieke dwepers. Uit Londen wordt thans ons vermoeden bevestigd dat Engeland het verzoek aan de scheidsrechters te Genève gericht heeft om hunne zittingen te verdagen, omdat het verschil van meening tusschen beide regee ringen over de punten, welke aan de arbitrage onder worpen behooren te worden, nog niet is uit den weg geruimd. Een andere uitweg bleef der Engelsche re geering trouwens niet meer over. Intusschen verdient het bijzondere aandacht met welke nonchalance, ja bijna zou men zeggen met welke onverschilligheid Ame rika het geschil behandelt Terwijl het Engelsche par lement een groot deel zijner zittingen zooals ook weder gisteren het geval was aan de Alabama claims wijdt, gaat de Amerikaansche senaat uiteen, maakt president Grant toebereidselen voor een uitstapje naar Parijs en gaat de minister van buitenlandsche zaken, de heer Fish, wegens ongesteldheid eenigen tijd op zijne landgoederen doorbrengen. Praktische resultaten leveren de discussiën in het Engelsche parlement echter niet op. Het voornaamste wat het debat gisteren aan het licht bracht was1° dat Amerika weigerachtig gebleven is om het verzoek tot verdaging te ondersteunen en 2° dat de moeilijkheden, over de Alabama-quaestie gerezen, geen verhindering opleveren tot beslechting der quaestie van St. Juan en van de Canadeesche visscherijen. De heer Torrens heeft verklaard dat de indiening zijner motie afhing van de bepaling van den dag, welken de regeering daarvoor verlangde. Zeer terecht merkt het officieuse orgaan der regeering, the Daily News, op dat de aanneming dezer motie wel het ontslag van het ministerie-Gladstone, maar geenszins het einde vao het geschil met Amerika ten gevolge zou hebben. In het hoogerhuis is door lord Granville de corres pondentie met de Fransche regeering over het aan land

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2